Bugün "Kadına yönelik şiddetle mücadele günü"

Sabahtan beri acaba birileri bu soruyu soracak mı diye dört gözle bekliyordum. Ancak soran olmadı maalesef. Bu nedenle ben sorayım dedim. Bugün "Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü" Peki neden 25 Kasım ?

Yıl 1960, yer Dominik Cumhuriyeti. 1930'da ülke yönetimini ele geçiren Rafael Trujillo diktatörlük yönetimini sürdürüyordu. Dominik Cumhuriyeti'nin Cibas bölgesinde dünyaya gelen ve Mirabal Kardeşler olarak tanınan üç kızkardeş Patria, Minerva ve Maria Teresa, eşleriyle birlikte Trujillo diktatörlüğüne karşı mücadele veriyordu. Patria 1960 yılının Haziran ayında Clandestine Hareketini kurdu ve diğer kız kardeşler de bu harekete katıldı. Sembol haline geldikleri diktatörlük karşıtı mücadelelerinin çeşitli zamanlarında ağır baskılara maruz kaldılar ve hapis cezalarına çarptırıldılar. 1960 yılının Kasım ayı başlarında Trujillo ülkede iki tehlikenin varlığından söz etti: Kilise ve Mirabal Kardeşler! Tarih 25 Kasım 1960'dı. Üç kızkardeş tecavüz edilip öldürüldüler. "Araba kazasında" öldükleri duyuruldu. Mirabal kardeşlerin öldürülmesinden bir yıl sonra Trujillo karşıtı hareket, diktatörlüğün sona ermesini sağladı.Mirabal kız kardeşlerin anısı, özgürlük ve insan hakları için verdikleri mücadele, dünyada ve Türkiye'de insan hakları savunucuları ve kadın hareketleri için bir sembol haline geldi. 1999 yılında Birleşmiş Milletler, 25 Kasım'ın "Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması için Uluslararası Mücadele Günü" olarak benimsenmesini karar altına aldı. Kadına yönelik şiddet, toplum içinde ya da özel hayatta cinsiyete dayalı olarak kadının fiziksel, cinsel ve psikolojik zarar görmesi ve/veya acı çekmesi ile sonuçlanan ya da bu tür sonuçlara yol açabilecek olan tehdit, baskı ve özgürlüğün keyfi olarak engellenmesini kapsamaktadır. Şiddet hareketleri ve tehditleri, ister ev içinde ister toplumda meydana gelsin, veya Devlet tarafından uygulanmış, yapılmış ya da göz yumulmuş olsun, kadınların hayatına korku ve güvensizliği sokar .

Siz "kadın"lar ve erkekler bu gün hakkında ne düşünüyorsunuz ?

Güncellemeler:

0|0
5|5

En İyi Erkek Görüşü

• BEn de soruyorum : " Kadının hiç mi suçu yok ? Unutmayın bir isyanda isyanı yapan değil isyanı azmettiren öldürülür. Cinayetlerde erkeğe cinnet geçirten kadın ancak suçlu olan , eylemi yapan erkek "

0|0
    0|0
    • valla hak var hukuk var istemiyosan kadını gider boşarsın .kimse kimse için cinnet geçirmesin olmuyosa bağını koparacaksın

• Doğru erkeği bulamıyorsanız bu sizin suçunuz.

Kızlar Ne Diyor 5

• çünkü bugün benim doğum günüm ahaha :DD

0|1
    0|2
  • duyarlılığın için teşekkürler .haberlerde izledim gerçekten mağdur sayısı çok fazla ama bi o kadar da sessiz kalan var malesef .şartlar umarım biraz daha iyileştirilir .

0|0
    0|0
  • Kadınlar hala ikinci planda. Öyle durumlar oluyor ki. Adalet kadının tecavuzu hakettiğini ima edecek nerdeyse.

0|0
    0|0
  • Her kadin ekonomik bagimsizligini saglamali. Sorunun kaynaginin bu oldugu gorusundeyim.

0|0
    0|0
  • günün sorusu:D

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 4

• "Sabahtan beri acaba birileri bu soruyu soracak mı diye dört gözle bekliyordum. Ancak soran olmadı maalesef."

"Siz "kadın"lar ve erkekler bu gün hakkında ne düşünüyorsunuz ?"

Pek umrumuzda değil gibi bu gün?Tabii buradan kadına karşı şiddeti desteklediğimiz mesajıda çıkmasın.

1|0
    0|0
  • Kadına vuran eler kırılsın ... Kadına vurmuşsam vurduğum kolu kessinler, hatta idam etsinler beni ( kadın = madalina ghenea )

0|0
    1|3
    • Bari bu soruda cıvıtmayın. Cıvıtılcak soru var, cıvıtılmayacak soru var !

• Herkesin kadını vardır, herkes kadınına karşı düzgün olursa bu sorunda ortadan kalkar ... ( bak kardeş neleri çeviriyorum, ya )

• Herkesin beyni vardır diyemeyeceğim; sen anladın onu.

• Böyle tek bir gün ile üstünde durulacak bir olay değil bu. Bu bilmemne x günlerini sevmem açıkcası. Basit empati kurularak çözülebilcek bir olay. Senden güçlü birinin sana bunu yapdığını düşününce zaten doğal olarak böyle bir işe yeltenmez kimse. Tabi empati kurcak akıl varsa. Kadına değil ''şiddete'' hayır.

0|0
    0|0
  • Kadına şiddet gösteren insan değildir

0|0
    0|0
Yükleniyor...