Namus o değildir. Namus bu değildir bla bla bla. Peki sizce namus nedir?

Arkadaşlar, burada gördüğüm soru ve yorumlardan yola çıkarak değinmek istediğim bir konu var.

Giyiniyor oluşumuzun amacı insanların bize tecavüz etmemesi olmadığı gibi, yolda sokakta bakışlarımızı kontrol edişimiz de tahrik olmama amacı taşımıyor. Belli ki, bazı arkadaşların zoruna gitmiş, selam verilmemesi, yüzlerine bakılmaması. KSde yazılan sorulan %90ına bakarsanız; bir merhaba altında bile ima aranan, gülümsemeyi geçin selam vermeyi bile yanlış anlamaya müsait bir zihniyet olduğunu görürsünüz. Kimse kimseyle mecburen iletişim kurmak zorunda değildir.

Çok moderniz ya hani. Çok aydınız. Kulaklığımızı takıp kimseyi umursamamayı havalı bulurken, değer verdiği şeyler için sınırlarını çizmiş prensipli insanları "kezban" buluyoruz. Bu mentalitenize de hayranım doğrusu.

Namus, bacak arasında değildir. Amenna. Namus, yere bakarak yürümek de değildir. Hadi ona da tamam. Peki namus nedir sizce? Bakışlarını eşine saklamak, en tatlı sözlerini onun için biriktirmek namus değilse, namus nedir arkadaşlar? Sahi hala namus diye bir kavramımız var mı?

Herkes yalan söyler. Ama bu yalanı meşru yapmaz. Aynı bu şekilde; siz, biz, ben, sen dikkat etmiyoruz diye yaptıklarımız doğru anlamına gelir mi?

Yaşanılan hayat kimseyi ilgilendirmez. Selametle.

Güncellemeler:
Burada tartışmaya uygun bulmayan arkadaşlar için; çok değil, 1 saat önce bu sitede yazılan bir soruda yere bakarak yürüyen insanlara yapılan yakıştırmalara şahit oldum. Konuya girdim. Bir baktım, konu namus tartışmasına dönmüş. Tabii ki hiç kimsenin haddi değildir bu, söyleyeceği olan buraya yazsın. Ve burada cinsiyet belirtmedim özellikle, namusun cinsiyeti olmaz. cevaplaınız için hepinize teşekkürler..

0|0
6|20

En İyi Erkek Görüşü

• Doğruluk ,dürüstlük, vicdan ve samimiyetin bileşkesidir.Cinsiyete göre de bir kavram değil fakat ülkemizde birçoğumuza göre kadını baskı altında tutmanın, sindirmenin ve denetlemenin bir yoludur bu.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 19

• Bakışlarını eşine saklamak, en tatlı sözlerini onun için biriktirmek namus değilse, namus nedir arkadaşlar?

Namus Şereftir... Namus Delikanlılıktır... namus namustur.. Korunması gereken bırseydır... nasıl Korunur Dıye Bır Soru Belılırse Kafanda Onuda Soylıyım.. namus Durustlukten Gecer. Durust Olursan Yalan Soylemezsen Serefsızlık Yapmazsan Namuslusun.. Ha Bırde Dısarıya Namuslu Kendı ıcınde namussuzlar var.. En tehlıkelı Insan Bunlardır... Dısardan bakarsın cok efendı Durust Namuslu Karakterlı Bır Insan.. Ama ıcınden Haınlık Serefsızlık Gecırıyor.. Bu tıp Insanı Anlamak guc Degıldır... Kısaca Sinsi De Dıyebılırsın... Namus Bacak arasında Degıldır. Ama O Bacak Arasınıda Insana tesvık Etmek Anlamına Gelmez... kısacası Namus Insanlıktır Insan Olmaktır...

0|0
    0|0
  • Namus dediğin şey, başkasının namus olarak gördüğü değerlerine tecavüz etmemektir.

Kendi değerlerini çıkar ve menfaat uğruna peşkeş çekmemektir.

zor iştir namuslu olmak.

0|0
    0|0
  • akşam yastığa başını koyduğunda vicdanın rahat uyuyabiliyorsan işte gerisi önemli değil... millet sadece konuşur durur... namus hakkında eleştiri yapacak birinin önce kendisi ne kadar dürüst ona bakacak, kimse hakkında atıp tutuyor mu ona bakacak, kul hakkı yiyip yemediğine bakacak, vs...

Allah kul arasındaki olaylara kimse karışamaz, kimsenin laf etmeye de hakkı yok... Herkes önce kendine baksın ...

