Dokunma arzusunun nedeni ne olabilir?

Bir insanın bir insana dokunma arzusunun nedeni ne olabilir?

Dokunmak derken bire bir ten temasından bahsediyorum.

Mesela yanakları sıkmak bile olabilir bu.

Sadece cinsel anlamda düşünülmesin, bir annenin bebeğine dokunma arzusu da olabilir bu.

Genel anlamlı olarak düşünün.

Hani ellerin üşür sıcak bir şeye dokunmak istersin ya da açsındır yemek yemek istersin ya da öyle bir uykun gelir ki tatlı tatlı göz kapakların düşer uyumak istersin...Birisine dokunmak istemenin nedeni ne olabilir,bu arzunun sebebi?

0|1
21|35

En İyi Kız Görüşü

• dokunmayı ben ağzın tad almasına benzetiyorum..nasıl ki gördüğümüz güzel bir yiyeceğin tadına bakmak isteriz; bizim de içimizi ısıtan -her ne olursa olsun- şeye dokunmak isteriz..ben kimi zaman uzaktan sevmem çiçeklerimi, dokunurum.yetmez konuşurum..sevgimi onlara el teması ve güzel sözle geçiriyorum..

anne değilim ama yeğenimi severken bile içime sokup sevesim gelir..o duygu da bambaşka olsa gerek..

sevgililerde mesela zamanla konuşarak değil, bakarak,sarılarak,öperek birbilerini anlarlar ve sevgilerini birbirlerine iletirler..

herkes yemek yapar ama bazı insanlar için eli çok güzel deriz..asıl sevgilerini çok güzel aktarırlar o yaptıkları yemeğe..içindeki eksik malzemeyi fark edemezsiniz..

4|2
    0|2

Senin görüşün var mı?

0/2000

Gönder

Erkekler Ne Diyor 35

• Dokunmak memelilerin sosyal iletişiminde önemli role sahip, bu anne-yavru arasnda değil sadece aynı sürüye klana ait bireyler arasında da sosyal bağı güveni ve aidiyet duygusunu güçlendiren bir davranışbiçimi.İnsan olmamız, varolan hayvanlığımızın üzerine ahlak ve etik değerler inşa etmemiz gerçeği değiştirmez.

1|0
    0|0
  • Kelimeler ve bakışlar anlamsız kalır bazen ya da senin vermek istediğin anlam gücünü yansıtmaz. Sende bu hissini iç güdüsel olarak dokunarak ve onunda hissetmesini sağlayarak vermeye çalışırsın.Bir babanın, sınavında başarısız olmuş oğlunun omzuna hafifce vurması gibi.

2|1
    0|0
  • Karşımızdaki kişiye ulaşma isteğinin tetiklenmesiyle ortaya çıkar. Çünki temas olmadan sevilen kişi gerçekten yanımızdaymış duygusu uyandırmaz.Bu duyguyu tatmak ve kelimelere dökülemeyen sözleri anlatmak için içten gelen bir dürtüyle hareket ederek dokunuruz.

2|0
    0|0
  • Bende de tokalaşma hastalığı var işe geldiğimde güvenlikle tokalaşırım.Kendi ofisimdeki arkadaşlarla tokalaşmasam da farklı müdürlükte bir işim varsa mutlaka gittiğim her odada insanlarla tokalaşırım bunu çoğu zaman farkında olmadan yapıyordum sonra farkettimki insanların tokalaşma durumlarına göre onlarla muhabbet ediyorum. Bazısı içten tokalaşıyor bende uzun uzun halini hatırını soruyorum, bazısı tokalaşırken yüzüne bile bakmıyor bende muhabbeti uzatamadan çekip gidiyorum :) benimkide böyle bişey işte

0|0
    0|0
  • çünkü dokunmak hissetmektir görürsün yanlış olabilir duyarsın yanlış olabilir dokunmak Güven verir çünkü dokunuşlar hata yapmaz.Dokunuşlar en güvendiğimiz bu yüzden en gafil avlandığımız hislerimizdir.Ben güven diyorum onu büyülü kılan.

