Sömürülen kadın dizilerimi, cinayetleri tetikliyor ?

Aşk-ı Memnu dizisini,her dört kişiden üçünün izlediği ve bunların büyük bir çoğunluğunun kadınlar olduğu AB raporlarına geçmiş bulunmaktadır.

Dizide özellikle sömürülmüş,tüketilmiş kadın konusu izleyiciye dayatılmıştır.

Kadın kimliği üzerine yapılandırılan bu sapkın görsellik,bu görselliğin oluşturduğu görsel kültür kirliliği ve bu kirliliğin sonuçları olan kadın cinayetleri.

Bir taraftan " kadın cinayetlerine isyanımız"

Bir taraftan "behlül,bihter" hayranlığımız !

... Kadının sömürüsünü belirleyen kadın,cinayete kurban giden kadın için vicdanen rahatsız oluyor mu?

*gizli kullanıcılara cevap verme hakkı tanınmamıştır.

Güncellemeler:
.. gizli kullanıcı seçeneği işaretlenmesi unutulmuştur.gizli kullanıcı olarak cevap vereceklerin vicdanlarına bırakılmıştır. (kültür sorusunada gizli kullanıcı olarak cevap verilecekse daha ne diyeyim,bıktım sizden )

0|0
7|7

En İyi Erkek Görüşü

• Kadın sömürüsü hep yapılıyor, dizilerde çok dikkatimi çeken bir şey değil ama dizilerde neyin seyredileceğini çok iyi biliyorlar.Heyecan, yaşamak istediğimiz hayat vb şeyler ilgi görüyor.Eskiden Marmaristeki teknede viski yudumlamak seyredilirdi, şimdi onlar kesmiyor yengeyle, kardeşimizin nişanlısıyla/sevgilisiyle ilişki iyi satıyor.Onlar dozu artırdıkça bizim ilgimizi çekiyor.Biz adapte oldukça onlar dozu artırıyor nereye kadar gidecek bilmiyorum.O kadar içine giriyoruz, yaşıyoruz ki dizi karakteri için cenaze töreni yapıldığını, "çuval krizini" çözmek için film yaptığımızı hepimiz hatırlıyoruz.Şiddet o kadar doğal ki artık bizim için, adliye koridorlarında silahlı çatışmalar oluyor.Daha dün - Avrupanın en modern - adliye binasında 10 kişi yaralanmış.Şiddet gören kadın devlete sığınıyor, kocam beni öldürecek diyor koruyamıyoruz bir hafta sonra kadın hayatını kaybediyor.Trafikte hata yapanı gayri ihtiyari uyarıyorsunuz bıçağı, silahı çıkarıp üzerinize yürüyorlar.Şiddet artık kanımıza işledi.İşin sonu nereye varır bilmiyorum.

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 7

• bence aski memnuda kadin sömürüsü degil erkek sömürüsü vardir. diziye bakmadim ama haberlerde vs okadar cok yer verildiki bakmis kadar oldum.

yanlis hatirlamiyorsam bu dizinin zaten daha önce yazilmis kitabi da var.

kadin cinayetlerinin diziyle alakali oldugunu sanmiyorum. gazetelerde okudugumuz haberlerde izledigimiz kadin cinayetlerinin cogunda kadin zanliyi daha öncesinde mutlaka savciya dilekce vererek sikayet etmis oluyor.

tehdit aldigina dair, korunma talebi istiyor. savci dizinin etkisinde kaldigi icinmi hicbirsey yapmiyor? kanunda bosluk mu var? bu bosluk bilerek mi birakilmis? bunlar hep dizilerin sucu mudur? bu kadinlar neden korunamiyor devlet atarafindan. yapabilecegi en mantikli seyi yapmis zaten devlete siginarak?

türkiyede bir görüs vardir (hepsinde degil ama genelinde) gelinliginle gittin ancak kefeninle dönersin bu eve. bu dayatmayi yapan yine aile reisi ''baba'' dir. böyle bir ailede yetmismis bir erkek, ilerde evlendiginde anlasmazlik oldugunda karisi ayrilmak istediginde babasinin ögrettigini uygular ''gelinliginle geldin kefeninle gidersin''.

kadin cinayetlerinde dizilerin etkisi yok bana göre. aile gerekli etkiyi zaten asiliyor cocuga dizi de neymis (:

0|1
    0|0
    • ... Kitabı okumamışsın,diziyi seyretmemişsin,Türkiye'de yaşamıyorsun neyi nasıl yorumlayabiliyorsun.Koku duyuların çok mu gelişmiş ? ! Sen komik sorulara cevap vermeye devam et !

• koku duyularimi bilmem de görebiliyorum duyabiliyorum. birseye yorum yapmak icin orada yasiyor olmammi gerekiyor?

ayrica istedigim soruya cevap veririm. verdigim cevap kimin hosuna gitmis kimin gitmemis umrumda da olmaz. ne düsünüyorsam onu yazarim.

yazdiklarimda da olmayan birseyi uydurdugumu sanmiyorum. neyse onu yazdim.

