İnsanlar neden alevileri karalamaya çalışıyor?

az önce gördüğüm mum söndü olayı gerçek mi diye bir soru soruldu, ve çoğu kişi olabilir bilmiyorz tarzında yanıt veriyor. Ben aleviyim bunları kim çıkarıyorsa yazıklar olsun.inananlara da yazıklar olsun. 20 yaşındayım ve elele tutuşmak dışında hiçbir erkeğe yaklaşmadım, hiçbir insana bilerek kötülük yapmadım, kimsenin hakkını yemedim...ve en önemlisi bunları tamamen kendi vicdanım için yaptım...cennet yada cehenneme inandığım ya da allahın cezalandırmasından korktuğumdan değil.çoğu alevi de benm gibidir...sizi biraz insan olmaya davet ediyorum ne gibi şeylerle suçladığınızın farkındasınızdır bizi inş.bunları uyduranları da allaha havale ediyorum ...

0|0
3|17

En İyi Erkek Görüşü

• Ağırlıklı Nüfusun Sünni Olması ve Bu Sünni Nüfus Yetiştirilirken Söylenilen Saçma Sapan Şeyler, Aleviler Hakkında Yalan Yanlış İnanışlar ve Bakış Açıları Doğmasına Sebep Olmuştur... Bu İnanışlar Öylesine Cahilcedir ki, Bunlara İnananların da Zeka Seviyesinden Şüphe Etmek Gerekir... Sünniyim... Yüzlerce Alevi Tadınım... Cem Evine Gittim Sırf Merak Ettiğim İçin... Alevi Öğretilerindeki İnsan Sevgisinin %10'u Bile Sünni Öğretilerinde Yoktur... Bu Sebeple Alevilere Hep Sünnilerden Daha Fazla Saygı Duymuşumdur... Bu Saçma Sapan Şeyleri Ortaya Atanları da, İnananları da Allah'a Havale Ediyorum...

0|1
    0|0
    • bu düşüncelerin tıpatıp aynısını başka Sünni arkadaşlarımdan da duymuştum, dejavu oldu :)

Erkekler Ne Diyor 16

• Eksik bilgilerle donatılan insanlar her zaman yanlışa sürüklenirler. Kim olursa olsun.. Doğru eğitim çok önemlidir.

1|0
    0|1
  • İyi bir Alevi olabilmen için önce iyi bir Müslüman olman gerek.Cennette ya da Cenehheme inanmamak ne demek?Onlar haktır.Önce bunun üstünde bir anlaşalım.Eğer bunlara inanmıyorsan zaten İmam Ali AS'ın yolunda değilsin Ateistsin demektir.Bu kısım böyle.İkinci kısma gelince ise buradaki soran arkadaşın kötü niyetle sorduğuna inanmıyorum.Ancak son zamanlarda malum çalkantılar yüzünden bazı merkezler tarafından bilerek karalandıkları doğrudur.Ancak bu genel bir irade değildir.Aynı şekilde Alevilerin arasında da karalayanlar var Sünnileri.Tek bir merkezden bazen her iki tarafın içinden de karalama hareketi çekerler.Ancak bu genel bir irade değil.Bence bu kadar alınganlık yapmana gerek yok.

1|1
    0|1
  • O soruları şikayet ediyorum, son 1 ayda birkaç soru oldu öyle.

Maalesef bu ülkede "öteki" diye bir şey var. "Öteki"ye duyulan nefret sınır tanımadığı için iftiralar da sınırsız. Eğer malum "çoğunluk"tan değilsen, sana çamur atılır. Alevileri ve diğer azınlıkları karalamak lazım ki ülkede üvey evlat olduklarını hatırlasınlar, diyorlar.

Alevi bir çevreden geliyorum ve yakın akrabalar ile ilişkilermiş, ensestlermiş, mum söndülermiş bir tek örneğini duymadım görmedim, yaşlılardan da duymadım. Zaten böyle şeyler hiç konuşulmaz ve olur ya konusu açılırsa lanetlenir. Bizim çevrede bir tek hırsızlık olayı bile olmaz, kimse kimsenin ayağını kaydırmaya çalışmaz, erkekler kadınlara kötü gözle bakmaz. İnsana insan gözüyle bakılır

0|0
    0|0
  • Söylediklerinde yerden göğe kadar haklısın . Ancak bırak millet ne diyorsa desin Alevilik nedemektir çok iyi bilirim bilmiyen kişilerin cahilliği boşver kendini üzmeye değmez böyle insanlar..

0|0
    0|0
  • Ben inanmıyorum bu olaya sizlerinde aşırı tepkili olduğunu bilirim bu konuya

Boşver zamanında birilerinin kuyruğuna basmışsanız onun zamanında attığı bir yalan bu zamana büyüyerek gelmiş ve her seferinde sizin can yerinizden vurup sizleri rezil etme cabasındalar.

