Alevilikle ilgili bilgisi olanlar baksın lütfen

Kendiniz veya çevrenizde alevi ile evlenmiş olanınız var mı ?Ben onların sofrasına oturmak yemek içmek günah diye duydum bide alevilere kız verilmez diye duydum bu benim için önemli cevaplarınızı bekliyorum

0|0
3|13

En İyi Erkek Görüşü

• böyle sacma sapan seyleri öğütleyenler ota çöpe günah diyenlerin amacının ne olduğu belli. önce insan olmak önemli. bu önemi illa ki bir hocanın mı dmesi gerekiyor. kendi aklınz beyniniz yokmu. insan neye inanırsa inansın kime ne ? bu nasıl bir sapkınlıktır. bu nasıl bir yonlendirilmişliktir. hiç mi frklıo kaynaklardan okumazsınız. hep size söylenen seylerimi dogru kabul edersiniz. maalesef bu cografyada insanın önce insan olmanın bir anlamı yok. varsa yoksa sacma sapan dusunceler. önce insasn olalım insana deger verelim

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 12

• Aleviliğin kökeni Türkistandan Anadoluya gelen Hoca Ahmet Yesevinin tarikatına dayanıyor aslında. Şii görüşü ile karıştırmak çok yanlış olur. Anadoluda islamı yayma amacıyla gelen ve ilk mutasavvıfımız olan Yesevidir. Hikmetinde Türk kültürü ile islamı harmanlayan ve kolay bir biçimde dinin uygulanışına yön veren birçok nokta bulunur. Aleviler hala Türk kültürünü korumayı başaran nadir topluluklardandır. Çünkü alevi anlayışı eli, yani ili; beli, yani soyu; dili, yani Türkçeyi kutsal kabul eder. Soyu korumak ve kültürü içte tutmak için dış evliliklerden kaçınır.

Bir dönem Şah İsmail ile Yavuz arasındaki savaşlar yüzünden birçok Türkmen ve gökçebe Yörük boyu sünni olmuş veya öldürülmüştür. Bu yüzden anadoluda aleviler çok azdır.

Yanlışım varsa gerçekten çok özür dilerim. Ne bildiysem onu dile getirmeye çalıştım. Saygısızlık ettiysem affola.

1|0
    0|0
    • bak götüüzden basınızdan laf cıkarmayın alevi demek ali evinden demektir ehlibeyite inanmaktır

• Engin bilgilerinizle aydınlatın bizleri o zaman. Bekliyorum.

Bilgileriniz eminim ki şu tartışmayı aşarak bizlere ışık tutabilecek parıltılara sahiptir lakin; özünüzü, duyduklarınıza dayayarak tarihi ve tasavvufi bilgileri es geçecekseniz susun ve ben konuşayım.

• Hz.Ali fanatikliği değil de Hz.Ali kültürü öğrenmiş olsaydınız keşke. Siz Anadolu ve Orta Asya geleneklerine sahip çıkma misyonunu taşıyan, İslamın tasavvufi yönünü iyi kavramış olan ve bence en önemlisi modern kalmayı başarabilmiş bir kültüre sahipsiniz.

• saçma bi mantık ama var öyle bişey... olay şu ki malesef aleviler olayı abartmış durumda. dine dair görüşleri çok farklıı. ben alevileri ikiye ayırıyorum. aşırı aleviler var bunlar dine dair hiç bişeye uymaz.hz.aliyi severler ama hz.alinin hayatından bi haberler ve neredeyse hz.aliyi peygamber sayarlar. diğer aleviler sadece mezhep olarak alevidirler. dinin gereklerine uyarlar. namaz kılarlar. hz.aliyi çok severler ama peygamber hz.muhammeddir. bu alevilerle kız alıp vermek bence sorun olmamalı.

2|0
    0|0
  • günah diye bir şey yok. alevi tanıdıklarım var çok rahat insanlar. içki falan sorun değil.

kız da tanımıştım daha önce o da aynı şekilde çok rahat. rakı sofrasına oturabiliyorsunuz.

sünni olarak hassasiyetlerimiz alevilerle çok farklı.. arkadaş olarak kesinlikle fark yok ama evlilik dini açıdan sorun olur bana göre.

alevi kızları asla başını örtmez. muhtemel bir evlilikte sünni bir kızın ibadetlerini kısıtlama olasılığı olabilir.

milleti ayrıştırmamak lazım ama bunlar da yaşanmış gerçekler.

0|0
    0|0
  • Merhabalar,

öncelikle sofrasına oturulmaz diye bir şey yoktur...

ama sıkıntı şurda başlıyor..alevilerin çoğu gusül abdesti bile bilmezler bundan dolayı sünniler ve muhafazakarlar onlarla pek münasebete girmez..

benim de arkadaşlarım oldu gerçekte hiç camiye gitmemiş. islamı tanımamışlardır ki onlar kendilerini müslüman olarak değil alevi olarak tanıtırlar..

ve hatayı da zaten burda yaparlar...

benim alevi çok sevdiğim bir kız arkadaşım da oldu sevgili olarak..

evlenmek de istedim ama hep kültürçatışması yaşadım. en duyarlısı bile sünnilerdeki gibi o islamın sıcaklığını hissedemiyorlar.