• ben bu dizilerin seyredilme sebebini senin düşündüğün gibi "sömürülmüş kadın" dayatması değil de çoğu kadının hayatında istediği aşkı, istediği incelikte, kadınına destek olan, sahip çıkan, ama gerektiğinde arkasında duran, gerektiğinde kendini siper eden, yeri geldiğinde kadına "kadın" gibi, yeri geldiğinde de "insan", yeri geldiğinde de "anne" gibi yaklaşan bir erkeğin varlığından yoksun oldukları için seyrettiklerini düşünüyorum.

seyrettiğim hiçbir diziyle (çok az ve ara ara seyrederim) vicdanım rahatsız olmaz.

bence vicdanı sızlaması gerekenler o cinayetleri işleyen canilerin eğitimini veremeyen ve o kadınların evlenmelerinde kimseye, o kadınlara bile söz hakkı vermeyen; onları bir mal gibi para karşılığı satıp; şiddet gören kızları kapılarına gelince "kocandır. dön evine" diyen ebeveyn bozuntularıdır.

oğullarında çeşitli paranoyak, şizofren vs hastalık belirtilerini görüp, çocuklarına bunu kondurmayıp reddetme yolunu seçen; evladı olduğu için her yaptığına şak şak çeken, erkek olduğu için her haltı yapabileceğini empoze eden, evinde bile kızkardeşine karışma ve dövme hakkı verilen, evde her tür eziyeti kız çocuğuna yaşatan, oğluna gelince onun egosunu şişirerek onu bir padişah edasıyla baş köşeye oturtan sözde ailelerin vicdanı sızlasın.

benim ailemde de bu diziler seyredilir. fakat bizde her tür eziyeti (ki eziyet sayılmazlar) erkek çocuk yaşar. anne-baba hayattayken abiye kızkardeşine karışma hakkı verilmez. baba vefat etmişse de abi karışamaz. anne-baba yokken de karışamaz. ancak kardeşine layıkıyla abilik yapar, onun arkadaşı olur... kızlar istediği gibi giyinme, anne-babasının izin verdiği saate kadar dışarda kalma hakkına sahiptirler. bu gece 10 da olabilir 12 de... ama aynı saatler erkek çocuğu için de geçerlidir :) erkek diye istediği saatte eve gelemez, istediği arkadaşında kalamaz, istediği parayı (ailenin durumu çok iyi olsa dahi) harcayamaz... kız arkadaşına-eşine kötü davranamaz. anne-babaya bağıramaz, saygısızlık yapamaz, bayramda tıpış tıpış ailesiyle ziyaretlere katılmak zorundadır. kalktığında kendi yatağını ve eşyalarını toplamak, evde mutlaka bir işin ucundan tutmak zorundadır. ailenin eğer tek çocuğunu koleje gönderecek parası varsa o koleje giden kız çocuk olur. erkek devlet okuluna. çünkü kızın hayatını iyi kurmak, kıza iyi bir gelecek bırakmak daha önemlidir bizim için. erkek hamallık yapsada para kazanabilir. benim ailemden aldığım ve gördüğüm eğitim böyle. ve asla gerek memlekette, erekse burda eşine el kaldıran, eziyet eden bir erkek yok... bırak ki cinayet işlesin.

şimdi aradaki farkları düşünüp bu sömürüyü dizilere değil de eğitim farkına bağlarsak sanıyorum daha doğru bir yaklaşım sergileyeceğiz...:)

2|1
    0|0
  • dizilerle ilgili bişey daha eklemek istiyorum... bana göre dizilerde kadın sömürüsü yok. bu o diziye bakışımızla ilgili birşey... herkes baktığı şeyde sadece görmek istediğini görür. çoğu kişi o dizide aşk ve rahat yaşam görüyordu. çoğu kişi olaya objektif bakamıyordu. önemli olan bence dizilerden çıkartılabilecek hayat dersleri olmalı. herbir karakter için "o durumlarda ben napardım" soruları olmalı... kimin doğru, kimin yanlış tutumlar sergilediği, kimin hangi yanlışları yaptığı olmalı... okuduğumuz çoğu kitabı da bu amaçla okuyup sindirmiyor muyuz? bir kitabı bitirdiğimiz anda elimize başka bir kitap alabiliyor muyuz? önce kitabı ve sonunu düşünüp içimize sindirip yorumluyoruz... karakterleri düşünüyoruz. bazen bir karakterin baktığı açıdan herşeyin olduğu gibi gözükmediğini anlıyoruz. bazen kötü bir karakterin bile nedenlerini anlıyoruz. vs vs... diziler için de yaptığımız farklı birşey değil... ya da en azından benim için böyle, ben öyle yapıyorum.

0|1
    0|0
    • Değişik bir bakış açısı.En azından daha az zararla atlatırız:)

• Yine de seyrettirmemeni tavsiye ederim.Alttan alta verilmek istenen mesajları alabilir.

