Eserin içeriği inancınıza uymalı mı?

İnanç sorunu yıllardır tartışılagelmekte. Richards eserin inancını geçiçi olarak kabul etmeliyiz derken T.S. Elliot eserin inancı doğru olmayabilir ama tutarlı ve olgun olmalı diyor (bunu neye göre ölçeceğimizi ise belirtmemekte) yeni eleştiriciler ise inanç eserin bağlamında eritilir ve insanlara yansıtılmazsa sorun yoktur, fiktif eserler dış dünyadan ayrı bir dünya oluşturduğundan ancak eserde eritilen inancı kabul ederiz, öylesi okuru rahatsız etmez diyorlar.

Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? İnancınıza uymayan eserleri yok sayar mısınız mesela marksistler gibi (inançtan kastım sosyal siyasal dini inançlar olabilir sadece dini ile sınırlamamalı) yoksa her tür inançtan eseri okurum o inancı tanımak için, geçici olaram kabul ederim inancı mı diyorsunuz yoksa kurgusal eserlerde inanç olmamalı olacaksa da bağlamda eritilsin ki eseri okurken düşüncemiz yazarın inançlarında değil eserin kendisinde olsun mu diyorsunuz?

Ne düşünüyorsunuz? :))

0|0
8|5

En İyi Kız Görüşü

• Eser,benim inanç sistematiğime uymayabilir fakat bu benim onu okumama engel değil.T.S. Elliot'un düşüncelerine katılıyorum.Eserin inancı bize göre doğru olmayabilir ama kendi içinde tutarlı ve olgun olmalı.Bana göre,insanların her konuyu ele alış biçimleri bu düşünce ve ilke ışığında gerçekleşmeli.

Bir tür inanca körü körüne bağlı kalmak,kayıtsız şartsız kabul ettiğin dinin dogmatik yaklaşımından farksızdır.Farklı düşünceleri ve inançları okumalı,tartışmalı ve dinlemeliyiz .Empati yaparak,kendimizi onların yerine koyarak düşünmeliyiz.

Ben mesela ateistim,materyalistim.Karl Marx, Hegel ve Nietzsche en sevdiğim düşünürlerdir.Bunun yanında çoğu düşüncesine katılmadığım Descartes,Kierkegaard ya da Heidegger gibi düşünürleri büyük bir saygıyla okurum.Hatta Spinoza'yı favorilerim arasında gösterebilirim.Adam Smith ve Martin Luther'i okurum.Bence bu insanlar da eş derece de saygıyı hak ediyorlar.

Dünya da 7 milyar insan yaşıyor.Hepimiz aynı şeyi düşünsek çok sıkıcı olmaz mıydı?Bizi güzel yapan farklılıklarımızdır.

1|2
    0|0

Erkekler Ne Diyor 5

• İnancım ve siyasi ideolojimle hiç uyuşmasa da Friedrich Nietzsche ve Karl Marx okurum . Hemde büyük bir zevkle .

1|0
    0|0
  • maalesef ön yargılarım var sanırım. inancın içinde eritilmediği, hatta tam tersine empoze edildiği hissine kapıldığım eserleri okuyamıyorum, atıyorum elimden

soru ne güzelmiş. fiktif beş gelsin benden diyecektim ama dayanamadım gerçekten beşledim sldkjflskjflskd

2|0
    0|0
    • empoze edilen eserleri ben de okumak istemem, düşüncemi yazmadım yukarıda zaten, eğer eserin amacı bana inanç empoze etmek değilse sadece yazar elinde olmadan kendi inançları çerçevesinde bir dünya kurabildiyse okurum, sorun olmaz ama empoze cidden sinir bozucu. İnsanları gerizekalı sanmak gibi :D Teşekkür ettim deca <3

• ehuehueh artık ne biliyorsa niph. eager to learn bir kişiliğim var bilirsin şslfksşdkfşsdlkf

• gördüm gördüm onu :D :D

• Böyle teknik analiz yapanları gördükçe

Sanattan soğuyorum arkadaş

Kendi gerçekliğini, inancını, düşüncelerini eserine yansıtmamış

Bir yazar, bir şair, bir ressam bulabilir misiniz

Ruhsuz sanat olmaz

Bir robotun kullanma kılavuzu olur ancak

Evet mekanik soğuk, inançtan uzak

Ruhsuz edebiyat

0|0
    0|0
    • teknik analizin gereksiz olduğu düşüncesine katılmıyorum tam tersine çok gereklidir, o zaman biz edebiyat öğrencileri boşuna okuyoruz teknik analiz de yapmayacaksak. Bunun tartışılması gereken bir konu olduğu kanaatindeyim, yansıtmasın da demiyoruz zaten mutlaka yansıtacak ama ne derece olduğu ve okurun ne tepki vereceği hakkında konuşuyoruz. Fethullah Gülenin Kırık Testisi ile Oğuz Atay'ın Tehlikeli Oyunlarını, Dostoyevski'nin Suç ve Cezasını bir tutamayız sonuçta.