1|0
    0|0
  • Kültürel yanı da var. Akdeniz insanına genelde rahatça dokunabilirsin. Elini sıkarsın, kolunu omuzuna atarsın, işi ilerletip erojen bölgeye mucuk hareketi de yapabilirsin. Lakin bunun benzerlerini çok samimi olmadığın bir Alman'a yap, pek hoş şeyler olmaz.

0|0
    0|1
  • onu hissetmek enerji frekansınızı anlıyabilmek yaydıgınız negatif yada pozitif enerjinizi paylaşabilmek ellerimizde hissede bilme temas sigileri vardır onunla dokundugunz her şeyin ne oldugunu anlarsınız enerji demişken evli çiftlerde mutlu gidiyorsa enerji paylaşımı dengeli ve saglıklıdır yani birbirine üstünlük taslama yoktur ne agrı vardır nede sızı vardır vücütlarında agrısını sızısını alırlar birbirlerinin kimi zaman sevmek kimi zaman onu hissetmek saygıdan tokalaşmak birbirimizle olan iletişimimizdir eger bunları yapmazsak ne olur dersiniz beni kimse sevmiyo olursunuz mutsuz monotom olursunuz ...yani robot olursunuz

0|0
    0|0
  • bilmiyorum ama ben karşımdakine dokunduğumda onu daha iyi hissedebilirim (anlarım) .. bu sadece insanlar için değil nesneler için de geçerli .. sanırım dokunduğumuzda zarar görmememiz o şeye karşı güvenimizi arttırıyor ..

0|0
    0|0
  • Doğduktan sonra nasıl ki annemiz bize dokunur, bizi emzirir, sonra bir başkası bize dokunarak sevgisini gösterir, ister istemez dokunmaya ve dokunulmaya bu şekilde alışırsın...

0|0
    0|0
  • Kemal İslamoğlu'nun "Hayatının Direksiyonuna Geç" adlı seminerinde bol bol konuşmuştuk bu konuyu.

"Temas etmek" insanın 4 fiziksel ihtiyacından biri. Nedenini de açıklardım da çoook uzun. Özet bile geçemeyecek kadar tembelim.

0|0
    0|1
  • 5 duyu vardir, gorme tatma duyma isitme ve dokunma. diger dordune neden arzu duyuyorsan dokunmaya da oyuzden arzu duyuyorsun.

0|0
    0|1
  • kendi hissettiğini karşı tarafa da hissettirmek ve bazen de yalnız olmadığını hissetmek/hissettirmek için

0|0
    0|0
  • dokunmak 5 duyudan biridir , birini görmek istersin , birini duymak istersin, birinin kokusunu almak istersin , birşeyi tatmak istersin ve doğal olarak bir şeye veya birine dokunmak istemekte normal birşey..

0|0
    0|0
  • Aynen merak ediyorum neden dokunmak isterler can atarlar ? saçlarıma :P

0|0
    1|0
  • bunu ben de çok düşünüyorum. mesela anneme çok dokunurum ben yanağını sıkarım sarılırım canını bile acıtırım çoğu zaman. benimkisi şefkatten geliyor diye sanıyorum.

0|0
    0|0
  • dokunmak beş duyudan biri çok normal geliyor bana ...

0|0
    0|0
  • hormonsal duyguların kabarmasıyla kanın vahşileşmesi şeysi

0|0
    0|0
  • bunun beyindeki rahatlama mı diyeyim yani endişe karşıtı bölümleriyle, güven duyan bölümleriyle alakalı olduğunu okumuştum. oksitosin salgılanmasını tetikleyebiliyormuş ama her dokunuş değil tabi.

