Evlilikler neden bitiyor? Neden boşanmalar arttı?

Maalesef ülkemizde her gün onlarca insan boşanıyor. Artık insanlar evliliklerini yürütemiyor. Anne babalarımız nasıl 40 yıl aynı yastığa baş koyabilmişler boşanmadan. İnsanlara ne oldu da bu kadar arttı boşanmalar? Hayat kolaylaştı aslında, annem çamaşırı ve bulaşığı elinde yıkardı eskiden. Bir kere bile isyan etmedi. Evliliğine ve çocuklarıa tutunarak yaşamaya çalıştı. Ama şimdiki kadınların hayatlarının daha kolay olduğunu düşünüyorum.Evlilikler neden bitiyor? Neden boşanmalar arttı sizce?

0|0
13|12

En İyi Erkek Görüşü

• Evliliklerde eskisine göre boşamaların artış sebebi basittir aslında kadınların kendi ayaklarında durabilmesi ekonomik özgürlüklerini kazanması beraberinde soruları da getiriyor. Aile çevreside çok önemli ; senin ailen onu dedı benım aillem bunu dedi gibi sözler eşlerın de kendi ailelerini anne babadan daha alt kategorıye sokmaları , yani anne babayı evlilikten üstün tutmaları.

Kadınların kendi ayakları üzerinde durması ile her seye bır cevap bulması ve kocalarına karşı gelmeleri çok rastlanan bir olay. Aslında daha önceleri aile kavramı genişti artık insanlar egoistleşmeye başladı. Evin en iyisi arabanın en iyisi her şeyin en iyisi istenırken çevrenın ve aılenın istekleri bile arka planda kalıyo.

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 13

• Benim de evliliğim bitmek üzere...Ama ben bitmemesi için deli gibi uğraşıyorum. Kesinlikle hızlı tüketimin neticesi bu..Evliliğimizde ne maddi ne manevi hiçbir sorun yok...tek sorun eşimin evlilikten sıkılması...Bu kadar kolay bitmemeli...Annem babam 52 senedir evliler. babam hiç sıkılmadı mı annem hiç isyan etmedi mi...evet onlarda zorluk yaşadılar ama hayatta her zorluğu beraber aşmaya inanmışlar...Zorluk ortak olmak zorunda değil...Kişisl sıkıntılar bunalımlar olabilir. Ben eşimin bunalımlarının geçmesine sabrederim ama o o kadar sabırsız ki...Nerde kaldı beraber yaşlanma sözü...

1|3
    0|0
  • evliliklerde en önemli şey saygıdır hatta sevgiden bile önce gelir eşine saygısı olan insan aldatmaz hakaret etmez ona el kaldırmaz şimdi evliliklerin hiç birinde saygı yok sevgininse geçici olduğunu zaten biliyoruz sevgi bitincede eşleri bi arada tutan hiçbişe kalmıyo tahammülsüzlük çıkıyo en ufak şeylere tahammül edememeye başlıyolar eskiden erkeklerin olmasada kadınların saygısı olurdu eşlerine erimdir yapar söler der otururlardı şimdi böle diil olmamalıda zaten insanlar birbirine saygı göstermeli karşılıklı olmalı bu iş

0|2
    0|0
  • artık eski kadınlarda yok eski erkeklerde ... benim babam memurdu annem ev hanımı hiç bir zaman babam geçim sıkıntısı göstermedi bize annemde idareliydi bizde öyle yetiştik . şu sıralarkarşıma çıkan erkekler geçim kaygısı taşıyor bende çalışmazsam bana bakamayacağını ima ediyorlar . o şekilde olunca benimde hiç bir fedakarlık göstermek gelmiyor içimden. en ufak bir ışık görsem ben zaten okulumu bitirdim bi işe girer çalışırım evim içinde herşeyi yaparım ama karşılıklı olmayınca içimden gelmiyor .daha görüşürken bu hissettiklerimi evlenince de hissedersem bende mecbur kalırım boşanmaya

