Beni öldürmeyen her şey beni güçlendirir sözünü yorumlar mısınız?

Yaşamın savaş okulundan - Beni öldürmeyen, beni güçlü kılar sözü

Friedrich Nietzsche'nin Putların Alacakaranlığı kitabında vurguladığı olağanüstü bir tahlildir yorumlarınızı almak istiyorum size göre doğru yada yanlış yönleri nelerdir bu düşünceye katılıyor musunuz?

0|0
7|13

En İyi Kız Görüşü

• ben katılıyorum.eğer ölmemişsek hala yaşıyoruz demektir.eğer yaşıyorsakta hala umut ediyoruz demektir.umut hissederken insan zayıf hissetse bile içten içe güçlü bulur kendini.çünkü onca acıya rağmen hala hayattadır hala yaşıyordur.insanoğlu giziden gizliye savaşı sever ve galip çıktıkça da güçlenir yeni sorunlarla uğraşır.sorunlar olmasa ve biz onları çözmek için uğraşmasak bu dünya sıkıcı bir yer olurdu diye düşünüyorum.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 6

• Çok doğru bir söz sonuçta insan aldığı darbelerden sonra edindiği tecrübelerden sonra dahada güçleniyor.O an yaşadığmız şey çok ağır gibi geliyor ama zaman sonra anlıyoruzki aslında o çok büyük yük dediğimiz çok büyük sorumluluk dedğimiz şeyler bizi en iyi kılmak için çıkmış karşımıza.

0|0
    0|0
  • Katiliyorum.. cünkü insan her yasadigi aciyla dahada bilgilenir, böylelikle dahada kuvvetlenir.. birsey bir defa basina geldiyse eger, bidahakine nasil davranman gerektigini daha iyi bilirsin.. ve bu seni güclendirir.. bu her konu icin gecerli.. hastalik olsun ayrilik gibi seyler olsun.. o seyi yenmeyi bir defa basardiysaniz eger.. bunu herzaman basarabilirsiniz allahin izniyle

0|0
    0|0
  • Çok beğendiğim bir söz.

Hem insanın acıya alışmasını hem de acıyla yaşamayı bilip güçlenmesini anlatıyor.

Doğrudurda. Şu zaman kavramını silen tek laftır.

İnsan acı çekmeye alışır. Güçlenir , azimlenir..

Ayrıca çok iyi bir dövme(tattoo) sözüdür.

Her 10 dövmelinin 5inde vardır bu söz. Vucudlara işlenmiştir.

0|0
    0|0
  • Farkındalığı arttırır, bakış açın tazelenir. Eskisi gibi olmaz yani hiçbir şey , kısacası söz pek doğru bana göre.

0|0
    0|0
  • gururu yerle bir olmus birinin sigindigi söz.

0|0
    0|0
  • yaşananlar görüş alanınızı genişletilir ve mutlaka birşeyler katar bu açıdan katılıyorum

ama bazı noktalar da yanlış bir tez

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 13

• Düşünce olarak kısmen katılıyorum.Çünkü insan her ne kadar kendini güçlü zannetse de çoğu zaman acizdir. Bu kimi için para kimi için kadın/erkek kimi için vb.gibidir.Onun için Herkes her acıyı tatmıyor. Trafik kazası herkesin başına gelebilir. İlkinde benim arkadaşım direksiyonda şoka girmiş bir şekilde ayağı gaza sonuna kadar basarken ben kafayı cama çarptım kafam yarılmışken anahtarı kontaktan çıkardım. İlk defa başıma geliyordu böyle bir şey yani demek istediğim insanın kendinde vardır zaten bu ama dediğim gibi onun güçlü olduğu bir mevzuda da ben zayıfımdır. İstediğim kadar güçlü olayım bana göre bu böyledir.

0|0
    0|0
  • "Öldürmeyen acı güçlendirmez süründürür".Benim düşüncem budur.Niye haz almak varken acı duyup güçlü olmaya çalışalım?Güçlü olmanın bize kattığı nedir?Güçlü olacağım diye bir sürü darbe almak,bir sürü acı çekmek niye?

Epikür yaşamanın amacını bulmuş.

"Zevk mutlu bir yaşamın başlangıcı ve amacıdır."

Yaşasın Epikür,yaşasın Hedonizm

Acılar bana uzak olsun.

1|0
    0|0
    • sana katılıyorum ölmüyozda ne oluyor ruhumuz kevgire dönüyor

• işte güçleniyorsun penti. o kevgirin deliklerine artık daha büyük şeyler takılıyor.

• Katılıyorum..

