Osmanlı Devleti farklı dinlere ne kadar hoşgörülüydü?

Bizlere yıllarca okullarda hoşgörüden adaletinden falan bahsettiler o çocuk beynimi tarihi yalanlarla dolanlarla doldurdular şimdi farklı dinlere saygılı olduğu söylenen devlet neden Ayasofya kilisesini camiye çevirdi neden gayrimüslimlerden çizye ve haraç alındı neden istanbul ele geçirildiğinde kent yağmalandı rahibelere tecavüz edildi bumu hoşgörü saygı?

Zaten ilk fırsatta imparatorluğa bağlı halklar ayaklanıp bağımsızlık elde etti avrupanın özellikle yunanistanın bize neden nefret duyduğu az çok belli oluyor artık sen onların atalarına vaktinde böyle davranmışsın onlarda izmire çıkarma yaptıkları ilk gün yüzlerce kadına tecavüz edip kenti yağmaladı yani ne hoşgörü var nede adalet eski barbar imparatorlukları bize melek diye anlatıyorlar ve insanlarda bu barbar imparatorluklarla övünüyorlar.

Sizce böyle bir imparatorluk adil ve farklı dinlere hoşgörü göstermiş olabilir mi?

0|0
8|12

En İyi Kız Görüşü

• canım bak bazı şeyleri görmen artık büyüdüğünü dolayısıyla o romantik tarihe kapılmayacağını gösterir. fakat sana anlatılan bu romantizmin gerekliliğini de anlamalısın. çünkü türk tarih kurumunun kuruluş amaçlarından biri bu olmuştur. maalesef ki yunan olsun avrupa kaynakları olsun Türklere öylesine hakaretlerde bulunur ki kaynaklarıyla. welington hause evi adlı makaleyi oku. ayrıca fatih sultan mehmet'e sübyncı der bizans kaynakları. o kadar da değil. peki ne yapalım biz milli tarih yazmasak az çok biz de yaw biz kanatsız meleğiz demezsek bu milletin yıpranan özsaygısını kim nee toparlar? bu milleti ne ayağa kaldırır. belki dediklerin gerçekleşmiş olablir ama içim acıyarak şu sözü kabul ederim ben: savaşta her şey mübahtır. ayrıca sadece bunları Türkler yapmış gibi de algılama evet ortada bir romantik tarih yok ama şartları düşünmek gerek o zaman için. son olarak bunu millet meselesine çevirmeden önce o tecavüz edennler için: insanoğlunun haldeki halini yahut andaki tepkilerini hesaba katıp bazı şeyleri oluş içinde düşün derim yoksa "milli özsaygını" yitirirsin

saygılarrr...

0|0
    1|0
    • Milli ozsaygi pesinde degilim ben yalniz bir insanim ne turkum diyorum nede baska birsey artik sadece kendi vijdanimla yasiyorum her insan iyidir bundan suphen olmasin insanlari kotu yapan bu tur sacmaliklarin beynine sokulup kin ve dusmanlik gutmelerinin saglanmasidir

Padisahlarin subyanci olup olmadiklarini bilemem ama kadin ve sehvet duskunu kisiler olduklarinida cok iyi biliyorum

• Ben herkes tarafindan bilinen seylerden bu sonuca varabiliyorum aslinda bildiklerimi sizde biliyorsunuz ama tarafsiz bakamadiginizdan bu sonuca varmak istemiyorsunuz ben olaylara tarafsiz bakarim eger osmanli devletinin yaptiklarini tasvip edersen israilin gazzeye yaptiklarinida tasvip etmem lazim abd nin afganistanda yaptiklarinida

Gunumuzde halen daha boyle bir devletle ovunmek bir insanlik ayibidir ve cagdasliktan uzaktir

• yanlış. Ben taraflı değilim. herkesin romantik tarihi benimsediğini ben zaten söylemştim. yalnız senin yaptığın bağdaştırmanın doğru olduğunu düşünmüyorum. cumhuriyet gözüyle meşruti bir devlete zaten iyimser bakamazsın ama süreç içinde bazı şeyleri değerlendirip o zaman tarafsızlığı ifade etmek gerek diye düşünüyorum.

