Evinde yılbaşı ağacı süsleyenler var mı?

Yılbaşı geliyor ben bugün sıkıntıdan ağacımı dolaptan çıkardım ve süsledim, kimisi cok katı bakıyor bu konuya, yok hristiyan mısın vs vs , yılbası denildiğinde akla cam agacı kar ve hediye geliyor, yoksa ben bu yuzden süslüyorum banane isa nın dogum gununden, babam agacın oldugu odada yanında namaz bile kılıyor, siz bu konuya nasıl bakıyor sunuz?

0|0
9|17

En İyi Erkek Görüşü

• Ağaç suslemenin dinle ne ilgisi varmış yahuuu.

4 kitabida okuyan biri olarak ben böyle bir şeye rastlamadım...

Yeni yılı kutlamak için avrupanın kuzeyindeki ülkelerde ortaya çıkmış bir uygulama ağaç suslemesi... Cokta hoş ve güzel ...

Müslümanlar yeni yılı kutlamazmis ... Yuhhhhh. Cahiller... Müslüman insan degil mi yahu?

Kuranda ne der ; oku yaradan rabbinin adıyla oku...

Biraz okuyunda arabistanda yaşayan o cahil araplardan bir farkınız olsun.

3|1
    1|3
    • müslümanlar yeni yılı kutlar ama kendi adetlerine göre kutlar.Kuran okur,dua eder.o yüzden müslümandır. elmayla armutu karıştırma hoşaf yapmıyoruz.

• amma laf salatası yapmışsın.. her ke biliyorki yılbaşınd ağaç kesmek ağaç süslemek ve bayram havasında geçirmek Hristiyanlık inancının en büyük parçasıdır ve Hristiyanların bayramı dır... bi sen okudun da.. Yaradan Kur'an ı oku diyor.. kültür mizah kitaplarını değil.. :)

• Boşuna anlatıyorsun Jason. Daha kendilerine ait zannetikleri sünnetin bile Eski Mısır'da 3000 yıl önce yapıldığını bilemeyecek kadar sığ ve cahil bir tayfayla uğraşamazsın. Madem gavurlara (!) kafirlere (!) benzememek için efendin saçının stiliyle bile uğraşıyordu da neden cinsel organa cerrahi müdahale gibi büyük bir şeyi kabul etti? İşte böyle safsatalarla saçmalıklarla uğraşırsanız böyle de rezil olursunuz.

Erkekler Ne Diyor 16

• Evet ben de yapıyorum maksat şenlik olsun diye. Bazı hödükler bunu dini olarak yorumlasa da artık Dünya geneline yayılmış bir eğlence şekli bu. Küresellik bu zaten. İnsanlar bir birlerinden hoşlarına giden şeyleri alabilir ve amacını değiştirebilir ama bazı hede hödü kafalılar kraldan çok kralcı olup ''vaaay efendim bu adet onların şu şu adeti bunu yapmak olmaz'' derler.

Ben de o insanlara şunu derim:

Sünnet yapıyorsun, Eski Mısır adetidir.

Evlenince sol yüzük parmağına yüzük takıyorsun, Eski Mısır adetidir.

Günün belli vakitleri ibadet için suyla işlem yapıyorsun, bulamazsan kum veya toprak kullanıyorsun, Eski Mısır adetidir.

AMİN veya AMEN diyorsun, Eski Mısır AMON - AMEN - AMUN tanrı adı ve tasdik adetidir.

Kısacası sen insan tarihinin en büyük putlarının (!) olduğu ve putlara tapınılan adamların oluşturduğu adetlerini hem kullanıyor hem dinine katıyorsun da yılbaşı ağacının dalı nerene batıyor demezler mi adama be kardeşim?

1|0
    0|0
    • Eski Mısır kavminin hangi ibadetini almışız ki bilmiyorum bir açıklar mısın?

• Pardon AMİN denilme durumunu da yukarıda okuyabilirsin. Onlar biraz da öteye taşıyıp her dua sonuna değil, her büyük tanrıyı anışlarında bu sözcüğü ön ek olarak kullanmışlar. Amon (Amen, Amun, Ammon, Amoun) iki anlamda kullanılıyordu, biri gizli saklı olan biri de ''hoşnuttur'' anlamında. Öyle ki Amon Ra demek Ra Hoşnuttur anlamına gelirdi. Amun da zaten Teb baş tanrısıydı. İsimlerde de Amunet, Tutankh''amon'' gibi ekler o tanrının kulu olmak ve hoşnut olduğunu belirtmek için kullanılırdı.

• Aşağıda belirttiğin ''Kim bir kavme özenirse o da onlardandır.'' hadisi için söyledim bunları. Bir de bir vatandaş '' Peygamber Efendimiz saçı bile benzemesin diye diğerleri sağa taradığında sola tararmış'' demiş, hani madem bu kadar sancılı bir mesele bu başka kavmi örnek almamak bunlar nedir? Bir de bilen bilir ben orada burada okuduğumu aktarmam, bildiğimi aktarırım. Yani yukarıda yazdıklarım binlerce yıllık kayıtlarda var zaten. Koca koca taşlar üstünde hepsi yazılı çizili. Yalan da yok.

• Ramazan Bayramda birbirlerinin elini öpen bir Hristiyan görmediğime göre bunlar ancak özenti işleri. O gün her zaman olduğu gibi uyur geçerim. Kurban bayramını hayvan katlimı yapıyorsunuz amma Yılbaşında da çam devir hindi kesiyorsunuz. Bu düzen böyle gitmez arkadaş!

2|1
    2|2
    • biz kurbanımız da kesiyoruz ramasanı da kutluyorzzzz

• Çamlar yapay ve hindi kesmiyoruz. Her zaman olduğu gibi kurban bayramında da hayvan katliamı yapıyor. Sadece kurban bayramı demek saçma olur.

