• Sor
  • Bence

İmsak vakti girince sabah namazı kılınır mı?

Yoksa sabah ezanının okunmasını illa beklemeli miyiz? Canım sıkılıyor bazen uyuyamıyorum ama tam vaktine kadar da dayanamıyorum. Yatıp kalkmak zor geliyor. İmsak girdikten sonra kılsak oluyor mu?

Görüşün nedir?

0/2000

En İyi Görüş

• Sabah namazının vakti imsak ile girer, güneşin doğması ile biter. Ancak Hanifilere göre hafif ışıyıncaya kadar bırakmak, Şafilere göre ise erken, karanlık iken kılmak faziletlidir.Hanefi mezhebinde sabah namazının geç kılınması daha faziletli olduğu için, imsaktan hemen sonra kılınmamaktadır.Ayrıca imsak vaktinde değil de namaza başlanacağı vakit ezan okunur ki, insanlar namazın kılındığı vakti bilip cemaate gelsinler diye namazdan önce okunmaktadır.İmsak girer girmez de namaz kılınabilir. Ezanı beklemek şart değildir.Tam namaz kılarken ve namaz bitmeden güneş doğarsa Hanifilere göre namaz bozulur. Kerahet vakti çıktıktan sonra yeniden kılmak gerekir.Zamanında sabah namazını kılamayan bir, kişi güneş doğduktan ve kerahet vakti çıktıktan sonra öğlen namazı girmeden kılarsa, hem sünnetini hem de farzını beraber kaza eder.

Erkekler Ne Diyor 9

• ben ezan okunmasını beklemek gerekiyo diye biliyorum.

• evet imsak ezani

• KılınabilirEzanın okunmasını beklemek şart değil

• sabah ezani okununca geç kalmis olursun

• o ne demek

• Öncekileri Göster
    • zaten güneşten önce kılıyorum. ezan güneşte okunmuyor. imsak ve güneş arasında okunuyor.

• Birazcik beklemek iyidir

• Sabah ezanı okunduktan sonra kılınır

• Demek senin gibi namaz kılan kızlar da varmış helal olsun

• Ya doğru olmayabilir ama ben ezan okunmasa bile imsak vaktinde namaz kılınır biliyorum ama bu bilgilye güvenme dini siteleri bi incele lütfen.

• evet zaten imsak vaktidir. namaz vakti .

• İmsak girdikten sonra sabah namazı kılınabilir. Ezan okunmasını beklemek şart değil.

Kızlar Ne Diyor 4

• sabah namazı için sadece bu ezan okunmadan kılman lazım diyer vakitler için okunduktan sonra kılınır

• Dinci insanlarin isyan etmesini sevmiyorum yok uyuyamiyorum yok dayanamiyorum yok yatip zor geliyor. yaa benim fikrim sudur, allah hic birseyi zorla yaptirmayi istemezdi, benim icin allah kalbimde heryerde. yaptigim seyler icimden geldiyi icin yaparim, icimden gelmese bir ise yaramadigini dusunuyorum

• Dinci ne demek ucube seni

• Ucube ne demek. Dinine asiri bagli olana diyorum ben

• ezan okunmadan namaz kılınmaz.

• Yanlış bilgi. Sabah namazı için geçerli değil dediğin.

• Öncekileri Göster
    • link Haklısın ben saçmalıyorum...

• benim camimin hocası kılınmaz dedi !

• İmsaktan 30-45 dk sonra sabah namazının vakti giriyor. Diye biliyoree.

• Öyle de 8 buçukta da okul için kalkmak olunca işin içinde o 45 dk uyumak iyi oluyor :D

• Öncekileri Göster
    • Hanefi misin? Kılınıyormuş.

• Hanefiyim. Teşekkürler.

Yükleniyor...