İslamda kadının yöneticilik hakkı var mıdır?

Hukuka sahip olma bakımından kadın ile erkek arasında hiçbir fark yoktur. İslamda kadın da erkek gibi ilahi hitaba muhatap dır .Ancak vazifeler bakımından durum aynımıdır? islamda kadının yöneticilik yapma ve siyasal hakkı varmıdır? Devlet başkanlığı yapabilirmi? Bana göre: Allah erkekleri kadınlar üzerinde yönetici olarak yaratmıştır. bu, Allah katında erkeğin kadından daha üstün olduğu, kadınında erkekten daha şağı olduğu manasına gelmez. erkek daha fazla yetkiyle donatılmıştır. ancak şu kesindir ki: -islamda kadının develet başkanlığı,vekilllik, hakimlik vb. görevler kadına yasaklanmıştır.bütün deliller bunu gösteriyor. yorumlarınızı bekliyorum . teşekkürler

0|0
5|6

En İyi Kız Görüşü

• Bir ok toplumda oldugu gibi Islam aile yapisi da ataerkildir, yani baba hakimiyetine dayanan, onun cocuk ve yakinlarini icine alan aileye denir.Aile reisinin onu meydana getiren fertler uzerinde yetkisi oncekilere nisbetle son derece sinirlidir. Bir aile reisi olarak babanin cocuklarinin sahislari ve mal varliklari uzerinde onlarin yarariyla sinirli ve velayet hakki vardir. Kadinlar Islam dini ile layik olduklari mevki ve degeri kazanmistir. Islamiyet kadin haklari hususunda getirdigi yenilikler:

1)Kadin yukseltilmis, erkekle ayni duzeye getirilmistir.Toplumun yanlis anlayisini degistirecek kiz cocugunun da erkek gibi Allahin bir lutfu oldugunu kabullenilmistir

2)Islam her 2 cinside Allaha kullluk acisindan esit saymistir. Kuráni Kerimde kadin ve erkegin birbirlerini tamamladiklarini, 1si olmadigi zmn digeri de olmayacagini, insanlik bakimindan aralarinda 1 fark bulunmadigini soyler.Boylelikle bu hukmuyle, kadinin insan olup olmadigini tartisan Avrupanin batil ortacagi zihniyetini yikmistir.

3)Kadin, erkek gibi dindar olmaya ibadet etmeye ehildir. Yapacagi amellere gore mukafatlandiracak veya da cezalandiracaktir. Cinsiyet farki sevabin eksik olmasina sebep olmaz. Kul olmakla 2 cinsinde arasinda fark yoktur.

4)Islamda egitim cok onemlidir. Kadin en mukemmel terbiyecisidir. Erkeklere farz olanlara kadinlarada farz, yasak olanlar kadinlara da yasaktir. Allah kadina ogreticilik gorevini vermistir.

5)Islamiyet erkeklere ve kadinlara, kiz cocuklarina karsi buyuk bir sefkat, sevgi, ve merhamet besledigini gosterir.

6)Islam hukukunda bosanma hakki sadece erkege taninmistir.Kadinda Evlilikteyken sart kosmasi, esinin bu yetkiyi kendisine vermesi, gecimsizlik ve hastalikli olmasi halinde dava acip bosanabilir

7)Dinimiz geldiginde mevcut toplumlarda bir cogunda uygulanan kadinla evlenmeyi sinirlayarak 4e indirmistir. Fakat 4 kadinla evlenmeyi de emretmis fakat topluma iyice yerlesmis olan bu uygulamayi kismis sarta baglamistir.Kadinlar arasinda adalet endisesi bulununca 1 tane almayi emretmistir.

8)Kadina varis olma hakki vermistir.

9) Koca karisinin ve cocuklarinin nafakasini temin etmekle mukelleftir (gorevlidir). Islam hukukunda erkek kadinin yiyecek, giyecek, mesken ve hizmetci masraflarini temin etmeklidir.Kadinin serveti ne olursa olsun, evin masraflarina katilmak zorunda degildir.

