Muay Thai ve wing chun?

Arkadaşlar yaklaşık 1 yil gidicem belki daha az hangi Spor daha iyi olur zayifim 6-7 ay fitness yaptım biraz vücudu toparladim yani hangisine gidiyim sizce ve neden

0|0
0|3

En İyi Erkek Görüşü

• Arkadaş Ben yaklaşık 4 sene aralıksız Wing Tzun yaptım. sonrasında iş yoğunluğu vs sebebler dolayısı ile ara vermek zorunda kaldım. Wing Tzun Kung Fu nun bir tarzıdır. Temelde mantığı etki alanına giren rakibe müdahale etmek üzerine kuruludur. Bu müdahale sürekli ileri doğru ve aralıksız yapılır. Temel vuruşu Chain Punch adı verilen zincir yumruktur. Yumruklar çok seri ve arka arkaya atılır. Bunun dışında Chi sao ve Lat sao denilen çalışma şekilleri vardır. Chi Sao refleksleri geliştiren bir uygulamadır. Lat Sao ise bir karambol esnasında kendini savunma şeklini refleks haline getirmeyi amaçlar

Wing Tzun da tekmeler genelde bel hizasını geçmez ve tekmenin ana amacı rakibin tekmesini bloke etmek içindir. Diğer sporlardaki gibi uçan tekme vs yoktur.

Bunun dışında vuruşlar yumruk, diz, dirsek, avuç içi elin kenarı vs ile yapılır. Bir müsabaka sporu değil savaş sanatı olarak geçer bu bakımdan belirli bir müsabaka kuralı bulunmamaktadır. Vuruşlar hayalar dan nefes borusuna kadar uygun olan her yere yapılır

WT da temel mantık rakibin gücünü bloke ederken aynı anda saldırı yapmaktan geçer. Rakip senden güçlü ise onun gücüne karşı koymadan bu gücü aktarmayı öğretir bu bakımdan WT yapman için çok kuvvetli olmana gerek yok ama hızlı olman bir avantaj yaratır.

3-4 aylık bir süreçten sonra sende iyi çalışırsan kendini temel olarak savunabilecek seviyeye gelebilirsin 2 sene sonunda temel seviyeleri bitirip tekniker seviyesinde çalışmaya başlayabilirsin. Esas WT bu seviyeden sonra başlar. Wooden Dummy , Sopa , bıçak vb teknikleri , çoklu saldırıya karşı savunma ve özel güvenlik tekniklerini öğrenmeye başlarsın. Savunma tepkilerin refleks haline dönmeye başlar

Muay Tai hakkında fazlaca bir bilgim yok açıkçası. Bu sporu daha önce hiç yapmadım ama gerek formlarda gerekse videolarda gördüğüm kadarıyla çok fazla kondisyon gerektirin bir spor gibi gözüküyor.

Sonuçta hangisinin iyi olduğundan ziyade senin hangisine uygun olduğun önemlidir

0|1
    0|0
    • Oncelikle zaman ayırdığınız için teşekkürler sence 6 aylık bir süreçte kendimi koruyabilirmiyim iyi bir şekilde çalışıcam kesin ve bir sorum daha var wing chun da neylere para veriliyor seminere falan ve eldiven vso

• Pekala son birsey daha sormak istiyorum benim gideceğim kişi shing yani sifu değil bana ders verenin semineruinemi yoksa shing e eğitim veren sifu nun semineruinemi katılmam gerekiyor

• Öncelikle dediğim gibi seminere katılman zorunlu değil. Seminerleri Ebmas ta şu an sadece Sifu Emin Boztepe yapıyor. Sihing ya da Sifular ile ilgili detaylı bilgi istersen ya da soru sormak istersen PM den de mesaj atabilirsin

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlar görüş yazmamış.

Erkekler Ne Diyor 2

• İkisi farklı tür muay thai daha kolay öğrenilebilecek bir spor. Çünkü hareketler çok karışık değil hatta basit ve sık tekrarla güçlenip hızlanarak geliştirirsin kendini. Tabi kondisyon ve güç de gerektirir. Wing chun daha fazla zamanda öğrenirsin. Esasen o çok daha zevkli bana göre ama muay thai sokakta da falan da daha kısa sürede daha çabuk netice alacağın bir dal :)

0|1
    0|0
    • Nezaman da ogrenilir mesela

• Pekala sağolun

• Önemli değil sen kick boks ya da muay thai ye git sen sabırsızsın :)

• Tai biraz sert bir spordur. Kaldırırım dersen tai ama, wing chun efsane.

0|1
    0|0
Yükleniyor...