Namaz'ın sünnetlerini kılmasak, günaha girer miyiz?

5 vakit namaz kılan bir insanım ama bazen zamanım o kadar az oluyor ki sadece farzlarını kılıp bırakıyorum.. Sizce bunun bir günahı varmı? Özellikle öğle ve yatsı namazının sünnetlerini kılmıyorum.

0|0
14|23

En İyi Erkek Görüşü

• Sünnetleri kılarken kazaya da niyet edince, sünnet de kılınmış oluyor, sünnetler terk edilmiş olmuyor. Peki, bir kimse, hiç sünnet kılmasa günah olmaz mı?

CEVAP

Bu hususta din kitaplarımızda bildirilenleri nakledelim:

1- İbni Hümam buyuruyor ki: Sünnetleri kılmamak, sevablarına ve yüksek derecelere kavuşmamaya sebep olur. (Cevhere, Dürr-ül-münteka, Redd-ül muhtar, Tahtavi)

2- Müekked ve gayri müekked sünnetleri terk etmek günah olmaz. Bunları terk eden, yalnız sevablarına ve yüksek derecelere kavuşamaz ve azarlanır. (Halebî-yi sagir)

3- Sabahın sünneti çok faziletli olmasına rağmen, kılmayan için, bir ceza bildirilmedi. (Tahavi)

4- Sünnetleri özürsüz terk eden, günaha girmezse de, sorguya çekilip, azarlanır. (S. Ebediyye)

Bir hadis-i şerif meali şöyledir:

(Saçları dağınık biri gelip, Resulullaha sordu:

— Ya Resulallah İslam nedir?

— Günde beş vakit namaz kılmaktır.

— Beşten fazla değil mi?

— Hayır, nafile kılmak isteyen kılabilir. Bir de yılda bir ay Ramazan orucu vardır.

— Bundan başka, oruç yok mu?

— Nafile olarak tutmak isteyen tutabilir. Bir de zengin için malının zekâtı vardır.

— Bundan fazlası var mıdır?

— İsteyen nafile olarak sadaka verebilir.

— Vallahi bundan ne fazla, ne de noksan yaparım.

— Bunları yapan mümin, kurtuluşa erer.

İslam âlimlerinden bazıları, bu hadis-i şerife istinaden, nafile ibadetler yapılmasa da, sünnetler kılınmasa da, günah olmayacağını, esas işin farzları noksansız yapmaya çalışmak olduğunu bildirmişlerdir. Birkaç hadis-i şerif meali de şöyledir:

(En faziletli cihad farzları ifa etmektir.) [İ. Ahmed]

(Herkes nafile ile meşgul iken, siz farzları yapmaya çalışın!) [Miftah-ün-necat]

(Farzı yapmakla Allah’a yaklaşıldığı gibi, hiçbir şeyle yaklaşılamaz.) [Beyheki]

(Farz ibadetleri yapan, insanların en âbidi olur.) [İbni Adiy]

(Kazaya kalmış namaz borcu olanın nafile namazları kabul olmaz.

Hazret-i Ebu Bekir buyurdu ki:

Allahü teâlâ, farz borcu olanın, bunları ödemeden, nafile ibadetini kabul etmez.

İmam-ı Rabbani hazretleri buyurdu ki:

Nafilelerin farzlar yanındaki değeri, okyanus yanında bir damla bile değildir.

Nafile ibadet, bir farzı terk etmeye sebep olursa, ibadet olmaz, zararlı olur.

Seyyid Abdülkadir-i Geylani hazretleri buyurdu ki:

(Farz namaz borcu olanın nafilesi kabul olmaz) hadis-i şerifi gösteriyor ki, farz borcu varken nafile ile meşgul olmak ahmaklıktır. Kaza borcu olanın nafile kılması, borçlunun alacaklıya hediye götürmesine benzer ki, elbette kabul olmaz. Mümin, bir tüccara benzer, farzlar sermayesi, nafileler ise kazancıdır. Sermaye kurtarılmadan kâr olmaz.

Farzı terk etmek gibi, geciktirmek de büyük günahtır. Sünnetler kılınırken kazaya da niyet edilmezse, farz olan kaza namazı geciktirilmiş, günaha girilmiş olur. Onun içtin sünnetleri kılarken kazaya da niyet etmeli, böylece sünnetler kılındığı gibi, kaza borcu da ödenmiş olur.

