Siz farkediyor musunuz peki, ne çok farketmediğimiz şey var?

kendisinin, hayatın olayların, gidişatın farkında olmalı.

farkı fark etmeli, fark ettiğini de fark ettirmemeli bazen...

bir damlacık sudan nasıl yaratıldığını

fark etmeli.

anne karnına sigarken dünyaya neden sığmadığını

ve en sonunda bir metre karelik yere nasıl sığmak zorunda kalacağını

fark etmeli.

şu çok geniş görünen dünyanın, ahirete nispetle anne karnı gibi olduğunu

fark etmeli.

henüz bebekken 'dünya benim!' dercesine avuçlarının sımsıkı kapalı

olduğunu, olurken de aynı avuçların 'her şeyi bırakıp gidiyorum

işte!' dercesine apaçık kaldığını

fark etmeli.

ve kefenin cebinin bulunmadığını fark etmeli.

baskın yeteneğini

fark etmeli sonra.

azraillin her an sürpriz yapabileceğini,

nasıl yaşarsa öyle öleceğinifark etmeli insan

ve ölmeden e vvel ölebilmeli.

hayvanların yolda kaldırımda çöplükte

ama kendisinin güzel hazırlanmış mükellef bir sofrada yemek yediğini

fark etmeli.

eşref-i mahlukat (yaratılmışların en güzeli) olduğunu

fark etmeli.

ve ona ! göre yaşamalı.

gülün hemen dibindeki dikeni, dikenin hemen yani basındaki gulu

fark etmeli.

evinde 4 kedi 2 köpek beslediği halde

çocuk sahibi olmaktan korkmanın mantıksızlığını

fark etmeli.

eşine 'seni çok seviyorum!' demenin mutluluk yolundaki müthiş gücünü

fark etmeli.

dolabında asılı 25 gömleğinin sadece üçünü giydiğini, ama arka

sokaktaki komşusunun o beğenilmeyen gömleklere muhtaç olduğunu

fark etmeli.

zenginliğin ve bereketin, sofradayken önünde biriken ekmek

kırıntılarını yemekte gizlendiğini

fark etmeli.

fark etmeli.

ömür dediğin üç gündür,dün geldi geçti yarın meçhuldür,

o halde ömür dediğin bir gündür,o da bugündür.

0|0
6|9

En İyi Erkek Görüşü

• Evet burada okuduğumuz gibi farkedemediğimiz çok şey var ama gerçekte buranın dışında ne derece farkedebiliyoruz, işte asıl mesele bu. :(

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 8

• " Cahildim dünyanın rengine kandım.."

Bencilliğin temelidir anne rahmi.Orada öğreniriz bu düşmanca duyguyu.Annede ne varsa hep kendimize alırız, içgüdüsel olarak yaparız bunu çünkü yaşamak zorundayızdır.. Bazı şeyleri anne karnında öğreniriz ama bunu, düşünce yetimiz geliştiği zaman anlayabiliriz. Bencillik genlerinde var insanoğlunun.Düşünmeye başladığımız anda beynimiz farklı algılar bu durumu ve hayatta yaşamak için bencilliğin şart olduğunu dikta eder. Oysa ki yanlıştır bu, anlayamayız..

Eğer fark edebilseydik günah ile sevap kavramları olmazdı diye düşünüyorum. Ancak berrak bir us bunun farkına varabilir. O yetenek insanoğlunda var fakat tembelliğe, egoya, kibire, bencilliğe, aç gözlülüğe, doyumsuzluğa, hazza o kadar bağımlıyızdır ki zihnimizi özgür kılamıyoruz.. Yaşanılan ortamda buna çanak tutuyor elbette. Bu çanağı kaldırıp fırlatacak kadar güçlü değiliz yada olmak istemiyoruz.Mükemmel olanı talep ederek geçiyor ömürlerimiz, onun için çalışıp çabalıyoruz.. Nasıl ki beynimiz bencilliği yanlış yorumluyor, mükemmellikte anlam kaymasından nasibini alıyor..

Dün bir soruya cevap verdim. İçeriği , lüks bir arabaydı. Herkes onu istiyor, istiyoruz ama düşünmüyoruz nasıl üretildiğini, kimlerin sırtından geçtiğini, insanların ne şartlarda çalıştığını..Giydiğimiz son moda ayakkabıları hangi çocukların yaptığı kimsenin aklına gelmiyor, gelmez. Çünkü insanoğlu sadece kendi için yaşar. Destekliyorum kendi için yaşaması ama bu şekilde değil.. Kalplerimiz o kadar nasır tutmuş ki artık güzel olanı bile çirkin kılıyor..Sokaktaki kediye köpeğe verilen değeri insana verebilmenin önüne set çekiyor.