0|0
    0|0
  • ya namus hareket ederken bacaklarının arasındakinin varlığını yoksayabilmektir.bir kadın bugün daima sahip olduklarından dolayı bir erkeği baştan çıkarabileceğini haliyle her hareketinde bir yüksekten bakma modundadır bu erkek için de geçerli eleman gördüğü her kadına av mantığıyla bakıyo e bu da onu gerçek dışı hormonal bir karaktere bürüyo.yani yani bu kafayı aştığımız zaman namus a ulaşırız gibime geliyo.nedyom lan ben :D ahahah.brainstorming mi bu :D.he ama şu da var mümkünmü bu yani hormonlarımızı aşabilmek felan işte onu bilmiom.belki de namusllu olmak bir ütopyadır .D

0|0
    0|0
  • yunancadan türemiş bir kelime.yasa anlamında kullanılmış.

toplum kurallarıda denebilir kabaca.toplum içinde yaşayan herkesi ilgilendiren bi konu kısaca.

0|0
    0|0
  • namusun koşulu gerdeğe bakire olarak girmekmiş link

0|0
    0|0
  • Namus,bacak arasıyla sınırlandırılcak bi kavram değil.Olmamalı.Namus,ahlaklı olmaktır,çizgini korumaktır,iki yüzlü olmamaktır...Keza vatan namustur,bayrak namustur.Asla tam olarak anlayıp tanımlayamayacağımız bir kavramdır sanırım.

0|0
    0|0
  • bukadar yazıyla insanlar öfkeni kusmak yerine sadece namus kelimesinin sözlükteki anlamına bakıp 5 dk kendi duygu düşünelcerinle yorumlasan cvbı bulurdun

0|0
    0|0
  • Karşılıklı saygı ve sevgi ve güvendir. Daha ötesi var mı ki?

0|0
    0|0
  • Filozofmusunuz .d

0|0
    0|0
  • iki bacak arası namus değildir.. namus kadında olduğu gibi erkekde de olur.. kişilik haysiyet ve şereftir.

0|0
    0|0
  • Namus çok büyük birşey bence bu durumu burada ve buradakilerle tartışmak olmaz

herkes kendinden mesul

benim kendi namusum önemli başkasının ki ilgilendirmiyor.

0|0
    0|0
  • Bir toplum içinde ahlak kurallarına karşı beslenen bağlılık" ve "Dürüstlük .

0|0
    0|0
  • namus vicdandır.vicdanın kaldırabilecegi sınırı insan kendi belirler.

0|0
    0|0
  • Bir toplum içinde ahlak kurallarına ve toplumsal değerlere bağlılık, iffet

0|1
    0|0
  • dürüstlük

0|1
    0|0
  • Bedeninin ve ruhunun onurlu olmasıdır !

0|0
    0|0
  • namus talamusla optic chiasma arasındadır.

0|0
    0|0
  • Namus bacak arasındadır kızım . bosuna ugrasma.

Tabi ilişkiye girmeyip her haltı yiyen de bosuna namusluyum demesin.

Kafada biter mi diyeceksin?

Bitmez kafada falan.

ilişkiye girmişsen eger o kişi bir süre sonra seni terkedip gittiyse namus falan kalmamıstır artık.

Cünkü bundan sonra bütün dizginler sende. onune kim cıkarsa cıksın illa birisiyle daha ilişkiye gireceksin. sonra o gidecek bir daha.

Herkes icin gecerli olmayabilir. Ama dogru düzgün bir ilişkin olduktan sonra o kişiyle ilişkiye gir girme farketmez. ama dedigim gibi o yol acılınca bir sonraki kişi ile devam eeder

0|0
    2|0
    • Mantiginiza hayran kaldım doğrusu!

• o kişiden emin olmadan birlikte olan bir kız ilkinin intikamı ici onun bedenini ele gecirip kendini o kişiden kacarak bir 3ncusune dogru yola cıkar. inan sitede bile ilk ilişkiye giren ve onu terkeden kişiyle olan ilişkisinden pişman cok kişi var. her erkek ilki ve teki olan kızı ister. her kız da aynısını ister. ama gelecegi düşünmeden ve emin olmadan o kişiyle yatar. bu sacmalık bana göre

• neyse uzatmaya gerek yok. anlaman zor selametle sana da

Kızlar Ne Diyor 6

• Namus çok çok geniş bir kavram tepeden tırnağa bir olgudur.

Zikrini fikrini herseyini kapsar ve burada tartisilacak bir konu degil..

Herkes kendinden mesul..

1|0
    0|0
    • Guncellemende çok haklisin.

Bizim erkekler çok aşırı derecede türk kadınına yafta yapışıyorken yabancı bir kadın onlar için kutsal sayılıyor.

Boşver değilim allah layiklarini versin hepsinin!

• amini hepimiz için. :) bu arada ben ladybugs. belki hatırlarsınız :) iyi akşamlar dileyeyim :)

• Namus bir bok değildir.

1|2
    1|3
  • kadin hesabi alan erkeklere hastayim arkadas.

1|0
    1|0
  • Namus diye bir şey yok bence..Dürüst olup olmaması önemli.

0|0
    0|0
  • burada ve buradakilerle tartışılacak bir mevzu değildir.

0|1
    0|0
  • Ks'de yazan sosyal medya uzmanlarını, bürokratları, şöyle bi gerçek hayata alalım.

0|1
    1|0
Yükleniyor...