MÜMTEHİNE SURESİ 12. AYETTE KADINLARIN BİATLARININ - O YILLARIN OY KULLANMA ŞEKLİ - KABUL EDİLECEĞİ BELİRTİLMİŞ VE BU HAK KUR'AN İLE 1400 SENE ÖNCE KADINLARA BİR HAK OLARAK TANINMIŞTIR !HZ. RESUL'DE AKABE BİATLARINDA KADINLARDAN BİAT - OY - ALMIŞTIR.AMA DAHA SONRA PADİŞAHLIK ,EMİRLİK GİBİ MAKAMLAR İLE OY -BİAT SİSTEMİ KULLANILMADIĞI İÇİN , HEM ERKEK HEM KADIN OY HAKLARINDAN MAHRUM KALMIŞTIR!

0|0
    0|0
    • yaptığınız bu uzun yorum için teşekkür ederim. söylediklerinizin tamamına katılıyorum. ancak mümtehine 12. ayette kadınların biatlarının o yılların oy kullanma şekli olarak söylemeniz zorlama bir yorumdur. hz osman'ın nasıl halife seçildiği aşikardır.sadece erkek sahabilerin oylarına göre hareket edilmiştir. mümtehine 12. ayet sizin dediğiniz manada olsaydı herhalde onlar bu ayeti görmezden gelemezdi.

Kızlar Ne Diyor 4

• Kadına yasaklanma söz konusu değil bu konuda farklı görüşler var ancak kural olarak İslam'da kadın erkek hak açısından eşittir.Zaten misal olarak Nisa suresinde "Erkeklere kazandıklarından bir pay vardır kadınlara da kazandıklarından bir pay vardır. " diye geçer demek ki çalışma durumu vardır..Nisa suresinin başak bir ayetinde de "Ey iman edenler! Mallarınızı aranızda batıl yollarla yemeyin. Ancak karşılıklı rıza ile yapılan ticaretle olursa başka. Kendinizi helak etmeyin. Şüphesiz Allah size karşı çok merhametlidir." burada da görüldüğü üzere herhangi bir cinsiyet ayrımı yapılmamıştır..Önemli olan adaleti korumak, kul hakkı yememek ve helal yoldan para kazanmaktır..

1|0
    0|1
    • senın cevabının altındakı yazıyı oku birde. ladygagalıyor unkını

• Valla şimdi ne desem yalan olur. Yanlış ayet vermiyim şimdi:-D

• allahim yaa aşadaki cevabina baktiginda hafızdır diceksin:) yanlis ayet vermiyim diyor. hey allahım ya

• başlarım islam kuralına. Böyle düşünen beyinlerin içine ediyim ben. yönetici olarak yaratılmış erkekler senin dediğine göre ama farkında değilsin sanırım erkekleri harika bir biçimde yöneten kadın üstünlüğü olan bir dünyada yaşıyoruz. İran pakistan tarzı müslüman ülkelerden bahsetmiyorum. İslam insanların beynini ne derece yıkamış en güzel örneği. Öyle bir toplum mu olmak istiyorsunuz anlamıyorum ki.

2|0
    1|1
    • sen musluman degıl mısın ?

• Zaten kadınlar darbe yapıp yönetime çoktan el koymuşlar. Bırakın da biraz kendimizi avutalım:-[

• aynen öyle :)

• 'Tarihin en eski ameleleri erkeklerdir.' demişti bir hocam...

0|0
    0|1
  • istesenizde istemsenizde biz yönetiriz. sıkıyorsa engelleyin

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 6

• ulan tayyip, ulan tayyip.milleti ne hale getirdin ya...! kadın erkek heryerde herseyde esittir bilader. hatta kadın anadır, kadın daha üstündür eger bi üstünlük kıyaslaması yaparsak... yazık ya , sen annenden daha üstün oldugunu mu düsünüyorsun gercekten?

