Alışveriş hastalığının çaresi var mı?

ben öğrenciyim bugün 300 liralık alışveriş yaptım babam eve gelince dövdü beni 30 milyar borcumuz var hala alışveriş yapiosun sen delisin dedi evimize icra mı getircen dedi kartlarını ödemicem artık dedi bu yıl 6 000 tl lık alışveris yapmışım yaptığım alışverişler makyaj kozmetik giysi ayakkabı vs okb hasatalığım var zaten on yıldır psikiyatriye gidip ilaçlar içiyorum antidepresan sosyal fobi de var arkadaşım yok kendime güvenmiyorum kendime özgüven eksikiliğim var mutsuzum parasızlığın gözü kör olsun moda giymek istiyorum giyinmeyi seviyorum ama borcumuz var ve ben alamazmışım ne acı degil mi sorun şurda ben güzel seyleri almak istiyorum ve de alıyorum sonra da babam bana laf sayınca dövünce pişman oluyorum üzülüyorum ama okulda herkes moda giyiyor ben de giymek istiyorum. Alışveriş hastalığının çaresi var mı?

Güncellemeler:
bu arada aldıgım seyler ındırımden dı pekcok sey aldım yoksa bu kadar alamazdım bunu da goz onunde bulunduralım ındırım olunca kafayı yıyorum

0|0
4|18

En İyi Erkek Görüşü

• Kusura bakma ama sorumsuz ergenler gibi davranıyorsun belli ki maddiyat sıkıntısı var ortada olması gayet normal bu devirde borcu olmayan çok az kişi var o yüzden sorumsuzluk yapmak yerine olması gerektiği gibi davranıcaksın ve annene banana destek çıkıcaksın gidip 300 tlye pantolon almak yerine baba benim param var bugun harçlık verme diyeceksin gerekirse okulda yemek yemiceksin babandan az para alıcaksın insanlar seni giyimini paranı kınıyorsa ve sen bunu takıyorsan sende duygularından şüphe duy ortada bir zorunluluk ve sorumluluk var o yüzden sorumluluğunu iyi bil moda denilen uydurma b.ktan zıkkımında peşinden koşmayı bırak herşeyden önce olgun olmayı öğren ailene destek çık babanın yaslanıcak duvara ihtiyacı var o duvar sen olmalısın anlamışsındır umarım...

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 17

• Moda dayatmasını kabul etme. Sistemin sana moda adı altında dayatmak istediklerine prim verme. Birileri bir şey ortaya koyuyor. Üzerine kallavi bir etiket yapıştırıp piyasaya sürüyor. Unutma bir ürün ne kadar çok kullanılırsa o kadar çok sıradanlaşır. Sen ihtiyacına ve bütçene göre ürünler seç. İlla pazardan giyin demek istemiyorum. Bir ayakkabıya 500tl vereceğin yerde sana yakışan rahat güzel bir ayakkabıya daha ucuz fiyata sahip olabilirsin. Ailenin sana şiddet uygulaması üzücü. Ama sen de onlara bu zor döneminde fazla yük olmamaya çalış. Yeni arkadaşlar edin sosyal çevreni genişlet kendine vakit ayır. Emin ol sevdiğin insanlarla geçirirken bir gün içerisinde harcadığın para herhangi bir ürüne verdiğin paradan daha çok mutlu edecektir seni.

0|0
    0|0
  • sanırım zamanın verdigi rahatlık şu an sancılı döneme dönmüş durumda bu alışkanlıgından vaz geçmek sadece kendi sınırını bilmek ve gelecegi görmeye çalışmakla olur efendimiz s.a.v kendi düzeyinizdeki kişilerle arkadaşlık kurun diye buyurmuştur maddi açından çok lüx olan insanları örnek alman çok kötü kendine hakim olman gerekiyor eminim bu şekil gidersen ki bu kadar borç içinde dahada geminin batmasını saglarsın bunları düşünmelisin var olanlarla idare etmeye özen göstermelisin yoksa sonu gerçekten çok kötü olacak gibi gözüküyor

0|0
    0|0
  • Çaresi var aslında.Aldığın o şeyleri yarı fiyatına da alabilirsin.Moda diye aldığın şeyler kendinden önce markasını satıyor.Adı daha pahalı.Aynı ürünün başka markasını alacaksın.Daha kaliteli ürünler bulmam mümkün.Sonra alışverişte pazarlık sünnettir dicen pazarlık atacan:DBunlar için de önce bi kayserili arkadaşın olacak yada sen kayserli olacan.

