Yabancı dilde düşünüp karar almak...Peki sizce ne kadar doğru ?

Son yapılan bir araştırma, yabancı dilde düşünüp karar alanların, ana dilde düşünüp karar alanlara göre çok daha net ve doğru seçim yaptığını ortaya çıkardı.

Chichago Üniversitesi’ nde 6 ay boyunca gerçekleştirilen deneylerde, deneklerden çeşitli konular hakkında, farklı zamanlarda, 2 dilde düşünüp karar alması istendi. Dijital ortamda ve yüz yüze alınan cevaplara göre; yabancı dilde düşünüp karar alanlar yüzde 87 oranında daha doğru, risksiz ve çabuk tercih yaparken, bu oran ana dillerinde düşünüp karar alanlarda yüzde 46' da kaldı.

1|0
7|23

En İyi Erkek Görüşü

• Çok doğru. Çünkü, yabancı dille düşündüğünde farkındalığın artıyor. ana dilini ise ezberden konuşuyorsun. Zihin kelimelerle ve matınla çalışır, ama bazı alışkanlıkları omurilik yapar; o zaman farkında olmadan gayri ihtiyari eylemler çıkar. Meleke yani. Ama yabancı dilde her an pür dikkat beyin cayır cayır çalışır:)

5|0
    1|1

Erkekler Ne Diyor 22

• demek ki kendi dilimizde düşündüğümüzde bazı seylerin etkisinde kalıyoruz. ve bizi yönlendiren etkenlerin farkında değiliz. ilginç bir araştırma. ve sonuclarıda hayli ilginç.

0|0
    0|0
  • that is interesting...(in english)

çok saçma...ben Türk'üm...zıçarken daha verimli düşünüyorum(in Turkish)

güzel soru.

0|1
    0|1
  • Peki yabancı dil düşünüp diğer bir yabancı dilin karışıp sonra o saniye düzeltmeye çalışınca ana dilin de dahil olduğu, ağzından 3 dillik bir saçmalık çıkınca ne oluyor? :D

Hayır bu şekilde rezil olmuşluğum var ciddi konuşmada bir iki kere. Kafamız allak bullak oldu yabancı dillerden.

0|0
    0|0
  • düşünerek alıyorsun sonuçta kararı

0|0
    0|0
  • O yabancı dile hakim olmayan nasıl yapcak bunu? Sahillerde i swim you no swim diye kızlara asılmaya çalışan bıçkın delikanlıların olduğu ülkemde,2. dilde düşünüp karar alcak pek fazla insan olmasa gerek.

1|0
    0|0
  • -how can i find hot girlsss?

pek bişi olmuo kanka

0|2
    0|0
  • yabancı dilim yok

0|0
    0|0
  • Doğru karar almak için dil mi öğrenin diyorlar.

Ama bilmiyorlar ki Türk'ler bi kaçarken birde. %100 doğru karar alırlar.

0|0
    0|0
  • Auhh,hey come'Nn, what the F*uck ,its incredible interview..oldu mu acaba ya ben ing. düşününce hep küfür edesim geliyor :D

0|0
    0|0
  • eeeee my is thinking.. sorry .

ee my thinking is the. ( argonun ingilizce karşılığı neydi)

hazırki bildiğimizi unutmazsak iyi:D

o değilde, cevabını bilmediğin bir soru hakkında basit şekilde düşünmek, onun hakkında konuşmak bile doğru cevaba bulmamıza yardımcı olabiliyo

0|0
    0|0
  • İlginç bi araştırmaymış. Deniycem. Hatta denedim. (İngilizce düşünüp öyle cevap yazdım :)

0|0
    0|0
  • ben sınavlarda türkçe okuyup ingilizce düşünüyorum, bunu uyguladığım bütün sınavlardan yüksek aldım. :)

0|0
    0|0
  • Benim ikinci akıcı konuştuğum ve bildiğim dil İspanyolcadır ama nedense hiç denemedim İspanyolca bir şeyler düşünmeyi...

0|0
    0|0
  • isveç bilim adamları yaptıysa doğrudur.:)

0|0
    0|0
  • Güzel tespitmiş..Şimdi tek eksik ikinci bi dil.

0|0
    0|0
  • Yabancı dil bilmeyenler ne pok yiyecek :D

0|0
    0|0
  • Düşünmenin dili mi varmış?

0|0
    0|0
  • Yabancı dilde düşünmek çok ama çok zor bir iş. İster istemez araya ana dil giriyor..

0|0
    0|0
  • mumkun mu o simdi kendi dilinde dusunmekten kendini nasil ali koyucan

0|0
    0|0
  • çince düşünürsem kararlarım hep yanlış :S türkçede de yanlış:) arada kaldım:S

0|0
    0|0
  • ben hep çince düşünüp karar alıyorum bu yüzden

0|0
    0|0
  • güzel bilgiymiş. bakacağım detaylı olarak. teşekkürler. olabilir bence denemek gerek :D

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 7

• Mantıklıdır bence araştırmada bile öyle çıkmış ya. aAadilimizde düşünürken önümüzde istediğimiz kelime dağarcığı var bu da kelimelere takılmadan soruna odaklanmamızı sağlıyor. Ne kadar az engel(düşüncede) o kadar çok yol ayrımı yani. Yabancı dilde ise kelime dağarcığımız bir yere kadar zaten ne kadar iyi bilsek de. Beynimizin bir kısmını oraya ayırmak zorundayız düşünürken, bu arada çok fazla düşünecek mesele ya da kararsız kalmamıza neden olacak sorular belirmiyor kafamızda. O yüzden mantıklıdır.Bir de insanın aklına ilk gelen doğrudur derler ya onla da ilgisi var sanırımi yabancı dilde düşünürken aklımıza ilk gelen dışında fazla bir şeyi kurcalamıyoruz. :D

1|0
    0|0
  • Yabancı dil konuşurken,beynin çalıştığı bölge ile alakalı.Dil merkezi beynimizin sol lobundadır.Sol lob aynı zamanda mantıksal işlemlerin gerçekleştiği merkezdir.Sağ beyin ise daha duygusaldır.Yabancı dilde konuşurken,ekstra bir efor sarfederek,beyninin sol lobunu zorluyorsun.O an için baskın olan lobun aldığı karar da,sol lob,daha mantıksal oluyor.

1|0
    0|0
  • Çok ilginç, sorunun şukusunu verdim :)

En temel kavramları öğreniyoruz çünkü. Bunlar da anne baba ev kadar nettir. temel kavramlarınla ifade edebileceğin karar, ayrıntılara takılmadığın net bir karardır. Bencesi. Mantıklıymış. Bunu neden önce ben düşünemedim :/

0|0
    0|0
  • Bunun illa farklı bir dille konuşup karar almakla doğrudan bağlantısı yok.En basitçe farklı dil beyin loblarından hareketle rasyonel düşünmeyi sağlayabilir.Yani siz düşündükçe ve kafanızın aktivitesini arttırdıkça, doğru kararlar alma gibi durumlar oluşur.Yalnızca dil için geçerli olduğunu düşünmüyorum

0|0
    0|0
  • How can ı help you?:))

0|0
    1|0
  • 3-5 yabanci dili olanlar yasadi ozmn heralde

0|0
    0|0
  • Yani 2. dilimi geliştirip ona göre düşün diyosun..

hayatın ancak düzlüğe çıkar diyosun :D

0|0
    0|0
Yükleniyor...