0|0
    0|0
  • soruyu kaldırdım. soruda birşey yoktu ancak gelen cevaplar saçma sapan idi. kimsenin kimsenin inancıyla ilgili kulaktan dolma bilgilerle yorum yapmaya hakkı yok burada.

bu tip açık polemik konuları zaten site kurallarına aykırı

1|0
    0|0
  • Alevileri sevmeyen insanlar aciz insanlardir. Bizde din dil irk ayrimi yoktur. Ayrica alevilik te tek fark hz. Ali efendimizdir. Allahin aslanidir. Önce bi arastirsinlar sonra seviyoz sevmiyoz desinler.

1|0
    0|0
  • Yok öyle bir şey arkadaşım. Alevide kardeşimizdir, lazda kardeşimizdir, kürtte kardeşimizdir hepsi kardeşimizdir sen rahat ol takılma böyle şeylere.

1|0
    0|0
  • çünkü böyle düşünenler insan olmadığı için...

0|0
    0|0
  • burası türkiye burda 3 kuruş vermeden savurulur yargılar burada herkez maodonozdur herşeye burda herkez bilmeden atar tutar keser diyeceğim oki aldırma sen kendi yoluna bak insanların ağzı torba değilki büzesin

0|0
    0|0
  • Güzel kardeşim fazla takma bunları kafana , herkes dinini kendi içinde yaşar , önemli olan insanlık,

0|0
    0|0
  • alevi değilim ama çok alevi tanıdığım iyi insanlar var.böyle saçmalıkları hiç duymadım onlardan

0|0
    0|0
  • bu ne ya simdi

0|0
    0|0
  • kimseninkimseyi karaladığı yok bi de siz baş kaldırmayın şimdii... ayrımcılık yapıp durmayınnn

0|0
    3|4
    • senin hiçbir şeyden haberinin olmadığı belli.bilmediğin konularda sessiz kalsan iyi olur.benim burada bir ayrım yaptığım yok toplum tarafından ötekileştirilen bizleriz

• ya bırakın lütfen demogoji yapmayın buralarda yaaa.. türkiyedesin türkiyeyi yaşıyoruzz

• daha açık konuşabilirsin ne demek istiyosun arkadaşım?

• cahil oldukları için.

0|0
    0|0
  • şimdi mum söndü olayı vardır ama alevilere özgü bir durum değildir.. alevilere mal edilmektedir ama alaksı yoktur... detay isteyene anlatılır..

not: alevi değilim bu arada

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 3

• Ben alevi değilim ama sizlerin nasıl biri olduğnuzu çok iyi biliyorum.Çünkü iki arkadaşım ve komşumuz alevi ve çok saygılı insanlar.Ama insanlara kızma çünkü sizleri hep yanlış tanıtıyorlar ve bu kasti yapılan toplumda fitne çıkartmak için yapılan olaylar.Ama birde gerçek varki sizler kendinizi iyi tanıtamamışsınız ve bu yüzden bir çok hakarete maruz kalıyorsunuz.Bizim hatamızda araştırma yapma gereği duymadan hemen bu safsatalara inanmak.Belki o arkadaş bu sitede bir çok şey konuşuluyor işin gerçeğini anlayabilmek için sormuştur.Benim nacizhane fikrim sen her gördüğün yerde samimi açıklamarda bulunurak yardımcı olmalısın.Beni yanlış anlama ama ben böyle yapmaya çalışıyorum.Eski sorulardan elbet görürsün.Allah yardımcımız olsun ne diyeyim

1|0
    0|0
  • 1-2 kişi dışlıyor diye herkese suç atmayın. Alevide müslüman değil mi? Hepimiz bir Allah'a inanıyoruz. Sunniyim ben ama alevileri bir kere kötülediğimi bilemem. 3 tane yakın arkadaşım alevi. Dine göre insan seçecek değiliz ya. Aslında bizim tek sorunumuz ne biliyor musun?

Allah bizi insan olarak yarattı; ama biz kendimizi sunni, alevi, laz, çerkez, türk, kürt diye ayırdık.

0|0
    0|0
    • ayrımlar elbette olucak herkesin siyah ya da herkesin beyaz dediği bi dünya düşünemeyiz.insanlar birbirine saygılı olsun yeter. herkesi suçlamıyorum sorunun kime olduğu belli zaten...

• ayrımlar olursa nasıl saygı olmasını bekliyorsun. ayrım falan olmasın

• bahsettiğim din millet farklılıkları anlamında ayrım.ben kimseye benmle aynı düşünüyor diye tolerans tanımam herkese eşit mesafede yaklaşırım.vaay müslüman kardeşlerim gayrimüslimler bi köşeye çekilin şeklinde düşünmüyorum...zaten insanların bir çoğu dinini kendisi seçmez bunlar doğuştan gelir hiçbir şeyde fanatikliğe gerek yok ben ne kadar insansam karşımdaki de o kadar insan.

• Bu kadar takılma.Cevaplayanların çoğu ne dedi onu da gör bence.

0|0
    0|0
    • gördüm bilmiyoruz diyorlar.hangi akıl mantık alır ki bunu

• ben baktığım da yok diyodu çoğu soru kaldırıldı bakamadım.Boş muhabbetleri işte insanların.Gerçeği bilenler yeter bence.

Yükleniyor...