Allah'ın bize ihtiyacı yoksa neden yaratıldık?

allahın bize ihtiyacı yoksa neden yaratıldık ?şu sıralar aklıma takılan en büyük soru . gerçekten cevabını bulamadım. cevaplarınızı bekliyorum.

Güncellemeler:
ateist değilim bazen aklıma geliyor bu soru.
cevaplar için teşekkürler zihnimde bir cevap belirmedi sanırım öldükten sonra cevap bulucam.

0|1
7|28

En İyi Erkek Görüşü

• Niye yarattı bizi ?

-İbadet et diye

Bizim ibadetimize ihtiyacı mı var ?

-Yanacaksın olum

Niye yanıyoum olum ben mi dedim beni bu pislik dünyaya getir sonra zorla ibadet ettir etmezsem yak. Benim suçum ne bu sınavı ben mi istedim tercihlerim neden yok ?

-Lan oraları ben de bilmiyorum ama bak şu dünyaya buraları hepimizi o yarttı ibadet et dediyse et çok konuşma adamı dinden imandan çıkartma lan!

1|0
    0|1

Erkekler Ne Diyor 27

• Bu soruyu belki Her insan kendine defalarca sormuştur. yanıtlar bazen anlamlı gelse de çoğu zaman anlamsızlaşıyor hatta soruyu sordukça işin içinden çıkılmaz bi halede gelebiliyor.

Müslüman bir kesim olarak şunu biliyoruz dünya insanlar için yaratıldı ve diyer canlı cansız tüm varlıklar onlara hizmet etsin diye yaratıldı . peki bizi yaradan Allah c.c bizden ne istiyor ?

bize Peygamberleri aracılığı ile bazı ahlak kuralları bazı hukuk kuralları gönderiyor.. ve son peygamber Hz. Muhammed musatafa s.a.v ile şekillenmiş dünya kuralları sunuyor ve bizi yaradana inanmamızı ve yaratılanlara inanmamızı ve bunlara karşılık sadece namaz ve oruc ibadetlerini bize öngörüyor takva sahibi kullarına çeşitli rızıklar ve ceşitli zevkler veriyor..

Allahın 99 İsminin içinde ap açık herşeyi anlatır ancak ve ancak kalp den inanan insanlar samimi olan kullar idrak edebilir.. Gönül isterki kalbinizin bunu anlaması ve azımızdan cıkacak kelimelerin ne kadar önemli ve hassas olabileceğinin önemine ve idrakine varmanız... Ve okumalıyız öğrenmeliyiz

0|1
    0|0
  • Futbolunda bana faydası oynamasınlar. Basketbol da öyle, hatta bana faydası olmayan her şey yok olsun :D Kendi kendimize imtihan olmak için yaratıldık işte, sevaplar belli günahlar belli, yaparsan şu yapmazsan bu olur diye kitap da yazılmış, örnek insanlar da gönderilmiş beyin de verilmiş düşün uygula denmiş oku irdele denmiş. Ne yaparsan kendine yaparsın denmiş. Bana etkiniz olmaz demiş Yaradan.

0|0
    0|0
  • Sorunun cevabı burda : "Ben gizli bir hazineydim, bilinmeyi istedim ve mahlûkatı yarattım."

1|0
    0|0
    • hadis mi bu ayet olabileceğini düşünmüyorum. yani bilinmeye mi ihtiyacı vardı? yalnız kalamaz mıydı?

• bulursam tabi ki paylaşırım hatta ulaşabileceğim her yere ulaşmaya çalışırım :) ama zor bir yere girdiğimi düşünüyorum.

• Evet öyle. :) Yolun açık olsun.

• MUŞ çünkü muş anladın mı MUŞ.

3|1
    0|1
  • sınav test felan diyorlar

0|0
    0|0
  • benimde aklıma gelen en büyük soru Allah sonsuza kadar varolabilir ama herşeyin bir başlangıcı olması gerekmezmi ?

1|0
    0|0
  • link buraya bak

1|0
    0|1
  • Allahın bize ihtiyacı yok. bizim Allaha ihtiyacımız var... bu gibi durumlarda itikat sahibi olmakta fayda var.. Neden yaratıldık biz ona lazım değilsek neden varız gibi sorular, bence çokta mantıklı sorular değil.. yani bu Allahı sorgulamaktır, inanç sahibi kişiler bunu sorgulamaz. İnacı zayıf kişilerin yönelice düşünceler bunlar..

0|1
    0|0
  • Şimdi alkollü bir sekilde konuscam

Bİz dinimiz yerine getirmek için ve ibadet için yaratıldık

Allah bizi yaratırken melekler biz sana ibadet ediyoruz ya rab nedne insan oglunu yaratıyorsun demiştir

sonrasını hatırlayamadım :/

Ama amac ibadet ve dua ve akderimizde ki yolu cizmek

0|0
    0|0
    • sonrasında ben sizin bilmediklerinizi bilirim demiştir ve Adem e bazı isimler ezberletmiştir. Meleklere hadi bakalım madem ibadet ediyosun isimleri say demiştir melekler de ona biz ancak senin bize öğrettiğin kadarını biliriz demiştir...

• çok güzel bi soru öncelikle tebrik ederim.

bence Tanrı biz olmasak onun varlığını bilen kimse olmayacağı için bizi yarattı.

Bi bakıma insan olmasa Tanrı da olmaz. Varlığını başka kim bilcek ki?

