Müslüman Türklerin Noel sapkınlığı nerden çıktı?

Noel'in manasını anlamını bilmeden Türkiyede Noel kutlaması yapanlar var. Temin bir soruda yurtdışında iş yerleri yemek veriyormuş diye okudum. Evet veriyorlar, çünkü Hristiyanlar bunu Türkiyede istemenizin anlamı nedir? Bir Hristiyan olarak siz Noel'in asıl amaçı İsa'nın doğuşu olduğunu bilmiyormusunuz yoksa özentimi yapıyorsunuz?

Ki bu ağaç süsleme, hediye verme vs. hepsı batıl geleneksel saçmalıklar. Hristiyanların bile bunu bu şekilde kutlamasına anlam veremiyorum.

Noel baba yani Nikola batıl geleneksel birşeydir. Şu mal Coca-Cola üretilen Noel imajı saçmalıktır ve 1931 den beri sürdürülmektir. Asıl Noelin anlamı İsa ile ilgilidir.

Niye müslümanlar kurban kesmezken bunu kutlama gerekçesi duyuyor?

Güncellemeler:
üstelik yılbaşı kutlaması diye adlandırıyorsunuz bu olayı :D
Bu ara yanlış yazdığım cümlelerim veya hatalarım varsa affedin sizin dediğiniz 'Almancı' olarak o kadar elimden geliyor. öğreniyorum herkes mükemmel değil ki güzellikle iza etseniz ölürmüydünüz!?

0|0
15|21

En İyi Erkek Görüşü

• Hz İsa hristiyanların peygamberi mi sadece?

Noel anneymiş babaymış çam ağacıymış süsmüş o kısmı bncede saçma ama yeni bi yıla girmek bahane maksat eğlenme olsun takılma çok ;)

2|2
    0|0
    • peki kendi tarzınısı yaratma kutlama olmazmı haaa pardon biz Türkler birşey üretemiyorduk haklısın kopyalamaya devam

• Soruna +5 verdim ..

• Çünkü haklısın !..

Erkekler Ne Diyor 20

• Bunu sapkınlık olarak değerlendirmek yanlış olur

Hazreti İsa Müslümanların da Peygamberidir.

Amaç doğum gününü kutlamak ise

Hazreti İsa'nın ruhuna bir Fatiha okuyabilirsin.

Kaç kişi böyle düşünüyor ?

Sen hiç böyle düşündün mü ?

Sapkınlık olan bir şey varsa;

Son zamanlardaki imam nikahı saçmalığıdır.

Sadece cinselliği yaşamak için gizli imam nikahı kıyanlar

Çok daha büyük bir sapkınlık

1|1
    0|0
  • noel dediğin olayda aralığın ortasından millet tatile başlıyor

biz zavallım 31 aralıkta çalışıp akşam 2 poklu ağaç süsleyip kuruyemişle tv de dansöz izleriz

onu da gidip isa ya bağlayıp özenti olduk

3|2
    0|0
  • Bu olay "pastaneler Paskalya çöreği satmasın" a kadar sündürülebilir. Doğum gününü yani yeni bir yaşa başlamayı kutlamaya yadırgamayanların yeni bir yıla başlamayı kutlamayı yadırgamasını da anlayabilmiş değilim. Bu ülkede kutlu doğum haftası bile var. Araplar Muhammed'in doğumunu kutlamıyor

3|0
    0|2
  • benim bildiğim bütün dünyada yılbaşı kutlanır..hristiyanlar noeli kutlar. Müslüman türklerin hiç kilisede ilahiler söylediğini gördünmü?Ben görmedim.

2|1
    1|0
    • işinize gelmeyince istediğiniz gibi cevap vermeye devam edin

• Seni inandırmak benim elime bişi kazandırmaz. İneğe tapsan zerre umrumda deği fakat ben yılbaşında iki kadeh içki içipte keyiflenip geride kalan yıla şöyle bi hüzünle bakıp yeni gelen yılın bana getireceklerini iyi yada kötü ne olursa olsun kabullenmeyi seçiyorsam sende burda gelip ahkam kesipte" siz hristiyanmısınız ki kutluyorsunuz" dersen ağzına sıçarım..kusura bakmican.

• ağızıma sıçarsın çok terbiyelisin dokundu galiba

• İsada sonucta bir peygamberdi saygımızdan onun dogusunuda kutlarız Efedımızın dogusunuda kutlarız...Adı ustunde tum perygamberlere saygımız olmalı ayrım yapılmamalı.

3|3
    0|0
  • yılbaşı kutlamasının hz.isa ile falan alakası yok..

noel hz isanın doğuşunun kutlanması..

yılbaşı yeni bir yıla giriş..

biri hayırlı bir yıl olsun inşallah deyip besmele çeker

kimisi de mutlu yıllar der birayı çeker..

bunda bu kadar atarlanacak bir durum yokki...

