"Defalarca okuyabilirim" dediğiniz 3 kitabı sıralayın arkadaşlar.

Hani bazı kitaplar vardır, öyle bir yerinizden yakalar ki sizi... Siz mi kitabı okursunuz, yoksa kitap mı sizi okur, bilemezsiniz. İşte öyle 3 kitap istiyorum sizden arkadaşlar. Deprem etkisi yaratan kitaplar... Ama lütfen, "Herkesin tarzı farklı kardeşim, benim okuduğumu sen beğenmezsin, seninkini de ben beğenmem." geyiği yapmayın bana. Öyle kitaplar vardır, okuyanın zevkine, cinsiyetine, tercihine hiç bakmadan çarpıverir insanı. İşte öyle kitaplar... Ben başlatayım "Ölmeden Önce Mutlaka Okuyun Listesi"ni:

1. Nazan Bekiroğlu, "Lâ"

2. İhsan Oktay Anar, "Efrasiyab'ın Hikâyeleri"

3. Buket Uzuner, "Kumral Ada Mavi Tuna"

İyi okumalar arkadaşlar.

Güncellemeler:
Üstteki listeyi okuyun da, bir kitaba nasıl aşık olunurmuş görün :)
Arkadaşlar yorumlarıyla katıldıkça, her zevke hitap eden listeler geliyor :) Çok mutlu oldum, herkese teşekkür ederim. Listelerinizi bekliyorum.

0|0
88

En İyi Kız Görüşü

• :) 1500 e yakın kitap okudum. abartmıyorum. şimdi aralarından hangisini böyle ilk üç diye sıralayım ki! yazarlardan olabilir ama :)

Ernest Hemingway tüm eserleri lezizzz, anlatım tarzı ile yaşatıyor insana.

Sunay Akın, şiir kitapları değil, yaşanmış hikayeleri muhteşem

atilla atalay, en zor zamanlarımda, hangi kitabını alırsam alayım elime, yüzümü güldüren tek yazar diyebilirim. her kitabının son sayfalarında, kendinizi bulacağınız duyğusal bir hikayesi de oluyor.

( kitap okuma alışkanlığı olmayanlar için, bu üç yazar güzel bir başlangıç olur diye düşünerek yazdım. sıkılmadan okuyabilecekleri. sürükleyici, bir diğer hikayeyi yahut sonunu merak edecekleri. özellikle 3 kitap ismi olsun dersen bi düşünmem lazım :) )

0|1
    0|0
    • Elbette her kitap, az ya da çok, bir iz bırakıyor hayatımızda. Ben "Tutunamayanlar"ı öyle bir "tutunamadığım" zamanda okumuştum ki, dengelerim sarsılmıştı. Sonra tekrar okumak istedim o kitabı, ama cesaret edemedim. "Çanların kimin için çaldığını" öğrendiğimde ise gençlik rüzgarları esiyordu başımda; ilk aşklarım, ilk kırıklıklarım... Her parçamı Ahmed Arif'in dizeleriyle toplayıp yapıştırdım tek tek otuzlu yaşlarımda. Okuduğum kitaplara bir bakıyorum da şimdi, aslında onlar beni okumuşlar,

• ... onlar beni anlamışlar. Ben yine de, illa ki 3 kitap ismi derim :)

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 7

• o kadar çok kitap okudumki evdeki kütüphanemden bakmam lazım tam ve net bir cevap verebilmem için şuanda aklıma gelen iki isim var 3.de olsun yazıcam. :)

0|1
    0|0
    • Kütüphaneden bakarsanız bence seçim yapmakta zorlanırsınız :) Listenizi bekliyorum. :)

• "Olasılıksız" çok güzeldi. "Kayıp Sembol"ü okumadım, ama bir Dan Brown klasiği olduğunu tahmin ediyorum. Stephen King ise "baba"dır :) Teşekkürler liste için. :)

• r.ederim ben teşekkür ederim :)

• okudugum kitabi ikinci defa okumam, basini/sonunu/icerigini bildigim bir kitap ikinci kez ilgimi cekmez.

bu bir kayipmidir benim icin bilmem ama okuyan arkadaslari tebrik ediyorum.

0|1
    0|0
    • kayıp olduğunu zannetmiyorum. Ama bazı kitaplar oluyor ki, her okuyuşta yeni ufuklar keşfediyorsunuz daha önce göremediğiniz. Eh, bu da bir kazanç tabi :) Ben öyle zannediyorum en azından.

