Sizce tabuların, önyargıların faydası var mı?

Sizce tabuların, önyargıların faydası var mı?

Einstein "önyargıyı parçalamak atomu parçalamaktan zordur" demiş..

Türkiye'de de her kesimin kim olursa olsun hatta Türkiye ile sınırlandırmayalım, hemen hemen her insanın önyargısı vardır az veya çok..

Bu topraklarda epey çok :D

Sizce tabu ve önyargıların faydası var mı?

0|0
11|9

En İyi Kız Görüşü

• Ön yargı tamamiyle gereksiz ve zararlı. Ancak öyle bir toplumuzki tabular kalktığı zaman zıvanadan çıkabiliyor, herşeyi kendi kitabımıza uydurabiliyoruz. Yasaklara karşıyım ancak özgürlüğün bile sınırlı olması gerekiyor bu ülkede yoksa suyunu çıkarmakta üstümüze yok.

1|0
    0|0
    • Paralel düşünüyorum nasıl insanların hala çözemedim bu kadar mı ironik olur bir millet neyin tepkimesi bu buhranlı psikoloji anlamıyorum :S

• Teşekkür ederim güzelim. :)

• Rica ederim :)

Erkekler Ne Diyor 9

• olmaz mi canım on yargı çoğu zaman iyidir bakma sen hele bu devirde çok iyi birşey bence benim gibi önyargısı hiç olmayan biri söylüyo bunu ama :) bi nevi savunma mekanizmasıdır. Adam gelmiş senden yardım istiyo tanıman etmen e bu adama on yargılı olmayacağımda kime olacağım ben. Hirli mi hırsız mi arkadaş demi. Benim gibi ulan allahın garibani der gidersen başına gelmeyen kalmayacak belki on yargı iyidir iyi. Misal on yargılı olmadan tanıştığın arkadaşlarınla mi daha samimisin yoksa ulan ne sert çocuk hiç yüzü gülmüyo şöyle böyle dediğin insanın içine girip gerçeği gördüklerinle mi? Tabiki on yargı gösterip gerçeği gördüğün arkadaşınla daha iyisin. Çünkü onu fındık yiyen sincap gibi ürkerek tabir caizse filtreden geçirerek mülakatla arkadaşın yaptın demi :)

0|0
    0|0
  • tabu ve onyargi cok farkli seyler on yargi herkeste olan bisey bir insani daha hic tanimadan giyiminden bakisindan yargiliyoruz bu herkeste var tabulara gelirsek bundan ne anladigimiza bagli anadoluda musluman olarak yetismis bir insanin orfleri batida yetismis birine gore tabudur kirilmasi gereken seylerdir oysa onlar o insan icin ozgurluktur o tabularla (veya bazilarina gore tabu) ozgur olmustur goreceli bir kavram anlayacagin

babasi dedesi sulalesi bu orflerle yasayip cocugu batililasma modernlesme adi altinda yasadigi sapkinlari tabu kirma diye adlandirilan ne oldugu belirsiz sacma sapan bir millet olduk ciktik

0|0
    0|0
  • link ben hiç oynamadım bunu:D

Her zaman söylüyorum ön yargılı olmamak lazım diye. Faydasının pek olacağını sanmıyorum

0|0
    0|0
  • ben daha bir faydasını görmedim önyargıların

0|0
    0|0
  • soruyu adam akıllı sorarmısınız, cevap içinde cevap sorunun ne olduğunu anlamadım, tabu ve önyargı neye fayda yapmış sorunda açıklamamışsın ben müneccmmiyim pardon yane...?

0|0
    0|0
  • Aslında tabu ve onyargılar kim olduğumuzu belirliyor. O yuzden fayda zarar analizi doğru değil. Bir adam neyse odur.

0|0
    0|0
  • fayda görüldüğünü sanmıyorum.önyargının faydası ne olabilir ki?ha aklıma şu geldi.yanlış birine yaklaşmaya önyargı engel olur onu koruyabilir

0|0
    0|0
    • dedim ya işte.yanlış biri çıkar mesela karşına.bişeyinden dolayı önyargı yaparsın.uzak durursun ondan.öyle seni korumuş olur önyargın.başka faydası gelmedi aklıma önyargının:\

• Tabudan kasıt birtakım örf ve adetler, dini uygulamalar da olacağı için elbette bazıları olmalıdır. Ancak önyargı müstesna. Önyargının zararı olur faydası olmaz sanıyorum.

0|0
    0|1
  • Ön yargıları samimi bulmuyorum, olmamalı.

Bende yok mesela selam.

1|0
    0|0
    • Tanımadan bilemem. O yüzden bana nasıl kendini yansıttığına göre az çok fikre sahip olurum.Gerçek bu bana göre.

• Tanımadığın birine neden samimi olasın ki. Yada kendine tanımadığın birisi için. %10'luk bir payda olsa, insanın nasıl biri olduğunu dışına vurmasından anlarız. Ama %10 dediğim gibi. Onun dışında bu ön yargı olmuyor ki, kişinin sana nasıl hissettirdiği şeydir.Onun dışında tabiki size katılıyorum. Ama ben %10'luk payı da önemserim biraz.

Kızlar Ne Diyor 10

• Ön yargılar bizi yanıltır,tabular bizi sınırlandırır...

Yararı olsa bile zararı daha çok.

Ön yargıyı en aza indirmek gerekiyor,yok etmek mümkün olmadığı için en aza indirmek diyorum...

2|0
    0|0
  • Ön yargılarım var benim.Hoş değil ama var.İyi veya kötü.

1|2
    1|0
  • Yok faydasi.kazandirdirdigi biseyde yok ya ama insanlar hep onyargili

0|0
    0|0
  • Bazen çok faydalı olabiliyor.Eski Türk filmlerinde ifal edilen kadınlar biraz önyargılı olabilseydi bunlar başlarına gelmezdi:))

0|1
    0|0
  • zerre tabum yok. ama önyargıda üzerime tanımam. kendime karşı korumacıyım napim olm :(

0|0
    0|0
  • Belki evet diyebiliriz,kendi kişiliğimizin içinde ne kadar yer edinebilir diye sorgulama açısından öyle.

0|1
    0|0
  • önyargı olmamalı diye düşünüyorum.faydasından çok zararı olur

0|0
    0|0
  • Bazen evet bazen hayır. Yani çok çelişkili bir soru bu öyle bir durum olur ki önyargı sizi bi durumdan korur. Bazen de önyargılarınız yüzünden kaybedebilirsiniz.

( Ön yarıgı yazarken kendimle çok çeliştim bitişik miydi ayrı mıydı )

0|0
    0|0
  • neoist güzel söylemi. :D

Faydaları var.

0|0
    0|0
  • Özgürlüğü kısıtlıyor

0|0
    0|0
Yükleniyor...