KOŞU YAPARKEN NASIL NEFES ALINMALI?

Arkadaşlar koşu yaparken nasıl nefes alınmalı çünkü her koşuda nefes nefese kalıyorum bilen arkadaşlar yardımcı olabilirmi?

0|0
6|13

En İyi Kız Görüşü

• Burnundan nefes alıp vermen lazim evde bağdaş kur ve dik otur sırtını biyere yasla bir elini göbeğine bir elini göğsüne koy nefes aldığında göğsünün değil göbeğinin şişmesi lazim buna uğraş göğsün hareket etmeden göbeğini şişirip indirerek nefes al biraz zorlana bilirsin ama birakma.. Bu koşarken diyaframına fazla yuklenmemene ve nefes nefese kalmamana sebep olacaktır..

0|1
    0|0
    • anlatımınız çok güzel teşekkür ederim alakanız ve verdiğiniz cevap için fakat bu uzun mesafe ve tempolu koşularda işe yarayacak mı bu diyaframdan nefes alıpverme olayını öğrenebileceğim daha ayrıntılı bir adres var mı acaba yardımcı olur musunuz?

• öğrencilerim derken ne işle uğraşıyorsunuz acaba?

• Taekwon do antrenörlüğü yapiyorum.. Her ne kadar bazı nedenler dolayı şu an ara vermiş olsamda..

Kızlar Ne Diyor 5

• Diyaframını kullanabiliyor musun?

0|1
    0|0
    • işte onu bilmiyorum acemiyim bu nefes konusunda :) yardımcı olur musunuz?

• çok teşekkür ederim verdiğiniz linke bakacam sağolun :)

• Rica ederim! :)

• Alınmalı, ölürsün :/

0|1
    0|0
  • derin derinnn

0|1
    0|0
    • Ya bir yerde okudum nefes tutarak diyor 2-3 sn de bir al ver diyor denedim olmadı derin derin diyorsunuzda koşarken onu yapamıyorum işte :)) bir yerde hızlanıyo

• Burundan al agizdan ver

0|0
    0|0
  • burundan al agızdan ver

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 13

• Nabzın ne seviyede oluyor ölçüyor musun koşarken? Ben yürüme seviyesinden biraz hızlı nefes alıyorum pace 4,5 -5 iken. (pace ortalama hız) 4'ün altına çıktığında nefes alışım çok hızlanıyor o zaman da adım taktiği uyguluyorum; 3 adımda burundam nefes al, 2 adımda ver. Şeklinde.

Ama kondisyonun zayıfsa kalbin çok hızlı atar bu da çok hızlı nefes alıp vermene neden olur. Kondisyonunu güçlendirmek için interval koşusu yapmalısın. İnterval araştır google'dan başlangıç seviyesi programı bulabilirsin.

+ rampa koşuları, merdiven koşuları da kondisyonu çok geliştiriyor. Takıldığın bir yer olursa sorabilirsin

0|1
    0|0
    • teşekkür ederim kardeşim bir site var oraya üyeyim oradada interval koşusu var belkide sizde biliyorsunuzdur. ama harfiyen son bahsettikleriniz bende var belkide kondisyonum düşük yeniyim çünkü

• kardeşim ben prof. koşucuydum ciddiyim şampiyonluklarım var uzun mesafe atletiydim ailevi sorunlar nedeniyle bırakmak zorunda kaldım herşeyi şimdi ayrıntıya girmeyim :) koşu tamamen ciğer ve çalışma meselesidir nefes kısmıda çok basit burundan alıp ağızdan vereceksin fakat tempona görede nefesini ayarlıcaksın ki daha uzun süre dayanabilesin mesele koşarken her adımda hızlı hızlı nefes alıp vermiceksin yığılıp kalırsın sürekli antrenmanla zaten kondisyon olarak formuna ulaşırsın nefes sorunuda yaşamazsın sağlık problemin yoksa ben biraz hayvandım :)

0|1
    0|0
    • kardeşim bırakmak zorunda kaldığın için üzüldüm :( işte o nefes olayını ayarlamak için ne yapmalıyım kardeşim istem dışı şekilde her adımda veya iki adımda bir nefes alıyorum ve nefes nefese kalıp duruyorum

• teşekkür ederim kardeşim :)

• nasıl rahatına geliyorsa bir süre sonra zaten istemesen de götünden nefes alacaksın bu böyle koşuyorsun sonuçta hala ilk baştaki gibi nefes almak istiyorsan koşma bu kadar çaresi yok. inan bana kontrollü nefes almak daha çok yoracak sonuçta dövüş sporu değil bu nefes alarak ayakta kalacaksın

0|1
    0|0
  • Diafram nefesini kullan.
    Sigara kullanıyorsan bırak.
    Koşuya: yürüyerek<hafif tempoda koşarak<sonra depar atarak devam et.
    Zamanla yorulmaz olacaksın. 😉

0|1
    0|0
    • Diyafram nefesi nasıl oluyor kardeşim anlatır mısın sigara ve alkol kullanmıyorum

• Google'a diefram nefesi yazarsan her şekli anlatılıyor. Fakat kısaca:
      Burundan nefes alacaksın yavaşça (nefes alırken karnın değil göğüs kafesin şişmeli) yavaşça ağızdan vereceksin. 😉

• sigara?

