Insanla ormandaki aslanı ayırt edemeyen insanlar..

İnsanoğlu yeri geldiğinde kendine bazı hayvan isimleri takılmasından rahatsız olurken yeri geldiğinde doğanın dengesi diyerek kendini ormandaki aslan ile bir tutar insanla hayvan hayvan ile bitki arasındaki farkları ayırt edemez o yüzden mantık bulunmayan kelimeler sarfeder konu vegan ve vejetaryenlik anlamını malesef daha bilinemeden bu kavramlar hakkında konuşulur genelde hayvan yemiyorsun ama patates yiyorsun yada aslana da söyle et yemesin öncelikle bu kişilerin insan olduğunu hatırlamasını istiyorum link

link

bu iki kavram sadece et yememekten ibaret değildir..vejetaryen sekterönü ticarete bağlayanlar et sektörünü bir incelesinler derim.İnsanlar gereğinden fazla et tüketiyor buda bir gerçektir .Daha doğrusu et tüketen insanlara vejetaryenlere aldığı cepheyide anlamam dana ya hayvan değil hamburger gözüyle bakan kişinin problemdir neyse daha çok açıklarım ama ilk safhada bitki hayvan insan ayrımını yapmak gerekir vejetaryenlere sorum çevrenizde ayırmayan kişiler var mı?

Güncellemeler:
güncelleme yapmayı sevmiyorum ama yapmam gerekti kusura bakmayın anlatmak istediğim insanlar aynıdır,et yiyen hastalıklı bir beyin yapısına sahiptir,insanlar hayvanlardan üstündür demek değil anlatmak istediğim bu iki kavramın et yememezlikle karıştırılmasıdır ki insan hayvandan farklıdır üstün değildir bu iki kavram insanın etik değeri,inançları.görüşünü kapsadığı için her yerde bilinmeden kullanılması doğru değildir hele ki ne olduğu bilinmiyorsa
et yememzlik kavramını kullanmak doğrudur birde bilmeden alay konusu olması can sıkıcı bilgi sahibi olmadan orda burda kullanılmasın bitki hayvan sistemini incelenmesini önemle belirtiyorum sinir sistemi olarak nokta.

0|0
6|9

En İyi Kız Görüşü

• Ek olarak ne demek ıstedigini ben anladım fakat yanlıs argumantasyonla girdiginden su anda alakasız açık buluyorlar sorunda made. Ben insanı diğer hayvanlarla aynı düzlemde değerlendiriyorum varolussal olarak ve güdüler ... Veganlık/vejeteryanlık daha ziyade insanın bilissel mimarisinden gelen etik kavramı ile ilintili. Bir tercih bu bilincli yapılan. Yoksa hayvanım herseyimle.

1|1
    1|1

Erkekler Ne Diyor 9

• sağlık açısından en güzelini yapıyorsun

insanlara pek takma

en azından yaşamış-görmüş insanları tak

1|0
    0|0
  • insanlar güçlü görünmeyi severler...

1|0
    0|0
  • patates <3

1|0
    0|0
  • haftada bir et(balık-tavuk-kırmızı et)yemek lazım desem

diğer öğünler bitki?

0|1
    0|0
    • et tüketebilirsin bu senin tercihin benim kızdığım nokta ben yememeyi tercih ediyorum benim hayat görüşüm ama insanların et yemiyorsun ama patates yiyorsun mantığını anlamıyorum ve saldıranlara kızıyorum

• "dana ya hayvan değil hamburger gözüyle bakan kişinin problemdir"

HahahaHA ! Danaya hamburger gözüyle bakıyorum.. Hee sana göre hasta bir zihniyetimde o fikrin benim umrumda değil.. Etçilim..

1|0
    1|0
  • ben etoburum Hıhhhh. . .

1|0
    0|0
  • Ne vejetaryanım ne deterjanım ne bulursam yerim ben:). Çok şükür bugünlerimize de.

1|1
    1|0
  • Valla onu bunu bilmem lahmacun olsa iyi giderdi şimdi :)))999

1|0
    0|0
  • olmaz mı dolu

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 5

• Böyle şeyleri saçma buluyorum " belli ölçüler " olduğu sürece doğadaki her şeyin faydası vardır..Tamamiyle reddetmek sağlıklı bir yaşam demek değil bana göre..Bitkilerde bir canlı veganlığın benimseme nedenlerinde orada hayvanlara eziyet etmekten bahsediliyor..Eee bitkiye de eziyet etme durumu söz konusu da var o da bir canlı nihayetinde..Bence insanlar kendilerine göre nedenler üretiyor..Neden üretmek isteyen neden çoktur.

1|1
    0|0
    • sen tüketiyorsan tüketebilirsin o senin tercihin ama buna saçmalık diyemezsin sadece yüzeysel olarak bakılıyor öğrenmek bilmek gerekir bilinmediğinin açık kanıtı işte bu

• işte ben de onu diyorum

• Anladım şimdi.

• kafanızın içerisindeki ile buraya aktardığınız aynı soru değilmiş gibi geldi..yada ben anlayamadım..

ancak yazınızı okuyunca aklıma şöyle bir soru geldi hatta.. vejeterjan yada veganım diyenler,acaba bu kelimelerin manalarını biliyorlar mı? :/

1|0
    1|0
    • anlamını bilmeyenin açıp okuması lazım bu bir tercihtir insanların bu tercihi yapanlara saldırmasını anlamıyorum

• hmm..anladım..hak/adalet gibi konularda oldukça hassas olabileceğinizi düşündüm bi an..siz vegan mı yoksa veje.misiniz peki?

• vejetaryenim

• evettt ks sayesinde ete de anlam yükledim sabahtan beri <3 yakında şiir de yazarım oyyşş<3

2|1
    1|1
  • Serzenisini iyi anlıyorum. Bunun et yememekten öte felsefi durusundan bir haber yüzeysel bakıs acıları hakim, hele ki bizimki gibi cahil bir toplumda. Telefonda olmasam uzun uzadıya kaynak verecektim.

1|0
    1|1
  • insan türünü bu kadar yüceltirken nasıl oluyor da tüm insanlığın aynı olduğunu düşünebiliyorsun ben de onu anlamıyorum. evet bazımız olabildiğince ilkeliz bazımız doğamız diye diretilen şeyi reddetmiş kendine farklı bir doğal yol çizmiş.

lan çiğ eti idda uğruna löpür löpür götüren adam tanıyorum. bu adamın aslandan farklı olduğunu söyleyemezsin.

0|2
    0|1
    • et tüketenlşere laf söylemiyorum et tüketenlerin et tüketmeyen insanlara saldırmasını saçma buluyorum herkesi aynı kefeye koyan ben değilim

• insanların ormandaki hayvanla bir olmadığını söyeleyen sensin.evet ben de diyorum ki bazı insanlar aynıyken bazıları farklıdır. yaşam koşullarıyla alakalı.

• evet doğru

Yükleniyor...