Dinlediğimiz şarkıların ne demek istedikleri

dinlediğimiz şarkıların, türkülerin nasıl yazıldığını anısını bilen varmı acaba. en sevdiğim şarkılardan dır ahmet kaya mahur. nasıl yazıldığını öğrendim bugün. link

hadi sizde bildikleriniz paylaşın. değişiklik olsun bugün.

Ahmet Kaya lafa girmeden Attilâ İlhan, "Dur ben sana bu şiiri nasıl yazdım onu anlatayım" demiş:

"12 Mart sonrasının kahır günleriydi. Bir sabah radyoda duyduk ağır haberi: Deniz'lere kıymışlardı. Karşıyaka'dan İzmir'e geçmek için vapura bindim. Deniz bulanıktı; simsiyah, alçalmış bir gökyüzünün altında hırçın, çalkantılı... Acı bir yel esintisinin ortasında aklıma düştü ilk mısra... Vapurda sessiz bir köşe bulup yüksek sesle tekrarladım. Vapurdan indikten sonra da rıhtım boyunca bu ilk mısraları tekrarlayarak yürüdüm".

"bir yangın ormanından püskürmüş genç fidanlardı

güneşten ışık yontarlardı sert adamlardı

hoyrattı gülüşleri aydınlığı çalkalardı

gittiler akşam olmadan ortalık karardı".

* * *

O anlattıkça ıslanmış kirpikleri Gülten'le Ahmet'in...

Bir kadın ismi sandıkları Müjgan'ın eski dilde "kirpik" anlamına geldiğini orada öğrenmişler. Şair'in "müjganla ağlaşmak"tan kastını da orada çözmüşler.

"Mahur", Ahmet Kaya'nın en sevilen şarkılarından biri oldu sonradan...

0|0
0|4

En İyi Erkek Görüşü

• ah bir ataş ver sigaramı yakayım...

Ali kırcanın anlatımı ile tüylerimi diken diken eden bir türkü.

Hikayesi Dumlupınar denizaltısında mahsur kalan mürettebatın son anlarını anlatıyor...

1|0
    0|0
    • evet biliyorum çok güzel anlatmıştı ali kırca.

• yok nasıl yazıldığı kimin yazdığından çok hikayesini merak ediyorum yani :) teşekkürler bilgi verdiğin için yinede iyi geceler.

• o konuda bilgim yok sizede iyi geceler...

Erkekler Ne Diyor 3

• Ahmet Kaya hayranı olarak çok sevdiğim bir şarkıdır. Attilla İlhan'dan bestelediği bi çok şarkıdan biridir. Hikayesini bilmiyordum ama az çok tahmin ediyordum. Müjganın da anlamıni bizzat Ahmet Kaya bi programda açıklamıştı. Teşekkürler paylaşım için.

1|0
    0|0
  • Şarkının hikayesi güzelmiş

1|0
    0|0
  • Hayat şarkıalrdan ibaret..

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlar görüş yazmamış.

Yükleniyor...