İnsan neden doğanın bir parçası olmayı kabullenemez?

Hayvanlar hayatta kalabilmek için fiziksel özelliklerini doğaya göre adapte etmişlerdir,adapte edemeyenler yok olmuşlardır. İnsan ise beynini geliştirip doğayı kendine adapte etmeye çalışmıştır. Hayvandan farkımızın "akıllı" canlılar olmamız olduğu söylenir hep ve bu söylenirken sanki çok güzel bir şeymiş gibi bir tavır takınılır,bu akılla diğer canlıları katlederek bencilce hayatta kalmaya,daha da çok yaşamaya çalışıyorsak bu aklın nesi güzeldir? Doğaya adaptasyon sağlayamayan canlılar gibi yok olup gitsek bu milyonlarca diğer canlı için daha iyi olmaz mıydı? Özellikle şehir insanının yaptığı her hareketi,yaşamak için gerçekleştirdiği her eylemi doğaya aykırı buluyorum. Böyle düşünen kimler var?

0|0
7|11

En İyi Erkek Görüşü

• Bu soru için kutuluyorum seni. öyle haklısın ki!... cevap= ÇÜNKÜ doğanın parçası olmak masraflı sanıyoruz !..

Doğaya zarar vermekle kalmayıp, HORMON ve GDO ile bozduğumuz bitkilerle KENDİ KENDİMİZE de zarar veriyoruz!.. (İYİ Kİ AKILLI CANLILARIZ YANİ, BİRDE AKILSIZ OLSAK hepten yandık!)

İnsan ırkı dünya üzerinde bir yere yerleşiyor, oradaki bitki örtüsünü yok edecek beton yığını haline getiriyor ve sürekli genişletiyor.. o bölgedeki CANLI DOĞA yok edilerek ZARARLI BİR DOKU OLUŞUYOR. (tekrar canlanması için en az 50 yıl gerek!..)

Kontrol dışı büyüyen doku= "TIP"TA buna KANSER DENİYOR!

Biz insanlar bu dünyanın KANSER MİKROBU yuz... malesef!.

ASLINDA; teknoloji ile doğanın birlikte ve uyumlu gelişmesi mümkün, FAKAT KÂRLI DEĞİL.. Yani bencillik ve doğaya karşı nankörlük yapıyoruz!..

ÇÖZÜM İÇİN SİZİN GİBİ BİLİNÇLİ VE DUYARLI İNSANLARIN (antikor gibi) YETİŞTİRİLMESİ GEREK!.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 10

• İnsanın insanı yok edip şerefi, haysiyeti hiçe sayıp insanları yok ettiği bu dünyada böyle bir konu ne kadar anlaşılır yada ne kadar umursanır tartışılır.Doğal yaşamı seven biri olarak tam anlamıyla katılmıyorum sana eğer müzik aletlerini de doğaya aykırı buluyorsan.Uzun zamandır gerçekleştirmek istediğim bir hayalim var mesela.Şehirden uzak bir yerde arazi alıp kendi evimi kendim yapmayı düşünüyorum ve orada gerekli olan sebze meyveleri yetiştirmeyi düşünüyorum, herneyse.Biraz riskli ve cesaret isteyen bir hayal fakat buna değeceğini düşünüyorum.Hayatımız boyunca hep sistem için çalıştık ve kimseden "mutluyum" kelimesini gerçek anlamda duyamayız.Herkes hayallerini öldüren eğitim,siyaset,iş,toplum gibi sistemik şeye o kadar bağlılar ki ve o kadar bu durumun onları mahvettiğinden bihaberler.İnsanın yaptığı şeyler insanlığı öldürüyor.Ayrıca film önermek istiyorum doğa severlere . link link

0|0
    0|0
  • doğa insana hizmet etmek için yaratılmıştır.. hayvanlar bile insana hizmet eder bu insanın kendini beğenmesiyle alakalı değil Allahın insana verdiği değerle alakalıdır.. Allahın verdiği değeri anlayabilen insan şefkatli ve merhametli olur.. senin dediklerine katılmıyorum çünkü aklını kullanan bi insan kendisine hizmet eden birşeyi yok etmeye çalışmaz...

0|0
    2|0
    • Şuanda kullandığın bilgisayar da yaşadığın doğaya,senin deyiminle "sana hizmet eden"(!) şeye zararlı.

• evet farkındayım aslında bunun en çok zararı bize biz kendimizi bile düşünemiyoruz bırak doğayı sen kendini bi düşün önce ondan sonra doğaya bak :))

• sen mantığının kabul ettiğine inanan kabul etmediğine inanmayanlardansın ama herşey mantık değil akıl bi yerde durur bunu şu an anlaman mümkün değil ilk önce kabuğunu kırman lazım denizin dibbinden gökyüzünü seyretmeye çalışıyosun :)) ve ben buna gülüyorum :))

• İnsan doğayı değiştirme gücüne sahip olduğuna inanan tek canlıdır.Bırakalım eğlensin :)

Bencillik en hayvani iç güdümüzdür. Akıllı olmasaydık, pençemiz olsaydı gene öldürecektik :) Akıl da bir silahtır bana göre, ne yöne kullanıldığı pek bi önem taşımıyor.

