Başbakan'ın muhyeşem yüzyıl eleştrisini nasıl değerlendiriyosunuz?

Ecdadımızın at sırtında gittiği her yere biz de gideriz, her yerle biz de ilgileniriz. Ama bunlar televizyon ekranındaki ecdadımızı zannediyorum o ‘Muhteşem Yüzyıl’ belgeselindeki gibi tanıyor. Bizim öyle bir ecdadımız yok. Biz öyle bir Kanuni tanımadık. Onun ömrünün 30 yılı at sırtında geçti. Sarayda, o gördüğünüz dizilerdeki gibi geçmedi. başbakanın sadece bi hayal ürünü olan diziyi eleştrip suriyelilere silah taşıyan polat alemderın dizisini eleştrmesi ne anlama geliyo.Ecdadımızın at sırtında gittiği her yere biz de gideriz dien başbakanın at sırtında 2 saniye duramamasıda ilginç

0|0
75

En İyi Kız Görüşü

• Tarih sadece at üstünde savaşmak ve bunları bilmek demek değildir saray hayatı da bizim geçmişimizdir bunları da bilmek isteriz bütün ülkelerin imparatorluk kilise burjuvazisi vs dönemlerine ait tüm şato vs özel hayatları bilinir. Bu konularda nice aşk filmleri, tutkulu ihtiraslı eserleri var the other boheyn girl gibi. Ayrıca haremin olması, kadınlı kızlı eğlenceler kötü bir şey değildir her ülkenin o dönemlerdeki liderlerinde vardır bu yaşamlar iktidarın bu yanı da bir tür güç görkem bilinir saray kültürü seçilmişlik olarak görülürdü. Yani bu bir tür doğal yaşamdı. Bugün elbette uçkur düşkünlüğü gibi görülüyor ama o dönemi bu şartlarla düşünmek doğru değil. Bir hükümdarın bir çok kadınla ilişkisi olup bir çok çocuk sahibi olması farklı kadınlardan onun karizması demekti. Kaldı ki tüm Dünya Devletleri tarih derslerinde bu özel saray yada şato yada kilise hayatı eserlerini paylaşır okul kitaplarında bizim okul kitaplarımızda olmaması bile yeterince kötü.

Bunun dışında Muhteşem Yüzyıl bir belgesel film yada dizi değil dolayısıyla bilgilendirme öğretme maksatlı bir vasfı yok. Bu dizi fiction. Fiction gerçek olay ve kahramanlardan yola çıkarak uydurma hikaye yazıp senaryolaştırmak demektir. Eğer bir insan Muhteşem Yüzyıl seyrederek tarihi öğrenemk amacındaysa o kişinin kendisinde sorun var demektir. Bizim ne saray yaşantımız ne de sarayda yaşayan kişilerin özel hayatı hakkında yeterli kaynaklarımız ve tarihi eserlerimiz buluntularımız vs yok. Sadece bir kaç mektup ve bir kaç ferman ile zaten özel hayatı ortaya dökme şansımız yok ancak uydurabiliyoruz. Asıl tarihimizin yoksulluğu da budur zaten the other boheyn girl yada stigmata yada kutsal duman gibi önemli eserler çıkaramayız kanıtları olmadığından.

1|0
    0|0

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 6

• haklı tayyip

0|1
    1|0
  • zeka seviyesini biliyordum da bu kadar ummuyordum salağa yatmakta uzmanlar alkışlıyorlar bir de başka iş kalmadı ama koyun çoban ilişkisi işte

0|0
    0|0
  • ecdad deyince aklıma hep küfür geliyo.

neyse konumuza dönelim. her insan izlediği dizilerin/filmlerin gerçeği yansıtmadıgının bilincinde olmuyor ne yazık ki. gecenlerde de bir oyuncu,dizide terörist karakterini canlandırdıgı için birileri tarafından darp edilmişti.bu noktaya değinmek istemiş gibi geldi bana. olumlu taraflarını da görmeye calısıyorum adamın napim :(

0|0
    0|0
  • Gündem değiştiriyor aklı sıra. Sonunu hazırlıyor çok güzel oluyor. Bir kere dizinin başından beri söylenen tek şey "senaryolaştırılmış" olması. Kurgu yani. Hala bunu anlayamayıp MUHTEŞEM YÜZYIL BELGESELİ demekte ısrarcı. Aferin ona! Ya şu hırsını böyle boş meselelerle alakadar edeceğine dağdaki sorunları çözse ya. Laf çok icraat yok. Böyle başbakan mı olur sorusu akıllarda.

0|0
    0|0
  • ya ben tv de o adamı görünce müzik dinlemeye başlıyorum.. sözlerini pek dinlemem.. ama güldüm :DD iyi bi analiz :D

1|0
    0|1
  • Muhteşem Yüzyıl ı seviyorum. ve onu güzel yapan yanı da bu. karakteri 3. sınıf olan bir adamın herhangi bir konuda söylediği sözleri düşüncelerimi etkilemez.nokta.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 5

• cahil vr dar bir mizaca sahip bi konuşma birincisi kanuni sultan süleyman 46 yıl hüküm sürmüştür ve bu süre zarfının yaklaşık birbuçuk yılını at sırtında geçirmiştir bunun dışında savaşlarının toplam süresi yaklaşık 10-15 yıl kadardır.tüm bunların dışında neden osmanlıyı sadece savaş kültürü ile tanıtmaya çalışıyoruz bırakın birileri haremi çeksin birileri savaşı birileri ekonomisini.milletçe şunu anlayamadık muhteşem yüzyılda neden süleymanın kahramanlıkları gösterilmiyor e çünkü dizinin teması harem çanakkale savaşı çekilirken neden komutanın hamam çadırı gösterilmiyor diye sormak ne kadar saçma ise burda da bunu sormak saçma yahu tema harem ha-rem

0|0
    0|0
  • hırs intikam entrika arkadan iş çevirme vesaire vesaire den başka bir konu işlenmiyormuş gibi geliyor bana o dizide.fragmanların hiçbirinde 600 yıllık bir imparatorlukla alakalı bir dizi izlenimi vermiyor arkadaş birkaç kez izlemeyi denedim baktım dizide de aynı mesele intikam mı hırs mı entrika mı ne ararsan var devlet yönetmektir bunla alakalı iki kelam etmektir hiç denk gelmedim arkadaş sanki devlet yönetimi değil evcilik oyunu bu.son derece ciddiyetsiz bir dizi

0|0
    0|0
  • adam haklı.Cihanlara sığamayan padişahı hareme sığdırdılar.Ben Almanım ve şunu söyleyebilirim.Türk milletiyle yabancı milletlerin farkı yabancılar kıç* kırık tarihiyle övünür.Türkler 500 yıllık tarihi yerin dibine sokar.

1|0
    1|0
  • İzledim o konuşmayı. Genel olarak boş konuşan bi' adam. O yüzden bu kadar kafa yormadım açıkcası. Türk halkı zaten dizilerde yaşıyor, başbakanı da dizilerde yaşamış çok mu?

Her iş bitti dizi eleştirmenliği kaldı.

Sen önce at üstünde 1 tur at, sonra sağa sola gidersin. Milleti gaza getirmeyi iyi biliyor. "Ecdadımın gitti yere ben de giderim!" falan yapacak, millette "Helal be! Yürü bee! işte başbakan!" falan diyecek.

At yalanı si... inananı.

Öpüyorum çok çok, annenlere selamlar.

2|0
    0|0
  • bizim başbakan işte ne yapsa yeridir herşey beklenir o heriften

2|0
    1|0
Yükleniyor...