• Sanatçıyı yargılamak yerine

Bir zahmet;

Eseri okuyanlar, izleyenler ön yargılarından kurtulsun

Sanatçılar olmasaydı

Sanat tarihçileri de olmazdı

Sanat eleştirmenleri de armut toplardı

1|0
    0|0
    • Asıl sen ön yargılarından kurtulsan iyi edersin bence. Biz burada ön yargımız var demiyoruz aksine nasıl yaklaşırsınız nasıl yaklaşılmalı diye soruyoruz, herkesin farklı bir düşünce belirtebileceği bir soru bu. Şimdiye kadar ne zaman cevabınızı görsem bir eleştirme havasındasınız bence siz bu alışkanlığı bırakmalısınız çünkü burası soru sorulan bir site ve insnalar birbirlerinin düşüncelerini merak ediyor. Kaldıramayanların da burada bulunmasının kendilerine eziyet olduğunu düşünüyorum.

• Uzatmak niyetinde olduğumdan değil istediğiniz yerde kestirip atarak karşınızdakinin konuşma hakkını almaya çalıştığınızdan ekledim.

• Ben herşeye açığım,elhamdülillah müslümanım ,İnancımı etkilemez

1|1
    0|1
    • sadece din olarak değerlendirmeyin ama siyasi görüş olarak mesela ya da sosyal ne bileyim :)

• Solcu değilim ama,Marksist-Leninist tarzı kitaplarda okurum,Eleştirmeye ve eleşteriye açağım her konuda

• Pekala, teşekkür ederim cevap için :)

Kızlar Ne Diyor 7

• Her türlü inançtan eseri okurum ki anlayabileyim,bilgi sahibi olayım,farklı bakış açılarını da göreyim...

Bence inanç eserin önüne geçmediği sürece esere yansıtılabilir,inançlar eserin önüne geçerse eser değerini kaybeder kendini gösteremez...

Soruya 5 yıldız,böyle soruları daha çok görmeliyiz :)

1|0
    0|0
    • O zaman bena rada sınıfta tartıştıklarımızı aktarayım buraya da teşekkür ettim beğendiğiniz için :) Tamamen katılıyorum sana, inanç eserin önüne geçtiğinde sorun büyük oluyor tabi, edebi açıdan değeri kalmıyor...

• İnancıma uyup uymaması önemli değil, yazarın niyeti daha önemli benim için...En saçma düşünceyi de savunabilir fakat saflıkla ve iyi niyetle savunur..Okurum..

Oysa bazı kitaplar öyle ticari ki...Hem de bilgi vermek adına yazılırken...Özellikle tarih ve din kitapları..

1|1
    0|0
    • Ticari kitaplar konusunda çok haklısınız. Zaten onlar yüzünden artık insan okuduğunu nasıl değerlendireceğini şaşırıyor.

• bunu yapmak kendini sınırlamak olur bence

zekası olan herkesin bana bir katkısı olabileceğini düşünerekten ayrım yapmam

bilgilenmek adına bazılarını okumaya tahammül edebilirim fakat o da bir yere kadar..

1|1
    0|0
  • hayır sadece kendi inancımla kendimi kısıtlamam doğru olmaz

1|0
    0|0
  • Bağnazlığın her türlüsüne karşıyım..Eserde onu hissedersem okumam.

1|1
    0|0
    • haklısın, gidip de bir kırık testi okuyamam mesela yani :D

• doğru dedin math

niph - ben elime almıştım onu nedir diye. aldığımla kalmıştım birkaç sayfa sonra çöp lkdjflksjdkljfsd

• Gitmiyorum tıkanıyor ha böyle : O

@deca geri dönüşüme atıver yeaa daha faydalı olur. :p

• Bütün inançlara eşit uzaklıkta ve eşit yakınlıktayım.

2|0
    0|0
  • İnancıma uymayan o kadar çok kitap okudum ki.

0|0
    0|0
Yükleniyor...