Yatılı okullarda yada Kuran kurslarında, 12-13 yaşlarındaki erkeklerin cahilliğinden yararlanan kişiler..

Bunlara kişiler dedim ama kulaklarım köpekler olarak duyuyor.

Erkek çocuklarıın geleceğini, psikolojisini,gelişimini mahveden bu yaratıklardan nasıl koruyacak insanlar çocuklarını.

Çocuk istismarcıları bir çok kız çocuklarımızı genç kızlarımızı böyle vahşete sürüklüyor. Erkek çocuklarımızın cahilliğinden yararlanıp zorla veya tehditle kullanıyorlar.O zamanlar 12-13 yaşında olan çocuklar 20 yaşına geldiğinde nasıl bir durumda oluyorlar biliyor musunuz?

Bunun yüzünden insan yüzüne çıkamayan veya kendisine bunu alıştırıp devam eden yetişkinler çıkıyor ortaya.

Ne hakkınız var sizin daha tertemiz askere gideceğim diye hayaller kuran çocukların vabaline girmeye.

Anne ve Babalar çocuğunuzu bilmediğiniz hiçbir yere emanet etmeyin. Kışın okusun yazın Kuran kursuna gitsin yada farklıbir yaz okuluna (yatılı) diye hesap yaparken bir kez daha düşünün.Erkektir o birşey olmaz diyerek ilginizi kesmeyin.

Sorum, böyle durumda olan çocuklar ailelerine anlatamaz bu dertlerini, çocuklarının sıkıntılarını nasıl anlayıpta mudahale edebilirler? Neler yapılabilir? İllede gönderilecekse, kimlere emanet edilmeli?

0|0
5|12

En İyi Kız Görüşü

• İyi şeyler adı altında kötü şeyler yapan insanlar...

Bence asıl sorun bu durumun oluşmasına fırsat veren ailelerde,çocuklarını önemsemeyen ailelerde...

Kimse ne annenin ne de babanın yerini tutabilir,bir çocukta annesini babasını ister...Ailesi olan bir çocuğun bu şekilde yatılı yerlerde kalmasını doğru bulmuyorum...

Bu çocuklar çok uzun yıllar psikolojik destek görseler bile normale dönmeleri çok zor,illa ki kalıcı hasarlar oluşmuştur zihinlerinde.İleri de cinsel kimlik karmaşasına girmelerine neden olacaktır bu durum.

Ailelerin dikkatli olması gerekiyor,ancak bildikleri güvendikleri insanlara göndermeliler ve gönderseler bile çocukları ile ilgilenmeyi bırakmamalılar.Çocuğun durumunda bir değişikli sezinlediklerinde bu durumu araştırmalı,neler olduğunu öğrenmeli ve gerekeni yapmalılar..

İş aile de bitiyor derim

Ha bunun bir de hukuk boyutu var ki oraya hiç girmiyorum...

1|0
    0|1

Erkekler Ne Diyor 12

• Mucbir sebepler dışında, çocuk esirgeme kurumları gibi, yetişkin olmayan bir çocuğun yatılı okula gönderilmesini tavsiye etmiyorum, herşeyden çte hiçbirşey yaşanmasa bile çocuk ailenin sağladığı güven olgusundan mahrum kalıyor. Bunun için bu kurumlarda eğitim veren kişilere ağır psikolojik testler uygulanmalı, bu suçu işleyenlerede idam cezası getirilmeli. Sabilerden çözüme gidemezsin. Yatılı Kuran kursu da neymiş, çok büyük saçmalık.

4|1
    0|1
    • Dizlerinden ayırmasınlar çocuklarını, yaramazlığından kurtulmak içn göndermesinler.En azından, belirli bir yaşa gelene kadar.

• çıkalım dışarı sağa sola tükürenlere, laf atanlara falan sopayla dalalım

• ilk defa duydum hocam yatili kuran kursu pufff yeni moda

• bazı bolgelerde aıleler mecburıyetten cocuklarını yatılı okullara gonderıp ben okumadın cocugum barı okusun deyıp en yakın bolgedekı yatılı okula kaydını yatırıp bırakılıyor mecburıyet mecburıyet mecburıyettttt aslında burda kımı suclamak lazım

1|0
    0|0
  • Göndermesinler. Öncelikle aileler, (kolayına kaçtıkları için) sonra da adam gibi denetlemeyen, başka amaçlarına hizmet ediyor diye göz yuman devlet suçlu bence. Zorunlu haller varsa da devletin kurumları var (her ne kadar bunların da ne idüğü belirsiz olsa da)

Anladığım kadarıyla bir tanıdığının başına geldi, geçmiş olsun. Gelmediyse de, bu konuyu gündeme getirmen güzel

1|0
    0|1
  • birincisi kuran değil kur'an-ı kerim ıkıncısı bu tur subyancı ılıskılerın oldugunu bılmeyenler yok bunlar sapkınlık ve sapıklıktır ve cezalandırlmalıdırlar saygılar efenım

2|0
    1|0
    • Ailelerine söyleyemiyorlar, göz yumuyorlar ve sonradan alışıyorlar bu duruma normalmiş gibi devam ediyorlar. Ve bir gencin hayatına çomak sokuyorlar. Yazık ya.

