• Sor
  • Bence

Ofsayt ne demek? Kısa bir anlatımla ofsayt nedir yazın lütfen.

çok acil ofsaytın ne demek olduğunu kısa ve net bir anlatımla anlatmam gerek. Şimdi size soruyorum ofsayt ne demek?

Görüşün nedir?

0/2000

En İyi Görüş

• Bak şimdi şöyle oluyor k=gs nin kalesi g=galatasaraylılar f=fenerbahçeliler o =ise top olsun k f g g g g o f Fenerbahçeli futbolcu pas verirken pasın gideceği adam tüm galatasaraylılardan daha ilerdeyse ofsayt olur bu kadar basit aslında ama KIZLARA düzgün anlatılmıyor :)+ 'yı hakettim ama dimi

Erkekler Ne Diyor 120

• Amaaaan bosver kısır yap da yiyek

• Bir araba modeli.

• muhtemelen sevgilisi veya eşi tarafından ofsaytı bilmediği için dalga geçilen birisin.doğrumudur?

• Mesela basketbolda da ofsayt vardır. Adı 3 saniyedir. Ofsaytla pek alakası olmasa da aynı kapıya çıktığı için ve açıklanması zor olduğu için aynı isimle anılır :)

• Karşı takım savunması çizgi halinde olduğunu düşünürsen sen atak yaptığında savunmalarının arkasında adamın varsa topu onların savunmasının arkasına attığın anda senin adamın hepsinden ilerideyse(kalecileri hariç)ofsayt olur. İ

• Ama savunmanın arkasında adamın yoksa bir şey olmaz değil mi?

• olmaz

• Bunu pek kimse silmez sözlüklerde yazar mı bilinmez.
    Off side-ofsayt tam türkçesi çizgi ihlali demektir.
    Karşı takım savunması çizgi halinde olduğunu düşünürsen sen atak yaptığında savunmalarının arkasında adamın varsa topu onların savunmasının arkasına attığın anda senin adamın hepsinden ilerideyse(kalecileri hariç)ofsayt olur. İnşallah anlamışsındır.
    Gol gol diyip duruyoruz ya aslında goal çevrilmiş gol olmuştur. türkçesi amaç demektir. bu saatten sonra amaç falan demeyiz gerçi de :)

• Top senin ayağından çıktığı an, rakip kaleye en yakın oyuncu senin takımından olursa ofsayt olur. Rakip takımdan olursa ofsayt olmaz.

• Topun ayaktan çıkış anında pas atılan kişinin rakip kaleye en yakın isim olması..
    link
    Burada hem, üstteki oyuncu ofsaytta hemde aşağıdaki adam..

• Sır.

• abbaaov

• spor programlarında eski hakemler bile bazen kendi aralarında tartışıyorlar.

• Diyelim ki takım arkadaşına pas vermek için topu ayağından çıkardığın anda arkadaşın rakip kaleye en yakın oyuncuysa ofsayta düşmüş olur bu kadar basit

• ıstatıstık ve mıkro analız dersınde gıren hocalar da cok basıt dıo , 4 donemdır kalıyorum ama :)

• Öncekileri Göster
    • ben anlatmak çok zor denmesini de anlamıyorum anlatmasında çok kolay artık ofsaytı anlatabilecek biri olarak bana hak verirsin sanırım ;)

• Kesinlikle evet

• defans oyuncusu var ya onları takip et maçlarda anlarsın.

• Bir kıza ofsaytı anlatmak...Kız; neden ofsayt oldu simdi bu adam?Erkek; ya, mervecan. simdi hucum yapan takimin oyuncusuna pas atildiginda bu oyuncuyla rakip kale arasinda rakip takimdan en az iki oyuncu yoksa o adam ofsayt oluyo. yani oyun duruyor ve defans yapan takim endirek serbest vurusla basliyor. bu kurali koymuslar ki belesci topcular dolasmasin oyunda. yoksa her takim iki tane koyar obur kalenin onune, topu kapinca da atar pasi bunlar gol yapar di mi. ve biz futbolda boyle belesciler izlemek istemeyiz. bizim izlemek istemememiz demek de futbolun darbe almasi demektir. ve futbol endustrisini yonetenler darbe almak yerine belescilige darbe vurmuslar ve boyle guzel bir kural getirmisler. o yuzden ofsayt iste

• işte bunu anlatmak çok zor.