Hatta bazı filozoflar der ki Tanrı bizi değil biz Tanrı yı yarattık

0|0
    1|1
  • sen bu soruyu sor diye allah alla, bögle seyler düsünme iyi degil, borcunu ödemek isityorsan namazini kil

0|0
    1|1
    • tamam bi daha hiç birşey düşünmem sorgulamam .

• Neden yaratıldık?' sorusunu sormak, akıl sahibi olmanın bir alametidir. Çünkü insana aklın verilmesinin bir amacı da; 'Nereden geldim, niçin yaratıldım, nereye gidiyorum?' sorularını sorup, cevap araması içindir.

Fakat bu sorularancak 'bir insan olarak kainattaki vazifelerimizi öğrenmek' amacıyla sorulabilir. Yoksa, 'Neden yaratıldım ki(!) Beni yaratırken, Allah bana mı sordu?' şeklinde insanın sonsuz kudret sahibi olan yaratıcısını sorgulamaya kalkışır gibi sorular sorması edebini ve haddini

• devami- aşmasından başka bir şey değildir. Bir sinek kanadını dahi icat etmeye aklı ve gücü yetemeyen aciz insanın, sonsuz ilim ve kudretiyle tüm k?inatı yaratmış olan Allah’a ukalaca hesap sormaya kalkışması; üç yaşındaki bir çocuğun bir profesörü hesaba çekmeye kalkışmasından binlerce kez daha saçmalık olacaktır.

• matriks izledinmi bazen can sıkıntısından yaratıldığımızı düşünüyorum . töbe töbeee

1|0
    0|1
  • imtihan için...

0|0
    0|0
  • ibadet etmek için

0|0
    1|0
  • "O gizli bi hazineydi bilinmek istedi."

0|0
    0|0
    • 1ay

Bu cümle çok hoş olmuş. Fakat O'nun "hiçbir" ihtiyacı yoksa bilinmeye de ihtiyacı yoktur. Neden yaratıldık sorusuna pek cevap olmuyor :)

• Cevabını nasıl aradın merak ediyorum..Böyle şeyleri sadece düşünürsün, tahmin edersin, o kadar..Somut bir şey değil, net bir cevap bulman mümkün değil..

0|1
    0|0
  • İnançlı bir kişi bunu sorguulamaz... bazı şeyler madden ispatlanamaz... Alaha şirk koşuysun arkadaşım

0|0
    1|0
    • ne alakası var ya, her şeyin cevabı vardır. merak etmiş öğrenmek istiyor. bu kadar katı olmayın ya

• beni linç edecekler birazdan ben aklınıza kurt düşürmek için sormadım zaten. herşeyin bir amacının olduğunu düşündüğüm için sordum.

• illki herşeyin br amacı var... ama aşıryı sorgulamamak lazım..

• belki birileri gerçek sims oyunu oynuyordur...

0|1
    1|1
  • Tesadüfen doğduk mecburen yaşıyoruz.

0|0
    0|1
  • aç Kur'an'ı Kerim'i oku

0|0
    0|0
  • ihityacı yoktu bi iddaa sonunda yaratıldık

0|0
    0|1
  • kullunu ıspat edip ekolojik dengeye katkıda bulunmak için

0|0
    0|0
  • google amcaya sor.cevapları orda bulursun.

0|0
    0|0
  • Oyun oynamak istemiş ve bizi yaratmış.

0|0
    1|1
  • ona kulluk edelım dıye bızı denemek ıcın yarattı dıye dusunuyorum ben

0|0
    0|0
  • "Ya a... ko..." diye bi' giriş yaptım.

Gece gece işiniz mi yok mnakoin' dedim içimden.

Sonra "Madem bu kadar söveceksin, neden cevap verdin. Hiç bir şey yazma o zaman! dedim...

2|0
    0|0
  • ALLAH a ibadet etmemiz için,

0|0
    1|0

Kızlar Ne Diyor 7

• bunu laf edenlere söylüyorum: inançlı biri neden bazı şeyleri sorgulamasın? sorgulamadığımız şeye inanmamız garip olur. Hiç bi şeyi araştırmadan "Allah var inanacaz. bi bildiği vardır" diyen zihniyetleri anlayamıyorum. bende merak ediyorum ama cevap bulamadım henüz.

3|1
    0|0
    • dediklerine katılıyorum.ben inançsız birisi değilim.sadece cevap arıyorum belki öldükten sonra bulurum cevabı.

• hiç bi söylenenin kesinliği ve kanıtı yok çünkü. bu yüzden kafa karıştırıcı biraz

• Bu soruyu sorduğun için seni yargılayacak değilim yada bazı şeyleri öne sürecek hiç değilim.Kalbinin mantığının tatmin olması çok önemli.

“Sizi ve sizden öncekileri yaratan Rabbinize ibadet ediniz ki takva mertebesine nâil olasınız.” Ayetinde bu sorunun cevabı verilmektedir. İbadetin neticesinde ortaya çıkan bir mahsûl var: “İnsanın takva mertebesine erişmesi.” Yâni, ibadetin faydası insana ait. İnsan o ibadetle bir yere varıyor, bir makama eriyor.'' kardeşim.

0|0
    0|0
  • i*neliğine. <asdfghj

1|0
    3|1
  • cevabı nerelerde aradın?

0|0
    0|0
  • İmtihan olmak ıcın

0|0
    0|0
  • her şey ihtiyaçtan yapılmaz ben kedileri sırf sevmek için besliyorum