İslamiyette kadın, 4 evlilik ve peygamberimizin eşleri

Merhaba Arkadaşlar,

İslamiyette kadının yeri sizce nedir?

Hz. İsa ve diğer peygamberler Tanrı aşkından başka bir aşk görmeyip evlilik yapmazken Hz. Muhammedin 4 kadınla evlenmesini nasıl açıklıyorsunuz?

9 Yaşında bir kızla evlenme durumu onun sokakta kalmasıysa eğer onu kadını değilde evladı yapamazmıydı?

Sizce islam kadın haklarına aykırı bir din değilmidir?

Özellikle kadınların bu konudaki yorumlarını bekliyorum?

Sırf erkeklerin şevhet dolu bakışları yüzünden tanrınn kadına örtün demesi ne kadar mantıklıdır?

Erkeğin bu konudaki üstünlüğü nedir?

0|1
7|6

En İyi Kız Görüşü

• Hz. Aişe'nin korunması gerekmiyordu. Çünkü o Hz. Ebubekir'in kızı bu bir. Ayrıca 9 yaşında olan Aişe zaten peygamberimizle evlenmeden önce bir müşrikle nişanlıymış. Yani peygamber efendimiz olmasaydı da o zaten evlenecekmiş. Ama nişan din meselesi yüzünden atılmış. Peygamber efendimize Aişe'yi cebrail göstermiştir. Temiz ahlaklı bir kız diye. O da nişan atıldıktan sonra Aişe'yi istemiş ve nişanlanmıştır. 9 yaşında iken nişanlandığı Aişe ile üç yıl nişanlı kalmıştır. Aişe'ye verecek mehri olmadığından evlenmeye yeltenememiştir. Bunun üzerine Hz. Ebubekir kendisine mehri borç vererek kızıyla onu evlendirmiştir. Yani bir baba kızının ergin olduğunu düşünmeden sence bunu yapar mı? Yeni dönem kızları görmüyorsun herhalde 12-13 yaşında at gibiler. O zamanda çabuk gelişiyormuş kızlar. Ayrıca Hz. Muhammed 4 kadınla değil sanırım 10 kadınla evlenmiştir. Bunun nedeni de kadınlar arasında da islamı yaymaktır. Ancak elbette ben de kocamın benden başkasıyla evlilik yapmasına müsaade etmem. Zaten adam olan adam da evlenmez. Kur'an da ne kadar çabalarsanız çabalayın kadınlar arasında adaleti sağlayamazsınız deniyor. Erkeklerin buna kulak vermesi lazım. Bir de o zamanlar erkek kıtlığı varmış. Şuan ülkemizde erkeklerin sayısı kadınlarınkinden daha fazla. Düşünsene her erkeğin 4 kadınla evlendiğini. Geriye kalan %75 oranındaki erkekler ne yapacak? Arabistan'da bile artık çok eşlilik bırakılmaya başlandı. Ha bir de Hz. Peygamberimizin (sav) kızı Fatıma'nın eşi üzerine kadın alacağını söylediğinde eşine o zaman Fatıma'yı bırak demiştir. Yani o bile onaylamamıştır böyle bir şeyi.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 6

• -İslam diri diri gömülen kadını yükseklere çıkaran bir dindir.

-Peygamberimiz 4 kadınla cinsel münasebet için değil sahipsiz kalmasınlar diye evlendi

-9 yaş diye birşey yoktur. Durumu olanlar evlenmek için beklemesinler ki zina yapmasınlar buyrulmuştur.

-Kuran da bu sorduklarının cevapları çok güzel veriliyor. Ama iyi okuyup anlayan birisi sana yardımcı olabilir..

2|2
    0|0
  • neden araştırmıyorsunuz burdanmı öğreneceksiniz dininizi..islam ülkelerinin çoğunluğunun inandığı din mezhep dininden ibarettir kuranda mezhep yoktur ayet vardır fırkalara ayrılmayın diye ..hadisler yalandır mezheplerin çıkarlarına göre uydurulmuştur...kapanma konusuda çarpıtılmıştır örtünüzü göğüslerinize kapatın deniyor ... baş örtü olabilmesi için recm kelimesinin geçmesi gerekir ..göğüsleri kapatmaktan bahsedilir..

0|1
    0|0
    • Başörtü olabilmesi için "recm" kelimesinin mi geçmesi gerekir? Her türlü saçmalamışsın. "Res" kelimesinin geçmesi gerekir deseydin diğer saçmalığını açıklayacaktım ama gerek yok nasıl olsa anlamayacaksın.

• bunu youtuba yaz ve arattır gelecek videolar kitabın sesli hali "Sesli Kitap Sayfası (Uydurulan Din ve Kuran'daki Din)" özellikle 172 tane olan var altta o asıl link..

• bu sadece bir olaydan sonra basına yansıdığı kadarı görüşleri bu kitapla aynı zamanla onlarda çıkacak ortaya..

