Evrim saçmalık mı? Soru içeriğini dikkatlice okursanız soruyu idrak edebilirsiniz.

Her daim kafamı kurcalar bu hadise.

Evrimi kabul edelim ve öngörülen şekilde olduğunu da.

Soruyu herkesin anlayacağı şekilde sormak durumunda olduğumdan bu ifade ediş tarzı sizleri yanıltmasın... Bu uyarıyı yapmak durumdayım.

Evrim en kaba tabiri ile canlının ortam ve koşullara doğal yollardan aynı oradan da tesadüfi olarak uyum sağlaması, gelişmesi. (yararlı mutasyonların katkıları ile)

Buraya kadar bir sorun yok, sorun bundan sonrasında.

Canlıların tek bir hücreden bugüne kadar milyonlarca hatta milyarlarca yıl önceden evrilmeye başladığı ele alınıyor.

Evren devingendir her daim değişiyor canlılar bugünün şartlarına göre evrilmeye başlasa en iyimser tahmin ile 100.000 yıl sonra evrilmesine neden olan ortam ve şartların değişimine gelir ki o zamana kadar evrende değişiyor yani canlı devamlı değişen bir ortama nasıl evrim geçirerek uyum sağlayacak?

Daha da basiti;

Dünyada güneş ışıkları daha parlak diyelim görme organımız buna göre yüz binlerce yılda en uygun şekle gelecek. Ancak yüz binlerce yıl içinde canlı evrimini geçirirken ortam ve şartlar defalarca değişecek ve karanlık çağlar gelecek, daha aydınlık çağlar gelecek ki bunların geldiği de ortada.

Hülasa değişim içindeki ortam ve şartlara evrimleşerek uyum sağlamak aklın alacağı bir şey midir?

Soru başlığına takılmayın her daim heves etmişimdir "söyleyin evrimciler" yada "hadi bakalım buda mı tesadüf?" şeklinde soru sormaya pekte şeker oluyor he :)

Güncellemeler:
Yahu bir kişide soru açıklamasını okuyup cevap yazmamış.

İnananlar, mantığı bilim sananlar...

Burada sorulacak soru seviyesine geri gelmek gerek.

0|0
5|7

En İyi Kız Görüşü

• Ben mantıklı buluyorum.

Bilimsel çalışmaların içinde olunca bakış açısı illa değişir, bu bağlamda dışarıdan yapılan yorumların kimi zaman anlamsız hatta deli saçması olmasını da anlar gibi oluyorum bazen.

0|1
    0|0
    • Bilimde mantık olmaz, ispat olur.

Mantıklı olan izahatlar kabul görse de bilim denilemez.

Bunu şu yüzden yazıyorum.

Sorduğum soru ile verilen cevap alakasız.

Verdiğim cevapta evrim gibi yavaşça kendini değiştirecek şeklinde bir deney yapıyorsan bitter moon hakikatten.

• mesaj atilamadigindan buradan diyeyim. neden affolacak bir durum olsun. yine de inceliginiz icin tesekkur ederim.

• Kalın gözükmek iyidir incelik kişilere özel.

Yok birden keyif kaçırdığımı düşündüm de hoşuma gitmedi, e benim gitmediyse senin hiç gitmemiştir diyerekten...

Kusur görene aittir demişler ben gördüm sahiplendim.

Bu eylemim örnek teşkil etmesin kimseye duyurulur.

Kızlar Ne Diyor 4

• Ortam şartları değiştikçe bu şartlara uyum sağlayan genler hayatta kalıyor,uyum sağlayamayanlar köreliyor...Zamanla mutasyonlarla,genetik çeşitlilikle dayanıklı genler evrimleşiyor.

Zaten az çok biyoloji bilen birisi evrimin ilerleyişini fark eder.

Önce prokaryot-genel anlamda basit diyebiliriz- tek hücreliler onların evrimleşmesiyle ökaryot daha gelişmiş tek hücreliler sonra tek hücrelilere geçiş formları-koloniler- daha sonra da ökaryot çok hücreliler...

Taksonomiyi(sınıflandırma) bilen birisi evrimin adım adım yükselişini görür...

0|0
    0|0
  • Tek bir hücreden çeşit çeşit canlının oluşabildiğine inanmıyorum.Maymundan gelmişiz gelmememiş derdim bu değil.Mantığım almıyor.Ne akıllı hücreymiş arkadaş hem dinazor olmuş hem kelebek.Bu kadar mı değişir:))Ancak adaptasyon diye bir gerçek var.Yaşadığımız şartlara uyum sağlarız bu da normal olandır.Aynı tohumla her iklimde aynı ürünü alamazsın sonuçta.Tohum ya iklime ve coğrafyaya uyum sağlar ya da ölür.

0|0
    0|0
    • okudum daha nasıl cevap verilebilirdi?

• Bakınız soru şudur.

"Evren devingendir her daim değişiyor canlılar bugünün şartlarına göre evrilmeye başlasa en iyimser tahmin ile 100.000 yıl sonra evrilmesine neden olan ortam ve şartların değişimine gelir ki o zamana kadar evrende değişiyor yani canlı devamlı değişen bir ortama nasıl evrim geçirerek uyum sağlayacak?"

Şahsınızın verdiği cevaba yönelik değil genel manada diyorum şu hariç bu hariç diye yazmadım mazur görünüz neoist lerin ikincisi.

• Evrime inanmıyorum ama adaptasyon vardır dedim.İklimler de birden değişmiyordu,coğrafya da öyle zamanla ve yavaş yavaş oluşuyordu.

• ben inanıorum cünkü bilimsel olarak kanıtlanmıs bişi.

