Ölüm rabıtası yapalım mı?

Rabıta demek düşünmek demek öldüğünüzü düşünün.

Evde yatağınızda ölmüşsünüz anneniz babanız ve ya eşiniz öldüğünüzü fark ediyorlar etrafınıza toplanmış ağlıyorlar.

Tüm yakınlarınıza haber veriliyor. Camide müezzin selaha okuyor... Oğlu ... Vefaat etmiştir cenaze namazı öğle namazına müteakip ... Camisinde kılınarak... Mezarlığına defnedilecektir.

Cenazeniz alınıp tenesır tahtasına koyulup yıkanıyor. Kefenleme işinden sonra sizi cemaatin önüne koyuyorlar ve cenaze namazı kılınıyor.

Uzatmayayım taşıma işi yapılıyor ve artik mahşer gününe kadar Bu dünya da yaptiklarinizın mükafatını ve ya cezasını çekeceğiniz kabirinize götürüp gömüyorlar. Tüm sevdikleriniz orada üzerinize toprak atıyorlar. Onlari görüyorsunuz ama artik onlara yaklaşamıyorsunuz. Hepsi gidiyor ve artik siz amellerinizle başbasasınız...

Fazla uzatmadan ve detaya inmeden anlatmaya çalıştım birgün hepimiz bunları yapıyacagiz. Gözlerimizi kapatıp bunları biraz düşünelim ve sonra ne hissettiğimizi yazalım...

0|0
4|11

En İyi Erkek Görüşü

• "Ölümün hak olduğu hayvanlar bile anladı ama insanlar anlamadı" diyor bir Allah dostu.. insanlara ölüm var ölüm var demiş ama kimse anlamamış. koyunlara "Her Nefs Ölümü Tadacaktır" demiş,koyunlar birden bire yere yığılmış.

0|2
    0|0
    • Bize çok basit geliyor artik hersey. Artik herşeyimiz batıya benzeyince onlar gibi hiçbir sey yapmadan cenneti garantiledik sanıyoruz.

• keşke cennetide düşünen çok olsa kardeş. adam hiç ölmeyecek gibi yaşıyor.

• evvallah kardeş.

Kızlar Ne Diyor 4

• o anı yaşamış kadar oldum şuan gerçekten ama ölümden korkan biri diilim elbet öleceğim. bu düşünceyi her sabah hatırlayınca da davranışlarına daha çok dikkat ediyor insan ve sadece Allah istediği için diil kendi içinden geldiği için kötülükten uzak durmaya,iyilik yapmaya çalışıyorsun.Allah da zaten böyle istemiş sadece benim için değil kendiniz için de iyiliklere yanaşınız,buyurmuş.

0|1
    0|0
  • o sırada yusuf yusuf moduyla günahlarımın hesabını nasıl vereceğimi düşüneceğim için geride kalanların farkında bile olmayacağım...

1|0
    0|0
  • öfke

0|0
    0|0
  • Sabahtan bu yana sitede bir ölüm sorusudur gidiyor.. Hayırdır inşl..

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 10

• Rabıtanın "düşünmek" anlamı yok ama. Rabıta "Bağ, ilişki" anlamına gelir. Senin söylediğin anlamı mecazi olabilir.

link

Sanırım öbür dünyada hesabını veremeyeceğim bir davranışım yok. İşlemiş olduğum günahlar var ve hepsini biliyorum. En azından geriye baktığımda şimdiye kadar hiç kimsenin hakkını yemediğime inanıyorum. Önemli olan budur benim için. "Rahmetliyi nasıl bilirdiniz?" sorusuna nezaketen değil, gerçekten "iyi bilirdik" deneceğini düşünüyorum.

Diğer günahlarımı da Allah affetsin :)

0|1
    0|0
    • Evet bağ kurmak manasında ama bağ kurmayı da sonuçta düşünerek yapıyorsun

• Ölüm rabıtası yapan bir adam evinin ortasına çukur kazdırmış. Aynı kabir gibi. Ve orada dediğin gibi devamlı rabıta halinde bulunurmuş. Adam namazını da orada kılmaya başlamış. Derken adam yemek olayını da halletmiş orada günlerce bu halde kalan adamı merak edenler evine ziyarete gelmiş bir bakmışlar ki adam kabir de yemek yiyor. Bunu gören halk tabi o zamanın saflığıyla vay be ne mübarek adam demiş. Zamanın evliyası veya halifesi veya büyüğü ne kadar gidince olay aynen şöyle buyurmuş kendileri '' Bu adam bu kadar namazla niyazla rabıtayla iyi hoşta olsa olsa münafık ın ta kendisidir'' demiş. Nasıl olur efendim bu adam günlerdir bu halde ölü gibi yaşıyor deyince o büyük şöyle devam etmiş. Ölüm halinde kabirde yemek yemek kimin haddine deyince adam yaptıgının farkına varmış. Rabıta yapmadan önce bunları bilmek lazım. yoksa susadım bir su içeyim yanlarım ağrıdı bu tarafa döneyim demek yok haberiniz ola kabir de nasıl olacaksanız öylece kalıverin bir de bu zamanı kıyamete kadar devam ettireceğinizi varsayarsak kimse kolay kolay yapamaması lazım. Yapan da olursa da kabirde anlatabilecek varsa gelsin anlatsın.

1|2
    0|0
    • Allah razı olsun. Burdaki amaç sadece insanlara biraz ölümü hatırlatmak,nefis tezkiyesi yaptırmak

• Günahlarım mı daha ağır yoksa sevaplarım mı diye düşünürüm .

0|0
    0|0
  • bır yasamın yazıldıgı kadarıymısım gıbı dusunurum...

0|0
    0|0
  • Canım çekti :)

0|0
    0|0
  • şu an gerçek ölü gibiyim zaten !

0|0
    0|0
  • Hiç birşey düşünüp,göremeyeceğim için fazla korkmuyorum çünkü biyolojik varlılığımız sona erecek.

0|0
    0|0
  • Kabus'tan uyanmak isterim.. Tam bir korku filmi modu..

0|0
    0|0
  • Şu cemaatçileri temizleyebilir misiniz sayın KizlarSoruyor.com yönetimi? Burada, bunların konuşulacağı bir platform yok çünkü..

0|0
    4|5
    • Sen necisin peki. Altta dedim ya yanlışlıkla diğer yerine buraya gelmiş . Müslümansan sen soruya cevap ver değilsen sus başka soruya ...

• yaşadığı toplum gerçeğini kabullenememe travması mı ?

• sıkılmaz utanmazsan, bari şikayet etmekten utan.

• bunun yeri burası değil, lütfen vazgeç

0|0
    3|2
Yükleniyor...