Bütün islam ülkelerinin geri kalmış olması hakkında ne düşünüyorsunuz ?

bütün islam ülkelerinin geri kalmış olması hakkında ne düşünüyorsunuz ?

0|0
10|32

En İyi Erkek Görüşü

• If only we Muslims realise that we have a noble message to deliver among humans, if only every muslim remembers that he is Allah's successor on earth and that he should be extremely good to always play a positive role and leave a good trace wherever he steps.. We'd represent Islam properly and build a very strong ideal ummah.

1|2
    1|5

Erkekler Ne Diyor 31

• Sorunun cevabı bizzat bu cevaplarda ortaya çıkmış zaten. :)

-Müslüman ülkelerin hala geri olmadığını veya çok az olduğunu sananlar ve ciddi ciddi buna inanlar var hala. Ne komik, ne acı..

-Nedense herkes de ''din doğru yaşanmıyor arkadaş!'' diye dem vurmuş. Hadi yaşa sen doğrusunu kim sana hayır diyebilir? Bırakın bu işleri doğrusu da yanlışı da belli, geçiniiiz.. Din dediğin bir kere kendi içinde bir saçmalık barındırır. İspatlayalım: Din kul ile yaratıcı arasında değil midir? İşine gelince öyledir, bu iş kişiseldir ve kimseyi ilgilendirmez değil mi? Ha peki öyleyse illa neden toplumsal yaşanması makbuldür ve illa genişletilmesi emredilir? Sırf bu genişletme yüzünden savaşlar çıkmadı mı? İğrenç düzenler oluşmadı mı? Haçlılardan tut, El kaidesine kadar, hatta herkesin ağzına yapışan İlluminati'ye kadar (kaldı ki bitmiş bir örgüttür) bunların hepsi dini görüş yayılmacılığı sebebiyle değil miydi? Kardeşim karar versin artık kitabınızın sahibi, bu iş kişisel mi olacak illa topluma mı giydirilecek? Bakın işte bu tür kendi içindeki çelişkiler olmasa aslında dinlerin bir zararı yok, pamuk gibi felsefeleri var diğer genel hatlarıyla. Ama yok illa bir şeyi çıkarılacak ya lazım tabi saçmalıklar.

-Vay efendim bu din dermiş ki bilimi yücelt! Bu fantastik bir komedi zaten. Hani bilimle barıştırma çabalarından geliyor ve her yüz yıl bunlardan çıkar her dinden. Geçelim bunlarııı yormayın kendinizi, saçmalamaya gidiyor bu iş. Din dogmadır. Bu sözü iyi belleyin sonra gelin. Nesi bilime yardımcıdır? Kadın erkek ayrımcılığı yapan, bırak bu dünya önemsiz diğer dünyaya çalış diyen bir felsefe temelden teknik olarak bilimle aynı yolda değil. Ayrıca bir yerden sonra ''sorgulama, kabullen ve yürü'' diyen bir kitap, bilimin 2 temel yapı taşını ezip geçer. Neyin namesini martavalını okuyorsunuz şaşıyorum. Hayır kendi içinde dindar olursun ve bilimle uğraşırsın o ayrı, o senin kendi dinini yaşama biçimindir ama nasıl ki devlet-din aynı kefede olamazsa, bilim-din de aynı kefede olamaz. Bu hin birleştirme işlerinden bir vaz geçin yemezler. Sonunun nereye gittiğini sizden daha hin oğlu hinlerden gördük. Siz daha çömezsiniz, bu konuda sizin üst modellerinizi biliriz. İyi niyetle söyleyenler de önce bilim ve din nedir iyice öğrendikten ve kabullendikten sonra bu konuyu bir daha düşünsün.

İster zorunuza gitsin ister gitmesin, koyun gibi düşünmeyen gerçekten beyniyle dinin ne olduğunu anlayan ister dindar ister dinsiz insanlar benim ne dediğimi pekala anladı. Koyunların, yobazların ve aklı kendine ait olmayanların zoruna gitmiş gitmemiş orasıyla ilgilenmiyorum.