• 9 yasindaki kiz aisedir. ve sokakta kalmamistir. gayette ebubekirin kizidir. muhammed gorup begenmis almistir bu kadar. torunu yasindaki cocuk yani. herneyse bu dogru degil gecelim. hadi dogru olmasin.

peki cariyeleri kim aciklayacak? kimse.

1|2
    0|2
    • ay kafaniz anca ekside artida. cariye nedir, ayetlerde ne yazar. aciklamasi nedir. ogrenin gelin.

islamiyette kadin kole vardir. erkek dilerse nikahsiz seks te yapabilir bu kadinlarla. hala kafaniz basmiyor ve islamiyet kadini koruyor diyorsaniz. islamiyet hakkinda zirnik fikriniz yoktur. kapis?

• Anlamak mı istiyorsun yoksa saçmalık mı diyorsun..

Bu noktada değişiyor zaten olay..

1|1
    0|0
  • islamıyette kadının yeri yokki sadece mal gibi kullanılmaktadır..

1|1
    2|5
  • Her ne kadar kadın kuruluşları ve kadınlar biz eşitiz desede malesef kadın ve erkek eşit değil.Dinimize göre kadının yeri aslında çok önemli ama tamamen insanların yorumlamasıyla kadınlar hep 2.planda oluyor ezilen taraf oluyor.Eğer erkekler Peygamber efendimizin kadınlara yaklaşığı gibi yaklaşsaydı hiç bi sorun olmazdı ama işte erkekler kadın diyince hemen cinsel yönden düşünüyorlar,şöylede bi gerçek var bir erkek kadın olmadan yaşayamaz aslında her türlü muhtaç ona.Kadınlarda sahiplenme korunma iç güdüleri yüzünden erkeklere muhtaç.İslamiyetin bakış açısı doğru yorumlanırsa bence kadınlara erkeklerden daha çok önem veriliyor.

1|1
    1|0
    • evet peygamber gibi 9 yaşında bir kız dahil 4 evlilik yapsam iyi yani?

• Tarih öğrencisiyim ben ve şimdi bi kitaba baktım 4 değil Peygamberimizin 11 tane hanımı vardı 6sı nikahı altındaydı,vefatı esnasında ise nikahı altında 9 kadın vardı.Hoş değil tabikide hemde hiç ama günümüz şartlarına göre yorumlamak lazım,ben genel olarak islamiyetin kadına bakış açısını kendimde yorumladım,çok eşliliğe karşıyım.

• Maşallah hayvandan ne farkımız kalıyor?

Erkekler Ne Diyor 6

• İslam'ın kadın haklarına aykırı olmasının nedenleri eğer birden fazla evlilikse gerçekten de bunu söylemek için cahil olmak gerekir. Öncelikle soru üslubunu düzeltmelisin. Çünkü İslam kadar kadına değer bir başka din yoktur. Kadına çalışma hükmü vermez, kadın çalışsa dahi eline geçen parasına kocası dahi karışamaz ve karışırsa suç olur. Kimse mesela daha bunları dahi bilmiyor.

Allah, erkek ve kadını birbiri için yaratmıştır. Birbirlerini görüp de tahrik olmasından daha dopal ne olabilir ? Daha hayatın amacı kavranmamış ki! Sokakta dar pantolon giyen kadına defalarca bakan sizsiniz ondan sonra Allah bunu engellemek için kadınların tesettür giymesi gerektiğini emredince de sapık ruhunuz karşı olduğu için işinize gelmemekte ve Allah'ın adaletina çamur atmaktasınız. Kadın kapansa dahi erkekler yine bakar ve bakacaklar olacaktır. Peygamberimiz zamanında sahabelerden birisi kadına bakmaktan burnu yarılmıştır kısaslarda mevcuttur. Kadın kapandı diye göz zinasının önüne geçilemez. Kadın kapanırsa kendini kurtamış olur ancak sapık erkek ruhları gözlerine yine de hakim olmak zorundadırlar. Çünkü duvara bakıp da tahrik olan adamlar var!

Emir bellidir, kadın güzelliğini sergilemeyi Allah'ın emrine tercih edecek mi etmeyecek mi diye kadınlar sınanmakta, erkekler de nefislerine hakim olacak mı diye ayrıyetten sınanmaktadır.

1|1
    1|0
  • güzeel gene hurafelerle başbaşayız :) kraltrak mısın ne traksın, bütün bunların cevabını zamanında benim yaptığım gibi araştırarak pekala bulabilirdin. ama ortalığı karıştırıp milleti dininden soğutmak daha çok işine geliyor değil mi ;) yazacaklarımın soru soran için bişey ifade edeceğini sanmıyorum ama gene de birilerine yarar belki.

hz. ayşe bir kere 9 değil 18 yaş civarındaydı evlendiğinde. ondan sonraki evliliklerin de hayır için veya belli nedenlerden olduğu anlatılır, ki dul veya cariyelermiş hepsi. internette detayları var üşenmeyin bulun.