• halı saha maçlarında en önde mahalenin yaşlı abisi boş boş durmasın herkes çalışsın imece yapsın diye çıkarılmış bir kural :))

• bu da off side nin şeması :)) link

• bi oyuncu diğer oyuncuların en önündeyse top ta ona doğru geliyosa offside oluren kolay yolu bu :D

• şimdiye kadar öğrettiğimiz kızlara sorun onlar öğretmeye calıssında cıldırsınlar

• bılmek zorunda değilsin

• zorundayım

• o zman şole anlatıyım kalecinin beşiklerinden topu geçirip gol atan oyuncu ofside olmuştur kapiş ;)

• bu kdr basit anlatmıyolar ama

• Al sana video link :D

• Ucuzluktaki süper çantayı almak için mağazaya girdiniz...
    Sadece bir tane kalmış, o da kasanın (kale) hemen yanında...
    Ama bu çantanın tek taliplisi siz değilsiniz!...
    Çantayı gözüne kestiren diğer bir müşteri (rakip oyuncu) de sizin hemen yanınızda bitiveriyor...
    İkiniz de durumun farkındasınız ve hızla kasaya (kaleye) yöneliyorsunuz...
    Tam o esnada; biraz önce bluz aldığınız başka bir mağazada ödemeyi yaptıktan hemen sonra çalan cebinizi cevaplamak için cüzdanınızı çantanıza koymadan arkadaşınıza verdiğinizi ve onda unuttuğunuzu fark ediyorsunuz...
    Bir yandan kasaya doğru koşarken diğer yandan da elinizi havaya kaldırarak arkanızda kalan arkadaşınızdan cüzdanı (topu) istiyorsunuz...
    Öyle bir durumdasınız ki, rakibinizin gerisinde kalırsanız kasaya daha uzak kalacağınız için avantajınızı kaybedeceksiniz ama eğer arkaya geçmezseniz arkadaşınızdan uzak kalıyorsunuz ve arkadaşınız da o kalabalıkta size cüzdanınızı fırlatamıyor, her şey bir an meselesi...
    Bu durumda yapmanız gereken rakibinizin arkasına geçip cüzdanı (topu) almanız ve cüzdanı ele geçirdikten sonra rakibinizi geçmeye çalışmanız...
    İşte ofsayt bu... Top sana atıldığı anda kaleye rakibinden daha yakın olamazsın...

• yani rakibin kalesine yakınken kaleye benden daha yakın olan oyuncunun rakip oyuncu olması lazım, benim adımım onu geçerse yani kaleye ondan daha yakınken topa vurursam ofsayt oluyor? gol olup olmaması önemli mi yoksa topa vurmak yeterli mi?

• Ofsayt; futbolda hücuma geçen takımın en az bir oyuncusunun topla oynandığı anda rakip takımın kale çizgisine, o takımın en yakın oyuncusundan daha yakın bulunması durumudur.

• bak şimdi...
    kaleye en yakın kişi-kaleci hariç sensen offsayt olur.
    ama senden başka rakip oyuncu varsa kaleye yakın oyuna devam edersin.
    topun gerisinde olman şartı var ayrıca..topa ilk vurulduğu andaki futbolcuların konumu ofsaytı belirler.topa vurulduktan sonra koşan oyuncu ofsayta düşmez.

• :D cok acıklayıcıydı

• :))
      git halı sahaya..de ki oynayanlara:
      bir dakikanızı alacam.bana ofsaytı uygulamalı gösterir misiniz?
      oradakilerde hayhay deyip hem göstersinler,hem anlatsınlar nasıl olduğunu..
      bizde burada yorulmamış oluruz demi aç karnına...:))

• fenerbahçeyi şikesiz şampiyon yapmak daha kolay...

• offsıde ın tanımın bı kadının anlayacagı sekılde en guzel bı kadın bır erkekde anlatılmısıtır. link

• ofsayt iyi birşeydir herkesten bir adım önde olursun:)

• ofsaytı boşver galatasaraylıysan penaltıyı öğren yeterli

• bosver ofsaytı frıkık vermemeye bak

• giyinişim frikik vermeye uygun değil zaten

• bir takım hücüm yaparken ileriye doğru pas verirken top vurduğu an, pası verdiği kişi rakip takımın en gerideki oyuncusundan daha gerideyse ofsayt olur

• Daha Fazla

Kızlar Ne Diyor 43

• ofsayt insanın kendine yakışanı giymemesidir

• kale ıle arada rakıp oyuncu yoksa ustelık tota daha gelmedıyse buna ofsayt denır.