• Kesinlikle katılıyorum.Çocukların gerçekten ailenin ilgisine ihtiyacı var .21 yaşındayım ve hala annemin bir kez olsun bana sarılmamış olduğunun eksikliğini hissediyorum . Babamı zaten saymıyorum bile.

1|0
    0|0
  • hangi amacla istismar edildigini anlamis degilim ne oluyirki o cocuklara hem yatili kuran kursumu olurmus yahu ilk defa duydum arapcayi turkce kadar iyi bilirim kursa mursa gitmedim ama bildigim kaariyla tum kurslarin izni vardir oyle seylerin yapildigini biliyorsaniz sikayet edin kaymakamlik mutlaka mudahale eder lakin ne sekilde istismari kastettigini anlamadim

0|2
    0|0
    • cinsel istismar - dayak - ağırişlere koşulma, fiziksel ceza - farkeder mi?

• İstanbul Fatih duydun mu?

• istanbula gitmedim ama adresini biliyorsan bi telefon yeter turk ceza kanununa gore izinsiz kurs acmak 12 ay hapis cezasina tekabul eder istismar etmesine gerek yok izinsiz acmasi yeterli biliyirsan bence ihbar et

• aman hocam dikkat diyelim

1|0
    0|0
  • ben de zamanında kur an kursuna gittim noluomuş anlamadım şimdi 22 yaşındayım normalim.ve de kur an kursuna gidipte senin dediğin gibi olan duymadın daha doğrusu ne demek istediğini anlamadım.

1|0
    1|1
    • O uzun ayrıntıyı boşuna yazmadım.

• yatılı olan yerlerse bişey diyemem ama 12 13 yaşında yasal olarak yatılı bir tek devlet okulları var diye biliyorum.yibolarda kalanlar vardı onlar mecburiyetten kalmalılar.yanlış anlamayın ama arkadaşlar böyle kötü olaylar yaşanmıyor değil.ama bunun için bu kurumları karalamak da doğru değil.içindeki birkaç sapık vahşi ruhlu insanlar var diye bu yapılara çocuğunu ne diye gönderirler diyen arkadaşlar cevap veriyorum mecburiyetten.

• Kurumları karalamıyorum ilgilenilmesi ve bunlara zemin hazırlanmaması için yatılı olan heryerin titiz olmasını öngörüyorum.

• detaylar çok uzundu, okuyamadım.. ama sana katılıyorum

2|0
    0|3
  • neler yaptırıyorlar ki

0|0
    0|0
  • Sorunu pek anlamış değilim bir insanın kur'an kursuna gitmesi ilim öğrenmesi zorunuza mı gidiyor ?

0|2
    3|1
    • Sefiller romanının baş kahramanı olacak adamsın.

• güzel kardeşim tamam yanlış anlamışım sorunu ithamlar için kusura bakma

• bence daha erken başlamalı bunlar

1|2
    2|1

Kızlar Ne Diyor 4

• 5 yıllık bir kurs geçmişim var yatılı hafızlık vs. güvenilir pekçok kurs olmakla beraber hakikaten istismarcı guruplar fazlasıyla mevcut.. sistemli bir yetılı kurs herşeyin üstesinden gelebilir. çocuğunu hergün takibata alan gidip kontrol edebileceğin bir kurs olması şart.

Bazı kurslarda velilerin içeri girmesi bile yasak düşün artık.. öyle yerlere çocuk emanet edilemez .s

1|0
    0|0
    • Evet, içler acısı bir durum.

• birşey dicem hangi kursta olmuş bu istanbulda mı belli bir isim biliyor musun ? orayı şikayet edip kapattırabilirler aslında ..

• Hayır isim yok. Ama mağdur olan bir kaç kişi tanıyormm.

• 5* çok güzel bir konuya değinmişsin

Duymuyoruz pek yansımıyor medyaya ama neler dönüyor neler olup bitiyor bilmiyoruz.Bilmediğimiz içinde böyle şeyler olmuyor diyemeyiz.Bence gereken araştırmalar gözlemler yapılmalı gerek yurtlarda olsun gerek kurslarda olsun bu istismarlara göz yumulmamalı, önüne geçilmelidir.Ayrıca ebeveynlerde bu konularda bilinçlendirilmelidir.

2|1
    0|2
  • ben bir kaç ay evvel buradan biriyle konuştum..aynen dediğin gibi küçük yaşta kursa gitmiş ve cinsel istismara uğradığından bahsetmişti..sonrasında öyle iğrenç şeyler anlattıki..ablasının eşi yani eniştesiyle birlikteymiş ( erkek ) ama zevk alıyorum ablam da biliyor diyince bende film koptu...gerçek ya da yalan bilmiyorum iğrendim zaten...ama böyle şeyler olması olası ise gerçekten bundan korumak gerekiyor çocukları kız erkek fark etmez..

1|0
    0|0
  • çocukların kuran öğrenmelerinde ne sakınca var onu anlamadım kuran kursuna bende gittim ve hiç zararını görmedim aksine orada öğrendiğim her şeyin Allah tarafından beni korumasına vesile olduğuna inanıyorum, Allah çocukları başka yerlerden korusun

0|0
    1|1
    • Verdiğin cevapla sorunun akalası yok.

• cidden hiç alakası yok

bence de soruyu bir daha oku

• taciz konusunu kassettiğini anlamaştm

Yükleniyor...