Spordan sonra soğuk suyla duş almak vücudu dirileştirir mi?

Soğuk suyla duş almak iyi bişey mi?

0|0
8|25

En İyi Erkek Görüşü

• Zaten soğuk almak gerekir. Hatta bel altı buzlu alınmalıdır. Soğuk su laktik asidin atılmasını sağlayarak kas liflerinin birbirine yapışmasını önler. Daha esnek, daha dayanıklı, daha ağrısız kaslara sahip olmanı sağlar.

0|0
    0|0
    • Evet fark ettim kas agrilarimi geciriyo

• yorumun doğru laktik acid ayrıca kasların büyümesini engeller soğuk su tam bir can kurtarandır sporcu için.. yorumunu bende beğendim teşekkürler arkadaşım bilgili paylaşımın için.

• Ben teşekkür ederim yorumun için @immortaldie

Erkekler Ne Diyor 24

• Önder Akay, Aktif Amatör Sporcu

Amatör ya da profesyonel olarak spor yapan herkes bu konu takılmaktadır.

Antrenmandan sonra nasıl duş almalıyım?

Uzmanlara göre sakatlık riskini minimuma indiren ve rahatlamanızı sağlayan en iyi duş soğuk duş olarak tespit edilmiş. Tabi herkes buz gibi suyu sevmez. Özellikle kış aylarında sıcak su daha cazip gelmektedir.

Uzun koşular ya da yorucu ağırlık antrenmanından sonra kasları rahatlatmak için ilk ya ılık su ile yıkanın ya da kontrast duş tekniğini yapmalısınız.

Benim tercihim özellikle kışın kontrast duştan yana. Ve bununda çok faydasını gördüm. Günde çift antrenman yapan biri olarak (sabah koşu-akşam ağırlık antrenmanı) kaslarım çok yorulmakta ve aynı zamanda sakatlanma riski de daha fazla olmakta.

Kontrast duş tekniği dediğimiz olay sıcak-soğuk yani zıtlıkları yaşama durumudur. Artık bir çok sporcu tarafından da daha yaygın hale kullanılmaktadır. Öncelikle ilk 5 dakika sıcak su ile duş alın. Sonra suyu hemen soğuğa çevirin. Soğuk suyu o gün çalıştırdığınız kas grubunuza ve eklem bölgelerinize bolca tutun.

Sonrasında 1 dakika kadar sıcak su altında durun sonra dayanabildiğiniz kadar soğuk suyun altında durun.

Sıcak su kaslarınızı gevşeterek kan damarlarınızı genişletir ve dolaşımı arttırır. Soğuk su ise kaslarınızın ağırlaşmasına neden olarak kalbin vücuda kan pompalamasına yardım eder.

Sıcak ve soğuk arasındaki bu ani değişim yani kan damarlarındaki bu zıtlık dolaşımın çabuklaştırmanın en iyi şeklidir.

Uzmanlara göre bu ritüeli 3 kez yapmanız gerekiyor. Ama siz 6 keze kadar yapabilirsiniz. Çünkü bu duş tekniği vücuttaki sakatlık riskini ve var olan ağrılarınızı azaltıyor.

Aşağıdaki videonun sonundaki duşu da yapabilirsiniz tabi.

https://www.youtube.com/watch?v=bu60n_v5lZI

0|0
    0|0
  • ılıkla başlayıp direk soğuk suya gireceksin ya da bacak larını kollarını sıvazlayıp alıştırarak kendini daha iyi hissettirir

0|0
    0|0
    • Oyle yaiyorum kas agrilarimi gecirio

• öyle derler dogrumu bilemem
    Dostum^^

0|0
    0|0
  • Zararlıdır. Kasların kasılır sonrasında. Ilık su iyidir. Bebek çimdirir gibi :D

0|0
    0|0
  • evettt

0|0
    0|0
  • Evet

0|0
    0|0
  • hayır tabikide spordan sonra sıcak bir suyla duş alacaksın ki vücudun rahatlaması için o zaman hamlama gibi sıkıntılarda çekmezsin

0|0
    0|0
  • Kan dolaşımını hızlandırır. İyidir tabii.

0|0
    0|0
  • Evet, çünkü kan dolaşımını hızlandırıyor, şoka uğratıyor vucudu bu sayede diri tutuyor.

0|0
    0|0
  • Kan dolasimini hizlandirir.

0|0
    0|0
  • hemde nasıl yapar :D

0|0
    0|0
  • evet yapar da kalp krizi geçirmezsen :D

0|0
    0|0
  • yalan

0|0
    0|0
  • işte o souk suyun altına girmek mesele :D

0|0
    0|0
  • evet kaslar sıkılaşıyor

0|0
    0|0
    • Spora gidiyorum da bacaklarm filan cok yumuşak hani iyi gelir belki

• yok belli bir süre sıkılaşıyor soğukta insan vücudu daha sıkı durur sıcakta mayışır

• ılık suyla duş al. en son soğuk su tut bedenine

0|0
    0|0
  • Tas olursun ttaşşş

0|0
    0|0
  • evet

0|0
    0|0
  • evet ii bişeyyyyyyyy

0|0
    0|0