• Tota nne be

• tota =topa oldumu ıyı anlatmısmıyım :D

• Yaklasmissin ama gol degil :))

• bir oyuncu ceza sahası içinde gol pozisyonuna girdiğinde kaleci ile arasında karşı takımdan bir başka oyuncu yok ise ofsayt oluyor.en azından benim anladığım böyle. ha bir de aktif ve pasif ofsayt diye ayrılıyor bu meret:)

• hahhaha

• Öncekileri Göster
    • yanlış biliyosun :)

• en azından bir şeyler biliyorum. kaldı ki hakemler bile ofsaytın ne olduğunu bilmiyor ki her maç sonrası saatlerce tartışıp duruyorsunuz, benim bilip bilmemem bir anlam taşımıyor:)

• x ve y takımları maç yaptığını düşünürsek.x takımı atakta diyelim,x takımının gerideki oyuncusu ilerideki oyuncusuna pas attığı sırada topun ayağından çıktığı an da x in ilerideki oyuncusu y takımının oyuncusundan geride olması gerekir ofsayt olmaması için,eğer x oyuncu ilerdeyse ofsayt bayrağı kaldırılmalıdır.

• x ve y takımları maç yaptığını düşünürsek.x takımı atakta diyelim,x takımının gerideki oyuncusu ilerideki oyuncusuna pas attığı sırada topun ayağından çıktığı an da x in ilerideki oyuncusu y takımının oyuncusundan geride olması gerekir ofsayt olmaması için,eğer x oyuncu ilerdeyse ofsayt bayrağı kaldırılmalıdır.

• izleye izleye öğrenirsin.x ve y takımları maç yaparken ,x takımı atakta olduğunu düşün xtakımı oyuncusu takım arkadaşına gol pası atarken en ilerdeki x oyuncu topun ayaktan çıktığı anda y takım oyuncusunun ilerisinde olursa ofsayt olur gerisinde olursa goldür:)

• Sırayı kaynak yapmak tarzında bir şey arkadaşım :)

• top ayaktan çıktığın da kale çizgisine karşı takımın oyuncusundan daha yakın olmak

• bu gerçek mi ? gerçekten doğru söylediysen hayatımı kurtardııın çok saoll

• Öncekileri Göster
    • benim için öyle bir çocukla konşuyorduk Içok yakışıklıydı) hangi takımı tutuyorsun dedi galatasary dedim meğersem oda fanatik galatasaraylıymış bende fanatik değilim ama ofsaytı biliyorum hehe diye espri yapmıştım anlat diiceni düşünmemiştim.

• :))) bende gs

• Anlatınca anlamazsın uzmantv de çizimle anlatılıyor öyle anlarsın anca

• boş ver ofsayt anlamasan da olur bende bilmiyorum.

• Anlatınca pek anlamazsın uzman tvde çizimle anlatıyor bir hoca.Onla çok iyi anlarsın.

• Kendi adına konuş, kızlar olarakmış pehh.
    Öğrenmesende bir şey kaybetmiş olmazsın boşver, zorlama.

• takım oyuncularından bırı arkadasına pas verdıgınde arkadası dıger takımın en az ıkı oyuncusundan kale çızgısıne daha yakınsa bu ofsayttır yanı ucuza gol olmasın dıye konulan kural

• Anca böyle anlarsın:D ;Şöyle ki : Mango’ya girdiğini düşün. Yanında bir arkadaşın var. O kişi seninle aynı takımda yer alıyor. Karşı takımda da sevmediğin kızlar var. Lakin Mango öylesine kalabalık, öylesine kalabalık ki anlatamam. Sende takım arkadaşınla beraber bir bluzu beğendin. Karşı takımdaki sevmediğin kişilerde aynı bluzu beğendiler. Ama siz bu bahsedilen bluzu onlardan daha önce kaptınız.Kasanın kale olduğunu düşünelim. Karşı takımdaki kızlar da kasaya ulaşmamanız için savunma yapıyorlar ve kasanın önünde dikilmiş bekliyorlar. Senin de şöyle bir planın var. Takım arkadaşına diyorsun ki; “Sen kasanın arka tarafına geç, ben sana bluzu atayım, ödemeyi yap ve bluzu alalım.” Arkadaşın kasanın arkasına yani kızların arka tarafına geçiyor ve sen bluzu ona fırlatıyorsun. Bu durumda ofsayta düşersiniz. He ama böyle yapmazsanız, sevmediğin o kızlarla yüzyüze, tartışarak, çirkefleşerek aralarından sıyrılıp kasaya ulaşır, ödemeyi yaparsanız ofsayta düşmezsiniz. Ama şöyle bir şansınız da var. Sen tam bluzu fırlatacağın sırada arkadaşın kasa önünde savunma yapan kızların yanında durur ve sen fırlattığın anda koşmaya başlarsa ofsayta düşmeme ihtimaliniz var. Fakat zamanlamayı çok iyi ayarlamanız lazım. Çelişkili bir durumda gözler yan hakeme (bu durumda yan hakem kasiyer oluyor) çevrilir. Yan hakem devam etmenize izin verirse ve sizde bluzun ödemesini yapabilirseniz hem gol olur, hemde ofsayta düşmemiş olursunuz. İşte ofsayt böyle birşeydir ve Mango’da işe yarayabilir.