0|1
    0|0
  • eskiden kadınlar dayak da yiyordu aldatılin ca da erkektir aldatır diyordu küçük yaşta hayatın farkına varmadan evlendiği için gıkı cikmiyordu ama şimdi kadınlar bunlara göz yummuyor ve görücü

usulü evliligin daha uzun süreli olduğunu söylüyor uzman kişiler

0|1
    0|0
  • Evlilik kararları erken alınıyor kişiler birbirini sadece iki gün gezip tanıyarak evleniyorlar , sevgili olarak gezip tozmak güzel oluyorda iş evlenip ev idaresine gelince hayat sadece günde iki üç saat gezmekten ibaret olmayınca evlilikte yürümüyor . Kişi evlenirken aynı tarz hayat yaşamış kişi ile yollarını birleştirmeli sevince samanlık seyran olmuyor çünkü . Erkek sorumluluğunu bilmeli aile reisi olacak çünkü eşini yanında taşımalı kadın da hayat müşterektir gevezeliğinde olmamalı eşinin yanında kendini bilmeli . Özellikle ev hanımı bayanlar ev işi yapmak ile sabahın 6 sında ise gitmeyi bir sanıyor ve çalışan eş ile gündüz 12 'ye yatıp iki oda temizlemeyi aynı görüyor .

0|0
    0|0
    • ama sonuçta aynı yatağa girmede kimse kimseyi taıyamaz bir de o konu var.

• Çok saçma bir düşünce senin ki , eskiden evliliklerinin uzun sürmesinin nedeni kişiler yapan tarzı kendi gibi olan kişiler ile görüşüyordu kendi ailesi gibi aile sahibi kişiler tercih ediliyordu , kadın da erkekte duracağı yeri biliyordu. Yatak odasi şimdiki kadar önemli değildi . Eskiden evliliklerde herşeyden önce saygı , sevgi ve hoşgörü aranıyordu şimdi cinsellik aramak zaten asıl sorun oluyor .

• birşeyle bittiği için bitiyordur.. maddi manevi.. evlenince insanlar kadrolu 2 memur gibi oluyor. sevgi yasallaştırılıyor... bu durum bazen çiftlere itici geldiği için hüsranla sonuçlanıyor

0|1
    0|0
  • 1.Kadının ekonomik özgürlüğünün olması.Eskiden kadınlar bir çok şeyi sindiriyorlardı.şiddet,aldatılma vb.Kadınlar çoluğumla çocuğumla babaevine dönemem diye düşünüyorlardı.

2.Evliliğin sevgili hayatı gibi olacağının düşünülmesi.Taşınacak sorumlulukların bilincinde olunmaması

3.Aşkın hevesiyle kişiyi tam tanımadan alınmış,acele evlilik kararı

4.İnsanların daha doyumsuz daha sabırsız daha anlayışsız olması

1|0
    0|0
    • aslında kimse ayrılmak için evlenmez. Ama şundan eminim insanlar nişanlıyken birbirlerini tanıyamıyorlar. Aynı evde yaşamadan tanımak çok zor.

• :) teşekkürler iltifatınız için

• rica ederim iltifat değildi.

• arada cocuk varsa öncelik cocuklarin.onlarin iyiligini düsünmeli öyle karar alinmali ama mutsuz ve sürekli kavga eden bir cift varsa o evin icinde o cocuklar nasil mutlu olabilirki bu durumda bosanmali :-) sevgi saygi varsa devam eder

0|1
    0|0
  • bence bu soru geçmişteki köklü evliliklere göre şimdikiler neden bir filmin fragmanı kadar kısa sürüyo diye sorulmalıydı..HAKSIZ MIYIM?

0|1
    0|0
  • erkek kadın gibi kadın erkek gibi olmaya başladı çünkü .görevler değişti .hayatlar farklılaştı .kadınlar artık para kazanıyor daha özgür .e bölede olunca pek çekmiyor karşısındakini

0|1
    0|0
    • olan çocuklara oluyor zaten.

• evet kadın çoluklu çocuklu bidaha evlenior falan evlilik programlarını görmüyorsun kadının ufacık bebeği var ama koca peşinde yazık bu millete

• evlilikler tensel uyumsuzlukdan biter..

0|1
    0|0
  • Artık kimsenin tahammülü kalmıyor birbirine bilmiyorum evli değilim ama bence kimse artık alttan almıyor birbirine anlayış yerine aman beni üzemez böyle olursa boşanırım mantığında etrafta çok kötüleşti ki aldatma oranda artık yüksek güvende zor,ama kimse kendine dönüp neden böyle demek yerine çözmek yerine boşanmayı seçiyor

0|1
    0|0
  • Çünkü acele ediyorlar,evliliğin tam anlamıyla ne olduğunu bilmeden yola çıkıyorlar,sabırsızlar ki bunun sebebi günümüzde ki hayatın eskiye göre artık daha kolay olması,kolay derken imkanlar bakımından.