Kızlar Ne Diyor 7

• dediklerin gerçekleşmiş olabilir belki ama eğer hoşgörülü olmasydı 600 yıl çokuluslu olarak yaşayabilir mydi?

0|1
    0|0
    • 600 Yil katliamlarla kanli bastirmalarla ayakta durdular halk fakirlik ve sefalet icinde yasarken diger ag babalar otorite guclendirme pesinde kostu

O her ulusun basina konulan adina vali dedikleri kisiler ne katliamlarla halki sindirdi bir bilsen insanligindan utaniyor insan

• o dediğinde haklısın halk sefalet içinde baştakiler sefa sürdüler

• Ayasofya'nın cami yapılması dini prestij demekti bu kadarını düşünemiyor musun? Neden bütün kiliseleri yok etmediler?Güçleri mi yoktu?İslamiyette zorlama yoktu çünkü.Şunu neden sormuyorsun? Neden onların çocukları alındı eğitildi.Devşirme olarak devlet işlerinde görevlendirildi? Neden yargılanırken onlar İslama göre yargılanmadı? Kendi dinlerine uygun yargılanmayı seçebilme hakları vardı.Ya da şunu sorıyım ben tatarım Rus işgalinden kaçmışız canımızı zor kurtarmışız.Neden öyle bir uygulama yapılmadı herkesi kılıçtan geçirmediler? Sana 50 tane tarih kitabı getiririm.Hepsi de tarihi sana farklı anlatır.Okuduğun şeyler saf bilgi mi sanıyorsun sen?Yazar da kendi görüşlerini ve düşmanlığını elbet katacaktır.Dünyada hiçbir ülke bizim gibi bir tarihi olupta yerin dibine sokmuyor.Padişahlara gelince bir sürü şey atıp tutmuşsun.O muhteşem Yüzyıl denilen diziyi kaynak aldığını düşünmeye başlıycam.Hepsi dosdoğru değildi tabiyki onlarda insandı çünkü.Sen kusursuz musun onların kusursuz olmasını bekliyorsun?Sana Osmanlı'nın insana saygısını çok ufak bir örnekle anlatıcam.Umarım anlayabilirsin.Savaşlarda kullanılan oklar gösterildi Tarih'in Arka Odası programında.O dönemdeki her imparatorluğun.Çoğu tahtadan alelade şekillendirilmişti.Osmanlı oklarıysa muhteşem bir el işçiliğiyle bezenmişti.Çünkü Osmanlı öldürdüğü insana bile saygılıydı.Sen böyle bir imparatorluğa çamur atamazsın haddin değil.

0|1
    0|0
    • Oklara el isciligiyle sekil vermek öldürulene saygımı oluyor?

Devsirilip öz kimlikleri yok edilen cocuklara daha buyuk kotuluk yapilamaz cogu ailelerinden zorla alindi erkekleri devsir devlet islerinde kullan kiz cocuklarinida cariye yap bumu saygi?

Kanli bir tarihi olan imparatorlukla övünmem icin dunyada hibir neden yok kendi cocuklarini katleden kendi oz kardeslerini dahi bogdurtan 300-500 kadinla seks partileri yapan bir sapikla ovunmem yerin dibine batsin o tarih

• Şu anlattıklarının yalan olduğunu çok iyi biliyorum.O imparatorluk senin sandığın gibi zulümle ayakta kalmadı.Hangi uydurma tarih kitaplarını okumuşsan etkisinde kalmışsın.Devlet işlerinde kullanıldı dediğin kişiler vezirliğe kadar yükseldi.Saltanat'ın olduğu ve hilafetle yönetilen bir imparatorlukta bir devşirmenin vezir olabilmesi normal şartlarda sadece hayal olabilirdi.