He ne olacak dersek ^^ Biz yerin binlerce metre altına inip binlerce metre üstüne çıksak da doğa hep galip gelecek. Kafayı takman gerekmiyor, sonu belli :) Doğayı yok etmemiz gene bizi sıkıntıya sokuyor. Yoksa eminim kiwi kuşları hayatlarından memnundular.

0|0
    0|0
  • kesinlikle katılıyorum sana... insanlığın bitmesi gerekk.. yaşamayı haketmiyoruz

1|0
    0|0
    • Tüm doğanın,hatta evrenin kendilerine hizmet etmek için yaratıldığını düşünen insanlar beni deli ediyor

• dünyanın bütün nimetleri verilmiş, bir de güçlü olduğu öğretilmiş.. o yüzden ilah gibi takılıp tövbe tövbe

• İnsanları da acımadan öldürüyorlar ki. Haberlerde görüyoruz zaten savaşları anlatmama gerek yok. Hayvanlara gelince insana kıyan hayvana da kıyar. Öyle bir toplum olduk işte. Filler, Fok balıkları, pandalar,kutup ayıları,penguenler, yunuslar hepsi insan tarafından giderek yok ediliyor...

0|0
    0|0
  • İnsanın doğadan soyutlanma sürecini yok sayıp, doğrudan günümüze atlaman doğru bakış açısı değil. İnsanın doğayı sömürülecek bir şey olarak algılaması yakın bir geçmişe dayanır, sen 50 bin yıl önce de insanlarda aynı zihniyet mevcutmuş gibi düşünüyorsun gibime geldi.

0|0
    0|0
  • dogayla adapte olsaydık ve dogayı bozmasaydık acaba dahamı rahat olurduk mesele magralarda yaşasaydık derelerde yıkansaydık önümüzde dut yaprakları olsaydı :)))))))))) kaşık olmasaydı elimizle yeseydik int. olmasaydı sen bu soruyu sormasaydın gercekten cok güzel olurdu

0|0
    1|0
    • Evet,o şekilde yaşamayı tercih ederdim.

• anladım şimdi seni sen int. hayal dünyasına girdin cıkamıyosun kapat tekrar ac düzelirsin

• İnsan doğayı sömürme yetkisini kendisinde görüyor. Bunun da özünde kapitalizm ve insana dayattığı pragmatizm olduğunu düşünüyorum.

0|0
    0|0
    • Hepsinin altında geliştirdiğimiz beyinde,geliştirdiğimiz bilinç altı vardır. Fiziksel veya ruhsal çekilen acıları unutmayız. Kötü şeyleri tekrar yaşamamak için doğaya aykırı şeyler yapmaya başladık.

• Çünkü bu insanlığın doğasına aykırı olur.

0|0
    0|0
  • ınsanı diğer canlılardan ayıran en onemlı ozellıgı aklıdır.Aklını kullanabılen ınsan doğaya ve dığer canlılara zarar vermekten kacınır.Senın bahsettıgın zarar veren ınsan dılımı aklını kullanamayan kısılerdır.Embesilde denilebilir bunlara

0|0
    0|0
    • Atıyorum,hastalanınca iyileşmek için ilaç kullanmak da doğaya aykırı bir davranıştır. İnsan yaşamak,daha da çok yaşamak,daha iyi yaşamak için doğayı yok sayar,özünden uzaklaşır ve yaşadığı yeri yok etmeye başlar. Şuanda kullandığın o bilgisayar da doğaya aykırı.

• Coğrafya ve biyoloji dersi aldığını umuyorum :) iyi akşamlar

• valla cografya ve bıyolojı dersı aldım kaldıkı bıyolojı ogretmenıyım senın almadıgını anladıgımdan dolayı sacmaladıgını en basından soyledım sana dımı :) cok mantıksız bır ınsansın sırf yazı yazmıs olmak ıcın salak salak seyler yazıpta kendını rezıl etme daha fazla :)

Kızlar Ne Diyor 7

• Doğanın bir parçası olmak yerine doğayı bizim bir parçamız yapmaya çalışıyoruz.Nesli tükenen hayvanlar,yok edilen ormanlar ve kirletilen doğa insanoğlundan intikamını almaya başladı.Bu açgözlülük sadece bize has.Doğadaki hiçbir canlı insanoğlu kadar açgözlü değil.Bence insanı diğer canlılardan ayıran en önemli özellik akıl değil aç gözlülük.

1|0
    0|0
  • Biri olmadan digeride olamaz bunun farkindaligina erismis herkes sana katilacaktir +ladim :)

1|0
    0|0
  • Katılıyoruuuuuumm

1|0
    0|0
  • insan denilen varlık düşünebilmenin ne olduğunu daha tam kavrayamadı ...Hayvan hayvanlığını biliyor ama insan insanlığını tam bilemedi

0|0
    0|0
  • öyle düşünüyorum. fakat doğanın ortaya çıkardığı insan ondan ayrı, kopmuş, ona zarar veriyor gibi gözükse bile doğanın bir parçası. doğada yıkımda vardır ve insanın doğasında da bunun yansıması var. ama ben insan-doğa arasında gerilim var diye değil doğa-doğa arasında var diye düşünürüm.

0|0
    0|0
  • Kim demiş!

Parça olmayı bırak,hücrelerimin hepsine yapışık durumda.

0|0
    0|0
  • hiçbirşeyi adapte etmedim kendime

hep oradaydım, onda, kucağında, içinde, icime aldım

0|0
    0|0
Yükleniyor...