çok ilginçler. ben sonradan karar verdim kendisiyle de ayrıldım..

çünkü ilerde bir sünni ni bir aleviyle çocuk yetiştirmesi çok büyük bir sorun olacağına inanıyorm..

aleviler din ve kültür konusunda çok cahiller ki eğer sen duyarlı isen bu seni çok rahatsız ediyor.

kısa yoldan dön derim.. benim içinde acı oldu ama döndüm..

aleviler hep cem evlerinde cahil dedelerin boş efsaneleri ile dolduruluyorlar..

ve ortaya neislam ne de başka bir din olmayan sapık bir yol çıkıyor...

0|0
    0|0
  • benim bir kız arkadaşım vardı ben buna gönül koymuştum ama mezhep olaylarından dolayı kabul etmedi beniiii... ço şaşırdım...

0|0
    0|0
  • Şiilik çok geni mezheptir , o kollardan biride aleviliktir. biz türkler genelde EHLİ SÜNNETİZ , şii değiliz . Şiiler sapıtma noktasına gleln sözleri ve sahabeye küfürler eden , HZ. ALİYİ ALLAH ,peygamber GÖREN HAŞA. kolları vardır.. çok dikkat edilmelidir. bugün İRAN en büyük Şİİ devlettir ve çok tehlikeli görüşlere sahip mezhepleri vardır. Şiilikle ilgili çok şey söylenebilir , hatta bildikelrimide yazabilirim..

Aleviler , farz olan RAMAZAN orucunu , ve 5 VAKİT NAMAZI KILMAZLAR. ( günümüzde tr müsümanları da kılmayanları vardır ama , RED ETMEYENLER , müslümandır yine de ama RED edenler DİNDEN ÇIKARLAR... ) işte alevi olup bunları red etmese müslümandır yine , ama günahkardır. ama red ederse gavur olurlar , ondan kestikleri ve yemekleri yenmez...

bu konu çok geniş bir konu , tam blgisi olmayanların ehli bir konu değil kısacası...

0|0
    0|0
  • Alevilerle yiyip içmek günah he?

Kanıtı nerede bunun, kuranda alevilik çıkmadan aleviler mi lanetlenmiş?

0|0
    0|0
  • Eski kız arkadaşlarımdan biri aleviydi. Sen beni istesen annem beni sana vermez dedi bir gün. Ne vermez mi?! dedim. O da evet dedi. Ben de vermezde bende oturur ağlarım dedim. Ayrıldık.

Kısacası sıkıntı oluyor. Salla.

0|0
    0|0
  • Alevilerin dostluğu arkadaşlığı iyidir ama konu evlilikse önermem.

0|0
    0|0
    • neden

• ne gibi sıkıntılar oluyo ?

• Genelde dini yönden kimisi namaz kılmasına müda etmiyor kimisi temizlik sorunu kimisi alkol sorunu ne bileyim var işte..

• Hepimizin inandığı Allah bir değil mi neden günah olsun?

0|0
    0|0
  • kız düzgün konuş bbende bi aleviyim

0|0
    0|0
    • bana bilgi verir misin o zaman yanlış anlama kesinlikle dışladığımdan falan değil

• sonuç ? yani aleviler suniliğe geçebiliyo mu

• sünnilik neidr bana bi acıklarmısın allahını seversen ? yaa sünninin anlamını biliyormusun ? bi söylermisin tamam eğer benim inandığım şeylerden farklıysa söz ben sünni olcam bana sünniliği anlat

• aslında Aleviler 2 kola ayrılır kızıl baş ve normal kabul edilen kızıl başa değineyim örn :

Hz.muhammed(s.a.v) peygamber olarak görmezler bu bile yeterlidir sorduğun sorunun cevabına çünkü islamın ilk şartı olan kelime i şehadet eksilir resulü kabüllenmemek şirktir dolayısıyla kafirlik sayılır ee kafirle kız evlenemeyiceginden ! (ben bildiğimi yazıyorum kalkıp laf atan bi abdes alıp okusun sonra tekrar gelip neymiş kendi cevaplasın)

0|0
    0|0
    • la sen kimsin böyle bilmedin şeyleri atıp tutuyorsun yezit herif bizim sözümüz ya allah ya muhammed ya ali dir sen tam bir yezitsin ehlibeyiti öğren öyle gel

Kızlar Ne Diyor 3

• Günah diye bende hiçbirşey duymadım.

0|0
    0|0
  • ben böyle şeylerin doğru olacağını sanmıyorum sonuçta müslümanlığın bir meshebi ama ailelerin tercihleri bu yönde olabiliyor. benm babam da hep alevi birine kız vermeyeceğini söyler =)

0|0
    0|0
  • evet var. eniştem aleviydi bir hayrını görmedik ama bu kişisel olabilir tabi genelleme yapamam. ama öyle dinsiz pis biri yok mum söndüymüş bilmem ne öyle şey değildi yani ama yalancı kurnaz tilki bir tipti

0|0
    0|0
    • Bence o kişisel peki sofralarında yemek yemek falan günah mı bunun hakkında bişye biliyo mmusun

• peki sağol

• o kişinin kendinden kaynaklanıyor her aleviyi böyle yargılıyamazsınız

Yükleniyor...