1|1
    1|1
    • :) Bir kardeşime daha benzer bir atak için hırçın sözcüğünü kullanmıştım Sana da kullanacağım izninle. O kadar dolmuş ki içimiz doğruları anlatamamakla, set ve hırçınlık bundandır diye düşünüyorum. Çok doğru anlatmışsın. Din, gerçekte toplumları bir arada tutabilmek için ortaya atılmış dogmatik bir düşüncedir. Bu düşünceyi benimseyip, kendi inandıkları doğrultusunda gerekli olduğu eylemleri yerine getirenlere saygım sonsuzdur. Ama bu kendi inandıklarını bir şekilde dayatmaya kadar götürenler ...

• Bu tip kafası güzel olanların kafasını yararım. Dindarlık değil bu Mevlana gibi biriyle ibadet etmek. Ben mensubu olmadığım dinin dindarı olamam. Ancak onun yaşadığı saf aşk ve ruh güzelliğini onunla paylaşmak bana güzellik katar. İyi insan yapar ve beni rahatlatır. Bu da kişisel bir olgudur. Dediğim gibi hırçınlaştıranlar var. Din dediğimiz şey içte yaşanır içte kalır. Onu dışarı giydirmeye başkalarına yapıştırmaya çalışmak düpedüz sahtekarlıktır.

• Mevlana der ki; "Hak'kı uzaklarda arama, kendinde ara, O kalbindedir." Kalbinde Hak'kı gören insan, oraya fitne-fesat koyabilir mi. Çok değer verdiğin birisini barındırdığın yerde öküz beslemek gibi bir şey.

İnanıyorsan içten inan, onun bunun yazdığı, çizdiği, söylediklerine değil, kalbinin sesine kulak ver, çünkü O kalbindedir.

O'na saygın varsa, yarattığı en yüce varlık olan insana da saygı göster. İnancı olsun olmasın. INSAN olsun yeter.

• Çok basit, allah verir , amin . Bekleyin siz , daha çook bekliceksiniz .

Bilmiyolar ki , allah çalışın da demiş , okuyun da demiş , hakeden alır demiş .

Bön bön bakmıcaksın da demiş . Önde olucaksın demiş.

3|2
    1|4
  • En iyi ve kolay sömürülen din olduğu için.

3|3
    3|4
  • doğrudur geri kalmışlardır çünkü çok katı kurallar var yobazların elinde yöneltiliyor. özgürlük yok. oysa din özgürlükler için yaradana yakın olmak için vardır asla katı bir yaşam sürdürmek için değil. ama yaşadığımız ülkede türkiye ye bir bakın neler özgür hiç bir şey. din kültürü ve ahlak bilgisi de girecekmiş üniversite sınavı girişlerinde, başbakan sürekli ya allah bismillah diyip insanları allah ile kandırmakta adete din piskilojisi ile medyadan insanların şevkini, yaşam kalitesini engelliyor, serbest kıyafet okullarda ufacık kız çocukların bile sıfır kol tişört giymesine bile sapıkça yasak getiriyor böyle bir özgürlük ve yaşam kalitesi olamaz. baskı yaparsanız ters tepki yersiniz türkiye din ülkesi değil özgürlükler ülkesidir. din ile yöneltilen ülkeleri görüyoruz perişan ve insan haklarına uygun olmayan şeriat kanunları ile katı kurallar ile insanlar yaşama mücadelesini sefil ve rezalet bir şekilde sürüyor. çağre gerçek dindir gerçek din de kul ile rab arasına kimsenin girmemesi, anti yobaz düşünceler, özgürlükler, mahalle baskıların olmaması, güzel düşünceler, güzel giyiniş, güzel konuşma, kaliteli bir hayattır.

2|1
    1|5
  • bir ayette diyorki 'şayet inanıyorsanız üstünlerdensiniz''fakat ben dönüp bakıyorum islam ülkeleri sözde inanıyor fakat hiç bir konuda üstünlüğümüz yok.benim burdan çıkarttığım sözde inanıyoruz uygulamaya gelince icrat yok yalan dolan bizde hırsızlık adam kandırma kul hakkı yeme hepside en önde gidiyoruz sen düşün gerisini

1|2
    1|5
    • Üstünsünüz dediği Allah katındaki üstünlük. Dünyada kulun kula üstünlüğü değil.

• demek istediğimde o zaten sonuçta inandıklarımızla yaptıklarımızın alakası yok birbiriyle çelişmekte birbirimizi gambazlayarak,dolandırarak.sahtekarlık yaparak mı üstünlerden olacağız allah katında yaradanımızda diyorki ey aciz kullarım siz aklınızı başınıza toplamadığınız sürece sürünmeye mahkümsunuz diyor ben bunu çıkartıyorum

• fesleğen < dogru dıyorsun.

