Atatürk'ün açıklanmayan vasiyeti hakkındaki fikirleriniz nelerdir?

Ölümünden iki ay önce Dolmabahçe’ye Beyoğlu Altıncı Noteri’ni çağırttı. Bir vasiyet yazdırdı. 50 yıl sonra açıklansın dedi. Ama hep gizli kaldı.Ata'nın sır vasiyetinin 1988'de yani Atatürk'ün ölümünün üzerinden 50 yıl geçtikten sonra açıldı. 'Cumhurbaşkanı Kenan Evren ve o günkü Başbakan Turgut Özal, bunları okudular.. Ancak bu görüşlere, bu fikirlere 'toplumun henüz hazır olmadığını' öne sürerek bunların açıklanmasını engellediler'. Bu vasiyeti 1958’de Adnan Menderes de öğrendi ve ’Siz isterseniz hilafeti bile geri getirebilirsiniz’ cümlesini söyledi.” 1988'de Atatürk'ün vasiyetinin üstüne 25 yıllık yeni bir yasak konuldu.Önümüzdeki yıl yani 2013 de bu süre doluyor.İçerisinde Ata'nın hilafetin yeniden getirilmesini vasiyet ettiği rivayet edilmekte

0|0
3|8

En İyi Erkek Görüşü

• Böyle birşey var.İçerisinde herşey olabilir.Söylentiler arasında Hilafetin tekrar getirilmesi de var.Açıklanmayan belgeler arasında boşandığı eşi Latife Hanım'ın mektupları,hatıraları ve dönemin önemli belgeleri de var.Latife Hanım öldükten 25 yıl sonra acıklansın diye Türk Tarih Kurumuna verildi.Süre dolunca ailesi izin vermiyor bahanesiyle açıklanmadı.

Demekki önemli şeyler var bilinmesi istenmeyen.Sürelerin dolmasını bekleyelim:D

0|0
    0|1
    • Nutuk'tan :

İslam dininin, yüzyıllardan beri yapıla geldiği gibi bir siyaset vasıtası olarak kullanılmaktan kurtarılması ve yüceltilmesinin şart olduğu hakikatini de tespit ediyoruz.’’

Hilafet makamının muhafazasında dini ve siyasi menfaat ve zaruret bulunduğunu zannedenlere verdiğim cevap: Müslümanları bir Halife korkuluğuyla hala uğraştırmak ve aldatmak gayretinde bulunanlar bilhassa Türkiye’nin düşmanlarıdır.

• söylenti diye kendi kaleme aldığı ve 6 gün, günde 6 saatte kendisi okuduğu Nutuk'tan mı bahsediyorsun ?

• Hayır nutuk açıkça bir eserdir.Gizli vasiyetten bahsediyorum.İçerisinde ne oldugunu bilen yok.İlgili kurumlar böyle birşey olmadığını söylüyor ancak olduguna dair delillerde var.

Kızlar Ne Diyor 3

• sanmıyorum öyle olduğunu

0|1
    0|0
    • peki neden açıklanmadı ve bir 25 yıl ek süre konuldu sence

• bilmiyorum ama halifelik geri gelsin gibi bşy atatürk öyle vasiyet etmez

• yok artık alfabesine kadar değiştirdiği ülkeyi eskiye dönün diyemi uğraşmış..

0|0
    0|0
  • 2013te öğreneceğiz o zaman en doğrusunu :D rivayetlerle yorum yapıp konuşmayalım en iyisi :D

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 7

• bence yine saklyacaklardır bunu herkese açmazlar şimdi tayyip te okumuştur...

bu kadar basit değildrr 2013 teyiz hanii nerde?

0|0
    0|0
  • burası turkiye konusan ölüyor kimseye bişey söyletmıyorlar

1|1
    0|1
    • böyle konularda söz hakkımız yok bizim, kalmamış. evet aynen öyle doğru demişsin.

• siyaset elinde bastonu olanlara eski kafalara diyil genclere bırakılmalı söz hakkı tanınmalı milletimiz gözünü açmamak için herkesi ortadan kaldırıyorlar budüzen böle gitmez yoksa hepimiz böle gülünç duruma düşeriz avrupa bize gülüyor

• Bu millete okunmasın Atatürk'ün vasiyeti.

0|0
    0|1
  • Tayipin yalanidir. Gözü halife olmakta galiba.

1|0
    0|0
  • Hilafet saçmalık.Bunu dedi ise saçmalamış demek ki.Ancak böyle internet sitelerinde her yazana inanmam.

0|0
    0|0
    • bana da saçmalık gibi geliyor ama menderesin siz isterseniz hilafeti bile geri getirebilirsiniz sözü de kafa karıştırıcı

• Ata'nın hilafetin yeniden getirilmesini vasiyet ettiği rivayet edilmekte

eğer bu doğru çıkarsa tüm KS şahidimdir Dolmabahçe sarayı'nın önünde 25 gün boyunca her sabah anıracağım ok mi?

0|0
    0|0
    • bu bana da hiç gerçekçi gelmiyor çünkü hilafetin bir işe yaramadığı padişahın cihadı ilan ettiğinde anlaşıldı.Hiç bir arap devletinin afedersin şeyinde olmadı.Ata'nın böyle bir vasiyeti olduğunu sanmıyorum ama açıklanmasını da sabırsızlıkla bekliyorum.

• Lütfen kaldırın.

• ben araplardan bahsediyorum yazımı okursan.pakilerden de yardım geldi,rusyayı halifelik bağlamıyor zaten.bana arap devletlerinin cihad ilanını neden takmadıklarını açıkla sadece.

• HZ. Mehdi, HZ. İsa ve Türk İslam Birliği.

0|0
    0|0
Yükleniyor...