Harf İnkılabı hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Şu ara Osmanlıca öğreniyorum. Aklıma bu soru takıldı.

Kısacık bir araştırma yaptım. Harf inkılabının okur-yazarlılık oranının düşük olduğu için yapılmadığını İsmet İnönü Paşa hatıratında belirtmiş açıkcası çok şaşırdım.

Aklıma birde şu takıldı madem batıyı örnek almak için yapıldı bu inkılap, öyle ise neden İsrail hala İbrani alfabesi kullanıp dünyanın büyüğü oldu? Sizin bu konudaki düşünceleriniz nelerdir arkadaşlar ?

" Harf devriminin tek amacı ve hatta en önemli amacı okuma yazmanın yaygınlaşmasını sağlama değildir. Okur-yazar oranının düşük oluşunun yegâne sebebi alfabenin öğrenilmesinin zor olduğu değildi.Uzun yıllar devlet eğitim sorununa eğilmemiş, kütlesel eğitime önem vermemişti.Vermiş olsaydı şüphesiz ki daha yüksek olurdu. Devrimin temel gayelerinden biri yeni nesillere geçmişin kapılarını kapamak, Arap-İslam dünyası ile bağları koparmak ve dinin toplum üzerindeki etkisini zayıflatmaktı.Yeni nesiller, eski yazıyı öğrenemeyecekler, yeni yazı ile çıkan eserleri de biz denetleyecektik.

Din eserleri eski yazıyla yazılmış olduğundan okunmayacak, dinin toplum üzerindeki etkisi azalacaktı."

İnönü Hatıralar Cilt 2 , Sayfa 223

• Evet , yapılması iyi oldu
    67% (6)70% (7)68% (13)Oy Ver
  • Hayır , iyi olmadı
    33% (3)30% (3)32% (6)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|0
7|10

En İyi Erkek Görüşü

• kesinlikle çok ama çok doğru. hani artı 1000 falan vermek istiyorum ama nasıl yapılır bilmiyorum moderatörler benim yerime yapsınlarbi zahmet.

herşey bir tarafa köşeli karakterlere yani latin alfabesi ile oval karakterler yani arab alfabesi arasındaki farklılıklar incelense zaten oval karakterler ister istemez kullanılmak gerkliliği kendisini gösterecekdir.

arabcanın çok karışık olduğunu okunmz olduğunu sananla maalesef bir kere bile ellerine alığ incelememiş okumaya öğrenmeye gayret göstermemeişlerdir

sormazki bilsin bilse sorar,bilmezki sorsun sorsa bilir... emeğine sağlık güzel bir araştırma olmuş

2|2
    1|0

Kızlar Ne Diyor 7

• Olabilir.

Çünkü o zaman halkın laikliğe bakış açısı çok çok farklı.. Babadan hacıdan hocadan ne görmüşse büyüyen, kadınların bile adının geçmediği, karısına çoluğuna çocuğuna kendi ne gördüyse onu gösteren öyle eğiten bir toplum.. Ortalık din adamıyım diye gezinen tek bir sure bile bilmeyen din adamlarıyla doluydu. Atatürk bunların çoğunu astırmış deniliyor.. Cahil halk bunların söylediklerine inanırdı. Bir şekilde önüne set çekilmeli diye düşünmüş olabilirler. Bahsedilen "dinin toplum üzerindeki etkisi" aslında insanları dinden çıkarmak değildi elbette.

0|0
    2|0
  • harfler degısmeseydi eger su an hepimiz Kur-an'ı anlayarak okuyo olabılırdık

2|2
    1|0
  • katılmıyorum yazılanlara.. ayrıca israilin dünyanın büyüğü olduğu fikrine nerden kapıldın?

0|0
    1|1
    • Değil mi ? Yahudi lobileri ?

• Rockefeller ve Rothschild'ler , yahudi lobileri , siyonizm , zionizm vs . . bunları eminim biliyorsundur.Bildiğin halde hala bu tezi savunuyor isen birşey diyemem.Senin dediğin gibi israil dünyanın büyüğü olmasın.Türkiye'nin büyüğü olduğu acı bir gerçek.

• senle bu platformda bunları tartışmayacağım ama şunu söylemeliyimki kendi milletini hakir gören bi zihniyet en başta kaybeder. sen aslında tüm dünyanın sevdiğini güç verdiğini sandığın yahudilerin neden hepsinin baş ağrısı olduğunu bi öğren.onları orda konumlandırmalarının da tamamen politik amaçlar uğruna olduğunuda bi öğren. bide üzerine diplomasinin ve dış politikanın uzun vadeli bi stratejik plan olduğunu öğren. vatan millet bunları zaten bu yaştan sonra öğrenme.

• Osmanlı Türkçesi bilmeyen Türkleriz biz..osmanlıca arap harfleri ,türkçe latin harfleri bence ikiside gereksiz ikiside olmamalıydı, kendi alfabemiz varken..GÖKTÜRK alfabesinden bahsediyorum..