NOT. NETTEN ALINTIDIR .UMARIM FADALI OLMUŞTUR

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 22

• bence yapabildiğin kadar yapıyorsun çok güzel yani benim zamanım var yapmıyorum sen bu niyette olduğun sürece kat kat bunun sevabını alacağına eminim

bence mantıklı olanı mecburiyetten azaltsanda sünnetleri kılmalısın sonuçta ahir zamanda yaşıyoruz Allah kabul etsin diğer insanlarada örnek olsun gerçekten çok takdir ettim

1|0
    0|0
  • Valla yanlış yaparsın ama bildiğim kadarıyla sünnetlerin yapılması. ahiret gününde diğer kulların arasında farkedilmeni sağlayacaktır. böyle bir önemi vardır.

Adı üstünde zaten farz değildir.

Ama doğru yaptığında söylenemez.

Peygamber efendimizde bazı sünnetleri arada bıraktığı olmuştur.

1|0
    0|0
  • Çok önemli bir mazeretin olmadığı sürece kılmalısın diye biliyorum mesela yolculuk halindeyken otobüs mola verdiğinde ona yetişmek için kılmayabilirsin sünnetini böyle sebepler. Ama günah mı değil mi hiçbir fikrim yok o konuda.

0|0
    0|0
  • sünnet namazın orjinalinde yok zaten sonradan eklemiş peygambere sevgimizi göstermek için o kılıyor diye kılıyoruz kılmazsan günah olmaz ama kılarsan sevap alırsın

0|0
    0|0
  • sünnet zorunlu değil ama Peygamber Efendimizin şefaatine nail olmak istiyorsan kılmalısın...

2|0
    0|0
  • Sünnetleri kılmak zorunda değilsin ancak kasten sünnetleri terk edene ahirette azar vardır. Peygamberimize tam olarak iman etmek için bütün sünnetleri yerine getirmek gerekse de sünnetleri kılmamak günah değil. Ancak farzların özrü olmaz. Farzların yerine getirmek kesindir ki siz de onları yerine getiriyorsunuz zaten.

1|0
    2|0
  • Kardeşim hayatını bu konuya adamış olarak sünnet denilen şey ALLAH'tan başkası adına ve rızası için ibadet yani şirktir. Peygamber Kur-anda yanlızca bana gelen vahiye uymakla görevliyim diyor.

0|0
    0|0
  • KILIYORSAN tamamını kılmanı öneririm şefim yarım bırakma hemi

0|0
    0|0
  • adı üstünde sünnet.. yapılması zorunlu olmayan ama yapılmasının faydasının çok olduğu tavsiye edilen şeylerdir..

0|0
    0|0
  • bildiğim kadarıyla özürsüz devamlı terk etmek günahtır tabi ama bazen işte mazaretli kılınamayabiliyo onuda Allah affeder ins

1|0
    0|0
  • Kasten yapmıyorsan eğer bence bir sıkıntı yok. Ama kasıtlı olarak yapıyorsan eğer risk. Yalnız bazı durumlarda peygamber efendimizin de sünnetleri terk ettiğini okumuştum.

0|0
    0|0
  • eger keyfii terk nedıyosaan günah dıyemesekte iyi bişyde dıyemeyz. dar vakıtte farzı kılamk uygun olur ama keyfii terk etmemen gerekir

0|0
    0|0
  • Asla

0|0
    0|0
  • sünnetini kılmaktada fayda var fakat olaki zamanın olmaz günehı yok farzını kıldıgın sürece

0|0
    0|0
  • kıl sünnetlerinide bırakma

0|0
    0|0
  • sünnetlerin kılınması faziletli bir ibadettir.üşenipte kılmıyorsan da üşenme kıl,ama günah değil :)

0|0
    0|0
  • Onu kılmayanlar bile var. Ona da dua etsin.

0|0
    0|0
  • Fikrim yok olsa yardımcı olurdum

0|0
    0|0
  • Sünnet'in kelime anlamını araştırmanı tavsiye ediyorum sana. Başka sözüm yoktur hakim bey.

