Noel'e duyulan bu öfke nedendir?

Şunu anlamıyorum biri bana bunu açıklasın.Peygamberimiz Hz. Muhammed'in doğduğu haftayı kutlamamız Hristiyanlar'ı ilgilendirmezken, onların Hz.İsa'nın doğumunu kutlaması neden bizi ilgilendiriyor? Peygamberlere iman İmanın şartlarından değil mi? Hz.İsa'da peygamber değil mi? Neden bu rahatsızlık?

0|0
10|22

En İyi Erkek Görüşü

• Tamamen cahillikten başka bir şey değil bu . Adamların kendi ülkemizde rahatca dinlerinin gereklerini yerine getirmelerine izin veriyoruz ama kendi ülkelerinde kutadıkları noel i saçma buluyoruz . He birde şu durum var ki bu çok ayrı yılbaşında yani 1 ocak günü kimisi içicek kimisi parti ye gidicek kimisi evinde oturucak . Bu Noel kutlaması değildir ve günah olan bir yanı yoktur tabi alkol dışında . Noel denilen olay hristiyanlarda yılbaşından 1 hafta önce başlar ve o hafta boyunca 1 ocağa kadar devam eder . Noel kutlamasıyla yılbaşı kutlamak karıştırılmamalı .

1|0
    0|1
    • Onların Noel'i 25 Aralık'ta başlıyor.Tarih bile tutmuyor ama bunu kimse kabul etmiyor.

• Kör bi insana renkleri tarif etmek gibi bir şey bu . Bizimde Kurban , Ramazan Bayramı gibi , kandiller gibi değişik aktivitelerimiz var . Başka dine mensup insanların bunlar hakkında ileri geri konuşup yorum yapmasını istemiyosak bizim de bunu onların yaptığı şeyler için yapmamamız gerekiyor . eğer gerçekten müslümansa zaten bir insan bu dinin hoşgörü dini olduğunu bilir . Düşünmeden bilmeden konuşmamızın nedenleri bunlar .

• Hala anlatamıyorum ki derdimi:))) Neyse belki dediklerini okur ve anlarlar.

Erkekler Ne Diyor 21

• Sevgili Neoist2 ;

Hristiyanların içerisinde ne kadar bulundunuz bilemiyorum onların rahatsız olup olmadığı noktasında bu kanaate nasıl vardınız bilemem. Bunu tekrar gözden geçirmenizi rica ederim.

Gelelim konumuza bizler gayri Müslimlerin yaptığı hiç bir şeyden rahatsız olmuyoruz. Taki Dinimize, imanımıza, yargı değerlerimize el ve dil uzatmadıkları müddetçe.

Bizim rahatsızlığımız Müslüman olduğunu söylediği, bildiğimiz halde Müslümanlar gibi yaşamayı değilde gayri Müslim gibi yaşayanlardan rahatsızlıktır..

Çünkü Efendimiz " men teşebbehe bi gavmin fe hüve minhüm" buyurur. Kim bir kavme benzemeye çalışırsa oda onlardandır buyurur.

Çünkü Müslümanlar tüm Müslümanlardan sorumludur..

0|0
    1|1
  • noel kutlamak ! ! ! neyin kafasındasınız arkadaşlar siz bize noel dediğin sadece bir gece o da eğlenmek için yeni girilen yılı keyifle karşılamak eski giden yılı keyifle ugurlamak için ! ! ! elalem noel dediğin olayı 2 hafta önceden kutlamaya başlıyor bizim bir gece hoşgeldin yeni yıl dememize takılıyor millet ...

rahatsız olanlar rahatsız oldukları yerlerine krem sürsünler

1|1
    0|1
    • araya ukrayna karışıyor ama yinede ulaşabiliyoruz :D

• uygun anı kolluyorum işte abi..özletmiyorum kendimi sizlere.. :D neyden sonra olduğunu başka yerlerde sor :D

• kalkmıyor sanırım yataktan bağlanıyor

• hz. isanın Allahın oğlu olduğu iddia ediliyor haşa bundan dolayı müslüman noel kutlayamaz. kutlamamalı halbuki Allah doğurmamış doğurulmamıştır. ayrıca hz. isanın babasıda değildir Allah böyle şeylerden münezzehtir... insan aklı bi yerde durduğu için bunu anlayamıyo işte burada iman devreye giriyo

2|0
    0|1
  • valla bende anlamıyorum yaa yıl başında güzelbi mekana gidip 2 tek içki içecegim desem taşlanırım diye söyleyemiyorum çaktırmadan içecegimm :))

1|0
    0|0
    • aman söyleme herkesin günahıyla fazlasıyla alakadar bir toplum olduk:))

• içmiyorumki zaten seneden seneye işte yıl başından yılbaşına :))))

• umarım öyledir hadi bakalım içme bencede biliyosun ben karşıyım :))

• Allah herşeyin hayırlısını wersin :) :) hristynların bayramı ya ondan

1|0
    0|0
  • Ben hiçbir durumdan rahatsız değilim.