• Bunlar bir tarih kitabindan okuyupta etkisinde kaldigim birsey degil emin ol yalan oldugunuda dusunmuyorum

Vaktinde almanyada bir yahudi olan porsche de hitlerin en yakin dostlarindandi ve porsche alman ordusu icin otomobil ureten fabrikasi silah fabrikasina donusturuldu ve o silahlarla yahudiler katledildi simdi hitler porsche ile cok iyiydi diye almanya yahudilere kotuluk etmedi denilebilir mi

Bir devsirme vezir oldu diye bu osmanliyi melek yapmaz

• Osmanlı devleti, kendisine bağlılık gösterenlere zulüm yapmamıştır. Gayrimüslimlerden alınan vergiler vardı. Bu Osmanlı'nın İslamiyet dışındaki dinlere hoşgörüsünün bedeliydi denebilir belki de..

Osmanlı'nın diğer dinlere bakışı başka ülkelerle karşılaştırılırsa, inan çok masum kalacaktır...Geçmişte tarihin büyük katliamlarını yapan ülkeler, şimdi Türkiye'yi sözde katliamlarla suçlayabiliyorlar..

Fakat şuna da inanıyorum ki, Osmanlı devleti'nin son dönemlerindeki tehcirler, soykırım amacıyla yapılmamış olsa da, o dönemki savaş ve karmaşa ortamında büyük kayıplara neden olmuştur...Hastalıkları da hesap et..

Katliam yapılmadı...Fakat daha etkin ve korumacı bir politika güdülebilirdi...En önemlisi tarih yazımına daha çok önem verilebilirdi..

0|0
    0|0
    • Cok optimistsiniz birseyde diyemiyorum size ama bir katliam yapan devleti halki kanli yontemlerle sindiren kolesi ilan eden isgal ettigi topraklardaki halki haraca baglayan tecavuz ve yagma yapan bir imparatorlugu sirf bizim tarihimiz atalarimiz diye savunarak vijdaniniz rahat oluyorsa birsey diyemem fakat samimiyet sunu gerektirir o gun onlari yapanlarin bu gun gazzede filistinlileri katledenlerden pek bir farki yok her iki tarafta kendileri icin calisiyor

Ancak tarafsiz bakilirsa bunlar gorulr

• Yonetimde hosgoru olsa kendi oz cocuklarini kardeslerini bogdurtan bir padisah olurmuydu yonetimde mutlak soz hakki zaten padisahindi

• |““““““““““““““““““““““““““““““““““““““““““““““““““||_____

|____________________||||||||“|““__

|________________ _|||||||||||||||||||||||||||| |||_|_____|)

!(@)“(@)““““!(@)(@)---(@)!(@)“(@)““““!(@)(@)---(@)““

• hoşgörülüydü gerektiği kadar

1|1
    0|0
  • ee iki ucu pis değnek bu tarih mevzuları.o yüzden sevmiyorum.kesin bir sonuç yok yani.belki de o tecavüzler falan yalan.asla emin olamazsın.

0|2
    0|0
    • Ne yalani ya bizzat donemin unlu kisileri kaleme almis bunlari tecavuze ugrayan rahibeler kendilerini surlardan asagi atarak intihar etmis izmirin isgalinde zaten hic suphe yok zaten tum anadolu yagmalandi ve kadinlar tecavuze ugradi

• benden bundan bahsediyorum.yazanlara güvenemiyorum iyi ya da kötü illa ki kişisel bir şeyler katılıyor.yorumlanıyor.

• O zaman herseyde yalan olabilir biz cogu tarihi bilgiyi o kaynaklardan biliyoruz

• Kısmen bir hoşgörü diyelim. İnsanların dinlerini uygulamalarına izin vardı ama mesela biri dışarı haçla çıktı diyelim bu bir hakaret sayılırdı. Gayrimüslimler ikinci sınıf vatandaştı Osmanlıda ama yine de inançlarına devam etmelerine izin veriliyordu. Hoşgörüsü bu. Melek gibi gösteriyorlar zaten ortaokulda da her devletin kusurları vardır yani.