0|0
    0|1
  • ben bir buçuk yaşında falan oldum sünnet. daha da ilgilenmiyorum

0|0
    2|1
  • Namaza başlamadan önce, "sünnet nedir; farz nedir" bunları öğrenseydin keşke.

Biliyorum deme sakın. Gerçekten bilsen, bu soruyu sormazdın.

Sus lütfen.

Bak hala konuşuyo ya... :)

0|0
    1|0
    • "Bilmemek ayip degil ögrenmemek ayip" diye bir tabir vardir bilir misin? Ben olmabildigince ibadet etmeye calisiyorum, ögrenmeye ALLAHa kulluk etmeye calisiyorum.

• Birşey değil...

Tüm ibadetlerini Allah kabul etsin inşallah.

• Amin, ALLAH razi olsun.

• hayır farzını kılman yeterli

1|0
    2|0
    • Peki bundan emin misiniz? Bununla ilgili bana bir hadis i serif bulabilir misiniz?

• Sünnetler adı üstünde peygamberimizin yaptığı hal ve hareketlerdir. Eğer sünnetleri kılmazsan peygamber efendimizin şefaatini göremezsin. Ama kesinlikle günah değildir.

Kızlar Ne Diyor 14

• Yanılmıyorsan şafi meshebinde olanlar sadece farzları kılıp bırakıyorlar.Hanefiler sünneti farzdan ayırmaz ikisinide kılarlar olması gerekenin bu olduğu düşünülür.

Mesheplere göre değişiyor kısacası ama sünnetleri terk etmemek lazım. bildiğim kadarıyla günah değil ama kılınması gerekli.

Ayrıca zaman bulamamak da garip bir namaz kaç dk sürer ki, 5 -10 dk en fazla daha fazla değil.

1|0
    0|0
  • Farz olanları kılmazsan günah.Sünnet kısmı sana kalmış.Kılınsa iyi olur.

1|1
    0|0
  • Namazın sünneti, adı üstünde sünnet yapsan da olur yapmasan da. Ama yaparsan daha güzel olur. Çünkü sünnetleri kılan insanlar peygamberin şefaatine nail olabilecektir. O senin için ümmetim diyecek diğer tarafta. Sen çok yogun oldugunda kılamabılırsın ama bosluk zamanlarda hep kılmaya bak. Peygamberın sunnetıdır. Namaz kılman cok guzel. keske ben de yapsam usenmesem.

1|0
    0|0
  • Herşeye vakit ayırıyoruz isteyince, çok darda kalınca yatsı ve ikindi namazlarının sünnetlerini Peygamber Efendimiz(sav) terketmiştir, ki eminim savaş hali falan gibi çok önemli bişeydir

2|1
    0|0
  • eger gercekten bir mazeretin var ise sünnetini kilmak zorunda degilsin.. ama yok uykum geldi, simdi canim istemiyor gibi bi düsüncelerin varsa ve sünnetini o yüzden kilmiyorsan cok büyük günaha girersin.

allah kabul etsin.

0|0
    0|0
  • zamanın az oluyor öylemi? cidden toplasan 1 saati almaz namaz kılmak dizi izlemeye gezmeye hep zmanımız olur. bir yerde çalışıyorsun diyelim işini yarım yaparmısn? azar yemekten korkarsın ve yapmazsn namzada allahın emri bunuda tam yapmalısın. sakın beni yanlış anlama amacım yargılamak değil senin iyiliğin için.

0|0
    0|0
  • Sabah ve öğlen namazlarının sünnetlerinin terk edilmemesi gerektiğini biliyorum. Diğer namazların da sünnetlerini kılarsan sevap alırsın. Kılmazsan günaha girmezsin. Ancak kılmak elbette daha faziletlidir.

1|0
    0|0
  • zamanında kıldığın namazlarda kılmak gerekiyor ama kaza kılarken sadece farzlarını kılıyorsun diye biliyorum .ama doğrusunu bir hocaya sor,Allah için yapılan her ibadet güzeldir.

0|0
    0|0
  • 1|0
    0|0
  • günaha girmezsin sünnetlerini de kılarsan daha fazla sevap kazanırsın

0|0
    0|0
  • Hayır

0|0
    0|0
  • Beni eklersen seni aydinlatabilirim

1|0