2|1
    0|0
    • adama araba çarpmış sedyeyle ambulansa koyuyorlar yanında arkadaşı bağrınıyor nerde bu devlet nerde adalet diye seninkide o hesap olmuş tayyip le ne alakası var kardeşim bu konunun

• hemsirelik kursunu kapatmayı düsünüyor üniversite yönetimi.. ancak ertesi gün üniversitenin bahcesinde yüzlerce kadınımız birikiyor.. bırakın kapatmayı üniversite 3-4 sınıf daha acıyor. Neyse hani derler ya tarih kitaplarında, dogudan alınan 10 top sakaryaya getirildi diye bi cümle.. o bi cümle dediginiz sey varya, binlerce kadının elleriyle tırnaklarıyla demiryolunda calısmasıyla aylarca süren müthis bir mücadele sonucu geliyor.. yani kadınlarımız biliyor, bir tane top bile cephedeki mehmeti

• kara fatma adını duydunmu hic? kadınlardan olusan cetesiyle düsman cephesinin gerisine sızıp neler yaptıgını bir okuyun... orduya para lazım denip vergi kurullları olusturdugunda neyi varsa getirip teslim eden anadolu kadını karsınızdaki beyler kendinize gelin! bu anadolu kadını, ne hakkı varsa söke söke almıstır! oglu hastanede ayagı kangren olmus kadın, doktorlara bu ayak yüzündenmi bu burda , ben onu beni sehit anası yapsın diye gönderdim , iyilesir iyilesmez cepheye gönderin der.

• Hz.Ali ve Hz.Ayşe arasında bu yüzden bir savaş yaşanmıştır.Cemel vakası olarak geçmiştır bu kayıtlara yanlış hatırlamıyorsam.Peyganber Efendimiz(s.a.s.)bu savaşı daha önceden Hz.Ali'ye bildirmiştir.Hz.Ali'ye "senle Ayşe arasında bir sorun olacak senin haklı olduğun bir konu hakkında.Sen ona bir şey yapma ve evine gönder"demiştir.Burdan yola çıkarsak kadınların devlet başkanlığı makamında olması yanlıştır.Ama bu demek değildirki kadın yönetici atanmaz veya olmaz.Örneğin şu anki aile ve sosyal politikalar bakanının kadın olması mantıklı düşündüğümüz zaman yerindedir.Daha bir çok örnekte verilebilir buna.

0|1
    0|0
    • Bu olay örf, adetten dolayıydı zamanında..Şimdi böyle bağlayıcı bir kural yok.

• Örf derken kadın evde oturur, erkek çalışır anlayışı..Eskiden bizde de öyleydi ama bence şu konudan dolayı ayrılığa düşüyorlar kadın sonuçta yaradılış açısından duygusal bir varlık, erkek daha katı bu yüzden yönetim açısından erkek daha iyi yapar gibi gözüküyor ama bence bu demek değildir ki kadın yapamaz, önemli olan adaleti korumak.Benim fikrimce bu, Kur'anda da zaten kesin çizgiler görmedim bu konuda.

• anladım katılıyorum bu görüşünüze.

• direkt olmasa da dolaylı yoldan her b.ku yönetiolar zaten

0|0
    0|0
  • Şİmdi genel bir yönetim açsından baktığımız için yasak olarak denmese bile pek uygun olmayacağı gibi bir yaklaşım vardır.Senin görüşüne katılıyorum.

0|0
    0|0
  • Kadının görevi erkeğine ve çocuklarına bakmaktır. Yönetemez.

0|0
    6|0
  • İslama göre neden yorumluyorsun kardesim gerçekten merak ediyorum bu yobazların kafası nasıl çalısıyor.

Erkekler yönetecek, kadınlar hizmet mi edecek neyin kafası bu ?

4|0
    0|0
Yükleniyor...