Neden başkalarının aklına muhtaçsınız?

Merhabalar!

Gördüğüm ve takip ettiğim kadarıyla bir çok insan kendini aklını kullanarak özgürce kararlar vermekten aciz. Düşünerek hareket etme denilen şey yok gibi bişey. Birilerini kendinize akıl hocası ederek neden geleceğiniz hakkında kararlarınızı değiştirtmesine izin veriyorsunuz? Ya da neden geleceğinizi onun ağzından çıkacak iki kelime ile ona emanet ediyorsunuz?

Sizinde aklınız yok mu? Toyotomi Hideyoşi'de bir zamanlar efendisi olan Oda Nobunaga'yı kendisine akıl hocası yapmıştı. Ama 16. yüzyıl JAponyası ile 21. yüzyıl dünyası aynı şey değildir.

Sizde kendinize bir efendi arıyorsanız ayrı mesele. Ama kendi aklınızı kullanarak kendi kararlarınızı vermek dururken neden başkalarının aklına muhtaç olasınız ki?

• "Başkalarının da görüşlerine ihtiyacım var."
    75% (6)75% (3)75% (9)Oy Ver
  • "18 yaşından küçüğüm."
    0% (0)0% (0)0% (0)Oy Ver
  • "Kendi kararlarımı kendim verirken korkuyorum."
    12% (1)0% (0)8% (1)Oy Ver
  • "Başkaları daha zeki ben aptalım."
    0% (0)0% (0)0% (0)Oy Ver
  • "Yine Japon tarihine daldı bu Tokugawa."
    13% (1)25% (1)17% (2)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim
Güncellemeler:
Kabul ediyorum yine Japon tarihine daldım. Ama mantıklı cevaplar görmek çok hoş. Teşekkürler cevaplarınız için.

0|0
9|5

En İyi Kız Görüşü

• İnsanlar farklıfikirlete objektif fikirlere ihtiyaç duyarlar sma son kararı tabikikendileri verir

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 8

• insanalr acaba yanlış mı yapıyorum sorusuyla başkalarına fikir danışır

1|3
    0|0
    • Umarım insanlar bir bilge ile bir cahil arasındaki farkı ayırt edebilirler.

• Çünkü bazen hayatımızı yaşarken olaylara kendimizi fazla kaptırıyor ve olaylara mantıklı gözle bakamıyoruz o an duygularımızın esiri oluyoruz. Sağlıklı bir bakış açısına ihtiyacımız oluyor bu sebeple başkalarının fikrine danışıyoruz. Ama yine de önemli olan nasıl mutlu olacaksak onu yapmak kalbimizi dinlemek olsa gerek. Başkaları ne hissettiğimizi bilemez.

1|2
    0|1
  • İnsanlar içinde bulunduğu durumlara çok fazla kendılerını kaptırırlar.

Mantık ikinci plana atılır.Duygularla hareket edilir.

Yaptıklarımızın yapacaklarımızın doğruluğundan ,emin olamaz baskalarına danısırız .

Genelde kendı bildiğimizi okuruz :):)

1|1
    0|0
    • KEndi bildiğini okumakta kendi kararını vermektir. Ama bazen insanlar öyle çaresiz duruma düşüyorlar ki mücadele etmektense cahillerin aklına muhtaç olmayı seçiyorlar.

• Bilmem :) bana kım ne derse desin dikime gitmek gibi bi özelliğim var.

• Evet haklısın günümüzde neredeyse her şey insanların karar verme güçlerini alıp iradelerini kontrol etmek için ve insanoğlu bunlarla mücadele etmek içim gerçekden aciz

0|1
    0|0
    • Hemen hemen her konuda. Özellikle karşılıklı ilişkilerde... İnsanların kendi akıllarıyla yaptıkları başkalarının ona akıl hocası olmasından daha iyidir. Atacağı adımın sonucunun tek sorumlusu kendisi olur.

• Ksde insanlara bakıp şaşırıyorum ben hiç özel hayatımdakı bi sorunu burada sormadım belki de dertlerini paylaşmak istiyolar

• Bende öyle düşünüyorum. Ya da çaresizlikten mücadele etmek yerine cahillerin aklına muhtaç oluyorlar.

• Baska insanlarin fikirlerinin seni yonetmesine izin vermek yerine onlardan ilham almak daha dogru. 5 yildiz verdim guzel soru.

0|1
    0|0
  • akıl akıldan üstündür:)

0|1
    0|0
  • "Kendi kararlarımı kendim verirken korkuyorum

0|0
    0|0
  • "Başkalarının da görüşlerine ihtiyacım var."

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 5

• Otobüsün içinde seyahat ederken, durakta otobüs bekleyen kişinin psikolojisini anlayamazsın. Acaba erken mi geçti?

Daha çok bekleyecek miyim?

Ayakta mı gideceğim yer var mıdır?

Güzergah değişmiş midir acaba?

İşte bu yüzden tecrübeli beyinlerden gelen fikirler, belki bakış açını değiştirirler. Görüş ve fikir alışverişi ihtiyacı.

0|1
    0|0
    • Doğru bir ihtiyaç... Ama abartan insanlar var. Örneğin kendi geleceği hakkında "şunu mu yapsam doğru olur bunu mu yapsam doğru olur?" gibisinden başkalarının söylediği iki kelimeye bakıyor. Bu konuda öyle bir insan başkalarının söylediğiyle değil kendisi düşünerek adım atmalı.

• Haklısın üstad. Teşekkür ettim.

"Kendi kararını kendin vermezsen başkaları senin yerine karar verir."

• Biraz ayrıntı vereyim diye uzattım. Rica ederim.

• Bir Türk Atasözü derki "Terzi kendi söküğünü dikemez." anladın sen onu..:))

0|1
    0|0
  • +Kimse her zaman en iyiyi bilemez.

++Tek taştan duvar olmaz.

+++Bin bilsende bir bilene sor.

..

0|1
    0|0
    • Ve bu böyle gider... Bir cahilin fikirlerine muhtaç olmak ve bir bilgenin fikirlerine muhtaç olmak. İnsanların çaresizliği bu ikilemi ortadan kaldırıyor ve önüne gelen her cahilin aklına muhtaç olmasına sebep oluyor olmalı. Ama gelecek için atılan her adımı insan kendi fikirleriyle atmalı. Ama birileri ile birlikte geleceğe adım atacaksa bin bilsede birine daha danışmalı.

• "Kendi kararlarımı kendim verirken korkuyorum."

Muhtemelen?

0|1
    0|1
    • Olabiler aybalam. Ama başkaları insan kendi geleceği hakkındaki fikirlerini kendilerine saklamalı.

• paradigma değiştiremediğim için

0|0
    0|0
Yükleniyor...