0|0
    0|0
    • bence yanılıyorsun neyi nereden uygun fiyata alacağını bilen biri de bu kadar para harcayabilir

• bu daha farklı ama alışkanlık edinmiş,almadan duramıyor

alması gerektiği için almıyor yani...

• okadar borcun ustune bırde bu alışverıs hastalık degıl bu düşüncesızlık baskalarına özenmen onlar gıbı olmak ıstemen yada olman sana ne kazandırır bılmem ama bu gıdışle cok sey kaybedecek yatacak bır evın bıle kalmayacak iyi alışverışler

0|0
    0|0
  • Kızını dövmeyen dizini döver boşuna dememişler. Ciddi manada bu alışveriş çılığınlığı bir sorun bence. Babanın yerinde olsam sana avm'lere girmeni yasaklardım.

Gerçi şimdiki gençliğe bakıyorsun gezmeye gidelim diyorlar iyi gidelim nereye gidelim diye soruyorsun şu avm'ye mi gitsek bu avm'ye mi gitsek oluyor ve öyle yerlere girince de ister istemez masraf yapmak zorunda kalıyorsunuz.

Bence gezmek için farklı yerlere gitmelisin ve sosyal olmak zorundasın. Çeşitli etkinliklere katılabilirsin.

0|0
    0|0
  • korkularınla yüzleş.pazardan bişeyler al ve onlarla gez.1 hafta boyunca.sonra ölmediğini anlayacaksın.onlarla da gezebildiğini fark edeceksin.ve bir hafta sonra gardrobunu aç ve eskiden aldığın marka şeyleri giy.kıymetini daha iyi anlayacaksın.yap bunu!

0|0
    0|0
  • Daha çocuksun sen . Depresyonun vs arkasına saklanma. O para kolay kazanılmıyor. Ben okuyorum o bir günde harcadığın parayı kazanmak için haftalarca çalışıyorum. Sen biraz hastaneye yat akıllanırsın. Sinirlendim resmen ya o kadar borcunuz var birde senin yaptığına bak. Herkesmiş illa herkes gibi olmak zorunda mısın ? Kendin ol farklı ol.

0|0
    0|0
  • Var: link

0|0
    0|0
  • Bencilsin.

0|0
    0|1
  • bana da bisiler alır misin battı balık yandan stayla

0|1
    0|0
  • Senin isin cok zor olmali..

0|0
    0|0
  • kartları iptal et.

0|0
    0|0
  • bence sen gerçekten kafayı yemişsin bu ne abi ya alla alla

0|0
    0|0
    • kusura bakmazsan birşey sorcam.. alla alla nedir acaba ? ALLAH yazmak mı zor geldi yoksa farklı sebebi mi var ?

• allah herkese hayırlı evlat versin

0|0
    0|0
  • bende de var :S o gün 400 tl ya kıyafet aldım S:

0|0
    0|0
  • Sana yakışanı giy milletin modasını geç baba parası yerken de dikkatli ol.

0|0
    0|0
  • biraz fazla abartmışın alışverisi

0|0
    2|0

Kızlar Ne Diyor 4

• seni çok iyi anlıyorum bence sorunun mutsuz olman bende senin gibiyim alışveriş yapınca kendimi mutlu hissediyorum antidepresan kullanıyordum ama bıraktım bence sevdiğin başka birşey yapmayı dene ben mesela bu aralar mozaik ve ahşaba transfer baskı yapmaya çalışıyorum çok meşgul ediyor yada hemen git radyoyu aç bir şarkı tut Ya da bir kitap oku mutlaka, iyi geliyor

Ya da balkona çık bağır, bağırabildiğin kadar

Zehir dışarı akmadan yürek yıkanmıyor :))

0|0
    0|0
  • Milletın evınde ekmegı olmaz bu modayı takıp edemıyormus..

0|2
    0|0
  • aldığın şeyleri atma huyun da var mı?

0|0
    0|0
    • indirim olsun olmasın

yaptığın şeye kılıf arama

bu hastalıkta kendine yardımcı olmak istiyorsan dürüst olmayı öğren önce

işine geldiği gibi bakma olaylara!

• aldıgım seylerı hep gıyerım bosa gıtmez

• giyinmen sorun değil

birkaç parça da olsa yeter ona kalırsa

imkanın olmadığı halde alman sorun

ifade edebildim mi?

• Bu yaptığının obsesif olmanla bir ilgisi yok! Yaşın kaç?

0|0
    2|0
    • var nette baktım kompulsıf turuymus

• var bı cessıt okb ımıs 23

• İyi sen daha iyi biliyorsundur...

Yükleniyor...