3|1
    0|0
  • ben kutlamıyorum islamla alakası falan yok böyle saçmalıkların he kutlayanada karısmam herkes kendı yaptıgından sorumlu beni bağlamaz

1|0
    1|0
  • Bu ülkede bazı özenti kesimleri saymazsak kutlananın yeni yılın gelişinden başka bişey olduğunu düşünmüyorum.İnsanların başında bu kadar dert varken bırakın da yeni yıldan umutlar besleyip eğlenmeye çalışsınlar bi gece için.

0|1
    0|0
  • 10 Numara bir soru.Tebrik ediyorum.Ben bu tür kutlamaların türkiye'nin %10'luk bir bölümünü hristiyanlaştırma projesinin bir parçası olduğunu düşünüyorum.Ayrıca modern sapkınlık olduğunu düşünüyorum.İster noel olsun ister yılbaşı eğlencesi alkol ve seks ön planda tutuluyor. Koskoca hz.isa aleyhisselamın doğum gününü bahane edip ekonomiyi canlı tutuma girişimleri ve içine serpiştirilmiş sapkınlıkları isa'ya mal ediyorlar.Ben hiçbir zaman noel ve yılbaşını kutlamadım.Kutlamayıda düşünmüyorum.Onlar kurban bayramımızda kurban kesiyormuki bende onların noeline karşı bir sempati hissedeyim.?

0|0
    3|3
    • o konuda tam katılmıyorum Türkler hristiyanlaşmaz dinsizleşembilir en fazlasından. Hristiyanlığın ne olduğunu bilmiyorlar ve bilmekde istemiyorlar zaten merak etme.

• Kim neyi kutlasın umurumda değil de, kendilerini avutmak için islamiyeti de işin içine katanlar can sıkanlardır.

0|0
    0|0
  • İnançlı ve imanlı bir kişi Hristiyan'da olsa ona saygı duyarım.Çünkü Allah'a gerçek manada iman edebilmek yürek ister.Herneyse.Zaten bugün kendimize Müslümanız diyoruz ancak uzaktan yakından alakamız yok.Şuanda herşey batı kültrünün etkisi altında olduğu için bu böyle.Çünkü batılı devletler güçlü.Eğer güçlü olanlar Hindistan,Çin gibi devletler olsaydı veya olduklarında diyelim tüm dünya Şintoizm,Şamanizm'in bayramlarını da kutlamaya başlar.Olay bundan ibaret.

0|0
    0|0
  • Temin derken?

1|0
    0|0
  • Bi' bilsek.

0|0
    0|0
  • bir müslüman olarak , nokta cevap diyorum... gel de anlat bunlara şimdi...

0|0
    0|0
  • Doğumgünümü karalamaya çalışan böyle soruları kınıyorum arkadaş

0|0
    0|0
  • bunların hepsi illuminatinin oyunları işte

0|0
    0|1
  • aynen hristiyanların kutlaması

müslümanların kutlamasını kınıyorum..

kurban bayramı

şeker bayramı

varken ne diye hristiyan adetlerini benimseyip kutluyorsunuz..

0|0
    2|4
  • nerde gereksiz kutlama var biz ordayız :)

0|0
    1|2
  • batıya özenioz milletimiz yönünü batıya çeviriyor hepsi olmasada ...

0|0
    1|3
  • Normal gunde : Jack Daniles iciyorum.

Noel'de : Basimda sapkayla Jack Daniels iciyorum.

3|2
    0|0

Kızlar Ne Diyor 15

• Geç gördüm soruyu ama cevap vereceğim yine de.

Ben hristiyan değilim.

Ama etrafımda epeyce hristiyan arkadaşlarım var.

Bu insanlar bana ramazanda niye oruç tutuyorsun diye sormaz, ben de onlara niye Noel kutluyorsun diye sormam.

Ama kutlarlar. Beni de çağırırlar. Ben de giderim.

Kutlama derken ayin falan yapmıyorlar. Yemek hazırlanıyor, hediyeler veriliyor, oyunlar oynanıyor herkes birbirine sarılıp "iyi noeller"diyor.

Ayinler kilisede. Kimse çağırmadı beni oraya. Kendileri gider, beni ilgilendirmez.

Ama herkes iyi noeller derken birbirine, ben de onlara derim. Bu noeli kutladığım anlamına mı geliyor? Gelsin, sorun değil.

Çünkü aynı arkadaşlarım, ramazan bayramı geldiğinde bana bayram oturmasına gelir, bana iyi bayramlar derler. Bu da onları müslüman mı yapıyor?

Ben onlara "iyi noeller" dediğim için, onlar da bana"iyi bayramlar" diyor.

Ne oluyor? Dostluk oluyor, sevgi oluyor, insanların yüzünde gülümseme oluyor.

Dostluk kurduğum için cehenneme mi gideceğim? Ya da yozlaşmış mı olacağım?

Ha, yılbaşı dediğinin de noelle hiç bir alakası yok.

Kısacası:

Benim dünyamda insanları birleştiren, kaynaştıran, dostluğa vesile sağlayan her gün, her gece, ister hristiyanlıkta olsun, ister islamda, ister Samanizmde hoş gelir beş gider.

Benim dünyamda bu özenti değildir, yozlaşma hiç değildir; olsa olsa iyi niyettir.