Aklın özgürleştirilmesi o kadar zor ki artık. Çevreden gelen onca baskıya rağmen bunu yapabilmek, insan olmanın farkına varabilmek her ehli kişinin harcı değil..En azından bunun için çabalamak gerekiyor. İnsanoğlu kendi ipini kendi çekti parayı icat ederek.. Bugün şu saatte paranın açlığında olmayan var mı ? Ne kadar zengin olursan ol yada ne kadar fakir, herkes, hepimiz o kağıt parçasına müptelayız..Onun yolunda yapamayacağımız şeyler çok nadir. Bunu biraz aklımızı kullandığımız için söylüyorum, ya kullanamayanlar ? Onların para için yapamayacakları şey yok. Annesini, babasını, kardeşini, karısını, kocasını, çocuğunu bile öldürebilirler para için, ki yapıyorlar..

Maddi kazançlarımız refah bir hayat sürmemize yardımcı olabilirler ama ne zaman ki " para" araç değilde amaç olursa, o zaman bireyin aklı tutsaklıktan çıkamaz.. Umarım bunları anlayabilir ve araç olarak kullanabiliriz parayı.. Hiç umudum olmasa da, en azından temenni edebilirim.. Farkında olarak yaşamak dileği ile..

1|0
    0|0
    • ellerine sağlık teşekkürler...

• ben farkındayım zaten, hoşuma gitti tabii, gitmez mi..ama farkında olmayanlara çok güzel bir ders olmuş bu yazılanlar.. gerçi anlayacaklarını sanmıyorum yine de.. işine gelmez insanoğlunun..

• haklısın :))

• farkındalık önemli bi konu.günlük yaşamın koşuşturmasından bişileri farketmeye zaman kalmıyo.

1|0
    0|0
  • FARK ETMELİ

Bir güler yüzün bir merhaba diyebilmenin bile büyük bir kazanç olduğunu :)

1|0
    0|0
  • Güzel bi yazı..Yani dün geçti,bugünü zaten yaşıyorum,yarın belli değil..:)

1|0
    0|0
  • Farkın farkındayım. İşte bu benim hem kendime hem herkese duyduğum saygım. Ne kendime zarar veririm, Nede başkasına; vicdan rehberliğindeki aklımla başlarım zamana. Ben bir bireyim, bireysellikten arınıp "insan" olmaktır, dileğim...

Profil yazım bu,okursan çok geniş anlamları çıkar.

1|0
    0|0
  • guzel bi paylaşım ... insanları özellikle çıkarımızın olmadığı insanları farketmiyoruz bence

1|0
    0|0
  • Fark etmeli... Çok güzel bir paylaşım..

Talha Bora Öge namı diğer gölgenin en sevdğim ifadesine yakın bir söylemle bitiyor.

Mutlu ol, Anı yaşa...

1|0
    0|0
  • @ceynrose :

Esine 'Seni Cok Seviyorum!' Demenin Mutluluk Yolundaki Muthis Gucunu

Fark Etmeli.

- Mesaj kaygısı güdüyorum :)

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 6

• fark ettim ki her bebek masum ve günahsız doğar ama hayat onu öyle bi hale getirir ki bazısı o masumiyeti korurken bazısı ikiyüzlü kindar ve acımasız olmuş ne acı

1|0
    0|0
  • Çok güzel mest oldum okurken.. Tebrikler..

Bu cümle çok güzel..

Anne Karnina Sigarken, Dunyaya Neden Sigmadigini,

Ve En Sonunda Bir Metre Karelik Yere Nasil Sigmak Zorunda Kalacagini

Fark Etmeli..

Hayatımızın özeti..!

1|0
    0|0
  • Yazı çok güzel.

Çoğu şeyin farkındayım ama dile gelmiyor umursanmıyor

1|0
    0|0
  • Paylaşım için teşekkürler çok güzel bir yazı.

0|0
    0|0
  • evet farkedemediğimiz ne çok şey var...ama hayata öyle bir kapılmışızki..görmezden geliyoruz...güzel bir paylaşım olmuş..zevkle okudum canım..

0|1
    0|0
  • hepsini fark etmiştim. sonra yaşadım... daha bir fark ettim...

0|1
    0|0
Yükleniyor...