Şoförlere psikolojik test uygulanmalı mı?

Bugün ise geç kaldığım için biraz süratli bir şekilde yol alıyordum. Abartı bir hız değil saatte 120km, fakat sonuç itibarı ile yasal sınırın üstü, bu benim kabahatli olduğum kısım.

Yolda bir kaza tehlikesi atlattım ki, beni düşündürdü. Solun sağ tarafından bir kamyon benzinlikten, fren yapsam duramayacağım bir mesafeden yolun üçte birine kadar burnunu çıkarttı. Düz bir yol, gelişimi görmemiş olma ihtimali yok. Karşıdan ise bir kamyonet geliyordu ve ben frene basıp, anı bir menevra ile ikisinin arasından geçmek zorunda kaldım. Nasıl yaptım bilemiyorum ve tamamen refleksti.

Kamyon, otobüs gibi büyük araçların trafikte bu tip hareketlerine inanıyorum ki hepimiz tanık olmuşuzdur.

Açıkçası; aracın cüssesini kendilerine avantaj görüp, bilerek yaptıklarını düşünüyorum.

Sorum ise; ya o an kaza yapsaydım ve yaralansaydım veya ölseydim; bu tip kasıtlı hareket yapan insanlar bundan hiç etkilenir mi? Bunun adam öldürmeye teşebbüsten farkı nedir? Normal bir ruh haline sahip bir insan bu tarz davranışlar sergiler mi? Yoksa sadece "Bir gün bir baktım, hıyarın biri biraz süratlice geliyordu, ben benzinlikten çıkıyordum, dur şunu bir tirştırayım dedim kamyonun burnunu bi çıkardım yola, bu enayi aracın kontrolünü yitirdi, araba pert, kendi sakat kaldı, ahahahahaaa" mı diyecek?

Bunu önlemek için belirli dönemlerde (örneğin; her yıl ya da iki senede bir) araç kullanıcıları, araba kullanmanın sorumluluğunu taşıyıp taşıyamayacaklarına dair bir seri teste tabii tutulabilir mi?

0|0
3|4

En İyi Kız Görüşü

• Kesinlikle katılıyorum otobüs ve minibüs şoförleri de aynı şekilde hiç bir farkı yok nedir bu özgüven bu cesaret anlayabilmiş değilim insanlar çok bilinçsiz ve rahatlar onlara oyuncak gibi geliyor faşizanlıktan başka birşey değil bir insanın hayatını tehlikeye atmanın nelere mal olacağının farkında bile değiller .

0|1
    0|0
    • Bence durum daha vahim; davranışlarının sonucunun neye mal olabileceğini biliyor ve bilerek yapıyorlar.

"Cezalar caydırıcı değil" diyebilir birileri, oysaki olayın temelindeki probleme çözüm getirmiyor. Yani, adam öldürmek serbest olsa gidip adam öldürür müsün?

Bence bu tarz insanlar gerçekten sorunlu.

• Evet katılıyorum ama bilinçsizlikten kastım da oydu nelere mal olabileceğinin farkında olduklarını sanmıyorum aynı zaman da umursadıklarını da o yüzden hiç bir yasa yada yargı bu insanların önüne geçemez bence sorunlu oldukları da açıkça ortada .

Kızlar Ne Diyor 2

• Epsi psikopat onların

0|0
    0|0
  • kesinlikle yapılmalı bende anlatayım; hamileliğimin son ayındayım karşıdan karşıya geçiyorum uzak olan kamyon birden hızlandı ve direksiyonu bana doğru kırdı( kamyonun içinde kapkara bıyıklı bir adam vardı) bende sarışınım bir etnik hesaplaşmamıdır hiç anlam veremedim :(

0|1
    0|0
    • Eh yani bir de hamileymişsin. Nasıl manyak bir toplumuz...

• aynen hiç güvenmiyorum bu topluma güüya müslümanız imkanım olsa daha güvenli başka bir ülkede yaşamak isterdim..

Erkekler Ne Diyor 4

• 0|1
    0|0
  • 0|0
    0|0
  • Bu büyük araç kullananların hemen hemen hepsinde var gibi bir şey. Ancak küçük araç da kullanan insanlar motosikletlere karşı aynısını yapıyor. Bence bütün araç sürücülerine en azından 3 yılda bir psikolojik test uygulanmalı.

0|1
    0|0
    • Bak motorsiklet olayı hiç aklıma gelmemişti ve haklısın. Motorsikletinde bir karataşıtı olduğunu, trafikte her araç gibi onların da şerit hakkı olduğunu unutmamak lazım. Hatta onların riski dört tekerlekli ve kapalı araçlardan fazla olduğu için daha dikkatli davranmak gerekir, sollama yaparken, şerit değiştirirken ya da dönüşlerde vs.

• Öyle tabi ki. Motosiklete hala araç diye bakmıyor bir çok sürücü ancak bunda motosiklet kullanan kişilerinde büyük bir hatası var bence. Trafik kurallarına çoğu zaman uymuyorlar.

• uygulansa ben kalırdım sanırım

0|0
    0|0
    • En azından durumun farkındasın :)

• düzelmiyor da birader :D klasik müzik dinliyoruma artık arabada. bugün ortadan gideceğim diyorum, biri gelip tetikliyor ondan sonra ben de başlıyorum sıkıştırmaya sağdan soldan

• Trafik insanları çıldırtıyor sanırım. Üstünden bir süre geçti; arkadan manyak manyak sıkıştıran birine, hah gel vur ulan diyip frene basmıştım. Zor attı kendini yolun sağına. Sonra dedim kendi kendime "Off n'apıyorum ben..."

Yükleniyor...