Gençler tarih kitaplarında vahdettin hain deniyor peki sizce?

arkadaşlar bence vahdettin kesinlikle hain değil di ya bir düşünün ben hain olsam cebime bir kaşıkçı elmasını atar giderim.Adamın naşı bir yahudi tarafından haciz konulmuş hain mi şimdi bu bana söyleyin ama kitaplar da hain diye geçiyor bence Atatürkü de samsuna gönderen odur çok dikkatli okumuyoruz olayın iç yüzlerini bilmiyoruz sizce de öyle değil mi?

Güncellemeler:
Benim fikrim budur herkesin fikri kendine
Konu kapanmıştır arkadaşlar
Gençler konu kapanmıştır lütfen herkesin fikri kendine ben benim gibi düşünenler varmı öğrenmek istedim öğrendim

0|0
5|2

En İyi Kız Görüşü

• çok doğru hatda sarı zeybek belgeselinde gördüm kazım karabekir paşayıda samsuna vahdettin yolladı orduyu kurup mücadele etsin diye o bölümü okurken nadanse gözlerim dolar

0|1
    1|2
    • Gerçekten bilgiye değer veriyor olsaydın daha sorunun üzerinden 1 saat bile geçmeden seninle aynı görüşte diye bu cevabı en iyi cevap seçmezdin. Ayrıca tarihi gerçeklerle ilgili bilinen bir şeyi sen 'herkesin fikri kendine'' diyemezsin, gerçekler kişilere göre değişmez gerçek gerçektir ve hoşuna gitsin ya da gitmesin kabul edersin. Bununla ilgili olarak okumanı tavsiye ederim: link

• Gerçekler kişilere göre değişir gerçek dediğiniz ne? Bu gün idam edilen Adanan Menderesin idam kararı kaldırılıyor onun idam edilme sebebi de gerçeklerdi artık şu kesin yargılarınızdan kurtulun öğretmenler, cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister sözünü söylemiş olan Atatürk değil midir? siz nasıl insanların vicdanına fikrine gerçekler diyer ket vuruyorsunuz

• Lafım ancak bu kadar çarpıtılabilirdi. Ben onun bunun vahdettin'i sevmesine bir şey demem ama yaptıklarının aklanmasına derim. Zamanında Atatürk ve arkadaşları onun ve etrafındakiler yüzünden çok zorluk çektiyse bugün biz bunları unutalım diye değil kusura bakma. Vahdettin'in yaptıkları ortadayse sen buna benim fikrime göre hain değil vatansever diyemezsin. Ama destekliyorum, aynı fikirdeyim diyebilirsin o da seni bağlar benim dediğim ise tarihi bağlar

Kızlar Ne Diyor 4

• bunu salı günü konuştuk tarih dersinde hoca soyle dedi tam olarak hain diyemeyiz ama kahraman da değil..atatürkü o samsuna vatanı kurtarsın diye gondermiyo ataturku onceden tanıyo sehzade oldugu zamanlardan o yuzden gonderiyo ama gonderme nedeni de oralarda sorun cıkmasın diye ve vahdettin kacarak gitti kimse onu kovmadan normalde kimse padişahı oldugu ulkeyi boyle terketmez hatalarını bildiği ve oldurulmekten korktugu için kactı dedi

0|0
    0|0
    • o senin görüşün ne olduğunu bilmiyorum ama kesinlikle hain değil di ya bak yazdıklarımı gördün ben hain olsam bir kaşıkçı elmasını cebe atar giderim

• Ben Atatürkün yaptıklarını yok saymıyorum lafı çarpıtmayalım AMA ben hain olduğuna inanmıyorum zaten bizim en büyük eksiğimiz ötekileştirmek ikisi de bizimdi ki Atatürkün ne kadar büyük bir lider olduğunu Stalinin mektubunda okuyabilirsin

• hain olmadığı için mi izmirin valisi değiştirildi yunanlılar işgal etcek diye o gun donanma kapatıldı kilitlendi engel olunmasın diye yapma ya lutfen yapma bence sen bizim hocanın dediği o filmlerden izlemişsin ama yanlış dusunuyosun ve biraz acık ol diğer goruslere karsı boyle yoruma acık bi konuyu acıyosan karsı tarafı da dinliceksin

• Peki Atatürk Nutuk'ta neden kendisinden hain diye bahseder acaba? Anadolu'ya Vahdettin gönderdiyse birçok yerde neden Mustafa Kemal'i desteklemedi, neden Damat Ferit'in yaptıklarına izin verdi, neden İngiliz Muhipleri Cemiyeti'ne üye oldu, neden milli mücadele aleyhine fetva verdirdi, neden Mustafa Kemal ve arkadaşlarını idama mahkum etti? Ayrıca ülkeden nasıl kaçtığını da yazar Nutuk. Evet okumuyoruz değil mi?

0|1
    0|0
    • Nutuğu hiç okumadım ama tabiki Atatürk sayesinde bu ülke bu yerlere geldi amma velakin bizim bilmediğimiz şeyler olabilir dönemin şartları öyle gerektiryor olabilir asla bilemeyeceğiz

• Asla bilemeyeceğimiz diye yapılan hainlikleri ak'lamaya kimsenin gücü yetmez

• Kim bilir Vahdettin neler diyor

0|0
    0|0
  • Tarihimizi yanlış öğrendiğimiz düşüncesindeyim sanırım bu yüzden yanlış öğrenmektense öğrenmemeyi seçtim :( tarihe karşı hiçbir zaman ilgim olmadı ne yazık ki kendimi bu konuda hep boş hissederim hayatta kendimde gördüğüm en büyük eksiklik bu

0|0
    0|0
    • Tarihe karşı çok ilgim var ve şunu söyliyim okuduğum kadarıyla vallahi bu adam hain değildi hatta padişah bence çok büyük bir insanmış

• onu bilemiyorum ama hain değildi tamam dönemin şartları bunu gerektirebilir ama bence hakettiği bu değildi

• Şöyle düşünüyorum koca imparatorluğu bir Vahdettin yok etmedi ama bu aralar Kayıhan Osmanoğluna insanları şehzademiz yoluna kurban sözleri eğer o zaman gönderilmeselerdi ülkede ikiliğe sebep olabilirdi düşüncesini doğuruyor.

Erkekler Ne Diyor 2

• Doğrudur, Atatürk'ü Samsun'a gönderen ve o yetkileri veren Vahdettin lakaplı Mehmet arkadaşımızdı. Ama Samsun'a gönderilme nedeni kurtuluş için değil, Doğu'da kurulan Sovyet benzeri Şura'ları dağıtmaktı, "karışıklığı" düzeltmekti ve Atatürk, Mayıs sonunda Kazım Karabekirlerle konuşuncaya kadar bir kurtuluş savaşının içinde değildi. Vahdettin'in "hain" sayılması Ankara hükümtiyle ters düştüğü zamana gelir, ters düşen herkes "hain" sayılır, politika öyledir

0|1
    0|0
  • uzakda değil, arşivde Mustafa Kemal ile yazışmaları mevcut. olayın içyüzünü de biliyoruz yani. Sultan eli kolu bağlı haldeyken kendini feda ederek Anadolu'da bi ateş yakmaya çalışmış.

0|0
    1|1
    • iyi de bunu niye tarih kitaplarında yazılmıyor arkadaşlar

• saçma ilkokul kitaplarınıza bakarak eksilemeye devam edin. arşiv diyorum size gidin mektupları okuyun ikisi arasında geçen. cahiller...

Yükleniyor...