Evreka, evreka, ben buldum!

şöyle bir düşündüm de, zihnimde olanların hepsi daha önce başka insanlar tarafından keşfedilmiş, ortaya konulmuş konular. kendi çıkarımlarım dahi çoğu insanın çıkarımları ile eş değer. kanaat oluşturma sürecim sanki hep başkalarının öğretileri ile şekillenmek zorunda sanki.

yakın mazimde, bir konu hakkında bir çıkarımda bulundum. sorunun cevabını örnek model yardımı olmadan kendi zihnimde resmen keşfettim. daha sonraları ilgili konularda kitaplar okumaya başladım. meğer benim kendi çabalarımla keşfettiğim zaten bilinen bir gerçekmiş. hatta bir yunan filozofu tarafından, bir kaç bin sene öncesinden dile getirilmiş. benim evrakelerim hep pişti oldu.

mesela Shakespeare in "hoşlandığınız bedenlere hayalinizdeki ruhu koyup aşık oluyorsunuz" sözünü bu sözü duymadan önce farketmiştim. descartes in "insanlar olaylardan değil, olaylara yüklediği anlamlardan etkilenirler" yargısını ilgili yargıları daha önce hiç bir yerde okumadan keşfetmiştim.

sizinde buna benzer "evreka" leriniz oldu mu?

0|0
5|3

En İyi Kız Görüşü

• Evet bu yazdığın iki konuda oldu.

-Zaman değilmiş gideni getiren,aslında zamanmış var olanı götüren.

-Belki hiçbir şey yolunda gitmedi ama hiçbir şeyde beni yolumdan etmedi.

aklıma gelmeyen bir çok şey bu sözleri kimin söylediğini unuttum ama düşüncelerimle tamamen özdeşti.

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 4

• çok acırsan ,acınacak duruma düşersin... vallaha buda benim

0|1
    0|0
  • Öfkeyle kalkan zararla oturur. Cidden hep öyle oluyor

0|1
    0|0
    • ama benim gördüğüm kimi zaman kara geçebiliyorlar. baksana israile. mavi marmara gemisinde 9 insanı oldürdü. ve ondan mutlusu yok. iyi de yaptım diyor. teröristler bi dünya masum öldürüyor. olan bize oluyor. yaptıkları yanlarına kar kalıyor. :/

• öfkelenmeyen insan bunları yapmaz. öfkelendikten sonra işde hadlerini bildirdim dercesine mutlulukları yanlarına kar kalıyor. hiç zararla oturduklarını görmedim.

• Susarak Özlüyorum başlıklı bir şiir yazmıştım, 5-6 ay sonra bu isimli bir şarkı olduğunu gördüm. :)

0|1
    0|0
  • benım de bulduğum -ömür biter yollar bitmez:D

1|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 3

• Dusuncelerim benim ticaret ve finans ile ilgili olur genelde

kafamin ticaret ve finansa iyi bastigini dusunurum her zaman ve oylede oldugunu pek cok kez kanitladim ticarette hic yapilmamis uygulamalari dusunuyor ve buluyorum finansta degisik araclar ile farkli kazanimlar elde ediyorum ilk defa yapmis olmanin zevkini yasiyorum fakat yeterli maddiyatimizin olmamasindan dolayi istenilen olcude kar saglanamiyor bunu goren buyuk firmalar fikrimi hemen kopya ediyorlar ve bundan buyuk karlar elde ediyorlar ben ise kucuk meblaglar ile yetinmek zorunda kaliyorum bu da beni uzuyor :(((

0|1
    0|0
    • aslında firmalar bu yaptığını görüyorsa, seni keşfederler bence. yeteneklerine inancın yüksekse, firmalara kendini yeteri kadar göstermelisin

• x2-y2 denkelminin açılımını rakamlar üzerinden bulmuştum , yeni bir denklem buldum diye çok sevinmiştim ki bu denklemin bulunmuş olduğunu anladım..

0|1
    0|0
    • benimde matamatiğim çok iyiydi. mat öğretmeni yeni bir konuya başlayacağı zaman bir soru sorardı. hiç anlatılmamış bir konu olmasına rağmen çözer önüne sunardım. doğru yapmışsın derdi. ama daha kolay yolu var. şimdi onu öğreneceksiniz derdi :D o günleri anımsadım bi an. :D

• bende bir ara matamatiğe çok dalmıştım. aklımdan sürekli rakamlarla oynardım. rakamlarla oynarken bu denklemi tersten buldum.

• Eğer böyle birşey varsa o fikir veya söz senden önce düşünülmüş yada dile getirilmiş.Bu anlama gelir.Ama sende kullan aynı sözü bir sözü sadece ilk söyleyen veya bir fikri sadece ilk düşünen kullanabilir diye birşey yok.

0|1
    0|0
    • orası öyle tabi. yeni birşeyi ilk defa ortaya koyan kişi hep kazanan oluyor. mesela facebook. o fikri ortaya koyan milyarder sonuçta. öyle bir şey bulup ortaya koymayı kim istemez. haksız mıyım?

• Haklısın dostum mesela bizim elektrikle ilgili bir site var kontrolkalemi.com diye ve neredeyse türkiyedeki bu meslekle uğraşan insanların tamamı üye gibi mesela böyle bir site kurulmasaydı benim aklımdaydı ilk kuran kazanıyor işte,şimdi ben benzer bir site kursam o site kadar popüler olmayacak ve fazla üyesi olmayacak.

Yükleniyor...