• Huzur sokagi - Sule Yüksel Senler

Yalniz degilsiniz

Merhamet - Emine Senlikoglu

0|1
    0|1
    • Özellikle Emine Şenlikoğlu'nu kız öğrencilerime tavsiye ediyorum. Okudukları zaman da çok etkileniyorlar ve kendilerindeki "ahlaki zaafları" hemen fark ediyorlar. Liste için teşekkürler. İkisi de çok başarılı kadın yazarlarımızdan.

• Evet öyle, ama su ana kadar okudugum butun kitaplar içinde favorim huzur sokagi onu hiç bir kitaba degismem okumadiysniz siddetle tavsiye ederim hocam sizi baska bir hayata goturuyor, mesela kitabi biraktiniz mi normal hayata donuyorsunuz devamini okumak için o kitabi tekrar elinize aldiniz mi o baska hayata geri donuyosunuz, nasil anlaticami bilmiyorum ama inanin çok güzel bir dini roman !

• "Huzur Sokağı"nda ben de gezindim geçen yaz. Anne sıcaklığı tadındaydı, dedi bir öğrencim de geçenlerde. Bence de öyleydi. :)

• Semerkant / AMIN MAALOUF

Don Kişot / Miguel de Cervantes

Nutuk / M.Kemal ATATÜRK

0|1
    0|0
    • Bence Amin Maalouf'un kitapları Türkçeye çevrilirken bir sıkıntı yaşanıyor; ama ne olduğunu çözemedim. Maalouf çapsız bir adam değil, kitapları onlarca dile çevriliyor; ama ben Türkçe çevirilerini -nedense- çok yavan buldum hep. "Afrikalı Leo" ve "Beatrice'den Sonra Birinci Yüzyıl" kitaplarını İngilizcelerinden okudum, daha kıvrak bir üslup vardı. Piramitlerin koridorlarında gezinmek gibi gizemli bir üslup... Ama "Semerkant"... Dediğim gibi, yavan bir Türkçe kullanılmış çeviride.

• "Don Kişot"u orijinal metinden okutmuşlardı üniversitede, sıkılmıştım :) Ama o zamanlar bilmiyordum tabi Don Kişot'u asıl yıllar sonra "gerçekten" keşfedeceğimi. İyi ki hatırlattın, tekrar okumalıyım. :) Ve "Nutuk"... Bazen Türkçeleştireceğiz diye canına okudukları "Nutuk"... İyi bir yayınevinden okumak lazım. Kültür Bakanlığının baskısı var kütüphanemde, 4 ciltlik olan baskı, tavsiye ederim. Liste için teşekkürler ve iyi okumalar :)

• dorian gray'ın portresi

franny ve zooey

kadınlar,rüyalar,ejderhalar

daha bir sürü var

0|1
    0|0
  • İskender Pala Katre-i Matem,Elif Şafak Aşk,Adam Fawer Olasılıksız..

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 8

• Ergün POYRAZ - "Kalpazan"

Ergün POYRAZ - "Takunyalı Führer"

Ergün POYRAZ - "Musa'nın AKP'si"

0|1
    0|0
    • "Kalpazan" dışındakileri okudum arkadaşım, çok güzel bir liste yapmışsın. En kısa sürede "Kalpazan"ı da okuyacağım :) Teşekkürler.

• Rica ederim :)

• Kafamdaki liste çok yakın.

-Buket Uzuner- "Kumral Ada Mavi Tuna"

-İhsan Oktay Anar- Amat

Tolkien'in Hurin'in çocukları ve Silmarillion hariç herhangi bir eseri.

0|1
    0|0
    • Aslında İhsan Hoca'nın bütün kitapları :) "Kumral Ada Mavi Tuna" bambaşka... Tolkien hiç okumadım, ya da "okuyamadım". Ama tavsiyeni düşüneceğim. Teşekkürler.

• Abi, gerçekten çok etkilendim, bir ömür boyu hepinize mutluluklar diliyorum. Ayrıca oğlun da gerçekten şanslı bir çocukmuş böyle bir isim kaynağına sahip olduğu için. Kim bilir belki ileride bu fikrini çalabilirim:)

Evet 4 senedir yanılmıyorsam kitabı çıkadı. Hacimli bir kitabın aslen rahatlıkla altından kalkabilir, zor olanı aslında o kadar az sayfada onun kadar çok şey anlatabilmek,ama tam tadını almışken kitap bitiyor. Kişisel olarak tanıman ayrıca büyük bir şans.Sen çok şanslısın üstad.

