Önce hangisiyim dersin?

Önce dinin inancın mı yoksa ırkın mı gelir? Böyle bir soru vardır hani duymayanlar için yazıyorum. Önce Türk müsün Müslüman mısın diye sorarlar. Irk ve inanç ayrımı yapmak niyetinde değilim. Bu yüzden şöyle soruyorum. İnancın ve ırkın ne olursa olsun önce senin için hangisi gelir?

• Önce ırkım sonra dinim/inancım
    42% (5)30% (3)36% (8)Oy Ver
  • Önce dinim/inancım sonra ırkım
    58% (7)70% (7)64% (14)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|0
14|11

En İyi Erkek Görüşü

• işin felsefik yönünden bir soru olmuş bu.ırk önemli hatta faşist bir insanım ben ama din daha önemli diye düşünüyorum.dünyada olma amacımız zaten imtihandır.ben afrikalı bir çocukta olabilirdim bu sadece kaderdir.tamam anne baba dedelerimiz olmasaydı belki de ben olmayacaktım ama sonuçta bu canı bize veren ALLAHtır.bu can bize emanettir.

0|0
    0|1

Erkekler Ne Diyor 10

• Önce Türk'üm genetiğime işlenmiş, gurur duyuyorum, faşistlik değil bu, ırklar var, çinli yoktur diyemezsiniz japon diye bişey yok diyemezsiniz, bu çemberde ırkıma ve kültürüne bağlıyım. (arap esintisine uğramış yozlaşmış kültürden bahsetmiyorum, şakirtler kafa matkaplamasın) dinim de sonradan geldiği yok bir yerden geldiği yok, ırgalamaz başkasını.

0|0
    2|1
  • önce insanlığım gelir yaşadığım gelir önce ben gelirim ırkımı ben seçmedim önce de sonrada gelmez dinim desem dinimi yaşıyormuyum hayır müslümanlığı kayırsam müslümandan daha çok iman sahibi hırıstiyanlar var onlara ne demeli evet önce insanlığımız gelir elbiselerimizi çıkardığımızda birbirimizden asla farkımız kalmayan insanlığımız uyurken hepimizin birer melek gibi saf olduğu insanlığımız gelir...

0|0
    0|0
    • Herkesin önce insanlığı gelmeli buna şüphe yok.Bu gayet basit bir soru istediğin gibi cevap verebilirsin ama bana cevabın fazla abartı geldi. Burada dinleri ayırmadım. Kusura bakma oldukça gereksiz buldum cevabını.

• eee napalım gereksiz bulduysan madem soru soruyorsan cevaplara açık olman gerek bende sorunu çok sığ buldum mesela

• evet sorum oldukça basit bir soru ve sığda aynı zamanda. Her şey derin ve zorlu olacak diye bir şey yok. Bazı kişilerin her soruya bu derece ağdalı cevap vermesi dediğim gibi abartı. Böyle basit sorulara bu tür cevaplar vermek zeka seviyesini göstermez. Ya da kişinin çok aydın olduğunu. Bazen gereken konularda yüzeysel düşünülmeli.

• İnancım önce, sonra ırkım... Ne inancım için ırkımı, ne de ırkım için inancımı satarım.

0|0
    0|0
  • Önce inanç gelir. Çünkü Müslüman birisi ahiret için yaşıyor demektir. Her ne kadar emir ve yasaklara uysa da uymasada. İslam'da milliyetçilik yoktur. Önemli olmak Müslüman olmamdır. Tabi Türk olduğum için de ayrı bir mutluyum ve yine dünyaya gelsem yine Türk olmak isterim o ayrı ama önce inancım gelir.

0|0
    0|2
  • dinim sevgi ırkım insan :)

0|3
    0|0
  • İkisi de gelmez, dünya vatandaşıyım

0|2
    0|0
  • ikside gelmez kardeş önce özgürlüğüm.

0|1
    0|0
  • Bir hadiste şöyle buyurdular: İslama olan sadakatiniz, ailenizden ve kabilenizden önce gelir

0|1
    0|2
  • Önce dinim gelir tabiki

Her ırktan müslüman olduğunu düşünürsek dimi.?

0|0
    0|0
  • A seçeneği

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 14

• mantık olarak düşününce önce inanç gelmesi gerek (kendi açımdan)

ama içime sorduğumda önce Türküm sonra Müslümanım

0|0
    0|0
  • Dini inancım tabi ki ırkımın ne olduğu önemli değil.

0|0
    0|1
  • önce inancım.

1|0
    0|0
  • A.

0|0
    0|0
  • Ben benim. Beni dinimle ya da ırkımla ele almamak lazım. Ama şöyle bir şey var, kişiliğinin oluşumunda din mi ırk mı yani ait olduğun milletin gelenek görenekleri mi etkili derseniz, Türküm. ama Müslümanım da.

0|0
    0|0
  • Önce insanlığım gelir diğerleri sonra.

0|2
    1|1
  • Önce dinim/inancım sonra ırkım

0|0
    0|0
  • İnanç gelir..İnançtan kastım da din değil.

0|0
    0|0
  • B

1|0
    0|0
  • Önce dinim tabi ki..

Diğeri ırkçılık oluyor..

0|0
    0|1
  • Önce inancım gelir.

0|0
    0|0