Türkçe'yi düzgün kullanmayanlardan nefret eden var mı - benim gibi-?

Hiç hoşlanmam gotik apaçik yazı tarzlarını.. Türkçe'yi ve imla kurallarını düzgün kullanmaya davet ediyorum arkadaşlar sizi..

maglesef ne yahu? ''Malesef'' tir o..

İlkokulda da mı öğrenmedin ..!

Güncellemeler:
Nan :) bu soruyu yazdım diye, cümle içindeki hatalarımı bulmak zorunda mısınız ? :))))

Benim asıl bahsettiğim ''yha hajı gel beraber qalak estanbulda'' gibi birşey :) diye belirtsem iyi olacak :)

0|0
1222

En İyi Erkek Görüşü

• Facebook gibi seviyesiz ortamlarda üyeliğim olmadığı için gözlerim bu konuda rahat. Türkçeyi düzgün kullandığım gibi, buna özen gösteren topluluklar içinde bulunmaya da özen gösteriyorum. Türk milleti katalizör bir millettir. Perslerden yönetim sistemini, Araplarda dinini almışız. Ama bugün bizi hala Türk tutan tek şey Türkçedir...

Türkçe olmazsa, Türk milleti de olmaz.

11|7
    1|3

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 21

• Moderatör olarak bana imlâ hatalarını düzeltebilme imkanı verseler, düzeltme yapmaktan sorulara cevap vermeye fırsat bulamayacak kadar takıntılıyım. Sanırım site üyelerinden bunu bilmeyen yoktur.

Cevap veresin gelmez dediğin şekilde yazanlara. Eğer yazıyorsam ya dalga geçerim ya da çok ciddi bir sorunu olduğuna inanmışım demektir.

2|0
    0|0
    • Bugünlerde ise sana HayalOlsun diyenlere taktım. Senin kullanıcı adın Hayal ET Olsun değil mi? Üye adının tüm güzelliği çöpe gidiyor ve sen hiç uyarmıyorsun onları.

• Evet, Hayal ET Olsun.. Çünkü takılmıyorum, onlar öyle görmek istiyorlar, ben de diledikleince eğlensinler diye düşünüyorum :)

• Bir fark da ben bulmak istedim..

"Hiç hoşlanmam gotik apaçik yazı tarzlarını."Değil.

Hiç hoşlanmam gotik apaçik yazı tarzlarından..olmalı idi..Apaçik doğru değil zatende..

1|2
    0|0
  • Sanal ortamda yapılan şeyler ne yaparsan yap öyle kalır. Burada imla kılavuzuna dikkat edip yazacak cok fazla insan bulamazsın. Cünkü geyigin cok oldugu yerde otun da bollugu vardır

1|0
    0|0
  • Bence Türkçenin kullanımı bir kültür ve hassasiyet meselesidir. Hatta, "bir tarz"dır, demek bile mümkün. Herkesten aynı hassasiyeti ve kültürü -belki de "edepliliği" demeliydim- biraz haksızlık olur bence. "Hadhi qanqa biraz alıshverish yapaq" gibi ucube bir dille sanal ortamda arkadaşına seslenen yaratığın dil konusunda hassasiyet göstermesini bekleyemezsiniz; çünkü aynı yaratığın hiçbir insani erdem noktasında herhangi bir değere sahip olmadığını -az çok- hepimiz biliriz. Hulasa, günde 5-6 saatini facebook başında geçirerek "kültürlenen" bir neslin -insani değer anlamında hiçbir hassasiyete sahip olmadığı gibi- dil hususunda da bir kültüre, edebe ya da -en azından- hassasiyete sahip olması beklenmemeli. (Bu durumun kimin suçu olduğu hususu ayrı bir mesele elbette.)

22 yaşına gelmiş ve hâlâ Gazze'nin, Filistin'in nerede olduğunu bilmiyorsa bir insan, ben ona "uzaydan gelmiş bir yaratık, ucube" gözüyle bakmayı kendime hak görüyorum. Böyle bir ucubeden de "dil duyarlılığı" beklemenin, aynı ucubeye haksızlık olduğunu düşünüyorum.

1|0
    0|0
  • Son derece nefret ediyorum.Gördükçe sinirim bozuluyor.

Buna artı olarak mekan isimlerinin Tükçe-İngilizce-Almanca olarak saçma bir şekilde birleştirilmesine sinir oluyorum. Bu kullanımların yasayla engellenmesi gerektiğini düşünüyorum.

1|0
    0|0
  • link Bunun üzerine daha da laf yok :D Susun ve Türkçe'ye saygı duyun.

