Hristiyan bir ülkede doğsaydınız ne olurdu?

Hep dinden imandan bahsedenleri hristiyanların veya diğer din mensuplarının sapkınlık içinde olduğunu gerçek hak dinin islam olduğunu söyleyenleri hepimiz biliyoruz Allah ın insana akıl verdiğini ve başka dine mensup kişilerinde akıllarını kullanarak gerçek din olan islami bulabileceğini söylerler ama diğer ilahi dinlerle pek bir farkıda yok islamın zaten o araştırma sürecine girenlerde ya ateist oluyor yada deist veya benzeri bir akıma kapılıyor çoğu müslüman hep akıl kullanmadan dem vurarken çoğu bırak incili tevratı okumayı daha kurani bile okumamıştır sadece çocukluğundan beri zihinlerine yerleştirilen dine inanmıştır bu insanlar eminim hristiyan bir ülkede olsa bu seferde mukaddes kitap gerçek dir islam uydurmadır diyeceklerdi yada israilde doğsa köyü bir semitist olacaklardı veya vietnam gibi bir uzakdoğu ülkesinde doğsalar budizm samanizm gibi bir dinin savunucusu olacaklardı yüzde doksan dokuzuda din değiştirmeyi hak din bulmayı akıllarından bile geçirmeyecekti

Peki siz hristiyan yada budist ağırlıklı yada başka bir dinin yoğun yaşandığı bir ülkede doğsanız ne olurdu?

0|0
8|7

En İyi Kız Görüşü

• sorun öncesi yorumlarına sonsuz katılıyorum.sorguladığında dünya kadar ortak nokta bulmanın ötesinde dinin aslında sadece katalizör olduğunu ve çok ta önemli olmadığını, iyi ve ahlaklı bir insan olmanın din dışı bir kavram olduğunu anlıyorsun. e zekan varsa anlıyorsun.

benim için hiçbirşey değişmezdi. bağnaz olmadıkları sürece..

0|0
    0|0
    • İnsanların çoğunluğu bir şeylere inaniyor ya da inandırılıyor diye, seninde o şeye inaniyor taklidi yapmam için dünyada hiçbir neden yok.

• iyide sen neyin savunmasna geçtin ben anlamadım seni.

• Ozur dilerim ondan onceki yorumunu yanlis anladim sanirim

Kızlar Ne Diyor 7

• Araştırıp İslamı bulacaksın.

0|1
    3|1
  • Benim dedem imamdı, babamda imam hatip mezunu biridir. Zamanında Hıristiyanlığa ilgi duymuş kişiyim.Araştırdım kitapları okudum kendimce, babamda karşı çıkmadı niye bunları okuyorsun diye..Kısacası o zamanda aynı şey olurdu sadece dinlerin yeri değişirdi.

0|0
    0|0
    • Zatende oyle olmasi isteniyor iste bu yuzden dunyadanda icinde yasayan insanlardanda tiksiniyorum

• Breyci degilim ben yalniz kendime bakarak yasayamam

• Sen bilirsin.

• aynı olurlardı yani dogmatik. ben bu konu üzerinde çok düşündüm ve dinlerin hepsinin uydurma olduğuna kanaat getirdim .ama bir enerji olabilir diye düşündüm herşeyi başlatan, allah dediğimiz de bu enerji. ama daha sonra sıkıntıya düştüğümde dua edebileceğim sığınabileceğim hayali arkadaşım kalmadı. emin ol bazı şeyleri sorgulamak bağnazca inanmaktan daha zor ve insanın omzuna yük bindiriyor

0|0
    0|0
    • Oncelikle Tanriya dinlerden bagimsiz olarak inanmaya baslamalisin

• inanmıyorsan inanmıyorum de.dinler uydurma diye birşey deme.ilkönce saygı göstermelisin.nasıl biz senin fikrine saygı duyuyorsak sen de bizim fikrimize duymalısın.

• Onun fikride o yonde zaten burada bir saygisizlik yok bence

• Bilemem :D Sanırım o ülkenin dinine inanıyor olurdum. Sonrası meçhul...