• Estağfurullah kardeşim. Üstadın birine ayak tozu olmak için binlerce kitap devirdim bu yaşıma kadar, ama beyhude. Mayamızda yok. Bir üstadın kapısına köpek olabilsek keşke. İhsan Hoca'yla bir gün tanışırsın inşallah, çok kaliteli bir adam. Kitapları da tadını damağında bırakan türen, çok haklısın :)

• puslu kıtalar atlası-ihsan oktay anar(ihsan hoca sevenleri gormek guzel)

seker portakalı-jose moura de vasconcelos

kürk mantolu madonna-sabahattin ali

0|1
    0|0
    • "Puslu Kıtalar Atlası" bir klasik olacak bu gidişle hocam :) İhsan Hoca sevilmez mi yahu :)

"Şeker Portakalı" bir zamanlar yatağımın başucunda dururdu hep, ilk gençlik yıllarımda :) Bak ne güzel oldu hatırlatman; bir daha, bir daha okuyabilirim.

Sabahattin Ali büyük deneme üstadımızdır. "Kürk Mantolu Madonna"da da apayrı bir "traji-mizah" buldum ben, ne dersin bilmiyorum. Sabahattin Ali'nin yazıları, bence, üniversitelerin Türkçe Öğretmenliği bölümlerinde "Güzel Türkçe" örneği olarak okutulmalı

• ihsan hocanın eserleri artık bir fenemon oldu diyebilirim:).seker portakalıda keza puslu kıtalar atlası gibi insanda hayal kurmanın ne guzel bir sey oldugunu hissettirmesi acısından harika ve tekrar tekrar okunası bir kitap,sanırım şu an 100 temel eser icerisine alınmıs.sebahattin alinin eserleri konusunda sana tamamen katılıyorum.ozellikle her sayfada alt bilgi olarak verilen kelimelere baktıkca insana turkce bilgisinin ve turkceye hakimiyetinin ne kadar zayıf gosteriyor

• Yüzüklerin Efendisi-Tolkien

Kara Kule serisi- Stephen King

İskambil Kağıtlarının Esrarı- Jostein Gaarder

0|1
    0|0
    • "İskambil Kağıtlarının Esrarı" henüz yeni bir kitap sayılır, okudum. Ve bence patlama yapacak. Çok enteresan bir kurgusu ve konusu var, insanın hayata bakışını sarsıyor. Tavsiye ediyorum. Diğerleri de zaten klasikler arasında sayılır artık, reklama bile ihtiyaçları yok. Teşekkürler liste için.

• link burada tüm kitapları var. Portakal Kız güzeldi. Sofie'nin Dünyası zaten çok bilindik bir kitap Aynadaki Muamma vasat biraz. Diğerlerini bilmiyorum.

• Teşekkürler kardeş. "Sofie'nin Dünyası"nı yıllar önce okumuş ve sıkıcı bulmuştum. Yakın bir zamanda yeniden okuyunca gerçekten çok şey kaçırdığımı fark ettim. Diğer kitaplara da bakacağım. İyi okumalar.

• 1)Yüzüklerin Efendisi Tolkien

2)1984-George Orwell

3)Kaplan Kaplan Alfred Bester

0|1
    0|0
    • Puslu Kıtalar Atlası'nı daha çok severim

• Fantastiik kurgu diyorsan,bir ara çevrilen tüm eserleri okuyordum.Eski ilgim pek kalmadı.Gözdem distopyalar.La'yı da okuyacağım.Teşekkürler

• "La"yı okurken beni hatırla :) Teşekkürler kardeş.

• Buraya cevap yazarak listeni bookmark'ıma eklemiş olayım.. Vaktim olursa bakarım.. Defalarca okuyabileceğim kitap olur mu bilmiyorum..

0|1
    0|0
    • Mutlaka okumalısın. Eğer bu 3 kitabı okumadan ( Allah gecinden versin) ölürsen, öbür tarafta hesabın zor olur :D

• heh he.. Bu kadar reklam üzerine okumak lazım tabi..:)

• Tavsiyeme güven :) Pişman olmazsın dostum :)

• Jack London-Martin Eden

Leo Tolstoy-Anna Karenina

Dale Carnegie-Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı

0|1
    0|0
    • Teşekkürler. Bildiğim kitaplardı, ama tekrar tekrar okunur. Haklısın. :)

• ben 3tane kitap okumadımki şu ana kadar :(

0|1
    1|0
    • Bence benim listeyi bir oku hocam, bak çok şey değişecek, söz veriyorum. Adresini ver, göndereyim kitapları, ciddiyim.

• Ben hemen sıkılyorum abi alıskanlıgı kazanamadım ben malesef :(

Yükleniyor...