Kaldı ki niyetimin ne olduğunu zaten Allah bilmektedir ve beni yargılayacak olan da O'dur.

Neden herkes birbirinin Tanrı'sı olmaya çalışıyor onu da anlamış değilim!

1|0
    0|0
    • tsk yorumun icin ben kutlaniyor derken evini ayni sekilde süsleyenlerden bahsediyorum senin gibi karsi tarafa saygi gösterenlerle sorunum derdim yok ki tebrik ediyorum acik görüsün icin

• hristiyan ülkede yasiyorum hristiyanlar weihnachten (noel) silvester (yilbasi) ayrimi yaparken müslümanlarin yilbasi ile noeli birbirine karistirmasi ilginc ya da cahillik mi desem bilemedim.

noel ayin 25inde kutlanir, yilbasi 31inde.

2|1
    0|0
  • isminin önemi yok.o gün tatil olsun yeter.umarım 21 aralık da kıyamet için tatil edilir.edilirse mayalara minnet borçlu olacağım <3

3|0
    0|0
  • Yılbaşıyla Noel farklıdır. Noel, Hristiyanların dini bayramıdır. Noel’i kutlamak kesinlikle caiz olmaz. Bir zaruret olursa, mesela, devletler arası protokolde zaruret olduğu için, kutlamak caiz olur. Bir ihtiyaç olunca, yeni yılın insanlık için, Müslümanlar için hayırlı olmasını dilemek veya (Yeni yılın kutlu olsun) diyene (Seninki de kutlu olsun) demek caizdir, fakat bu geceye farklı muamele etmemeli, her gece ne yapılıyorsa onları yapmalı. Mesela bu gece, evi çamla süslememeli, hindi kesip yememeli. Tebrik kartı da, yeni yıl için caiz, Noel için ise zaruretsiz caiz değildir.

Diye bilgiler var her yerde müslüman olmak bizim halkımıza zor geliyor dinimizin emrettikleri hepimize ağır geliyor yapamıyoruz sadece din değil her alanda avrupaya benzemeye çalışıyoruz çekici geliyor çekici gösteriyolar bir kurban kesmenin masrafı ağaç süslemekten daha pahalı mesela bırakın insanlar ne yapıyorsa yapsın her koyun kendi bacağından asılır.

0|1
    0|0
  • bizim türkler cok özenti, bende anlam veremiyorum yılbaşı doğum günüm bu yüzden ben kutlamıyorum bile.

0|1
    0|2
  • Bilgisizlikten, özentilikten diye düşünmekteyim.

0|1
    0|2
  • söyledklernde haklısın böyle düşünenler için ama belkide batıdan farklı sırf yeni yıl a giriyorlar diye kutlayanlarda olabilir diye düşünüyorum.. genelleme yapmamak lazım.. ama sizin değindiğiniz noktada çok doğru.

0|0
    0|0
  • nole yılbaşı ayrımı açıklanmış ayrıca bu kimseyi ilgilendirmez evet herkes mükemmel değildir öncelikle kendine bakmalı insan saçma sapan kullanırlar ne kadar yarar sağlıyacağım şey varsa bu dünyada huncarca kullanıcam adı ismi umrum değil

0|0
    0|0
  • Noelle yılbaşını karıştıranlar var.

2|2
    0|0
  • Noel ve yılbaşı ayrımını neden yapamıyorsunuz? Çok basit halbuki noel daha erken kutlanır, yılbaşı yeni yıla girerken kutlanır. Adı üstünde yılbaşı kutlaması noel değil. Doğumgününe benzer ama yeni yıl kutlanır. Başka nasıl anlatacağımı bilemedim valla. İnsanlar böyle kutlamalarda genelde birbirlerine hediye verirler ve eğlenmeye giderler.

0|0
    0|0
  • türkiye'de müslüman kesim hurra hadi isa'nın doğumunu kutlayalım hadi çam ağacı süsleyip altına hediyeler dizelim demez.

kendi peygamberlerinin doğumunu bile ilahiler ve ağlamalar eşliğinde kutlarlar.(ilginç bi ibadet şekilleri var anlayacağın)

yani bizde kutlanan yılbaşıdır ki bunun noelle ilgisi yoktur çünkü noel zaten yılbaşından önce ya da sonra kutlanır.

öptüm by.

0|0
    1|0
  • yeni bir yıl, yeni umutlar, pozitif enerji, ailem, sevdiğim insanlarla birlikte felekten abartılı bi gece. :)

0|0
    0|0
  • Hristiyanların dini bayramı noeldir, yılbaşı evrenseldir.

0|0
    0|0
  • Kesinlikle özentilikten ötürü kutluyorlar.

Hiç kutlamadım kutlamamda.

1|0
    1|1
  • geçen sene de bu zamanlarda aynı konuyu tartışıyoduk, aşın kendinizi. bi de temin değil o demin olacak. öpt, by.

2|0
    0|0
    • teşekkür ederim burda çok şey öğreniyorum türkçemi geliştiriyorum öpt canım

Yükleniyor...