• seyrettirmek meselesi değil.Çocuğunu her dakika herşeyden izole edemiyorsun.Zaten izole etmek de yanlış bence.Ama bi şekilde bişeylere tanık oluyor.Herşeyden izole edersen de çocuk gerçek hayata adım attığı an duvara çarpma etkisi yaşıyor.

konuyla ilgili mesela şöyle bişey yaşanıyor genelde:tecavüze uğrayan bir kadın var.Bu duruma "E gecenin bi saati orda ne işi vardı.Olacağı buydu" tepkisi geliyor ve erkek çocuk da bu durum karşısında kadının tecavüze uğramayı hakettiğini oturtuyor kafasında.

• İnanmıyorum nasıl 3 ten fazla nokta koyarsın !

Kadınlar diziyi izlemekten memnundu, çoğu genç kızın hayali bihter gibi olmaktı.. Alan memnun satan memnun misali..

Ben gençlermizin zeka seviyesinden şüpheli olduğumdan dolayı bu tür ''ensest-sapkın'' ilişkiler bulunduran dizileri kınıyorum..!

0|1
    0|0
  • şuanki dizilerde bunlar ön planda üzülmekten baska yapılacak bir şey yok sorun bunlara pirim verenlerde ve tohumları saglıksız gençler.

0|1
    0|0
    • ... izlemediğinimi söylemek istiyorsun?

• hayır saygı duyuyorum herkes hayatını ıstedıgı sekılde ıstedıgı gıbı yasar. ne izlemek isterse izler benim düşüncelerime uymayan başkalarının düşüncelerine uyacak değil ironi yapmana gerek yok değil mi?

• ... ironimi yapmışım bilmiyorum,belkide diziler gibi olamaz mı?

• Sömürülen kadın dizileri değil, her bölümde birilerinin öldürüldüğü, ellerinden silah düşmeyen ama her sefer sağ kalmayı başarabilen ERKEK dizileri varya işte onlar erkeklerin içindeki katili uyandırıyor.

2|0
    0|0
  • Yo gizli kullanıcılara cevap hakkı tanınmış.

0|0
    0|0
    • ... kadınlar adına sorulmuş bir soruya,cevap vermek yerine,kafan gizli kullanıcıda kalmışsa,sen bu soruya açık profilinlede cevap verme lütfen.

• ha ha ha çok ezildim bu lafa.

Erkekler Ne Diyor 6

• toplum olarak iyice zıvanadan çıktık.örnek aldığımız isimler büyük düşünürler,devlet adamları,edebiyatçılar gibi büyük insanlar değil dizi karakterleri artık.televizyon karşısında iyice mayıştık.fakat bu cinayetleri tetikleyen o tarz diziler değil bence.toplumun bize dayatmalarıdır onlara sebep olan.örnekse bu eve gelinlikle girdin,kefenle çıkarsın ancak anlayışıdır.erkektir ne yapsa yaraşır anlayışıdır.kocandır kızım dön evine;evini,yurdunu bil anlayışıdır.kafalar değişmedikçe düzelmez.

0|1
    0|0
  • Çok sapkın ve ikiyüzlü bir ahlak anlayışı var toplumun. Diziyi izlemedim ama reklamlarından tahmin edebiliyorum hepsi birbirine benziyor çünkü.

0|1
    0|0
  • Bence bu tarz diziler hep lüx ve zengin insanların yalamlarını konu alıyor. Hayat aslında böyle degil. Kimse o dizilerdeki gibi yaşamıyor. Kimse o dizlerdeki gib güzel degil.

Toplum bu tarz dizlere alıştırılıyor ve bu dizilerde yaşam tarzları özendirilmeye çalışılıyor.

BENCE BİZ DİZ YERİNE BELGESEL İZLESEK DAHA FAYDALI OLUR..

BEN HİÇ DİZİ İZLEMİYORUM MESELA:))

0|1
    0|0
    • ... Sorun dizi değil aslında,sorun birşeyleri bizler yüzsüzlükle yaşıyoruz.Dizi hayranlığı arkasında cinayetleride işleyen bu toplum.

• Medya boydan boya yapıyor bunu yıllardır, son 1-2 yılda azıtan saçmasapan diziler de bunun doruk noktası oldu artık. Ne kadar vasıfsız varsa oturup dizi, kadın programı vs. izliyor. "Dizi izleyenler vasıfsızdır" demiyorum, hemen zıplamayın. Okuması, araştırması, öğrenmesi gereken ne kadar vasıfsız varsa sabah akşam televizyon karşısında aptallaşmakla meşgul.

Kadın cinayetleri sadece ufak bir kısmı bu aptallaşmanın.

0|1
    0|0
  • Mutlaka insanların ahlakını etkiliyordur.Televizyonu bu konuda hipnoz aleti olarak görüyorum.Gündemde daha ciddi konular varken bile bu konuları gölge altında bırakabiliyorlar bu saçma diziler.

0|1
    0|0
  • haklısın katılıyom

0|0
    0|0
Yükleniyor...