• aslında geri kalmış değil hepsinde zewnginler var petrol zenginlikleri var...ama sana bana bizlere sanki açık giyinmek modernlikmiş gibi aksettirildiği için içki kumar böyle lüks hayat normalmiş gibi aksettirildiği için bizlere kapalı olan yada araplarınki gibi uzun beyaz elbise giyinilen ülkeler geri kalmış geliyor bak ahmedi necada giyiniişi kötü ama yaptıklarını gör uranyumu zenginleştirip dünyaya kafa tutuyo...arabistan araplarındada güç varda aslında biraz salaklık var yoksa var ya petrol onlarda dünyayı oyantırlardı...

0|1
    2|4
    • gelişmek demeyi bilimde gelişmek olarak değerlendirmeliyiz ama. yani petrolden zengin olunarak bilimde gelişmişolunmuyor, ya da rusyadan silah veya o silahı üretecek techizat satın alarak

• işte ordaki mana şu ama anlayamdı sanırım insanlar..petrolün var sadece petrolden neler yapıldığını ufak araştırmayla görmek mümkün...bide islamiyette genelde şu var"bak işte bu kur'an da yazıyor" diyip araştırmaya gerek duymamaları...yani zaten var niye araştırıyım gibi bir kafa yapısı var..

• sozde islam ulkeleri demen lazim islam bilime pozitif bilimlere onem veren ilim cinde olsa bile gidip getirin diye emreden bir din simdikilerin neresi musluman

3|4
    2|3
    • Müslümanların yüzyılardır mehdi (kurtarıcı) diye birini beklediğini bu yüzden geri kaldıklarını düşünüyorum

• yok ondan degil dini islerine geldigi gibi kullaniyorlarda ondan

• Çünkü kurandaki islamı değilde kulaktan duyma yobazların anlattığı islamı öğreniyoruz.

4|5
    3|5
    • evet katılıyorum. ünlü müzisyen Cat Stewens müslüman olduktan sonra,'eğer islamı Kur'an dan değilde müslümanlardan öğrenmiş olsaydım asla islamı seçmezdim' demiş

• Konuyla ne kadar ilgili bilemem. Sade şunu yazacağım. Sanırım bir oryantalistti bunu söyleyen, "Avrupa kendi kitabından ne kadar uzaklaştıkça o kadar ilerlerdi, Müslümanlarsa kendi kitabından uzaklaştıkça o kadar geriledi."

1|2
    1|2
    • güzel sözmüş +1

• Benzer bir yorumu da yakın bir geçmişte yine duymuştum. Müslümanlar nasıl gelişir sorusunu, yanılmıyorsam şöyle yanıtlamış; şu 3 kelimeden kurtulduklarında "inşallah, şükür ve kısmet"

• İbadet etmekten çalışmaya, öteki dünyayı düşünmekten bu dünyayı düşünmeye zaman bulamadıkları için.

Araştırmak, sorgulamak yerine kendilerine dayatılan birkaç yalan yanlış bilgi ile ve öğrenmekten çok öğretilmekle yetinmek zorunda kaldıkları için.

Eğitilmiş, bilinçli, bilgili, çağdaş bir toplumun, körü körüne kendisine dayatılan korku odaklı inançtan uzaklaşacağı, gerçekleri daha net görebilecekleri ve kendilerini büyük ilmi azam edasıyla tanıtan zavallı insanları yeniden yönetici olarak seçmeyeceklerinden emin olan bir zavallı güruhun etkisinden kurtulamadıkları için.

Hala ölümden sonra yaşanabileceklerin bu dünyada yaşadıklarından çok güzel olduğu iddialarının hayali ile bu dünyayı önemsememek gibi bir inançta oldukları için.

1|1
    0|2
    • Harikasın abicim... Keşke gözlerini açabilseler,keske anlayabilseler boşuna bu dünyaya gelmedigimizi ama onlar hala daha bu dünyayı önemsemeyip diger dünyaya güyaa hazırlık yapmaya çalışıorlar...Kardeşim insan bir sorar o zaman biz neden buraya geldik... neden giden geri gelmior bu kadar milyon yıldır dünyaya kimler geldi kimler gitti... iyilik yapan iyiligini yaptı kötülük yapan ölmeden cezasını çekti..Vazgeçemediler atgözlüklerinden...Göremediler bilimin zaten herşeyi açıkladıgın...