0|1
    0|0
    • hayır kullanmıyorum dra gittim bişeyin yok dedi ama araaştırdığımda internette farklı nefes alış veriş şekilleri varmış ondan bahsediyordu anlamadım ama :/

• Koşuya başlamadan önce açma ve germe hareketlerini yapıp öyle başlamalısın kardeşim ben her gün 3-5 km koşuyorum her gün 170 sabah 170 akşam mekik 40şınav sabah 40 şınav akşam çekiyorum bunları yaparken en iyi nefes alıp verme şekli burundan derin nefes alıp ağızdan nefes vermektir..

0|1
    0|0
    • işte yeniyim ve beceremiyorum kardeşim bu nefes alıp verme meselesini mekikte şınavda problem yok iyiyim bu konularda koşarken ağrı sızı kasılma hiçbir şey yok fakat nefes alıp verme hızlanıyor ve hızlandıkça da kesiliyorum :(

• Ben otobusle yaris yapiyorum... Got beni durakta almadi kostum diger duraga kadar bekledm bindim sjdjddfb

0|1
    0|0
    • :) iyide devamlı olan koşuda nasıl nefes alıp vermeliyiz sonuçta sende her gün duraktan durağa koşmuyorsun herhalde ;)

• Agizdan al burundan ver.

• Hizlica ve derin bir sekilde burundan alinir, agizdan yavasca verilir. Butun spor dallari icin gecerlidir, yuzme dahil.

0|1
    0|0
    • önerin için teşekkür ederim kardeşim bu verdiğiniz öneri hızlı ve uzun koşularda da işe yarıyormu?

• Hepsinde...

• antremansızsan nefes nefese kalman çok normal biz bunun için senelerdir uğraşıyoruz ama en doğrusu burnundan alıp ağzından vermetir ama bu hafif tempo kosularında geçerlidir depar veya bayır yukarı kosularda istesende bunu yapamassın kondisyon gerek.

0|1
    0|0
    • kondisyon güçlendirmek için neler yapmam gerekir kardeşim

• depar olarak 100 metreden başlayıp gün geçtikçe arttırman gerek ayrıca bayır yukarı depar koşman gerek merdiven cıkarak sırtına adam alıp bayır yukarı tasımak ve bunun gıbı bırcok sey var yavaş yavaş üstüne koyarak çalışman gerek o zaman faydasını gorursun fazlasıyla :)

• ben sporcuyum bana sorabilirsin

0|1
    0|0
    • Nefesinizi burnunuzdan alıp, ağzınızdan verin.
      Nefes alıp verirken akciğerinizin tamamını kullan.
      Nefes veriş sürenizi nefes alış sürenizden uzun tutmaya bak.
      Nefesinizi kontrollü ve yavaş bir şekilde vermen çok önemli.
      Kısa kısa ve sık nefes alma akciğeri yırtabilirsin.
      Nefes alışverişinizle kas hareketleriniz uyum içinde olması önemli.
      Nefesinizi diyaframdan almaya çalış.

• istem dışı şekilde kısa kısa ve sık alıyorum buda beni zorluyor kardeşim hatta dikkat ediyorum çenemi bile kasar hale geliyorum bu kısa kısa almaktan dolayı bunu nasıl bırakabilirim bilmiyorum beceremiyorum ve diyaframdan nefes almak nedir nasıl oluyor kardeşim?

• Ben tempolu koşuda hızlıca 2 kere burundan alıp 1 kerede ağızdan veriyorum, 3 5 km koşuyorum

0|1
    0|0
    • peki uzun koşularda da bu işe yarıyormu kardeşim

• Burundan al 3 adim boyunca sonra agizdan yavaşca ver alabiliyorsan diyaframdan al

0|1
    0|0
    • diyaframdan alma nasıl oluyor kardeşim? ve nu verdiğiniz öneri hızlı ve uzun koşularda işe yarıyormu?

• bir bakima karindan nefes alma oluyor vucuda daha fazla oksijen giriyor internetten biraz arastirabilirsin en basiti elini karnina koy nefes alirken sadece karnin şişsin göğus kafesin sabit kaldın uzun kosülarda daha cok ise yara ama kondisyon yoksa nefes ne yapsın :D

• sen almadan koş

0|1
    0|0
Yükleniyor...