2|1
    0|0
  • Arkadaslar Türkiye Haritasına İyi Bakın, Cogrfayayi iyi tanıyın, bölgelere bakın,kültürel ayrılıklara bakın, Etnik Kökenlere bakın cevap ordadır.:)

1|0
    0|0
    • Hmm.. Peki kişilerin nereli olduğuna göre mi imtiyaz vermeliyiz?

• Aynen şu msn sohbetlerine ölüyorum zaten :) yazım kurallarını değil de şive ve ağzı kabullenmek gerekiyor

• Aynen diline eline saglık :)

• haklısın ben de sinir oluyorum onlara ama senin yaş grubundan birinin bundan şikayetçi olması moral verdi bana:)

1|0
    0|0
  • siz bizim çekoslovakyalılaştıramadıklarımızdansınız demek ki.

1|0
    0|1
  • ben asla ama asla aslaaaaa hatalı kelimeler kullanmam.

öyle deyil, böğle yazarım; herkeş beni dışlar yanliz kalırım ! mağlesef çol yalnış şeyler bunlar. bağara bağara soruyorum ; bu sarımsağı sarmısaklasakta mı saklasak sak sak şak şak şak alkışş

1|1
    0|0
  • bazı kısaltmaları internette anlıyorum.

kullanıyorumda, kullanana anlayışta gösteriyorum ama.

şu 'q, L,' harflerin sürekli kullanılması ve ı yerine i, i yerine ı, ğ yerine g, g yerine q falan gerçekten komik ve üzücü.

1|0
    0|0
  • Malesef değil "maalesef"tir. Kaynak TDK ;)

5|0
    0|1
  • Toplumumuzda o kadar dil özentisi varki,giyim mağazaları,süpermarketler hep yabancı isimlerden oluşuyor..Türkçe dilini yazabilmek büyük maharet ister zordur..İmla kurallarına uyabilmek her zaman mümkün değil.fakat saçma,özenti msn dili tarzı konuşmalar benimde çok tepkimi çekiyor.

Arkadaş g harfini neden q ile kullanırsınız?

İngilizce özentisi yüzünden dilimiz kısıtlı kelime dağarcığıyla kullanılıyor.Modern yerine çağdaş,elit yerine seçkin demek çok mu zor?

1|0
    0|0
  • turk olupta turkceyi katledenlere gicik olurum

2|0
    0|0
  • Yhaa qanqa türkchemizi filans bozduqumuz yooks. Zaaaaaaaa xD

Bu tarz bir konuşma tam bir embesil işi qanqa ama naparsın böyle yazınca çook oluyorlar. Özenti stayla.

2|0
    0|0
  • Benim en ama en uyuz olduğum husus; "müneccim" e "müleccim" diyen kızlar... çok fazla fazla karşılaşır oldum... Hayattan soğudum

1|0
    0|0
  • İmla kurallarına dikkat etmesemde, anlaşılabilecek kadar doğru yazıyorum. Ne mutlu bana.

1|0
    0|0
  • ... Panpişce.

2|1
    0|2
  • Hiç hoşlanmam gotik apaçik yazı tarzlarını.. burda anlatım bozukluğu yapmışsın:)

1|0
    0|0
  • Nefret etmem ama doğru yolu sabırla ve hoşgörüyle anlatırım. Şimdi sert olursam zıttını yapıyorlar

1|0
    0|0
    • Kişilik meselesi :) ben de sabırlıyımdır ama bariz ve bilerek yapılan şeylere katlanamıyorum :)

• Erkekler Devam
    1

Kızlar Ne Diyor 12

• Tuhaf ve şekilli yazmak için uğraşanlardan söz ediyorsun sanırım. Emo modası türedi internette (son yıllarda). Evet onlar oldukça itici. İtici hallerini bir tarafa bıraktım, yazdıklarını okuyamıyor ki insan tek seferde. Çözmeye çabalıyorsun resmen, sanki başka bir dili yeni öğrenmeye çalışırcasına.

Yoksa dikkat ettiğim halde, konuşurken de yazarken de hatalar yapıyorum elbette. Ama emovari tuhaf yazanları, hiç çekinmeden uyarırım. Anlaşmak için kullandığımız dili,bu denli eciş bücüş hale getirmeye kimsenin hakkı yok .

