Mehire ne kadar değer veriyoruz?

evet arkadaşlar... evli ya da bekar arkadaşlara soruyorum... mehire ne kadar veriyorsunuz... Peygamberimiz (s.a.v.) ilk evliliğinde Hz. Hatice'ye mehiri denkleştirmediği için biraraya gelmemiştir... Bunda alınacak bir pay var diye düşünüyorum... ve öyleki halife Hz. Ömer zamanında mehir o kadar yükselmiştir ki erkekler evlenememiştir bu mehir kadının isteğine bağlıdır çünkü... peki evliler için soruyorum siz imam nikahı kıyılırken mehire ne kadar değer verdiniz? bekarlara da soruyorum sizin için ne kadar önemlidir mehir?

Not: Mehir Kadınların eşi öldükten ve boşandıktan sonra 3 ay 10 günlüğüne geçinebileceği kadar kocasından alması gereken para veya denginde mal varlığıdır... bunu kadın belirler... (3 ay 10 gün yani 100 gün kadının iddet süresidir... bu süre içinde kadın hiç bir erkekle evlenemez haramdır)

Güncellemeler:
bi düzeltme Peygamberimiz(s.a.v.) ilk evliliğinde Hz. Hatice'ye mehiri denkleştirmediği için ve denkleştiresiye kadar biraraya gelmemiştir...

0|0
3|1

En İyi Kız Görüşü

• Dinimizde her ayrıntı düşünülmüş Yüce Yaradan tarafından. Mehir, evliliğin düzenli, mutlu olarak devam etmesi, kadının hak ve hürriyetlerinin korunması, din cahili huysuz erkeğin elinde oyuncak olmaması içindir. Nikah sırasında ben ne istesem diye düşünürken eşim 100gr altın olur mu demişti. Ben de kabul etmiştim.

1|1
    1|0

Kızlar Ne Diyor 2

• baslik parasinin bi degisik versiyonu. gereksiz.

1|2
    1|1
    • başlık parasıyla hiç alakası yok... o kızın ailesine verilen bi para... alakası hiç yok... Biliyorsan konuş ilim alsınlar, bilmiyorsan sus alim sansınlar arkadaşım;)

• yürektesin dost... ama düşüncen için eksi verdim kusura bakma... kırmak istemem... yüreğine sağlık yine de...

• şimdi evlilik sözleşmeleri var

0|1
    0|0
    • o adice bişey bence... bak 1500 sene önceki hayata... bi de devir modern diyoruz.

Erkekler Ne Diyor 1

• bende evlilik sözleşmesini desteklemiyorum ama evet şimdiki karşılığı evlilik sözleşmesi ve nafaka olgusu. Zamanında mehir olması normal çünkü geçerli bir hukuk sistemi,devletin yasama yürütme yargı kolları, kanun altında koruma olmadığı için toplumun örf ve adetleri kanun olarak işlev görüyordu. peygamberimizde sonuçta o toplumun bir parçasıydı ve insandı. Normal ama günümüz dünyasında yeterli değil. Nasıl dini nikah nesli ve aileyi korumak içinse günümüzde resmi nikahın yeterliliğine ve gücüne sahip değil. Hatta toplum baskısından kaçmak isteyenler dini nikahı kullanıp resmi nikahın sorumluluklarından kaçıyorlar.

0|0
    0|0
    • hotdog hangi kurama göre bilgini dışarı iade ediyorsun bilmiyorum ama o zamanki kanun yargı şu zamanda hiç bi devlette yok... Düşün Hz Ömer'den bahsediyorum... araştırmacıların gelmiş geçmiş en adil insanı olarak gördüğü birisi... İslamı kendinden absorbe ederek kazanacağın bişey olmayacağını sana belirteyim yine de kalanı senin olsun...

• elinle yetmiyorsa dilinle o da yetmiyorsa kalben buğz edersin... ben dilimle ettim inancıma göre... yetmedi kalbe döndüm... bu kadar sert cıkman da doğru bişey değil...

• Arkadaşım ben seni değil bu fikri eleştiriyorum.Ayrıca kalkıp benim cevabımı değil ebni eleştiriyorsun ki yazdıklarımla ilgili şurası yanlıştur diye henüz birşey söylemiş değilsin. Neyse, hakkını helal et.

Yükleniyor...