Fikirlerden bahsediyor bence.. Fikirlerdir ölümsüz olan.. İnsan fikirleri ile yaşar, karşılık buldukça, desteklendikçe daha bir güçlü olur insan.. Çok insan öldürüldü düşünceleri yüzünden ama hala düşünceleri yaşamakta ve en güçlü insandan bile güçlüler.. Sonuçta bir fikir, bir düşünce sayesinde milyonlarca kişiye hitap edebilmek güçlü olabilmenin en güzel göstergesidir bana göre.. Beyinlere nüfus etmek için bugün, yaşadığımız toplumda türlü yöntemler denenmekte.. Fakat hiç birisi bir fikrin, bir düşüncenin kazandığı gücü kazanamamakta.. Bir insanı kazanmak, ancak onunla aynı paralelde düşünmeyle mümkün olabilir.. Arkadaşlıklar, dostluklar, aşk' lar da böyle başlamaz mı ? N ekadar dostun arkadaşın varsa o kadar güçlü değil misindir ?

Benim gördüğüm budur mirim...

" Fikirler kurşun geçirmez mr.creddy " V..

0|0
    0|0
  • Öldürmeyen iyi şeyler vardır.Bunlar para kazanmak,mutlu olmak,sevmek vs bunları açıklamayacağım bunlar zaten insanı güçlendirir.Bizi ilgilendiren bize zarar veripte öldürmeyen şeyler.

Buda en kısa şekli ile insanın her başarısızlıktan bir ders almasıdır.Veya şöyle bir örnekle açıklayalım.

Bir işte 100 kez başarısız olmuş bir insan başarıya 100 adım daha yaklaşmıştır.Hiç bir şeyden yılmayan bir insan eninde sonunda aldığı başarısız sonuçlardan sonra başarır.Ve bunu başarısız olduğu zamanlarda,kendini başarısız kılan etkenleri bilerek başarır.

Hayat, gemiyi limana götürürken denizde karşılaştığın fırtınalarla,zorluklarla ilgilenmez.Gemiyi limana götürüp götürememenle ilgilenir.

0|0
    0|0
  • En sevdiğim sözlerden biri. Açıklamaya gerek yok yeterince açık diye düşünüyorum.

0|0
    0|0
  • Şimdi olaya duygusal taraftan bakınca.Çok şeyler yaşamış biri, ona bu acı ve dertleri yaşatan neyse bunlardan dolayı ölmediğini ve bunların tecrübe,manevi güç v.s. olarak geri döndüğünü anlatır bu söz.Sonuç olarak maneviyat olarak diğer sıradan insandan üstündür.

0|0
    0|0
    • Filmi 20 kere izledim be kardeş :) benim filmden anladığım yukarıda, cevabımda var kısmen :D

• 1984' te iyidir.. big brother ;) güzel bir film yapmış orwell amcam, saolsun...

• konu orwell amcaya aittir yanlis olmasin.. virgul kafa karistirmasin yani :)

• The Joker Emmi, The Dark Knight filminde Nietzsche Dayı ya gönderme yapıyor;

"i believe whatever doesn't kill you simply makes you stranger"

"Ben, seni öldürmeyen şeyin seni basitçe bir yabancı kıldığına inanıyorum"

Bir de burdan yakın...

0|0
    0|0
  • Beni öldürmeyen şey benden kesinlikle birşeyler alıp götürür. Bu da benim katılaşmamı sağlar. Güçlenmekten kasıt buysa, güçlenirsin ama benim güçten kastım bu değil.

Nietzsche'yi de hiç sevmem :)

0|0
    0|0
    • neden dadlum ? iyidir niçe ;)

• @cobainkd Varoluşçuların alayına kılm ?Seninle arkadaşlığımızı gözden geçirmem gerekir :)

Bir Camus,bir Sartre için böyle laflar edilmez.Varoluşçular daş yapar adamı

• hahaha ne badireler atlattık biz yapma :D

Senin güzel hatrın için Sartre ı ayırabilirim diğerleri için engizisyon mahkemelerim hazır:D

• katilmiyorum kafasina bir kursun sksalar o arkadasin olmese be felc kalma riski vardir guclenmek nerde be

0|0
    0|0
  • Doğru olma potansiyeli büyük bir söz..Yüzde yüz doğru değil ama.. Beni güçlendirdiği kadar zayıf bıraktığı da oldu :)

0|0
    0|0
  • v for vandetta (sorunun yorumu orda)

0|0
    0|0
  • ne desem boş

0|0
    0|0
  • Önemli olan hayatta 'en çok şeye sahip olmak değil',

'En az şeye ihtiyaç duymaktır' !

0|0
    0|0