islam dini kadına en çok değer veren, yükümlülüklerini minimum tutup asıl sorumlulukları erkeğe yükleyen bir dindir benim gördüğüm kadarıyla. erkeğe birçok hak tanınır, ama hepsinin ön şartı kadına adil davranıp mutlu etmesidir. bir de bu gözle okuyun kurandaki ilgili yerleri. örtünmek de böyledir mesela, kadını korumaktır amaç, ve emredilen de başın örtülmesi değildir. ki örtünülen yerlerden ziyade iffetli olmanın önemli olduğunun anlaşılması gerekir kitaptan.

ben islam alimi falan değilim, hayatımı bunlara adamış falan değilim. hatta görseniz ne işi var bu tipin böyle işlerle deyeceğiniz biriyim. ama işte biraz bile araştırıp üstünde düşününce doğru bildiğiniz pek çok şeyin aslında yanlış olduğunu görüyorsunuz. sadece biraz kafanızı özgür bırakıp, araştırıp düşünmeniz lazım.

0|0
    0|0
    • lan 1400 yıl buyunca 9 yaşında yazmışlar şimdi tepki gelince bir anda 18 yaptınız :D insaf

• mvcck ın da dediği gibi 1400 sene olmuş ve islamla ilgili dezenformasyon ilk zamanlarından beri devam ediyor. tabi bu benim ilettiğim bilgileri de şüpheli duruma getirir ama yapacak bişey yok. umarım siz de birgün öğrendiklerinizin kesinliğinden şüphe etmeyi öğrenirsiniz.

• dinleyenimin olmamasını da es geçmeyelim, benden sonra bir kişi cevap yazmış, yani dinlenmeyen şey daha çok senin sorunmuş gibi duruyor ;) diğer yandan ben hem senin gibilerin, hem de geleneksel islamcıların (yani çoğunluğun) sevmediği şeylerden bahsediyorum. kötülenmemem bile ilginç :)

• öncelikle 9 yaşındaki eşi demişsin kaynağı nedir bunun nerde geçiyo sahihmi , peygamberlere ayrıcalıklar verilmiştir cihad sırası evlilik 4 ten fazla oldugu dönemlerde olmuştur , şehvet ve cinsellik anlamda evlilik değil himaye altına almak için yapılmıştır ,islamda öyle bir ruhsat var cihad halinde olursa bir ülke geçerlidir uygulanabilir .İslam dan önce doğan kız çocukları diri diri mezara gömülürdü , islam dini bunu yasakladı kadının acizliği ve düşkünlüğü söz konusu değildir. Hz muhammed le Allah c.c islam dinini tamamlamıştır ve son peygamber son kitap inmiştir ve bunun için zamana ve ümmetlere karşı yenilikler olmuştur ,evlilik aile nesil kavramı vs

0|0
    0|0
  • çok sormuşsun kardeş..

islam dini evliliği teşvik eder..ve bu dinin peygamberinin de evlenmesi doğaldır.

9 yaş bir safsatadır.

diğer sorulara başkaları yanıt versin..akşam akşam zor konulara girmeyeyim.

0|2
    0|0
    • saftsata değiş ya sahih hadisler var oku link bunlar kitaplarda bulunan sahih hadislerdir..

• İnanmıyorsun anladıkta saygı duymak bu kadar mı zor soran?

• hadisleri islamiyete yamamayın araştırmak istiyorsan bari doğru yerden araştır kitabın adı "uydurulan din kurandaki din" al oku üşendinmi youtube ta seslendirmişler link koyamıyorum aç dinle ondan sonra konuş...

• ne 4 karısı ya. toplamda 65 kadın girmiştir hayatına. sahih hadislere göre de kendisinde 40 erkek gücü olduğunu iddia eder. kendisi dünyada hurilere dalmış ümmetine cennette alırsınız.. hurileri demiş işte :D

ayşe'yi 9 yaşındayken alması da koruma falan değil. kız ebubekirin kızı yaw! ordu komutanının kızı ne koruması. peygamberim falan diyerek ağlıyorlar muhammet için bi de.

0|1
    2|1
    • Aynen korumak istiyorsan bu kızı koruyun demesi yetmezmi? koskoca peygamber nikahı altına almasına ne gerek var :)

• şimdi burdaki cahiller bilmez. kadınları arasında her gece sırayla dolaşırken en çok ayşeyi tercih ediyor. diğer kadınları itiraz edince hop ayet geliyor. muhammet kuşkusuz sen kadınlarından dilediğini öne alır dilediğini arkaya bırakabilirsin diye :D komedi ya. evrensel kitapda cinsel sıralamaya dair ayetler. :D bak yazıyorum buraya buradaki cahiller dini islamin tek harfini biliyorlarsa namertim. ama şimdi coşacaklar yok öyle bişey diye :D

• içi allah aşkıyla yanan bir insanın 4 evlilik yapması?

• ben burdan kuranın bır erkek tarafından yazıldıgı sonucunu cıkarıyorum

0|0
    0|0
Yükleniyor...