0|0
    0|0
  • Aklın alacağı iş olsada, burada inanç devreye girerç

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 7

• Evrim, bir insanın yaşam süresine göre çok yavaş ilerlediği için ve insanlar çevresinde değişim göremeden öldüğü için ikna edilmesi zor bir konu. Cennet vaat eden dinlerin daha çok tercih edilmesi de gayet anlaşılır bir durum.

Ama bu sorudaki mantık yanlış bir kere. "Uyum sağlamak" sonradan olan bir şey değil, bir canlı büyüyüp geliştikten sonra ortama uymuyor.

"Uyum" sağlamak için doğuştan gelen genetik yapınızın, değişmiş ortama uyacak organizma düzenini size vermesi lazım. Bu bir protein, enzim sentezidir genelde. Diğer canlıların bünyelerinde olmayan bir şey, şans eseri sizde oluyorsa ve bu size avantajı getiriyorsa siz ayakta kalırsınız, diğerleri elenir (dinozorların başına geldiği gibi. Onların neslini yok oluşa götüren sıcakkanlı küçük bir canlıydı, geceleri hareket edebiliyordu)

Siz sanıyorsunuz ki bir canlı büyür gelişir, sonra içinde yaşadığı çevre de değişir, o zaman o canlı da bünyesini değiştirir, yaşar. Yok öyle bir doğal seçilim. Yanlış öğretilmiş ya da yanlış anlamışsınız. Değişecek ortama uyumu yakalamayı sağlayan mekanizmalar hep genetiktir ve doğuştandır. Sonradan edinilen karakterler zaten ka-lıt-lan-maz.

Bu çeşitliliğin nedeni basit. 46 kromozomlu insanda bir kadınla bir erkeğin (teoride) çok fazla kombinasyonda yavru getirme olasılığı var. 2 üzeri 46 = 70.368.744.177.664. Sen doğmuşsun, sen bu 70 trilyon kombinasyondan sadece birisin. Kardeşin de bir diğeri olur.

Güneş ışıkları demişsin. Görme organı senin türün dünyada yokken de vardı. Senin türünden bağımsız olarak da var olmaya devam edecek

0|0
    0|0
    • Şimdi siz sanıyorsunuz yada mantık hatalarını tespit bir kenarda dursun öncelik ile.

Benim sorduğum soruyu yanlış idrak etmişsiniz.

Değişken bir ortam baz alınarak evrim sürecine girilemez diyorum.

Sorduğum soru buydu.

Evrimin olabilmesi için iki seçenek var.

1- Sabit şartlar.

2- Canlının evrim sürecinden çok daha uzun sürede değişen şartlar.

Bilimsel olarak ispatlanan bir durum yok bugün elde olanlar bilimsel çıkarımlardır, mutlak kanunlar değil.

• O sizin görüşünüz, yadırgamam, küçümsemem ama bir teze karşı olarak anti-tez geliştirilir ve ikisinin çarpışmasından senteze varılır. Sizin anti-tezinizin bir dayanağı olmadığından hazırdaki tezde en ufak etki yaratmayacak ve bu benim şahsi görüşüm değil, bilim dünyası sonuçta buradaki bir tartışmaya bağımlı değil, herkesi aşan nesnel kanıtlar mevcut

• Bilim an itibari ile ispatladığı şeyleri kabul eder, diğerlerini kabul etmez ve bugün evrimi kabul ediyor.

Ben bunun tartışmasını yapmam.

Ama bilimin bugün kabul ettiği şeyleri değişmez gerçek gibi ele almak esasen bilimin temeline aykırıdır temas ettiğim ana konu budur.

Bu arada üslubunuz için teşekkür ederim.

İyi geceler.

• güzel bir açıdan yaklaşmışsın ama şöyle düşün sürekli olan değişim bir anda olmuyor

yani ışık seviyesi değişiyor ya bu çok uzun bir süreçte oluyor ve insanın gözüde bu sürece yavaş yavaş uyum sağlıyor

mesela belki bizim gözümüz ilk insanlara göre ışığa daha hassastır başka bir örnek olarak insanların kıl seviyesi giderek azalıyor bu da soğuğa karşı kendimizi daha iyi koruyabildiğimiz bir ortama alışmamızdan dolayı oluyor olabilir ama hep yavaş bir süreçte

0|0
    0|0
    • Yani ortam ve şartların değişmesi, canlının değişmesinden daha uzun sürüyor diyorsun.

doğru mudur hocam.

• sen bir canlı bir ortama uyum sağladığında tekrar değişiyor o ortam şeklinde anlattın değil mi bende ortam şartları değiştiğinde canlılar tekrardan uyum sağlıyor diyorum çünkü ortam değişmeye başladığında bir anda çok farklılık olmyor canlıların yaşayamayacağı düzeyde

• Bu konulara değinen güzel bir makale arşivi linki veriyorum: link

0|1
    0|1
  • evet tabiki sacmalik, fosiller bulundu böceklerin tipleri ayni simdiki gibiymis agacin posasinin icinde donmus kalmislar millyonlarca yil önce

bu darwin yalan atmis ayni dalton gibi geri zakali sipalar

dalton demis atom parcasi bölünemiyor -ahahha

yaa bunlar artislik yapmaya calismislar ve basarili olmuslar millet inanmis

1|0
    0|1
  • Elinizi vicdanınıza koyun da insaf edin biraz demekten başka bişey diyemiyorum. Bakıp da gömemek ne kötü bişey.

0|0
    0|0
  • Bana topraktan gelme gibi mistik bir saçmalıktan daha inandırıcı ve mantıklı geliyor.

link

0|1
    0|1
  • evrimin yüzde 80 ni doğru.

0|0
    0|0
Yükleniyor...