Vejetaryen kavramını ve bunun üzerinden yaptıkları propagandaları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Vejeteryan kavramını ve bunun üzerinden yaptıkları propagandaları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Şahsi fikrim koskocaman bir saçmalık ve kendi yaşamına mana arayan etsevmezlerin bağlanacak ve üzerinde duyarlı olduklarını gösterebilecekleri bir oyun olduğu yönünde. Hiçbir hayvan doğasına karşı çıkmaz, vejeteryan bir aslan bulamazsınız mesela.

Şimdi daha derine inelim, insanoğlunun evrim süresince beyin gelişimini direk etkileyen ve ihtiyaç duyduğu yağ ve protein bazlı beslenmeyi sağlayacak gereken enerjiyi verecek sadece et vardı. Konu ile ilgili BBC nin yaptığı seri belgeselleri tavsiye ederim. Tamam münferit olarak bir kısım bireyin et yememesi türü etkilemez. Ama genel olarak tüm insanlığın et bazlı gıdalardan uzaklaşması türde gerilemeye sebep olacağı aşikardır. BEYİN KIVRIMLARINIZA SAHİP ÇIKIN:

Aynı insanlar İslamda bulunan kurban bayramını da protesto ederler, çürütücü olarak bu insanlar genel olarak bilime/evrime olan desteklerini sunarlar.ee bu durumda naptılar...NE AYAKSINIZ!.. hem dine isyan edip hem de evrimin gereklerine sırt çevirdiniz.

Bu insanlar kullandıkları kozmetikler, pvc bazlı kıyafetler ile dünyada bıraktıkları karbon ayakizleri ve cera etkisi yaratan gazlar ile doğaya çok daha fazla zarar verirken, amaçsız buldukları hayatlarına et sevmemelerinden mütevellit mana katmaya çalışıyorlar. Et bazlı gıda tüketen insanlara saldırır gibi cevap veriyorlar.

Acaba bu insanlar aslanların,çakalların et yemesine nasıl bakıyor, bilmiyorlar mı ki ekosistemde avcı olmaz ise av çok üreyecek, bu tür üst popülasyon sınırına dayandığına besin olarak kullandıkları gıdaların soyunu tüketecek ve buna bağlı olarak kendi türlerinin de soyu tükenecek. Yani veganlık bir ideoloji ya da felsefe olarak değerlendirlidiğinde koca bir saçmalık.

Bir ayının hem bal,hem meyve hem de et yemesini doğal bulan kişinin aynı olayı bir insandan beklememesi koca bir hayal dünyasında yüzmektir. Ha et sevmiyorsun, yeme arkadaşım...yeme... bana ne yani.

OMNİVOR CANLILAR MANİFESTOSU

0|0
7|3

En İyi Kız Görüşü

• Yeterince arastırma yapılmadan yazılmıs gibi geldi soru. Eski bi vegan olarak -farklı sebeplerle bıraktım- su an et yiyorum. Tamamen hayvanlar alemine ait olusumuzla birlikte, hic olmazsa etik sebeplerle veg yasam bıcmını benımseyenlere saygı duymalıyız. Hadı soru ayrı, ama alttaki cogu cevabın saygısız, vurdumduymaz tavrına diyecegim yok. Senın de dıe bagladıgın kısmı bılhassa ırrıte edıcı buldum. Et yememekle de sınırlı degıldır felsefesı.

1|1
    1|1
    • ben topluhalde hayvanlara işkence eder gibi kurulan tesisleri övmüyorum ki, veganlık felsefesinin en temelde saçma olduğunu hala söylüyorum... insanoğlu omnivordur,bu kadar basit. besin zincirinden eti çıkarmak doğamıza aykırı. Hani birşey savunuluyor sağlam temeli olmalı

• Blend eden, cıkıs noktası yapan senin argumantasyonun

• çıkış noktam bu zaten, dediğim gibi kişi bireysel olarak et yemeyebilir ama bunu yapamasının ona etle ilgili her konuda cephe almasına sebep olarak görmesi yanlış.

Kızlar Ne Diyor 6

• İnsanlar otla daha sağlıklı besleniyor doğrudur ama tamamen eti kesmek de yanlışır kanımca. Et güzeldir, sağlıklıdır yani :)

Ayrıca ticari olarak vejeteryanlık ciddi bir sektördür. Bunu anlamak için fastfood dükkanlarındaki menülere bakmak yeterlidir.

0|1
    0|0
    • ben kişinin et yememesini sadece sağlıksız bulurum beslenme açısından ama bu beni enterese etmez, ama bunu tüm insanlık için bir yaşam biçimi olması gerektiğini savunmak nedir,koca bir saçmalık.

• Bence de yememek saçmalık :)))

• mangal partisi olsada etleri löp löp götürsek

0|1
    1|0
  • ''azıcık okuyun'' güzeldi katılıyorum sana et yiyenler suç işlemiyor sonuçta, eti de sağlıksız bir gıda olarak algılıyorlar ama et te de vitamin vardır onlar sevmiyor diye bizde sevmeyecek değiliz.

0|1
    0|0
    • hiçbir mantıklı açıklaması yok. kendinin de memeliler sınıfına dahil olduğu bir tür olduğunu unutup, doğal yaşamda bir aykırılık görmeyip sadece insan için beslenme konusunda ayrı sayfa açmanın hiçbir mantıklı açıklaması yok.

• yani bence de.

• Doğru demişler..Bazı insanlar çürük olmayı çok sever o yüzden olsa gerek.

0|1
    0|0
    • tam haiz olamadım varmak istediğin noktaya

• Bir konuda yanlış bile olsa söylediği doğruluğunu ileri süren kişiler için dedim " çürük " kelimesini. Bir nevi bağnazlık yapan kişiler.

• doğru o da bir çeşit yobazlık.

• halbuse bilmiyorlar ki tahıldan aldıkları proteinin biyolojik degeri ettekinin yarısı kadar ancak.

0|1
    0|0
    • ben tahılda tüketiyorum hem artı olarak, ahanda mesela kıymalı kaşarlı pide...ouvvvv

• :D:D o ayrı bir mevzu, sağlıksız et temini, et ile beslenmenin sağlıksız olduğu anlamına gelmez.

• dogru. konun saptı. neyse.

• Et var dediler geldik.?

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 3

Yükleniyor...