• Güzel özet çıkmış..

• dınler cogu zaman ınsanlalıgı gerı bırakır... en unlu ıslam alımlerınden olan gazalı bıle fen ılımlerının gereksız oldugunu ve bu tur boş ışlerı bırakıp obur dunyaya yonelmek gerektıgını soyler sadece ıslamda degıl karanlık dıye adlandırdıgımız orta ccagdada dın yuzunden ınsanlar gerı kaldı

0|1
    1|2
  • Diğer devletler ilerlememizi istemiyor, bunun için ellerinden geleni yapıyolar.

Üzerimizden oyunlar oynuyorlar. bizde islamımızı korumuyoruz.

Yüzümüze gülüp, arkamızdan kuyumuzu kazan devlet sayısı hat safhada...

Ve en önemlisi islam devletleri birbirini destekleyip birlik olmuyolar.

0|1
    3|2
  • Emperyalistlerin ve türevlerinin islamı kullanarak nasıl başarı elde ettiğini düşünüyorum.

0|0
    1|2
  • Gelişmiş toplumlar dindar oldukları için değil dine rağmen gelişmiştir.

Mark Twain link

1|1
    1|4
  • olabilir bir zamanlar endülüs emevi dünyada ilmin merkeziydi yada osmanlı yine dünyanın hakimiydi her dönem yükselişler inişler olabilir bu sonsuza kadar bu şekilde devam edicek diye bir kaide yok islam dünyası yine şahlanır yine dünyanın zirvesi olur yine medeniyetin ilmin merkezi olur kafanı yorma böyle şeylere tarih bunun en büyük şahidi...

0|2
    2|3
  • Zamanında islam ülkeleri diğer bir çok ülkelerden ileriydi. O zamanlar bilime ve insana daha çok değer verilirdi. Şimdi bilim gavur, şeytan icadı oldu canlar hergün düşecek bir bombadan kaçmaya çalışır kadar kırılgan.

0|1
    2|5
  • Kuranda yazanı değil kendi uydurdukları dini yalan yanlış , eksik, işlerine geldiği gibi yaşamaya çalışınca perişan oldular..

1|0
    1|3
  • dünyanın en zenginleri arap müslümanlarıdır ama hiçbiride ne filistine nede suriyedeki zulme karşı çıkabildiler...halbuki birlik olsalar yıkamıcakları avrupa ülkesi yok ama...

0|2
    2|3
  • ARABİSTAN GERİDE KALDIYSA SEN GİT KENDİNİ PENCEREDEN AT :D Afedersin ama türkiye'de çanakkale savaşından önce filan hep geride kalmıştı ama dünyanın en sağlam ülkelerini yendi.hatta ingiliz komutana sormuşlar siz nasıl yenildiniz bu kadar teknolojiyle vesaire. adam cevap vermiş.

-Türklere yenilmedik ki biz türklerin bize atacağı mermide yoktu sıkacağı silahta yoktu.tırpanla sopayla savaşıyorlardı.türkleri 1-2 mermiyle öldürüyorduk fakat aralarında yeşil şapka gibi sarıklı kişiler vardı onları öldüremiyorduk onlar bizi öldürüyordu o yüzden biz türklere değil o yeşil sarıklılara yenildik.

Demiştir.

0|0
    0|0
  • Herkes Kakettiğini buluyor... Bizim bir kesim de Osmanlılığıyla övünür, zira bugünkü halinde övülecek bişiyi yoktur.

1|0
    2|4
  • İslam reformu olmadığı sürece devam edecek hadise.

2|2
    3|4
  • bu sorunun en güzel cevabı anlayabilen için Al-i İmran Suresi 140. Ayettedir. Mealen;

''Eğer siz (Uhud’da) bir yara aldıysanız, şüphesiz o topluluk da (Müşrikler de Bedir’de) benzeri bir yara almıştı. İşte (iyi veya kötü) günleri insanlar arasında (böyle) döndürür dururuz. (Bazen bir topluma iyi ya da kötü günler gösteririz, bazen öbürüne.) Allah, sizden iman edenleri ayırt etmek, sizden şahitler edinmek için böyle yapar. Allah, zalimleri sevmez.