1|0
    0|0
    • Yanlışlıkla yapılan hatalardan bahsetmiyorum tabi ki.. Dediğin gibi emotik, apaçik yazanları sevmiyorum.. Uyarmıyorum da, çünkü çok kaba olabiliyorlar.. Ve küfür etseler dahi anlayamam zaten yazılarından :) ondan birşey demiyorum sana katılıyorum :) +1

• "emotik, apaçik" güzel olmuş :)

• bende sevmiyorum hatta birinden çok hoşlanayım msjlaşırken falan yazdığı kelimeleri çarpuk çurpuk yazdığında ne bileyim işte kitap yerine kitab aldım gibi mesela :) uzaklaşıyorum soğuyorum hemen.diyorum daha yazı yazmayı bilmiyor :)))) bendeki de baya tuhaf sanırım ;)

1|0
    0|0
  • Hem de nasıl nefret ederim.Türkçe ve İngilizceyi karıştırıp ortaya Tarzanca dilini çıkaranlar mı dersin, ünlü harfleri atıp teşekkür vs. yazan mı dersin..Oktay sinanoğlunun bir sözü vardır "Gönlü yüzdüren gemi dildir..." diye bunların hepsi aşağılık duygusundan dolayı oluyor bence.

şunu çok merak ediyorum teşekkür yazısını "yazısı diyorum çünkü ortada bir kelime yok" bir tek ben mi yanlış anlıyorum acaba..

1|0
    0|0
    • Yazısını ya da kelimesini.. Evet cümlesiz, yüklemsiz sadece ''teşekkür'' yazanlar çok.. Heralde ''ederim'' i yazmak çok zor :)

• aslında ben yorumda teşekkür kelimesinin ünlü harflerini atıp yazmıştım..örnek amaçlı..çoğu kişinin yazdığı gibi..t ,ş ,k harfleriyle.. sanırım site yönetimi yorumum üzerinde değişiklik yapılmış..

• Gerçek imla hatası sanmışlar..

• asla kullanmam bu tür bir konuşma şeklini. zaten ben de bu konuşma şekline sinir olanlardan birisiyim. birisi şunlara düzgün konuşmayı öğretsin yoksa ben çakacam iki tane o derece sinir oluyorum :D:D içimde şiddet mi var ne :D:D apaçilere ve emolara karşı

1|0
    0|0
  • ben de bu aralar deyil diyenlere gıcık oluyorum

2|0
    0|0
    • ben de.. arada bir makara yaparken şiveyle ya da ağız yaparak yazdığımda ''ğ'' yi yutuyorumi ama genelde noktalama işaretlerime kadar dikkat ederim.

• ben gerçek anlamda nefrett ediyorum o tiplerden

1|0
    0|0
  • O yazış tarzı Türkçe bile değil bence. Çok çabalasam bile öyle yazamam mesela ben, yenetek gerektirir.. Ben bir de mesajlarda sesli harfleri atlayanlara çok sinir olurum. ki bu yüzden mesajlaşmadan soğudum diyebilirim

1|0
    0|0
  • Aslında o ''maalesef''tir hehe. Neyse, belli bir yere kadar sanalda pek farketmiyorum ama güncellemende yazdığın türleri ben de sevmiyorum. Bir de ''herkez''i :)

1|0
    0|0
  • imla hatalarini bolca yapiyorum sanirim. türkcem bukadar. dileyen diledigi kadar nefret edebilir. serbest (:

1|0
    0|1
    • Bu konuda sana karşı objektif olamam canım :) seninkiler hiç gözüme batmamıştı mesela :)

Benim asıl bahsettiğim ''yha hajı gel beraber qalak estanbulda'' gibi birşey :)

• :D :D ben de onu nan olarak güncelliyorum

• Evet ben de sinir oluyorum en sinir olduğum da 'v' yerine 'w' kullanmaları sewiyorum filan gibi:S

1|0
    0|0
    • Evet, benim elimden de kaçıyor bazen.. Ki o kadar dikkat etmeme rağmen.. Onu yazma sebebimi de açıklayayım.. Şu eski tuşlu telefonlarda ''8'' tuşundaki ''tuv'' harflerinde ''v'' ye gelene kadar bi kaç kere bastığımdan ''wyz'' daha kolay geldiğinden ''w'' ye bsardım.. ordan kalma birşey, ancak her zaman dikkat etmeye çalışıyorum tabi ki.

• T9'u öğrenmeye çalış o zaman hem daha kullanışlı,hem de w yerine v yazarsın :)

• :) artık dokunmatik oldu tabi, klavye olunca daha dikkatli yazmış oluyoruz.

• 'Maalesef' olmasın o?

Dinime küfreden müslüman olsa vakasısın. Tdk terk.

0|1
    0|0
  • sesli harfleri atarak yazanlara gıcık oluyorum ama nefret ağır bir duygu, nefret etmeye de gerek yok. bundan nefret edersek başka suçları işleyenlere karşı ne hissedeceğiz?

1|0
    0|0
    • Soruyu yazdıktan sonra ne kadar ağır dille yazdığımı anladım :) ama cevapların birinde ''maglesef'' yazısını görünce tepem sinirime kaçtı, aman sinirim tepeme çıktı :)

Yükleniyor...