0|0
    0|0
  • Onun tatlılığı buna sebep olur sevgidir dokunmak sarılmak ama nedense insanlar kırıcı olduğumdan herşeyin altında bir art niyet arıyorlar

0|0
    0|0

• Dokunma arzusunun nedeni ne olabilir? ya cinseldir ya duygusal.. birşeyleri paylaştığına inanır insan daha çok

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    15

Kızlar Ne Diyor 20

• beden dilinde dokunmak iletişimi dahada etkin kılar karşı tarafa hisler duygular düşünceler bu yolla dahada mümkündür her insanın bir çekimi akımı vardır ya dokunduğumuz anda bu akımlar karşı tarafa geçer bizi hisstmeye başlarlar ki insanlar karşı tarafa gerçekten önem veriosa genel olarak bu iletişim şeklini kullanırlar

1|0
    0|0
  • sevgiyi göstermenin birçok yolu vardır. dokunmak o yollardan birisidir. kimisi sevgisini ssözleriyle ifade eder kimisi bakışlarıyla kimisi dokunuşuyla. bence buradan geliyo. bişeye dokunmak merak uyandırır ayrıca. 5 duyudan birisi sonuçta. neden lezzetli şeyleri tatma arzusu, hoş kokuları koklama isteği varsa dokunma arzusu da o yüzden var :)

1|0
    0|0
  • avuç içi kaşıntısı.

1|0
    0|0
  • ya ben sevdiğim insana yani bi dost gibi sarılmak yanaklarını sıkmak isterim sevgi duyduğum için bence bu ve masum bişey

0|0
    0|0
  • beyin önce uyarır daha sonra sen onu arzularsın ve arzulamak kendiliğinden gelen yani herkeste olan bir şeydir. ben bu duruma cinsel olarak bakarsam hepsiyle ortak bir sonuç çıkarıyorum ''seni tahrik eden bir şey var'' ve beyninden sonra sen uyarılıyorsun dokunma isteğin geliyor.. beynine o isteği gönderen şeyi hala bulamadım:D

0|0
    0|0
  • çünkü dokunmak ilgiyi belirtirr sevgiyi hissettirirr ...

0|0
    0|0
  • duyu organlarından biri dokunma duyusu desem kısaca olur sanırım

0|0
    0|0
    • Çok kabaca bir cevap olur,dokunma arzusunu çok genellemek olur...

• Peki bir anne çocuğunun nasıl olduğunu merak ettiği için mi ona dokunur ya da biri arkadaşına onun nasıl bir şey olduğunu anlamak için mi dokunur?

• tanımaya çalışmak bir nevi bu tanımaya çalışmak sadece nesne için geçerli değil hissetmeyide sağlıyor yanma örneğini o yüzden verdim

• Voltran oluşturmak beybili :))

0|1
    0|0
  • hissetmek, onunla bütünleşmek.

0|0
    0|0
  • sevgiden sevgiden. sevmediğin bir insana dokunmazsın yumruk atarsın

0|0
    0|0
  • yay burcu olan kişilerde bu duygu daha fazla diye biliyorum

0|0
    1|0
  • başta güven duygusu ile ilgilidir , bazen yaşadığını hissetmek için dokunursun bazen de tenler arası yolculuk yapmak için.

0|0
    0|0
  • Karşındaki hissetmek, onun sıcaklığı hissetmek içindir

0|0
    0|0
  • dokunma arzusunun tüm tasvirlerini siste yaşıyorum.

neden düzleminde tonlarca cevap verebilirken hicbir cevap da veremeyebilirim. random kalsın.

0|0
    0|0
  • Yanıtı bilmiyorum ama çok güzel bir soru çok hoşuma gitti

0|0
    0|0
  • demek biz insanlar güzel şeyleri hissetmeyi seviyoruz

0|0
    0|0
  • Dokunmadan anlaşamayanlardanım.

0|0
    0|0
  • İnsani iç güdüler...

0|0
    0|0
  • Dürtüseldir,çekim yasasını kullanırım burada =).

Bilinç altı en doğru cevaptır.

0|0
    0|0
  • Senin olduğunun kendine ispatı.

0|0
    0|0
Yükleniyor...