0|0
    0|0
  • Biz sadece Hz İsa'nın peygamber olduğuna inanırız ama biz onun ümmeti değiliz. Hangi Hıristiyan İslami şeyleri kutluyor Allah aşkına! Bizler Hz Muhammed "sallallahu aleyhivessellem" in ümmetiyiz bu kadar basit. Noel ile yılbaşı aynı şeyler değildir diyerekten hiçbir Müslüman kendini avutmasın. Ne Türk örf ve adetlerinde ne de İslam'da bu günlerin özel bir anlamı yoktur. Sadece takvimdeki bir rakam değişecek hepsi bu.

1|0
    2|0
    • Sorduğum şu biz neden öfke duyuyoruz saygı duymak yerine.Hani İslam hoşgörü diniydi?

• Söylediklerinin hepsini biliyorum zaten.Demek istediğim şu tüm dünyada kutlanılan birşey yılbaşı.O zaman Museviler,Hristiyanlar ve Müslümanlar birbirine mi benzemiş olur?

• Tüm dünyada çok düzgün Müslüman varmış gibi Allah aşkına bunun nesini mukayese ediyorsunuz ki anlayamadım ? Museviler ve Hırıstiyanların ne yaptığı beni ilgilendirmez ve onların dinindeki kutsal manasını ben bilmem. Ancak Müslümanlar da kutlarsa onlardandır.

Kim bir kavme özenirse o da, onlardandır ( Ebu Davud )

• Kim eder ki yılbaşını baş tacı ahirette g.tüne girer süslediği çam ağacı

2|1
    0|0
  • şahsen alnım secdeye değmese de bi hindi bile kesemiyorum benimksi çekememezlikten dökülekalsın cıngılbels ruhu !

1|0
    0|0
  • Eğer İslam Avrupa'dan Gelseydi İstisnasız Bütün Türkiye Müslüman Olurdu.

Bizlere Hep Dışdaki İnsanların Yaşam Tarzlarına Kendimizi Kaptırıyoruz.

1|0
    0|0
  • Overtheclocked olmasa skimde olmazdı noel filan <333

0|0
    0|0
  • Hoşgörüsüzlük sarmış dört bir yanımızı sadece bir noel olsa öfke yöneltmek için neyse hangi konuda hoşgörü kaldı ki?

0|0
    0|0
  • gavur icadi diye sevilmiyor işte

0|0
    0|0
  • yobaz dolu, unuttun mu?

0|0
    0|0
  • ben yılbaşında avrupada olcam orda kutlucam

0|0
    0|0
  • yanlışın var onlarda bize ve yaptıklarımıza çok gıcık olurlar onlarda anlamsız bulur yaptıklarımızı

0|0
    0|0
    • Ama onlarda peygamberlere iman diye birşey yok.Biz de var.

• özür dilerim ama dini konuları burda tartışmak istemem, tartışma derken fikirlerimi kasteddim kusura bakma tekrar

• o kediyi alırım seve seve severim haaa. :)

0|0
    0|0
  • turkiyede noel baba yok ondandır:)kedi seninmi evet dicek şimdi:)

0|0
    0|0
  • hediye getirmedigi için :):):)))

0|0
    0|0
  • demogojiden başka bişi dğeil.. sırf gündem olsun diye insanları yobazlaştırmak için uğraşıyorlar

0|0
    0|1
  • burada kutluyorlar..gayet eğelnceli bir kutlama oluyor öfkeyle alakamız yok..mojna piva dfsddsf

0|0
    1|1

Kızlar Ne Diyor 10

• ama diyosunki,peygamberimizin doğumu onları ilgilendirmezken diyosun sonrada diyosunki,peygamberlere iman imanın şartı diye,bence saçma bu bizim peygamberimiz kimse ona inanıp ona itaat etmemiz gerekir ve aynen bende kılım bu noelmiş işlerine falan n ne öyle tövbe yapabbi,kimse bilmez hicri yılbaşını ama hıristiyanların noelini biliriz

1|0
    0|0
  • Noeli degil yeni yila girmeyi kutluyoruz biz turk milleti aslinda. durum bundan ibaret dine aykiri bisey yok bende anlam veremiyorum. sonucta noelde ozel bir hafta onlar bizimkini yapmiyor diye engelde olmaz. ben yeniyil olarak kutluyorum ama noeli kutlayanida yadirgamam.

1|0
    0|0
  • Benim her dine inancım saygım sonsuz.Babam da hristiyandır.

Ama ben Hz İsa'nın doğum gününü değil,yeni yılı kutluyorum.

0|0
    0|0
  • benim neyi kutladığım ikinci kişiyi ilgilendirmez

0|0
    0|0
  • Ben hiçbir durumdan rahatsız değilim.

0|0
    0|0
  • cahillik, dar kafalılık

ben çok severim christmas günlerini, en sevdiğim tatlilardan biri olan pumpkin pie bol bol yenir <3

0|0
    0|0
  • Noel lafına bile ayarımdır.

Yılbaşı için yeni bir yıla girdiğimiz için ilkler özel olur derler ya o sebeple, gelen mesajlara cevap veririm.

0|0
    0|0
  • bizim niye yoğ:(

mandalina soyarak gircem yeni yıla!

0|0
    0|0
  • her boku eleştiri timi yüzünden :(

0|0
    0|0
  • Katiliyorum, 5 yildiz verdim.

0|0
    0|0