0|0
    0|0
  • din ilimin önünde engel olduğu içindir

2|3
    4|8
  • tek sorun var , Müslümanlığı çooooook yanlış anlamak

0|2
    1|4
  • tembellik bence

0|0
    1|4
  • Hangi islam ülkeleri geri kalmış bi sayarmısınız ?

0|1
    2|6
    • hepsi türkiye dahil

• Gelişmişlik, o ödülü almaktan çok ödülü verir duruma gelmek olduğunu düşünsek mi dersiniz?

• İşte o hale gelmek için islam şart

• geri kalmadık ki ne alaka

0|0
    2|4
  • İslam sadece dilde kaldığı, yaşanmadığı için..

0|0
    2|4
  • müslümanların gerçek islamdan uzaşması müslümanların geri kalmasına sebep olmuştur.bu sorunun cevabını Hindistanlı büyük tarihçi Ebul hasen en nedvi ye ait olan .'MÜSLÜMANLARIN GERİLEMESİYLE DÜNYA NELER KAYBETTİ' eserinde bulabilirsiniz

0|0
    1|4
  • Din şu an kadınların ilerlemesi önündeki ilk engel. Din insanları geriye götürüyor, bilime ve gelişmeye karşı çıkıyor. Din insanları doğa üstü güçlerin korkusuyla yutuyor. İnsanların mutluluğuna engel oluyor ve tercihlerini yaşamalarına asla izin vermiyor.

1|3
    3|10
  • Erkekler Devam
    1

Kızlar Ne Diyor 10

• Çünkü islam devrini kapattı artık..

İnsan o kadar yozlaştı ki, çarptırdı ki herşeyi islam ülkesi dediklerin ne kadar islam ülkesi sorusu akıldan çıkmıyor..

O yüzden ben hep derim insan üzerinde din aramayın, din üzerinde insan arayın..

Bak bakalım şimdi hangisi ne kadar müslüman!

1|2
    2|3
    • Tüm dinler bir gün devrini kapatmaya mahkum olacaktır. İnsan, bilim ve teknoloji konusunda ilerledikçe dine gereksinim duymayacaktır. Simgeselleşecektir zamanla.

• Dini kullanıp devlet işlerine sokarlarsa olacağı o

2|4
    2|4
    • Din ve siyasseti birbirinden ayırınca fravunlar,lenin,stalin gibiler çoğalma gösterir.

• katılıyorum.avrupa ne zaman ilerlemeye geçti?reform hareketlerinin sonucunda din ve devlet işlerinin ayrılmasıyla.devletin dini olmaz.insanların dini olur.bu sebeptendir ki siyasette din ancak cahillerin işidir.

• hıristiyanlıkla islamı karıştırmayın islam hak dindir avrupa başarılı oldu diye müslümanlar da başarılı olur diye bir düşünce yanlış

• islam dinini düzgün değilde gerici gibi yaşadıkları için.. islam ilmi bilimi yeniliği öneren bir din ama malesefki islam ülkeleri yanlış yaşıyor ve yaşatıyor..

1|0
    1|3
  • günde 5 vakit ibadet eden, sürekli cehenneme gitme korkusuyla yaşayan, bok püsürü günah sayan, gününü çalışmaktan ziyade zikretmekle geçiren toplum nasıl ilerlesin?

0|1
    1|2
  • İstenilen bu.

0|1
    1|1
  • islamiyeti hiç anlamamlarından olabilir.kendi çıkarları için güzelim dinimiz diktatörlerin çıkarları için kullanıldığından islamiyeti sadece söle yaşayan tiplerin olmasından.cahiliyet dönemini tekrar tekrar yaşatan insanların olmasından

0|0
    1|2
  • Gerçekten İslamı yaşamıyoruz çünkü İslamda vardir insanlık hakkı muhafaza ama biz rüşvete,haksızlığa susuyoruz.Nasılsak öyle idare olunuruz.HZ. Muhammet(s.a.s)

0|0
    1|3
  • bütün demen yanlış.Neye ve kime göre geri kalmış ? Ölçüt ne ?

0|0
    2|5
  • ne olacaktı yani?

0|0
    0|0
  • kısfmet .s

0|0
    0|0
Yükleniyor...