Şeriat bu mudur? Din insanın özgür iradesiyle yaptığı doğrular ve yanlışlar toplamı değil midir?

Şeriatla yönetilen ülkelerde malum kadınlar peçeli geziyor. Ülkeye gelen gayrimüslim kadınlar bile abaya giymek zorunda. Namaz vakitleri camiye gitmeyenler tartaklanıyormuş. Toplum tamamen kadın erkek ayrılmış durumda. Şeriat bu mudur? Bizim ülkemizde kadın isterse açılıyor isterse kapanıyor. Ama Arabistan'daki bir kadının açıklık günahına girme riski yok. Ama belki orası da böyle bir kural koymasaydı bir çok kadın açık olacaktı. Kadın erkek karışsaydı zina artacaktı. Günahı devletin engellemesi ne kadar doğru? Din insanın özgür iradesiyle yaptığı doğrular ve yanlışlar toplamı değil midir?

0|0
5|9

En İyi Kız Görüşü

• Zorlamaya karşıyım..İçten gelmeyen şeyleri yapmak bana itici geliyor, içinde olan dinini yaşar zaten. Son cümlene katılmadım " özgür iradesiyle doğrular ve yanlışlar toplamı. " bu din değildir, bu insanın hayatıdır.

1|0
    0|2

Erkekler Ne Diyor 9

• Zaten Şeriat Allah'ın emridir. Allah, devlete görev vermiştir.

Casiye Suresi 18. Ayet: Sonra da seni din konusunda bir şeriat sahibi kıldık. Sen ona uy; bilmeyenlerin isteklerine uyma.

İslamı seçmiş birisi zaten yolunu belirlemiştir. Şeriatla yönetilmeyen bir ülkede gayrimüslimler, din değiştirme kısmında zorlanmaz. Ancak Müslümanlar zorlanmalıdırlar. Birbirmizi dünyalık aptalca şeyler için zorluyoruz da Allah'ın emirleri için zorlamak neden bu kadar acı geliyor anlamış değilim ? Adama : "Okulu bugün ek de gel sinemaya gidelim manitalarla" desek modern, gel camiye gidelim dersek yobaz oluyoruz. Böyle ucuz Müslümanlık ve üç kağıtçılık olmaz. Şeriatla yönetilsek hem Dünya hayatımız hem de Ahiret hayatımız cennet olacak ancak bizi bu şekilde eğttiler. Osmanlı çağdışıydı, çağa ayak uyduramadı diye diye laikliği altın gibi parlak gösterdiler ve bugünkü duruma düştük. Bu suçumuzu itiraf ediyorum ben!

0|3
    1|0
  • Tam olarak şeriatı uygulayan islam devleti yok. Yalan yanlış kanunlarla şeriat adı altında hüküm uyguluyorlar. Bu da islam düşmanlarının işine geliyor.

2|1
    0|0
  • bozuk şeriatı örnek alıp konusmayın şu an şeriatı tam düzgün uygulayan hiç bi islam ülkesi yok bu saatten sonrada olmaz

2|1
    1|0
  • İslam ülkelerinde hangi rejimler hüküm sürüyor bundan bile bir habersin!

Tunus'ta devrimiden önce kadınların başörtü ile sokağa çıkmalarının yasak olduğunu, polislerin kadınların başörtülerini başlarından zorlaçekip aldığını, üstüne birde ceza yazdığını;

Mısır'da devleti temsil eden kadınların başörtü taskmasını yasak olduğunu, erkek memurların sakal bırakmasını yasak olduğunu v.s bilemeyecek kadar cahilsin cahil :)))

0|0
    0|0
  • sorudaki açıklamanı okudum baştan sonda.. deiklerinde haklısın ama

Din insanın özgür iradesinle yaptığı doğrular ve yanlışlar toplamı değil midir kısmı yanlış

din o değil.. Dinin böle bi tanımı yok. bu ancak günah sevap nedir sorusuna cevap olabilir belki..

0|0
    0|0
  • herkesin inacına saygılıyım ama her din ilk ortaya çıktığı dönemin koşullarına göre şekillenmiştir. islam dini de böyledir. ancak ahlak denilen olgu insan tarafından kurgulanmıştır. din de bunun her alana yayılmış kurumsallaşmış bir şeklidir. din adına tarih boyunca çok zulümler yapıldı. marxın da dediği gibi din halkın afyonudur. ama yine de eğer gerçekten inanan insanlar varsa ben bundan mutluyum çünkü istediği gibi yaşayan insanları görmekten mutluluk duyarım.

0|0
    0|0
  • Doğrular toplamı, yanlışlar çıkartımı.

Sonunda ona göre değerlendiliyosun, eğer sonuç artıysa çıkıyosun, eksiyse batıyosun. Tabi Rıfkıyı yersen çıksanda dalga geçilmektenten kurtulamıyosun.

Bilmem konuya ilgimi anlatabilmişmiyim.

0|0
    0|0
  • çok derin konulara girmişsin bacım :D kısaca şöyle diyim:D Her koyun kendi bacağından asılır.İnandığın gibi yaşamazsan yaşadığın gibi inanırsın..

0|0
    0|1
  • şeriat tam olarak bu değildir

1|1
    1|0

Kızlar Ne Diyor 4

• Şeriat sistemini sevmiyorum ve istemiyorum ama Müslümansak olmalı aslında ama bana ters işte.

0|0
    0|1
  • sana şeriatı yanlış anlatmışlar güzelim..

1|1
    0|0
    • Doğrusunu anlat öyleyse.

• canm ben burdan anlatmaya kalksam yeterli olmayacaktır sen googleden şeriat nedir nasıl yaşanır de islamiyetle alakalı bi sayfa bul ordan oku.seni aydınlatacaktır. şeriat din demektir yani İlahi emir ve yasaklardır ama dinimizi karalamak için yapılan başka tanımlar var senin anlattığın gibi.

• devlet boyutunda din,zorlama,cinayet,bireyi hiçe saymayı içerir.

1|0
    0|1
  • şimdi ben buraya birşey yazıcam,birsürü mal gıcından anlayacak saçma sapan şeyler yazacak.O yüzden din ve siyasetle ilgili sorulara cevap vermiyorum artık.Hem bu sitede hem de Türkiye de seviyeli birşekilde bu konular tartışılamıyor.Bilen değil cahiller konuşuyor

0|1
    1|0
Yükleniyor...