• Top ayaktan ciktiginda forvet kaleye defanstan daha yakin olursa ofsayt olur

• teskler tatlm :)

• Öncekileri Göster
    • bayan yorumcuya tatlım diyor-bize dil çıkartıyor.helal vallaa..:))

• evet sadece forvet değil ama aklında daha kolay kalması için gole giden oyuncuyu empoze etmek istemiştim..

• Ucuzluktaki süper çantayı almak için pahalı bi mağaza'ya girdiniz.Sadece bir tane kalmış, o da kasanın (kale) hemen yanında.
    Ama bu çantanın tek taliplisi siz değilsiniz.Çantayı gözüne kestiren diğer bir müşteri(rakip oyuncu)de sizin hemen yanınızda bitiveriyor.
    İkiniz de durumun farkındasınız ve hızla kasaya (kaleye) yöneliyorsunuz. Tam o esnada; biraz önce bluz aldığınız ve ödemeyi yaptıktan hemen sonra çalan cebinizi cevaplamak icin cüzdanınızı çantanıza koymadan arkadaşınıza verdiğinizi ve onda unuttuğunuzu farkediyorsunuz.Bir yandan kasaya doğru koşarken diğer yandan da elinizi havaya kaldırarak arkanızda kalan arkadaşınızdan cüzdanı(topu) istiyorsunuz.
    Öyle bir durumdasınız ki, rakibinizin gerisinde kalırsanız kasaya daha uzak kalacağınız için avantajınızı kaybedeceksiniz ama eğer arkaya geçmezseniz arkadasınızdan uzak kalıyorsunuz ve arkadaşınız da o kalabalıkta size cüzdanınızı fırlatamıyor, herşey bir an meselesi.
    Bu durumda yapmanız gereken rakibinizin arkasına geçip cüzdanı (topu) almanız ve cüzdanı ele geçirdikten sonra rakibinizi geçmeye calışmanız.
    İşte ofsayt bu...Top sana atıldıği anda kaleye rakibinden daha yakın olamazsın!

• on numara açıklama :)

• Helal olsun valla...

• ama bu her yerde paylaşılan bir anlatım hatta bir mağaza derken bunu mango olarak anlatıyordu.orginal değilmiş...

• Topun son oynandığı anda, rakip kale çizgisine toptan daha yakın bulunan futbolcunun durumdur. Ancak bu oyuncu kendi yarı sahasında bulunuyorsa ofsayt geçersizdir. Aynı biçimde, kendisi ile rakip kale çizgisi arasında en az iki rakip oyuncu varsa ofsayt yine geçersizdir. :)

• erkek: anam ofsayt'i bilmeyen bi kadin.. gacin gacin gacin :D

• Topu dısarı atarsan ofsayt olur :DD Genis bilgilerimden yararlanmalısınız :P

• hücum sırasında g ö t e gelmektir

• Top senin ayağına geldiği anda kaleyle senin aranda rakip takımdan bi oyuncu olması gerek aksi takdirde ofsat olur kuralı çerçevesinde dönen bi terim.

• senin ayağına geldiği an da değil,arkadaşının sana attığı an da.top havalanmışken rakip takım oyuncusunun ilerisine geçebilirsin.

• Sımdı sen karsındakıne pas verıceksın ayagından tam top cıkarken karsındakı adamın onunde ve yanında kımse yoksa ofsayt ıste :D

• 1ay

Bak simdi sen ve ben takim olalim. Sen karsi takimin kalesine benden yakin ol. Ben sana topu atayim sende ya kaleye gönder ya da baska birine.. ben sana topu attigimda arada 2 kişi yoksa bu ofsayt. Boyle biliyorum yani

• 3ay

Anlatmayı beceremiyosunuz sonra da kızlara laf yapıyosunuz * bak adam gayet sade yazmış
    "Top senin ayağından çıktığı an, rakip kaleye en yakın oyuncu senin takımından olursa ofsayt olur. Rakip takımdan olursa ofsayt olmaz."

• bu faslı geçmiştik biz

• Bende soruyorum bir allahın kulu anlatmıyor

• Karşı takımın kale çizgisine top ve rakipten daha yakın olursa ofsayttadır anlatılması biraz zor ama ben biliyorum

• amaan ne işimize yarıyacak ya

• boşuna sorma anlamican gene.hjkljhjk

• Videolar izle canım kavrarsın mantığını . Erkekler abartıyorlar zor bişey değil , öyle üstün bir zeka da gerektirmez .

• Daha Fazla
Yükleniyor...