Agnostizm ile Deizm arasındaki fark nedir? Bunlar bir inanç mı yoksa felsefi bir düşünce midir?

Soru başlığındaki sorularıma ek olarak, Tanrının varlığının ihtimali daha fazla bulan ve dolayısıyla Tanrının olma ihtimali yüksek olduğu için dinin olma ihtimalini de mantıklı bulan ancak dindeki bazı ayetlerin çelişkili olduğunu düşünen kişi sizce agnostik midir yoksa deist midir?

0|0
4|7

En İyi Kız Görüşü

• agnostisizm süphecilik (bilinemezci yaklaşım, tanrının var olduğunun ya da varolmadığının bilinemez olduğunu düşünmek temelde)

deizm tanrının varlığını kabul eder. dinleri benimsemez ve kabullenmez .

2|0
    0|2
    • Peki Septizm ile Agnostizm arasında bir fark var mıdır? Varsa nedir?

• Teşekkürler..

• rica ederim.

Erkekler Ne Diyor 7

• deisttir bence çünkü dini sorguluyorsan zaten çatlak başlıyor ve böylece o olgu yıkılıyor tanrının varlığını kabul ediyorsanda zaten sonuç deistliğe çıkıyor.ayrıca agnostiklik tanrının dinin varlığı yada yokluğu beni ilgilendirmiyor yaklaşımıdır yani net olarak varlığını kabul ediyorsan zaten agnostik olmuyorsun

0|0
    0|1
  • tanrının varlığı konusunda şüphen yoksa deistsindir.hem dinler hem tanrının varlığı kanıtlanamaz emin olamam diye düşünüyosan agnostiksindir.

bunlar din değildir.inanç üzerine felsefi yorumlardır

0|0
    0|1
  • Soru detayına cevaben; İslam'dan bahsediyorsun sanırsam :S Kafası karışık bir Müslümandır.

Agnostizm, Tanrı'nın var ya da yok olduğunu bilemeyiz düşüncesine sahip insanların düşüncesidir. Deizm ise dinler yoktur düşüncesine sahip bir düşünce sistemidir.

0|0
    0|1
  • aslında basit. tanrı olduğu kadar olmayabilir de diyorsan agnostik, tanrının olma ihtimalini olmama ihtimalinin üzerinde tutuyorsan da deistsin.

dindeki bazı ayetlerin çelişkili olduğunu düşünüyorsan deistsin. çünkü bir takım insanların bir yazım aygıtına birşeyler yazarak tanrıyı çarpıtma ihtimalini düşünüyorsun.

0|0
    0|1
  • Agnostik ne demek bilmem ama deist'lik tanrıya inanıp diğer hiçbir şeye inanmamaktır. Ben kısacası kafir diyorum. Müslüman olmayan adama kafir denir. İsmi ne olursa olsun önemli değildir.

0|0
    0|1
    • Tamam kafirim.

• Tabii benim ya :))))) Sürpriz !

• Sana sordum o soruları sen bana kabul et diyorsun..Ben bağnazlığı sevmiyorum, yapamıyorum da zaten.

• agnostik gibi geldi bana

0|0
    0|1
  • bol işler bunlar güzelim doğru yol varken neden bu saçmalıklardasınız ..

0|0
    0|1

Kızlar Ne Diyor 3

• deistler ayetlerin hiç birine inanmaz. kitapların hatta. dini de mantıklı bulmazlar

0|0
    0|1
    • Agnostik daha yatkın o halde.

• bilim adamları bilindiklerini biliyor muydu acaba onu bile bilmiyoruz. dedim ya öğrenmemiz gereken çok şey var

• Karışık çıkılmıyor. :/

• Hem inançtır hem de felsefi akımdır.Deizm,yaratıcının varlığını kabul eder. Ama kutsal kitaplar,peygamberler gibi şeyleri redderder. Agnostizm yaratıcının olup olmadığını ve her şeyi bilemeyeceğimizi söyler.

0|0
    0|1
  • Tanrinin varligina %100 inanırım ama din olgusuna inanmıyorum. Yani ben bir deistim.

0|0
    1|2
    • Seni sormadım zaten sorum ile alakası nedir anlayamadım.

• Teşekkürler..

• Önemli değil ...

Yükleniyor...