0|0
    0|0
  • paragrafta anlattığın gibi oldu işte bana da

1|0
    0|0
    • Normal oyle olmasi

• zaten bir kalıba girmek gerekmiyor ki. benim düşüncelerimle örtüştüğü için deistim. özellikle arayıp bulmadım :)

• Bir tanrinin var olma ihtimalini cok yuksek buluyorum ama onada tam emin degilim

• nasıl ki şimdi şakirdeysem o zaman da misyoner olurdum ooo lalalala <3

1|0
    0|0
  • bişey olmazdi

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 7

• şöyle birşey var.ilköncelikle ateistlerden bahsedeyim.bu kişilerin fikrine saygı duyuyorum ama inan bunlar kadar gereksiz insanlar yok.bir defa ateistim demekle artist olmuyosunuz.havalı gibi görünmüyosunuz.(ateistlere diyorum :D) evet şimdi gelelim asıl konuya :))) hristyan bir ülkede doğsaydım büyük bir ihtimalle hayatım boyunca öyle kalırdım.özellikle ailem katolik olsaydı ve ben dinimi değiştiremeye kalksaydım babam beni biçerdi herhalde :)) katolik olanlar genellikle 1 kez evlenirler.ondan dolayı büyük bir ihtimalle hayatımın sonuna kadar beraber olacağım kişiyi çok özenle seçmeye özen gösterirdim.bundan dolayı geç yaşta evlenirdim herhalde.

0|0
    0|0
    • Katolik olanlarin bir kez evlendigini ilk senden duydum

• o senin cahilliğin ya da çevrendekilerin :)))

• Herseyi bilmek zorundamiyim ya ..:)

• avrupada dogdum ama yinede müslümanim dedigin gibi 3 dinde birbirine çok benziyor zaten o sirayla kitaplar gönderirmis birbirlerini tamamlamak amaciyla

0|0
    0|0
  • çok düşündüm bu konu üzerine. gerçekten zor bi durum. hele günümüzde sunulan islam profilini göz önünde bullundurursak...çok şükür burdayım. kıymetini yeterince bilebiliyormuyum o meçhul

0|0
    0|0
    • Baska bir ulkede dogmus olsan o zamanda cok sukur burada dogdum diyecektin emin ol

• belki öyle belki değil. belki manevi dünyamı doyuramayacaktı oradaki değerler. bilemiyorum. belki bu yüzden bilenin anlatmak ve en iyi şekilde temsil etmek; bilmeyenin aramak gibi bir yükümlülüğü var.

• bütünün parçası olma ihtimali yüksek ama kıl kadar haksızlık yapılmayacağına göre ilahi adalete güvenmek zorundayız. hakettiğimizden kuşkuya düşmeyelim.

0|0
    0|0
    • Dunyada emin ol yok ilahi. adalet bu esitsizlikde bazi insanlarin kotu olmasina hatta katil olmasina yani gunahkar olmasina bile sebep olabiliyor buda esit sartlarda bir sinava olanak tanimiyor gibi sanki

• Soruya kadar ne güzel, mantıklı şeyler yazmışsın.Aynı mantıkta insanları görmek çok sevindirici. Benim için farketmezdi. Deistim, başka bi ülkede de olsam yine deist olurdum.

1|0
    0|0
    • Tanrinin ilahi adaleti nasil saglayabilecegi hakkinda dusundun mu hic?

• Bence tanrının bunla ilgili bir hareketi yok. İnsanı öyle bir yaratmışki iyiyi ve kötüyü, doğruyu ve yanlışı bize verdiği akıl doğrultusunda bulabiliriz. Zaten ilahi adaleti sağlama gibi bir düşüncesi olsaydı afrikada her yıl binlerce insan açlıktan ölmezdi en basitinden.

• güzel özetledi arkadaş +

• bu da bir varsayma ve buna mantıklı bir cevap bulamaz kimse.Şartlar değişirse şöyle olurdu diyemez kimse

0|0
    0|0
    • Cevap uc asagi bes yukari belli japonyada dogan bir insanla turkiyede dogan bir insan arasinda temelde bir fark yok

• Yine ateist olurdum galiba..

1|0
    0|0
Yükleniyor...