Lisedeyken edebiyatın ne işe yaradığını anlama fırsatınız oldu mu?

Şahsen edebiyatla özellikle şiir konusunda, liseden sonra kaynaşma imkanım oldu; yalnız lisedeyken edebiyatın ne işe yaradığını pek kavrayamamıştım. Bu sanat gerekli bir sanatsa, siz ergenlik çağındaki kardeşinize veya ileride evladınıza edebiyatı benimsetmek için nasıl bir yol izlerdiniz?

0|0
7|6

En İyi Kız Görüşü

• Edebiyat hep anlamlıydı benim için.

Kitap okuturum,okuturum derken hoşuna gidecek kitaplardan başlatırım önce sonra yavaş yavaş edebiyatı özümsemesini sağlar...

1|0
    0|0
    • Güzel bir yaklaşım. Kitap okumaktan sıkılmak diye bir hastalık da var, daha iki üç sayfada. Ergenlerde genelinde bu bariz. Öneriniz?

• Gece Evi serisi olabilir kızsa özellikle,erkekse Dan Brown hoş gelir belki bilemiyorum açıkçası.Ne tarz severse ona göre.

• Yazdım bir yere... Gece Evi serisi...

Kızlar Ne Diyor 6

• Edebiyat hayattır, duyguların dışa vurum şekli, bir tür anlatım bazen bir şiir veya bir mısra bazen bir roman,bazen de kısacık sıcak bir öyküdür edebiyat. Edebiyat ile geçmişin tarihini kim olduğumuzu nerden geldiğimizi öğrenebiliyoruz, geçmişini bilmeyenin geleceğini bilmesi nasıl mümkün olabilir ki...

1|0
    0|0
    • Peki bunu hayata hazırlanan birine nasıl anlatırsınız?

• Nazan Öncel şarkısı gibi oldu. Evet, model olunca eveleme geveleme develeme bitiyor. Velhasıl bitti. :)

• aynen öyle :)

• hayır. lisede edebiyatı anlama gibi bi şansım olmadı. kendisi kitap okur kendi beğenilerini anlama fırsatı yakalar.

yok peyami safa yok ömer seyfettin gibi toplumca kabul görmüş manyakları zorla ezberlemek yerine kendi beğenilerini anlaması ve keşfetmesi daha kıymetli bir şey olur

edebiyatla ilgileniyorsa da dünya edebiyatıyla ilgilenmeli ve iyi çevirilerden kendi beğenilerine uygun olanları seçmeli

0|0
    0|0
    • Değişik türde kitaplar alıp, yani geniş bir menü sunup; istediğinin tadına bakmasını sağlardınız yani. Gayet hoş. Yalnız Peyami Safa ile Ömer Seyfettin'e manyak demesek. Onlar da bir seçenek ne de olsa.

• peki. demeyelim madem.

• Saygılar, teşekkürler. :)

• Kardeşime benimsetmek için özel bir çaba sarfetmedim. Okudum, o da görüp okudu..:)

Örnek olmak için once kendimiz yapmalıyız.

0|0
    0|0
  • ben matematigin gerekliligini dusunuyorum

0|0
    1|0
    • Aşkı formüllerle değil, kelimelerle anlatıyor insanlar. İnsanın duygularını anlatma yetenekleri ile ilgili eğitimlerin ergenlik çağında başlaması gerekmez mi? Bu bağlamda siz ergenlik çağındaki birine, (diyelim ki bu gelecekteki evladınız olsun) nasıl anlatırsınız? Yorumunuz?

• ben edebiyat ve matematigi sevmiyorum benim icin onceligi sonraligi falan yok

• O da bir tercih...

• Lisedeyken yazar olma pesındeydim tum okula komp. Sınavlarından once konuyla ilgili taktikler verirdim edebiyatıda cok severdim tiyatrocu oldugumunda etkisi buyuk

0|0
    0|0
    • Evet, tiyatro konusunda etkisi yadsınamaz. Tiyatro konusunda benim de merakım var, yalnız oyuncu olmaktan çok senaristliği denerim. Baktım yapamıyorum, kenara çekilirim sadece izlerim.

• O duygu paha bicilemez bilirim tarifi yoktur. .basarılarnzn devamını dilrm

• Çok teşekkürler :)

• ozamanda şuuanda hep gerekli olduğunu düşünürdüm şuanda edebiyat okumamdan bellii:)))

0|0
    0|0
    • Bir meslektaş çıktı. Saygılar diyorum. Peki siz nasıl anlatırsınız, talebelerinize, edebiyatın önemini?

• "... devamı mı varmış..." :)))) Sorun değil, anlaşılıyor. Sahi hocam, bir kitapçık mı hazırlasak; Facebook İçin Özel Sözler adında

• :):)) hahahaa neden olmasın çok mutlu olrlar:)))

Erkekler Ne Diyor 6

• Lisedeki edebiyat, Türkçe'nin eski ve yeni haliyle , fikirlerin duygulara karılıp nasıl etkili konuşma için kullanılabileceğini öğreten bir derstir.

0|0
    0|0
    • Edebiyatı nasıl sevdirirdiniz?

• Türkçe'sine tanık ve emin olduğunuz bir tiyatro oyununa götürün . Kitaplar zaman ister ve akıcı gelmeyeceğinden özendirmez, oyun imrenmeyi hızlandırır.

• Lise 1 deki hocam Ziya Paşa hayranıydı lise 2 deki İskender Pala lise 3 deki Fuzuli. nasipli adammışım ya ben la :)

çocuğumu Mesnevi'yle büyütecem inşallah :)

0|0
    0|0
    • Usta büyüksün, derler ya.

• Niçün avare kıldın gevheri galtanın olmuşken

Gönül ayinesinde bir gubarım varsa sendendir

sözünü okuyunca benim tüylerim neden diken diken olyuo hep doktor bey? hatrıma geldi ya, yine derinden sarstı beni.

• Ay ile Güneş meselesi.

• lisede ben nefret ederdim bi türlü yüksek alamazdım o yüzden ilgi duyamadım ama ilerki yaşlarda edebiyata ilgiyi zorunlu olarak değilde hobi olarak verince değerini daha iyi anlamaya başladım. ne mücevherler varmışta ben görememişim. kişinin içinden gelmezse benimsemesi zor oluyor

0|0
    0|0
    • Aynen. Diyorum ben de, edebiyatı bana anlatan bir büyük olaydı zamanında. Bir şeyleri insanın kendi kendine seçmesi tanıması güzel de, aklı başında bir rehbet olsa belki geç kaldığına yanmayacak bazı konularda.

• Ateşten denizleri mumdan gemilerle geçmeye talib olanlar anlar onun kıymetini :)

0|0
    0|0
    • Bunu lisedekilere nasıl anlatırdınız :)

• bilmez tanımazlarsa nasıl talib olabilirler ki değil mi?

• "Ateşten denizleri mumdan gemilerle geçmek isteyenleri bulmak gerekiyor değil, herkesi denizle tanıştırmalı" diyorsunuz. Eyvallah. Aşkı bilmeyen bir nesil kendini bitirir. Aşkı yaşamayı da bir insan edebiyatla öğrenir demekteyiz, demek ki...

• Hayatın anlamıymış..

Yemişim matematiği..

0|0
    0|0
  • Hayatın kendisi edebiyat. Evladımıza da günü gelince anlatır hayat.

0|0
    0|0
    • Vay, tam kafiye.

• Acısız olmaz hocam :) Tekrar başarılar dilerim.

• Eyvallah, sağ olasınız :)

Yükleniyor...