• Süvari diğerleri gibi direk saldırgan tavrın olmadığı için soruyorum. Yukarıda verdiğim cevabın altına kendine göre bir yorum rica edeceğim. Bir kavmin yaptığı bir çok şey bugün Müslüman, Hristiyan ve Museviler tarafından yapılıyor. Özellikle puta tapınma biçiminde görülen bir kavim bu Eski Mısır kavmi. Hatta Kuran'da direk lanetlenen bir yöneticinin olduğu bir topluluk bu. Neden onların bir dolu adeti ve ibadeti alındı acaba? Onlardan olunmuyor mu böyle yaparak? Dehşet bir ikilem var burada?

• BIRAKIN BOYLE SEYLERI KIME OZENIYORSUNUZ TARIHIMIZE BIR BAKIN BAKALIM HANGI PADISAH HANGI MILLET YILBASI KUTLAMIS

0|2
    1|1
  • Bir tekerleme geldi aklıma :))

Bu dünyada edersen yılbaşını baş tacı

Mazallah öbür dünyada dötüne girer çam ağacı :))

Şimdi süsle istersen

0|2
    2|1
  • Süslüyoruz.Eğlence amaçlı.Hiçbir kimseyle alakamız yok.

1|0
    2|2
  • Ben Her Yıl Süslerim Sorun Olmaaz Kar Kış Güzel Oluo

1|1
    0|1
  • yılbaşı hrıstiyanların bayramı biz neyi kutluyoruz? bizim bayramlarımızı kutlasalar garip gelmez mi bize, hicri yılbaşını bırak kutlamayı çoğumuz farketmeden geçerken nasıl christması kutluyoruz!

0|0
    1|1
    • 2012de hastalık mutsuzluk bir cok ugursuz seyler yasayan birinin, o gece yeni bir yıla girerken, guzellikler dilemesinin, mutlu sen sakrak sekilde heyecanla 2013 beklemesinin neresi kotu ? ya tanrı askına muslumanlıgı yat kalk kuran oku olarak gormeyin , sanki hepiniz yatıp kalkıp kuran okuyorsunuz...ramazanda orucunu tutup, kurbanını kesip, kandilini kutlayan birinin, yılbasını kutlamaya hakkı vardır herseyin yeri ayrı..

• hastalık mutsuzluk için niye yılbaşını bekliyosun ki istediğin zaman otur dua et yılbaşına kadar beklemeye ne hacet...

• yakmaya kıyamıyorum bir de süsleyip çöpe mi atıcam?

plastiğine de tahammülüm yok ki adetim değildir.

0|1
    0|0
  • bence şöminenin başına çorap astım bakalım noel baba bana ne getireeecek

1|0
    0|0
  • sen normlarına karşı cıkıp devrimci tiplemsi oynayacaksan dıyecek bı sey yok.

0|0
    1|1
  • müslüman olduğunu iddia eden bir arkadaşım gerçek müslüman yılbaşı kutlamaz demişti. ne kadar hoşgörüsüz ne kadar odun...takılma sen böyle şeylere, kutla neyi istiyosan gönlünce

0|1
    0|1
    • bunlar sadece kültürel etkileşimlerr:)

• bak ne güzel söyledin. biz eğlenmeye bahane arıyoruz, yeni bi dönem için moralimizi yükseltmeye çalışıyoruz aslında. ama işte karşıdaki odun anlamıyo...

• var bu sitede de 2 odunn

• ben süslemedim üşeniyom

0|0
    0|0
  • Yav hakikaten hala böyle işlerle uğraşanlar var mı?

0|0
    0|1
  • bonsai m var onu süslerim belki minyatür birşeyler bulmam lazım önce

0|0
    0|0
  • Süslememmmmmmm

0|0
    0|0
  • ben süslemiştim sonra sattım ağacı

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 9

• Sen kışı kutluyorsun ne var bunda bende kutluyorum minik bir agacım var dini bayramlarımız için de yapsınlar böyle neşeli bir gelenek uyalım seve seve özentilikle maneviyat zayıflıgı ile alakası yok bunun.. masumca birşey iyi hatırlattın bende akşam süsleyeyim agacımı :)

1|1
    0|0
  • Annem ve kardeşim çok meraklılar hemen süslerler.

1|1
    0|1
  • Bu sene böyle bir ağaç yapıcam link :)

3|2
    0|1
    • cok tatlı da nasıl yapacaksın ? nasıl ayakta duruyor meyvelerr

• Elmaya delik açıp havucu yerleştiriyorsun üzrinede tahta çubuklar yerleştirnip meyveleri diziyorsun

• Küçüklüğümden beri her zaman yılbaşı ağacım ve süslerim vardır. Sığ görüşlü insanların dediklerinede hiç aldırmam çünkü kendini ve kendi zevklerini biliyorsan sorun yoktur. O senin tercihin ve beğenin. Gayet normal ~

1|2
    0|1
  • hayır süslemem ama noel şeyleri hoşuma gidiyor :/

2|1
    0|2
  • Eskiden ağaç süslerdik altına da hediyeler koyardık. Zevk için yapılır bu zaten dini bir olay yok çam ağacını süslemekte.

1|1
    2|2
  • isteyen istediğini yapsın..bakış açım değişmiyor ama ben sevmiyorum, yılbaşının ertesi günü tatil olmasından başka özel ve güzel bir yanı yok kendi açımdan..

1|1
    0|0
  • Sıradan bir gün...

0|1
    0|1
  • Ağaç süslemek kesinlikle dinlerle bağdaşlaştırılacak bir şey değil. Ben de her sene süslüyorum, bundan zevk de alıyorum.

0|0
    0|0
Yükleniyor...