0|0
    0|0
    • İste bende bunu diyorum gunumuzde artik boyle bir devleti savunmak onunla ovunmek basta hristiyan dostlarimiza bir hakarettir ve imparatorlugun esareti altinda yasamis halklarada bir kufurdur

medeniyet bunu gerektirir eskiden yapilan zulumleri tasvip etmemektir ama sen halen daha bununla ovunursen onlardan farkin kalmaz

• Yani tabii ki bununla övünmek saçma olur. Önemli olan şimdi nasılız hoşgörülü müyüz? Geçmişi yargılamanın pek anlamı yok artık. Her devlet böyleydi zaten eskiden.

• fetih 1453 diye film yapmislar direkt tepem atti filmi izlerken dunde tv de izledim daha ilk ya madem tarihi film yapiyorsunuz tarafsiz ve herseyi oldugu gibi isleyin madem bizansi havuz partileri yapan sevki sefa icinde yasayan insanlar gibi gosterip osmanliyi melek gibi gostermisler ya tarafsiz cekin kendinizi osmanli ile ozdeslestirmeyin

200 bin kisilik ordu ile kendisini ve halkini korumaya calisan 7 bin kisilik bir sehir devletine saldiriyorsun bu sekilde isle her seyi yok ama hala ayni kfa

• bence git bir kitap oku derim böylede cahillik olmaz ki

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 12

• doğru medeniyeti collesium da işgal ettikleri ülkelerden getirdikleri kadınlara toplu tecavüz eden ve kadınıyla-erkeğiyle bunu tribünden seyreden Romalılardan öğrenmeliydik.

2|1
    0|1
    • Ben romalilar sutten cikma ak kasik demedim medeniyet ogrenilerek elde edilmez yalniz

• Yunanistanın bize nefret duyması gayet doğal adamların tabiri caizse aqduk hoşgörüye gelincede zamanında gayette höşgörüyle yaklaşılmış herkese vergiler alındığı halde gayrimüslümlerin şuanki halide ortada hani boşuna osmanlıyı falan kötü göstermeye uğraşmayın kendin git ötede neye inanacaksan inan.

1|2
    0|0
    • İnanma degil bunlar hepside gercek

• Osmanlı kendi zamanının en hoş görülü devletlerinden biri olduğuna inanıyorum ben ama zaman geçtikçe hoşgörü kavramı dahada genişliyor o yüzden bize barbarca gelmeye başlıyor ben bir hristiyan olarak ülkemizde hoşgörü konusunda büyük eksiklikler olduğunu düşünüyorum ama osmanlı döneminde çok daha iyi olduğu kesin

0|1
    0|0
    • Ben hristiyan falan degilim fakat bizzat padisahin emri ile bir kentin yagmalanmasi ve kilisedeki rahibelerde dahil tamamen sivil olan kadinlara tecavuz edilmesini bana hosgoru diye veya diger devletlere gore daha hosgoruluydu diye kimse soylemesin bu barbarligin ve pisligin ta kendisidir

• doğru diyosun bu olaylar tarihi bir ayıptır , benim demek istediğim okulda doğru öğretiyorlar osmanlı süper hoşgörülü bir devletti falan değil demek istediğim biraz daha farklı birşey

• Ben anladim sen kotunun iyisi diyorsun bu olabilir buna birsey diyemem

• Osmanlı gibi teokratik bir devletteki hoşgörü değişiktir. 3 seçenek vardır: Ya müslüman ol ya da vergi öde ya da öl. Vergini ödediğin sürece hoşgörülürsün, vergini ödemediğin an devlet kafana çöker, hayatını zindana çevirir. Öldürmek padişahın iki dudağı arasında basit bir işti. Mahkemeler mi var temyiz mi var hukuk mu var? Kim hakkını arayabilir ki? Cizye ve haraç ödemek de kolay bir iş değil tabii, şimdiki vergiler gibi