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 11

• çalışan kadın hele ki birde ben kazanıyorum iki ayağımın üstünde durabilirim diyerek kocasına kafa tutarsa boşanma olur..

boşanmaların bana göre ilk nedeni

1.kadının çalışması para kazanması yani.

2.kadın ve erkeğin internette başka insanlarla gayri meşru tanışması.

3.erkeğin bakımsız,kadına değer vermeyen üslubu.temizlik yapmaması.

vb bir sürü neden

0|2
    0|1
    • erkek bakımsız diye mi evlilik biter sence 1 ve 2 mantıklı ama 3 biraz mantıksız geldi bana belki açabilirsin biraz.

• kardeşim dişlerini fırçalama ağzın koksun sürekli terli gez ,kadın sana yaklaşmaya çekinir..öpmek ister öpemez..bakımlı olmakta temizlikte çok önemli..belki ufakta olsa önemlidir..

• haklısın güzel bir yaklaşım.

• Toplumda oluşan tüketim hızından kaynaklanıyor. İnsanlar aldıkları bir eşyayı, dinledikleri bir şarkıyı yada hayatlarında var olan bir ilişkiyi hızlı tüketip yenisini ediniyor yada satın alıyor. Evliliklerde de durum pek farklı değil. İletişim ve alternatifin fazla olduğu bu dönemde kimse kimseye çok fazla tahammül etmiyor.Bunun yanısıra ekonomik faktörler, çevresel (aile vb) gibi faktörler de boşanmalarda büyük rol oynuyor.

0|1
    0|0
  • evlilikte yaşanması gerekenler sevgililik döneminde yaşandığı için boşanmalar arttı

kadın ekonomik özgürlüğe kavuştuğu için boşanmalar arttı

anneler adam akıllı çocuk yetiştiremediler bu nedenle boşanmalar arttı

yeni nesil dininden habersiz yetişti bu nedenle boşanmalar arttı

ve bir çok neden...

0|1
    0|0
  • şimdikilere rahatlık batıyo, dediğin gibi annelerimiz cekmıs şimdikiler çamasır makinesinin düğmesine basmaya üşeniyo; en ufak zorluğa gelemıyolar ayrıca sevgi saygı kalmamıs ayrıca flört döneminde her haltı yiyener evliliğin tadını alamıyolar evliliğin heyecanı kalmadı gibi zırvalarla saçma sebeplerle bosanıyolar maddiyattan cok sebep ahlaki sevgi saygı yetersizliğinden bence

0|1
    0|0
  • Şimdiki insanlar en ufacık zorlukta pes ediyor malesef..

saygı

sevgi

aşk

cinsellik

bunlar yüzünden olan bir çok sebep

0|2
    0|0
  • Sebebi her şeyden önce insana saygı kalmadı

0|2
    0|0
  • kadınlara öyle haklar verdilerki boşanmamak elde değil.kadın hakları diye boşanmayı cazip kılacak bir çok haklar veriliyor.

0|1
    0|0
    • mesela ne gibi haklar açıklayabilir misin?

• haberi link olarak attım okuyabilirsin arkadaşım

• Hayat kolay olduğu için evlilikler kolay aldatma kolay terketme kolay herşey kolay bu zamanda.

0|1
    0|0
  • karsilikli anlayis ve fedakarlik ve de sabir azaldi..

tahammulsuzluk bas gosterdi ilk kavgada cekip gidiliyor..

birbirini anlamaya calismiyoruz benim dedigim istedigim olsun derdindeyiz egoistce bir dusunce icindeyiz..

birbirimiz icin fedakarlik yapmiyoruz, ben ne yapcam yaa o yapsin havasindayiz, olmuyorsa daha iyisini buluruz dusuncesindeyiz..sanki o daha iyisini bulamazmis gibi..

0|0
    0|0
  • anlayışsızlık ve tahammülsüzlük..

hoşgörü eksikliği vealışamama

0|1
    0|0
  • dini tam anlamıyla yasayamayanların evlılıgı kısa surede bıter

0|0
    0|0
    • nasıl yani din ile ne alakası var. Kafalar uyuşmuyorsa yapacak birşey yok. Namazında niyazında olupta çok ayrılan insan gördüm.

• haklısın imam nikahı da Allah huzurunda yapılır zaten. Bundan bahsettiğini anlamamıştım. Kusura bakma.

• onemli degil.. kib

Yükleniyor...