0|0
    0|0
  • inkılapları topluma kabul ettirmek için oldu

1|0
    0|0
  • Evet , yapılması iyi olduaaaa

0|0
    0|0
  • Evet , yapılması iyi oldu

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 9

• doğru bunu ben de düşünmüşümdür, alfabe değişecektik neden latin alfabe sistemine benzeyen kendi Göktürk alfabemizi kabul etmedik. Sanırım Cumuhuriyetin 50-60 yıl öncesinden beri batılıların Osmanlı aydınları üzerinde, Osmanlı Devletinde Latin harflerinin kullanılması ile ilgili baskı ve telkinleri vardı. Osmanlıların sürekli latin alfabesini kabul etmeleri için batılılar lobi yapıyorlardı. Batı değer ve telkinlerinden fazlasıyla etkilenmiş olan Atatürk onların etkisiyle sanırım bu kararı aldı. Yoksa Göktürk Alfabesini de kabul edebilirdi ki dediğim gibi sistemi tamamen latin alfabesine benziyordu.

2|1
    0|0
  • Alfabenin bir önemi yok. Kiril de olur, Hangıl da olur, Kanji de olur, Arap alfabesi de olur. Önemli olan alfabedeki harflerin dilin fonetiğine uyması. Türkçeye uydurulan Latin alfabesi çok büyük oranda Türkçe için uygun bir alfabe.

Farsça Arap alfabesi ile yazıldığı için güzelliğinden, değerinden bir şey kaybetmez. Aynı şekilde de Türkçe başka bir alfabe ile yazılırsa bir değer kaybı olmaz. Sadece Arap alfabesi insanlara biraz geri kalmışlığı, modern ve çağdaş olmamayı çağrıştırır. Lakin mantıklı düşünen biri bilir ki böyle bir yargı hatalıdır, keza isabetsizdir.

Harf devriminin amacı dinin etkisini kırmayı amaçlamaksa bence doğru bir karardır. Mark Twain'in dediği gibi: "Gelişmiş toplumlar dindar oldukları için değil, dine rağmen gelişmiştir." Gelişmek için dinin etkisinden çıkmak şarttı. Lakin ne kadar başarılı olundu, orası biraz tartışmalı.

2|3
    1|3
    • bizim dinimizi şeyhlere sorsan nefes almak günahtır gavurlar alıyor siz almayın derler dini anlayabilen yok uydurabilen çok

• Gelişmek için dinin değil din diye dayatılan kuralların etkisinden çıkmak şarttı aslında.. günümüzde de toplumumuzun büyük bir kesimi bilgiyi kaynak yerine sağdan soldan öğrendiği ve haliyle ya yanlış ya da eksik öğrendiği için başarı konusu tartışmaya açık dediğiniz gibi.

• bence çok gerekli bir inkilap değildi. ama harf değişti diye çok birşey de değişmedi sanırım. amaç toplumdaki dini etkiyi azaltmaktı tezi çok gerçek dışı gelmiyor. neticede inkilapların çoğu dine karşı yapılmadı mı zaten.

1|1
    0|0
  • Tarihle ilgili tam bilgim yok ama analizin güzel. Bence bu analizini destekleyen daha fazla kanıt bulmalısın. Bir tanesi benden olsun: Osmanlı arşivinindeki birçok belgenin incelenmesinin yasak olması

1|2
    1|0
    • Birçoğunun da vakt-i zamanında hurda niyetine Bulgaristan'a balya balya trenler ile yollanıp satılması.

• çok doğru birşey.. türkiye şuan araplardan üstün ve bunun temeli arap ilkelerine bağlı kalmamak. ayrıca dinede bir zararı yok.dünyada dinini en iyi yaşayan ülkelerden birisi ülkemiz

1|1
    1|1
  • inönüyü takip etme onun gibi olursun okuduklarını unut bu bu adam doğru bi adam değil

1|2
    1|0
  • kesinlikle Kuranı kerimi okuyupta anlayamamak çok koyuyor bana

1|1
    0|0
    • bana da :( o yuzden anlamaya calısıyorum sende bunu denemelısın

• 12 sene okulda ingilizce öğretilmesine rağmen hala bir parçayı tercüme edemezken 4 senede ne kadar ilerleme kaydedilebilinir ki

• herşeyi geçtim bir imparatorluk bitti yeni bir devlet kuruldu bu devletin dilinin osmanlıca olması beklenemezdi zaten.

1|0
    1|3
  • Keşke binlerce yıllık bu uygarlığın kendine ait bir alfabesi olsaydı... Ama latin alfabesi olması en azından diğer dünya insanlarının bizim dilimizi öğrenmesini kolaylaştırır.

0|1
    1|0
Yükleniyor...