Bugün bizimkilerin "reformcu padişah" "sanatçı padişah" dedikleri II.Mahmut, III.Selimler bile Balkanlarda "kasap" olarak anılıyor. Araplar Ermeniler Yunanlar Osmanlı'dan gördükleri muamele yüzünden bugün Türklere karşı sempati besleyemez oldu

0|0
    0|0
  • istanbul'un fethindeki olayı ben duymadım ama yabancı kaynaklar kötülemek için söyleyebilirler...hoşgörü olayına gelirsek şu anda türkiye'de ermeniler rumlar nasıl yaşıyorsa o zamanda öyleydiler hatta son zamanlarda askere bile alınıyorlardı...ama yıldırım beyazid zamanında kürtlerle birlikte aleviler üzerine seferler yapılmış 40 bin erkek öldürülmüştü daha sonra başka padişah zamanında anadoluya ajanlar yollanmış bunlar iri güçlü olan alevi bektaşi erkekleri seçip bir şekilde idam edilmesini yada suikast ile öldürülmesini sağlamışlar ve bi sürü örnek var böyle şimdi bunlar geldi aklıma umarım fikir sahibi olmuşsundur...

0|0
    0|0
    • Devletin guclu oldugu donemlerde hosgoru falan yoktu askere alma memur olma falan zayifladigi donemlerde avrupali devletlerden korktugu icin oldu

Alevi katliamlari apayri bir konu yavuz sultan selim doneminde tavan yapti diye biliyorum

• ben sözlerine , düşüncelerine katılmıyorum

şimdi biz osmanlıca da konuşup okuyamıyoruz sizde bundan yararlanıp bilgi kirliligi yapıyorsunuz

1|2
    0|0
    • Sen tarihi takvim yapraklarindan okudugun gibi saniyorsan o senin sorunun

• Konumuz osmanliyi yikan diger devletlerin katliamlari degil

• bunu oku ve gercegi gör

link

• sıkılmış limonun davası olmaz.

0|0
    0|0
  • hoş görü gösterilmemiş olsaydı Osmanlı devleti yıkılmazdı

1|1
    0|0
    • Neden yikildilar sen biliyor musun?

• terör örgütü mensupları bugün neyin peşinde?

• vereceğim cevap şuydu: Pkklıların yaptığı ne diycektim ki sen demişsin.Azınlıklar sadece rahat battığı için değil aynı zamanda yabancı ülkelerin vermiş olduğu sözlerle ve kurduğu cemiyetlerle teşkilatlanarak bağımsızlıklarını ellerine almaya çalışmışlardır.Ayaklanmalar da bunun açık göstergesidir.Osmanlıdaki hoşgörüye örnek kaç devlet gösterebilirsin?

• Öyle bir şey yoktu.

0|2
    0|0
  • En güzeli tüm dünya devletlerinin yok olması. Böylece katliam yapacak terörist bir örgütlenme kalmayacak.

0|0
    0|0
    • Keske olsa bu dedigin ama zor

• ayrıca olaylara dar bir pencereden bakıyorsun

0|1
    0|0
    • Dogru bu anlattiklarim devede kulak kalir daha

• Dinden uzaklasma dedin ya daha fazla birsey denmez bu lafin ustune

• dedimya dar bir cerceveden bakıyorsun

biraz düşün anlarsın

halifelik osmanlının elindeydi ve osmanlının topraklarına bak dünyanın bütün petrol rezervine sahip olacaklardı buda osmanlıyı çok zengin edecekti ve o dönem osmanlı halkı din konusunda muallakta idi

eger osmanlı yıkılmasaydı ALLAH ın düzeni islam , halifelik kirlenecekti

bu tamamen taktiri ilahi

• tarihi hiç bilem kiii :(

0|2
    1|0
Yükleniyor...