Sporda fanatizm çok gereksiz ve zararlı değil mi sizce de?

Birkaç gün önce 6 yaşındaki Galatasaraylı kuzenimin arkadaşlarıyla oyun oynarken içlerinden birisi Fenerbahçe forması giydiği için oyun oynamaktan vazgeçtiğinin şahiti oldum. Biraz konuştuktan sonra oyununa devam etti de etmesine sinirlendim.. Kim öğretiyor küçük çocuğa böyle şeyleri?

"Geleceğimiz" dediğimiz çocukları insanların din, dil, ırk vs. ayrım yapıldığı bu dünyada hoşgörülü, saygılı birey gibi yetiştirmek yerine onlara bir de takımlarına göre ayırmayı öğretiyoruz.
Tıpkı 6 yaşında-daha neyin ne olduğunu bilmeyen-çocuğu Kuran kursuna yollayan ailelerden farkı kalmıyor doğar doğmaz bebeğe forma giydiren insanların.
büyüyünce elma yemek için stada gitmesinler de.

0|0
1|5

En İyi Erkek Görüşü

• fanatizm sattırır.
    düşüncenizi, formanızı, dininizi, reklamınızı..

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Çok fazla yönetiliyoruz. birey olmayı unutturuyor bu toplum bize. belki de sebebi budur

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 4

• Kur'an kursu olayı şöyle zoraki gönderilmesine karşıyım lakin daha küçük yaştan öğrenmelide. Yoksa namaz kılmayan, dua bilmeyen, neyin günah neyin haram, neyin sevap olduğunu tam anlamıyla bilmeyen biri olur. Küçük yaşta öğretilmeli yoksa büyüyünce kaynıyor. Çocuk diyor gitmicem vs. diyip dinden soğuyan bir insan haline geliyor.
    Şahsi görüşüm camide rahat durmayacağını bildiği halde camide namaz kılmaya götürmemeliler. Önce aile disiplini verilmeli. Disiplin verilirse zaten çocuk camide bu tip hareketlerde yapmaz tıpkı günlük hayatında yapmayacağı gibi. Önce aile bir güzel yetiştirmeli şımarık bir çocuk yetiştirmemeli. Efendi, dürüst, sakin iyi bir çocuk yetiştirmeli ve zaten babası camiye gidince çocuk babasına bende gelmek istiyorum der o da gider. 1-2 yıl sonrada Kur'an kursuna yazılır.

Gelelim fanatizm olayına aşırısını çok saçma buluyorum kavga çıkartanlar adam öldürenler küfür edenler var. Spor bu sonuçta. O şekilde yetiştiren ailelerine inat o takımın ezeli rakibi olan formayı giydirip foto atıcan bide çocuğa öptürecen armayı faceye atıcan silmicen.

0|0
    0|0
    • Şahsi görüşüm, çocuk ilk önce insan olarak yetiştirilmeli. Dindar olarak değil.
      Sonra büyür kendi dinini, dünyevi görüşlerini vs. kendisi seçer. Zira küçükken yapılan ibadetler bilinçsizce oluyor.

Diğer takımların formasını çocuğa öptüren zihniyet de çok farklı değil.

• Takım vs. seçmek bunlar hobi gibi bişeydir lakin din olsun kişilik olsun bunlar hobi niyeti taşımaz küçük yaşlarda eğitimi iyi yapılmalıdır ve iyi bir çocuk yetiştirilmelidir. Yoksa sal çayıra gitsin misali olursa yarın öbür gün çocuk İslam düşmanı terörist bile olabilir ya da alkolik vs. de olabilir sonuçta kanına girerler bizim dinimiz C bizde içki serbest derler vs. kandırır ama dine bağlı bir insanı kandıramazlar.

• Anlamıyorsunuz. Küçük yaşta çocuğa severek din öğretmek diye bir şey olamaz. Anyway

Yanlış yanlışla düzeltilmez. Uygun bir dille anlatılır.

• Futbol fanariklerinin hepsi futbol cahilidirler
    Futbol bilgileri uç beş cümleyi geçmediğinden kavga etme istekleri doğar

0|0
    0|0
    • Futbol cahili güzel terim : )
      Fanatik insan cehaletin nirvanasındadır, bence. Her şeyde.

• Profesyonel bir eğitmen ve spor yazarı gibi yazmışsın
    Yazım dili için tebrikler ancak sözlerine eleştirim de var.
    Tabii ki fanatizme hayır.

0|0
    0|0
  • Bana da aynı şeyi yapmaya kalkmıştı arkadaşlarım ama ben yemedim tabi şu an ne takım ne de siyasi parti tutuyorum (Hiç tutmadım zaten neyse) ama sporla da uğraşıyorum.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlardan En İyi Görüş seçilmiş!

Yükleniyor...